Artykuły na temat Amazon.pl

Straszenia Amazonem ciąg dalszy, czyli wywiad z szefem Arta Tech

Dawno nie polemizowałem tutaj z jakimś artykułem ze Spider’s Web, pojawiła się wreszcie okazja. Bo napisali o potencjalnych skutkach wejścia Amazonu do Polski dla użytkowników Kindle.

Apokaliptyczny tytuł: Kindle jakiego dziś znamy może przestać istnieć, gdy Amazon wejdzie do Polski przynosi wywiad Łukasza Kotkowskiego z Pawłem Horbaczewskim – szefem firmy Arta Tech – ongiś dystrybutora czytników Onyx, obecnie twórcy marki inkBOOK.

Większość wywiadu stanowią ostrzeżenia przed tym, że wejście Amazonu nie będzie zbyt dobre dla polskiego rynku e-booków.

Zgadam się z podstawowym założeniem – … czytaj dalej »

Wieści z Amazonu: aplikacja mobilna po polsku, znów plotki o polskim sklepie i nowy tablet Fire HD10

W jednym wpisie zbiorę dzisiaj trzy sprawy, które dotyczą Amazonu i pośrednio mogą dotyczyć nas.

Aplikacja mobilna po polsku

Po pierwsze – dziś ogłoszony został start aplikacji mobilnej Amazonu w języku polskim.

Amazon od dawna ma aplikację dla Androida oraz iOS, która umożliwia przeglądanie oferty sklepu bezpośrednio z tabletu/telefonu, a także kupowanie i podgląd naszych zamówień. Po jej uruchomieniu wybieramy sklep, z którego korzystamy – no i w sklepie niemieckim będzie można wybrać teraz język polski.

Można powiedzieć, że to kontynuacja działań rozpoczętych rok temu – gdy … czytaj dalej »

Amazon ruszył ze stroną po polsku! Darmowa wysyłka od 39 euro

amazonde-glowna

Na to czekaliśmy od paru lat. Dziś po południu Amazon uruchomił stronę po polsku. Obniżono też do 39 euro limit darmowej przesyłki.

Dokładnie tak jak przypuszczałem kilka miesięcy temu, nie jest to „polski Amazon”, a po prostu tłumaczenie sklepu Amazon.de. Rok temu strona przetłumaczona została na angielski, niedawno na niderlandzki i dzisiaj na polski.

Jak przełączyć się na polską wersję?

Korzystamy z ikonki globusa w górnym menu i z listy języków wybieramy „polski”.

wybor-jezyka-amazon-de-pl

Nie wszyscy chyba widzą jeszcze tę zmianę. Np. ja na Firefoksie polskiego … czytaj dalej »

200 czytników Kindle trafi do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

kindle-kocham-czytac

Amazon w ramach programu Kindloteka przekazał 200 czytników do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego!

Wspomniałem już tutaj parę razy o bibliotekach, które umożliwiają wypożyczanie czytników. Takich przypadków jest coraz więcej i nie omawiam już każdego. Ale współpraca Amazonu z BUW jest na tyle spektakularna, że warto o niej wspomnieć.

Okazją do przekazania czytników jest wystawa 200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki, którą można oglądać w sali wystawowej BUW aż do 23 lutego 2017.

Cytując stronę UW:

W czasie wernisażu Amazon ogłosił, że podaruje

czytaj dalej »

Z wizytą we wrocławskim Amazonie. Magazyn, roboty i kultura pracy

IMG_5209

Tydzień temu miałem przyjemność odwiedzić centrum logistyczne Amazonu w Bielanach Wrocławskich. Oto moja krótka relacja.

Wprawdzie niniejszy blog poświęcony jest czytnikom, a nie firmie Amazon, jednak chyba wiele osób chciałoby wiedzieć, co się dzieje z naszymi Kindle, gdy je zamawiamy…

Amazon zaprosił kilkunastu dziennikarzy i blogerów, aby pokazać im swoje wrocławskie centrum logistyczne, a przede wszystkim najnowszą technologię – roboty, które ułatwiają wybieranie produktów z półek.

