Artykuły na temat Kindle Touch (model 2011-2012)

Uwaga: są dwa czytniki Amazonu o tej nazwie – Kindle Touch z lat 2011-2012 (opisany tutaj) oraz nowy podstawowy czytnik Kindle z 2014 nazywany przez nas Kindle Touch 2014.

Jak uruchomić ponownie funkcję Time To Read w Kindle Paperwhite/Touch

Jedną z najfajniejszych funkcji Kindle Paperwhite (i innych dotykowych czytników Kindle) jest Time To Read – czyli czas pozostały do końca książki albo bieżącego rozdziału.

W momencie gdy zaczynamy książkę czytać, Kindle zlicza czas nad nią spędzony i na tej podstawie wylicza ile nam zostało jeszcze do końca. Widzimy to w dolnym lewym rogu.

Funkcja odpowiada na odwieczne pytanie „czy zdążę” – przed snem, dojazdem do pracy, końcem przerwy obiadowej. Korzystam z niej bardzo często, np. dzisiaj przed śniadaniem dokończyłem czytać „Małe zielone … czytaj dalej »

Aktualizacja Kindle Touch 5.3.7 – poprawki słownika i wyszukiwania

Nie myślałem, że będę miał jeszcze jakieś nowości na temat wycofanego ze sprzedaży modelu Kindle Touch. Ale wciąż ukazują się nowe wersje oprogramowania. 

Przypomnijmy, że w styczniu 2013 model Touch dostał aktualizację 5.3.2 czyniącą z niego niemal Paperwhite – oczywiście bez święcącego ekranu. :-) Potem była drobna aktualizacja 5.3.2.1, a teraz kolejna.

Celem wersji 5.3.7 jest znów nadgonienie funkcji Paperwhite z ostatnich miesięcy:

  • Podgląd pełnej definicji ze słownika w oknie – była to zmiana wprowadzona w Paperwhite w maju i bardzo Wam się spodobała.
  • Możliwość wyszukiwania słowa
czytaj dalej »

Przegląd wszystkich ustawień Kindle Paperwhite (oraz Touch)

O czytnikach Kindle mówi się, że nie pozwalają na zbyt wiele elastyczności. Jednak w dziale ustawień kryje się sporo mniej znanych opcji.

W tym artykule przyjrzę się ustawieniom Kindle Paperwhite. Wchodzimy do nich przez Menu » Settings.

Drobne uwagi na początek:

  • Ustawienia są bardzo podobne w Kindle Touch, pod warunkiem że mamy oprogramowanie 5.3.2 albo wyższe.
  • Zrzuty ekranowe dotyczą modelu Paperwhite 3G – ale nie powinno być specjalnych różnic przy wersji WIFI.
  • Część opcji dostępna będzie tylko po rejestracji czytnika
czytaj dalej »

Jeden, samotny… Kindle Touch 3G wrócił do sprzedaży

Polityka sprzedażowa Amazonu czasami mnie rozczula. Puszczają te swoje czytniki w tysiącach egzemplarzy na cały świat, a tutaj nagle okazuje się, że w rogu magazynu znaleziono jedno, zakurzone, smutne i samotne pudełko z Kindle Touch 3G – i od wczoraj nikt go nie zamówił. „Only 1 left in stock”.

Przypominam że:

  • Po aktualizacji oprogramowania Touch ze stycznia 2013, obsługa tego modelu nie różni się niemal niczym od Paperwhite.
  • Moduł 3G, tak jak w nowszych czytnikach przydatny jest w dostępie do chmury (o jednej z ciekawostek napiszę jutro), Wikipedii
czytaj dalej »

Kindle Paperwhite i Touch korzystają z polskiej Wikipedii!

Funkcja wyszukiwania w Wikipedii z poziomu książki była w Kindle od zawsze. Ale nie wiedziałem, że tak się ostatnio zmieniła i została zintegrowana z czytaną książką. 

Na starszych modelach funkcję odpalało się w ten sposób, że zaznaczaliśmy jakieś słowo w książce, ale zamiast dodać notatkę wybieraliśmy „Wikipedia” z opcji dostępnych na dole ekranu. Uruchamiała się wtedy przeglądarka internetowa z angielską wersją Wikipedii.

W nowszych modelach, jak się okazuje funkcja uległa znacznej zmianie – i to na lepsze.

