Co jakiś czas dostaję pytania w rodzaju:
– Myślę o kupnie Kindle, ale mam dużo książek w plikach PDF/DOC/HTML. Czy jeśli je przekonwertuję, to będą dobrze wyglądały na Kindle?
Czasami dostaję też od razu plik z prośbą, bym zobaczył jak wygląda.
A tymczasem wcale nie trzeba mieć Kindle, aby zobaczyć jak działają książki! Wystarczy przekonwertować plik, a potem skorzystać z jednego z dwóch programów.
Kindle Previewer
Kindle Previewer to emulator Kindle, przy pomocy którego zobaczymy jak książka prezentuje się na różnych wersjach czytnika:
- Kindle 3
- Kindle DX
- Kindle dla iPada oraz iPhone
Możemy zmieniać wielkość czcionki i orientację ekranu, podejrzeć spis treści, albo sprawdzić po kolei wszystkie obrazki. Możliwości nawigacji jest sporo:
Na co zwrócić uwagę? Można na przykład sprawdzić czy w skonwertowanej książce działa przełączanie między rozdziałami, przejście do spisu treści – a także gdy wybierzemy „Początek”, to gdzie tak naprawdę trafimy.
Bądźmy przy okazji świadomi pewnego złudzenia optycznego. Emulator pokazuje odwzorowanie „piksel do piksela”. Ale 600×800 pikseli na monitorze ma znacznie większe rozmiary niż na Kindle 3. Na moim Dellu 22″ ekran Previewera zajmuje aż … 11 cali, a nie sześć. Wszystko więc będzie wydawało nam się bardzo duże, a czcionka chropowata. Ale na czytniku jest ona mniejsza.
Zwróćmy też uwagę, że to program emuluje głównie wygląd – nie ma pełnej funkcjonalności czytnika, czyli np. nie sprawdzimy tutaj podkreślania, albo działania przeglądarki.
Z tych powodów Previewer w zasadzie nie nadaje się do regularnego czytania. Jego cel jest jednak inny: pokazać jak książka wygląda na Kindle i tu sprawdza się znakomicie.
Jeszcze jako ciekawostka – wśród obsługiwanych plików są także EPUB, które jak wiadomo na Kindle nie działają. W momencie otwarcia epuba, jest on automatycznie przerabiany na MOBI i dostajemy informację o szczegółach.
Program dostępny jest dla systemów Windows oraz MacOSX.
Kindle for PC
Kindle for PC to stacjonarna aplikacja do czytania książek MOBI. Wszystkie pozycje (poza gazetami), jakie kupimy w Kindle Store pojawią się i tutaj.
Jak otworzyć przygotowaną przez siebie książkę? Jest to trochę nietypowe, bo program nie ma opcji „Otwórz plik”. Są więc na to dwa sposoby:
- Przegrywamy plik MOBI lub PRC do katalogu „Moje dokumenty\My Kindle Content” – potem po otwarciu Kindle for PC będą one widoczne na ekranie HOME.
- Jeśli nie mamy w systemie innego programu, to kliknięcie na plik MOBI powinno po prostu otworzyć go nam w Kindle for PC. Jeśli mamy – to zawsze możemy go powiązać. Przy okazji plik zostanie skopiowany do powyższego katalogu i potem będzie już dostępny przez HOME.
Jeśli chodzi o ocenę działania książek – jak widzicie z powyższego przykładu dla przygotowanej przeze mnie Wolnej Kultury, książka zostaje sformatowana tak, aby czytać się dobrze na ekranie monitora. Dlatego nie uzyskamy całkowitej zgodności z prawdziwym czytnikiem. Na przykład niektóre z greckich Biblii mają problemy na PC, a na K3 działają bez zarzutu. Nie sprawdzimy też przejść między rozdziałami, obrazki też mogą być większe (i kolorowe). Dlatego przy pobieżnym sprawdzeniu Kindle for PC się przydaje, ale jeśli chcemy mieć 100% pewności, to skorzystajmy z Previewera.
Linki do programów:
- Kindle Previewer na stronie Kindle Digital Publishing. Jest też dokumentacja w postaci plików MOBI i PDF.
- Kindle for PC
Czytaj dalej:
- Chocolatey – czyli jak automatycznie aktualizować takie programy jak Calibre czy Sigil?
- Aplikacja IBUK.pl na czytnikach e-booków. Gdzie skorzystamy z abonamentu naukowego? Testuję czytniki Kindle, Onyx Boox i PocketBook
- Ostatni dzień na pobranie książek ze „starego” ArtRage. Jak ściągnąć je wszystkie?
- Rozszerzona aplikacja Empik Go jest również dostępna na czytniku PocketBook Era!
- Wielki powrót: „Wielki słownik angielsko-polski” dla Kindle jest ponownie dostępny w sprzedaży!
- Amazon ostatecznie zamknął dział czasopism w Kindle Store! Polskie czasopisma musimy zaprenumerować gdzie indziej
O! Na taki wpis czekałem, a bałem się spytać :)
Calibre też daje możliwość podglądu przekonwertowanego pliku, więc mając Calibre nie ma sensu instalować kolejnej aplikacji.
Na marginesie – ostatnio sprawdzałem jak na Kindle wyglądają komiksy – wynik bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.
Szkoda tylko, że nic dla linuksa. Podgląd pod calibre niby działa ale jest dość ubogi.
pod linuksem możesz też użyć e-book reader albo innych tego typu programów(mają podobne nazwy). Podgląda w calibre moim zdaniem daje wszystko co jest potrzebne – Kindle też nie ma miliona opcji, a tylko kilka przydatnych.
Czy jest możliwość czytania tekstów z Personal documents na Kindle for PC czy tylko książki zakupione w Amazonie? Ja widzę tylko książki kupione u nich.
Przegrywasz swoje .mobi do katalogu „My Kindle Content” i widzisz je w Kindle for PC.
To jest jasne, ale mam sporo tekstów przesłanych mailem do chmury i chciałbym mieć ich podgląd w Kindle for PC. W Cloud readerze też ich nie widać.
A no tak się nie da niestety. K4PC z chmury umie ściągnąć tylko e-booki amazonowe.