Artykuły na temat Ukryte funkcje

Na Kindle można wysyłać pliki EPUB. Ale muszą udawać, że są obrazkami!

System wysyłki plików na Kindle ma pewną „dziurę”, która pozwala nam wysyłać na czytnik pliki EPUB – i będą one automatycznie konwertowane!

Jak wiadomo, w przypadku wysyłki bezprzewodowej Amazon przyjmuje następujące formaty:

  • MOBI, AZW, TXT – pliki wysyłane są bez zmian
  • HTML, DOC, DOCX, RTF, JPG, PNG itd – pliki konwertowane są do MOBI.
  • W przypadku PDF – plik jest przesyłany bez zmian, chyba że w temacie maila wpiszemy  „Convert”.

Od wielu lat użytkownicy narzekali, że system Kindle ignoruje pliki EPUB, choć jest … czytaj dalej »

Jak ustawić sobie własne wielkości czcionek na Kindle?

font-a7-naglowek

Czytnik Kindle umożliwia skorzystanie z ośmiu wielkości tekstu. Wiele osób na nie narzeka – najmniejsza czcionka bywa za mała, a dwie lub trzy największe – za duże. Okazuje się, że można temu zaradzić w bardzo prosty sposób.

Dlaczego Kindle nie pozwala na płynną zmianę rozmiaru tekstu? Otóż istnieje nieoficjalna funkcja, dzięki której możemy ustawić te osiem wielkości, tak jak nam odpowiada!

Funkcja po raz pierwszy została opisana na forum Mobileread w marcu 2015. Działa na wszystkich współczesnych dotykowych modelach Kindle. Ja dziękuję Athame za zwrócenie na … czytaj dalej »

Kindle Mate – narzędzie do przeglądania podkreśleń i słów z Vocabulary Builder

kindle-mate-ekran

Kindle Mate to prosty programik dla użytkowników Kindle, który umożliwia przeglądanie notatek, podkreśleń, a także słów sprawdzonych w słowniku.

Przypomnijmy, że:

Kindle Mate to pierwsze znane mi … czytaj dalej »

Jak zmniejszyć marginesy na dotykowych czytnikach Kindle?

pw-marginesy

Użytkownicy Kindle od zawsze narzekali na zbyt szerokie marginesy w e-bookach, które sprawiają, że powierzchnia ekranu nie jest wykorzystywana w całości.

Wprawdzie w ustawieniach tekstu (przycisk Aa) można regulować szerokość wiersza, ale i tak największa opcja pozostawia dość duże marginesy.

Klawiszowe czytniki Kindle (Keyboard, Classic) miały ukrytą opcję konfiguracyjną, która pozwalała na zmianę marginesów, np. z 40 na 20 pikseli. Opisywałem ją już 4 lata temu. Niestety na czytnikach dotykowych – Kindle Touch, a następnie Paperwhite zmiany nie były takie proste. Marginesy można było zmienić … czytaj dalej »

Jak uruchomić ponownie funkcję Time To Read w Kindle Paperwhite/Touch

Jedną z najfajniejszych funkcji Kindle Paperwhite (i innych dotykowych czytników Kindle) jest Time To Read – czyli czas pozostały do końca książki albo bieżącego rozdziału.

W momencie gdy zaczynamy książkę czytać, Kindle zlicza czas nad nią spędzony i na tej podstawie wylicza ile nam zostało jeszcze do końca. Widzimy to w dolnym lewym rogu.

Funkcja odpowiada na odwieczne pytanie „czy zdążę” – przed snem, dojazdem do pracy, końcem przerwy obiadowej. Korzystam z niej bardzo często, np. dzisiaj przed śniadaniem dokończyłem czytać „Małe zielone … czytaj dalej »

OpenDyslexic – font ułatwiający czytanie przy dysleksji

Poruszałem już kiedyś na tym blogu kwestię e-booków i dysleksji. Wspomniałem wtedy o badaniu czytelności e-booków, które miało jednak tę wadę, że przeprowadzono je na iPodach…

Dysleksja utrudnia czytanie, choćby z tego powodu, że trudno jest odróżnić od siebie poszczególne litery, ich kolejność jest zamieniana, niektóre są opuszczane.

Dlatego bardzo liczy się wygląd samego tekstu. Dzięki czytnikom e-booków można sprawić, że dyslektyk zobaczy taki tekst, który będzie dla niego najbardziej wygodny w lekturze.

Czym jest OpenDyslexic?

OpenDyslexic to krój pisma przeznaczony specjalnie dla … czytaj dalej »

Jak wyczyścić informację o postępie w książce Kindle?

Wysyłanie książki do chmury Amazonu daje nam synchronizację między różnymi czytnikami oraz aplikacjami Kindle, które podpięliśmy do tego konta. Ma to efekty uboczne jeśli książki czyta kilka osób.

O różnych metodach wysyłania książek na czytnik wspominałem kilka tygodni temu. Jeśli książkę wrzucimy mailowo, wtedy synchronizują się notatki, podkreślenia, a także miejsce w książce, gdzie skończyliśmy czytać.

Jak to ostatnie działa w praktyce? Czytamy przez 10 minut na telefonie, potem przerzucamy się na czytnik – o ile podłączony jest do WIFI, to książkę zaczniemy … czytaj dalej »

Mailem czy po kablu? Porównanie dwóch metod wrzucania książek na Kindle

Kabel usb obok czytnika Kindle

Dziś wrócę do tematu dość podstawowego, czyli przesyłania naszych książek na czytnik Kindle. Są na to dwa sposoby, które wiążą się z różnymi możliwościami, mają swoje zalety i wady.

Jeśli mamy plik z książką – czy to kupiony w księgarni, czy leżący na dysku, możemy go do Kindle wrzucić dwoma drogami.

  1. Bezprzewodowo – czy to wysyłając mailem, czy to korzystając z takich aplikacji jak Send To Kindle.
  2. Przewodowo – podłączamy kabelkiem USB do komputera, widzimy Kindle jako dysk zewnętrzny i przegrywamy do katalogu „documents”.
czytaj dalej »

„Tajne” polecenia w Kindle Paperwhite / Touch

Poza standardowymi ustawieniami, które znajdziemy w Menu » Settings, Kindle posiada kilkanaście poleceń, które możemy uruchomić z pola wyszukiwania.

Omówię dzisiaj ustawienia w Kindle Paperwhite, większość powinna działać także w Kindle Touch.

Aby uruchomić polecenie:

  • na Paperwhite – wywołujemy wyszukiwanie (ikona lupy)
  • na Touch – dotykamy pola wyszukiwania

i wpisujemy konieczną komendę, którą kończymy klawiszem Return (↩).

Ustawienia sieci

Cztery magiczne kody pozwalają nam obejrzeć wiele magicznych danych na temat sieci, do których się łączymy. Podobne działały w Kindle Keyboard.… czytaj dalej »

Jak przygotować słownik języka polskiego dla Kindle?

W poniższym artykule gościnnym Krzysztof Palka wyjaśnia, jak skonwertować słownik języka polskiego PWN do formatu używanego przez Kindle.

Na górze widzimy żywy przykład z Kindle Paperwhite.


Obecnie nie ma żadnego oficjalnego słownika języka polskiego na czytnik Kindle, ale przy odrobinie wysiłku możemy sobie taki zrobić. Jako bazy definicji użyjemy słowników na CD dodawanych do wersji drukowanych wydawanych przez PWN.

Aby ułatwić sobie konwersję, zakładając, że kupiliśmy już słownik, możemy pobrać bazę słownikową np. wątku na forum Android. Na zachętę przed … czytaj dalej »