Na Kindle Paperwhite oraz Touch z najnowszym oprogramowaniem wystarczy zaznaczyć słowo, a gdy pojawi się … czytaj dalej »

AmazonBasics Black Leather Folio Cover – budżetowa okładka ze stojakiem dla Kindle

Zazwyczaj oryginalne akcesoria do Kindle są stosunkowo drogie, np. okładki kosztują ponad 100 złotych. Amazon w swojej budżetowej linii Basics proponuje jednak okładkę znacznie tańszą. 

Jest to przedmiot o niesamowicie długiej nazwie: AmazonBasics Black Leather Folio Cover with Multi-Angle Adjustable Stand, który znajdziemy wyłącznie w Amazon UK.

Po co taka okładka? Testowałem kilka miesięcy temu oryginalną okładkę dla Kindle Paperwhite, do której czytnik się wciska. Jest ona leciutka i dopasowana do czytnika, trzyma się ją wygodnie, ma jednak jedną wadę z mojego punktu … czytaj dalej »

„Tajne” polecenia w Kindle Paperwhite / Touch

Poza standardowymi ustawieniami, które znajdziemy w Menu » Settings, Kindle posiada kilkanaście poleceń, które możemy uruchomić z pola wyszukiwania.

Omówię dzisiaj ustawienia w Kindle Paperwhite, większość powinna działać także w Kindle Touch.

Aby uruchomić polecenie:

  • na Paperwhite – wywołujemy wyszukiwanie (ikona lupy)
  • na Touch – dotykamy pola wyszukiwania

i wpisujemy konieczną komendę, którą kończymy klawiszem Return (↩).

Ustawienia sieci

Cztery magiczne kody pozwalają nam obejrzeć wiele magicznych danych na temat sieci, do których się łączymy. Podobne działały w Kindle Keyboard.… czytaj dalej »

Drobna aktualizacja Kindle Touch 5.3.2.1 i uwaga na temat indeksowania

Po przełomowej dla Kindle Touch aktualizacji 5.3.2 dostajemy drobną jej poprawkę.

Przypomnijmy, że w styczniu czytnik Kindle Touch dostał aktualizację czyniącą z niego niemal model Paperwhite – oczywiście bez święcącego ekranu. :-) Doszła zatem zakładka Cloud, widok okładek, funkcja Time To Read, kontrola rodzicielska i inne.

Teraz ze strony Kindle Software Updates można pobrać wersję 5.3.2.1 zawierającą drobne poprawki, z których żadnej jednak nie ujawniono.

Co się może dla niektórych liczyć – to dodatkowa uwaga na stronie aktualizacji, której chyba wcześniej nie było:

Note: To

czytaj dalej »

Jak korzystać z własnych czcionek na Kindle Touch/Paperwhite 1?

Opisywałem swego czasu jak ustawić własną, alternatywną czcionkę na Kindle Keyboard i Classic. Od niedawna można ją także zmienić na Touch i Paperwhite.

Sposób został opisany przez jednego z uczestników forum Mobile Read i co ważne, nie wymaga modyfikacji oprogramowania (typu jailbreak), jest zatem bezpieczny, także z punktu widzenia ew. realizacji gwarancji.

Sposób powinien zadziałać na czytnikach z oprogramowaniem 5.3, a więc na Kindle Paperwhite (tylko PW1 – patrz dopisek do artykułu) oraz Touch z niedawną aktualizacją.

Co trzeba zrobić:

  1. Przejdź do ekranu głównego i podłącz
czytaj dalej »

Aktualizacja Kindle Touch 5.3.2 – czytnik poprzedniej generacji dogania Paperwhite!

Jeśli ktoś z Was ma Kindle Touch, od dziś może mu zainstalować nowe oprogramowanie, które go zmienia w Paperwhite! No, oczywiście poza ekranem i światełkiem.

Plik aktualizacyjny można pobrać ze strony Kindle Software Updates, jeśli tego nie zrobimy, to czytnik w ciągu kolejnych tygodni sam zaktualizuje się przez WIFI.

Na stronie Amazonu jest też pełna lista zmian.

Co się zmieniło w wersji 5.3.2

W zasadzie można powiedzieć, że Touch ma teraz oprogramowanie z Paperwhite, włączając poprawki z wersji 5.3. A zatem:… czytaj dalej »