Przy okazji można było się przyjrzeć całej pracy takiego centrum – od przyjęcia nowych produktów do magazynu, przez drogę jaką … czytaj dalej »

Amazon.de rekrutuje polskich pracowników obsługi klienta. Polska strona już niedługo?

amazon-jobs

Nie jest to najnowsza informacja, ale pomyślałem, że połowa sierpnia będzie dobrym momentem na jej podanie. Bo już za chwilę możemy zobaczyć polską wersję językową Amazon.de

W marcu 2016 – czyli już niemal pół roku temu –  pisałem, że Amazon szuka tłumaczy i marketingowców. Tłumacze mają przygotować polskie opisy produktów, a marketingowcy zajmować się przyciągnięciem polskich klientów. Z ogłoszeń wynikało, że na razie nie jest planowany Amazon.pl – a jedynie polska wersja niemieckiego sklepu, na którą byśmy się przełączali tak jak w przypadku … czytaj dalej »

Amazon zaprasza polskich sprzedawców. A ja pytam, co stanie się po 24 maja?

amazon-sprzedawaj

Polski oddział firmy Amazon zaprosił wczoraj sklepy internetowe i dziennikarzy branżowych na konferencję. Skupili się na rozwiązaniach dla biznesu, ale to kolejny krok do polskiego sklepu.

Podczas konferencji Amazon pokazał możliwości sprzedawania przez platformę Marketplace. Nie każdy wie, że poza ofertą własną Amazonu, firma wpuściła do systemu tysiące sprzedawców zewnętrznych. Mają oni dwie możliwości:

  • Albo prezentacja własnej oferty, z własnymi kosztami przesyłki itd. Coś jak na Allegro, Ceneo czy eBayu.
  • Albo udział w programie „Fullfillment by Amazon” – wtedy sprzedawca wysyła swoje
czytaj dalej »

Amazon będzie miał stronę po polsku? Szukają tłumaczy i marketingowców

amazon-jobs-pl

Na stronach Amazonu z ofertami pracy pojawiły się ogłoszenia, które mogą wskazywać na rychłe uruchomienie strony po polsku. Sądzę jednak, że nie będzie to amazon.pl, a po prostu polska wersja językowa sklepu niemieckiego.

Obserwując ogłoszenia można wyciągnąć różne wnioski na temat przyszłego rozwoju sklepu. Trzeba być tu ostrożnym, bo cóż wobec wielkości tej firmy znaczy zatrudnienie dwóch czy trzech osób.

Niemniej oferty sprzed paru dni są zastanawiające.

Pierwsze stanowisko na liście to Head of Marketing (m/w) Polish Language Customers – czyli … czytaj dalej »

Co Amazon pokazał 24 sierpnia (i czego nie pokazał)

Amazon_5

Jestem w tym momencie na urlopie (pozdrawiam z północnej i pochmurnej Norwegii), dlatego nie mogłem się wybrać na zapowiadaną tydzień temu konferencję Amazonu.

Od czego są jednak relacje innych blogerów i dziennikarzy. :)

Zgromadzeni w sali warszawskiego BUW poznali najpierw historię Amazonu i założenia podejścia firmy do klienta. Następnie pokazano – po raz pierwszy oficjalnie w Polsce – cały szereg produktów firmy. Od Kindle, przez Fire, FireTV aż do wspomnianego wcześniej Amazon Echo, który mówił jednak po angielsku. Przy okazji przedstawiono pracę specjalistów z Centrum Rozwoju Technologii … czytaj dalej »

24 sierpnia Amazon ogłosi coś w Polsce. Tylko właściwie co?

amazon24sierpnia

Amazon zaczął rozsyłać do polskich mediów zaproszenia na wydarzenie, które odbędzie się 24 sierpnia. Nie, nie będzie to jeszcze premiera polskiego sklepu.

To jeden z dyżurnych tematów, które na tym blogu przewijają się od lat. VAT na e-booki, ustawa o książce, no i wejście Amazonu do Polski.

Tym razem zapowiedź jest na tyle enigmatyczna, że redaktorzy serwisów technologicznych rwą sobie włosy z głowy, żeby cokolwiek napisać. Ja miałem nic nie pisać, bo nie bardzo jest o czym, ale dostałem już na ten temat sporo pytań … czytaj dalej »