Artykuły na temat Wywiady

Co słychać w BookRage? Rozmowa z Michałem Michalskim

Serwis BookRage oraz metoda zakupu e-booków „zapłać ile chcesz” obchodzi właśnie cztery lata istnienia. Pierwszy pakiet mogliśmy kupić w lutym 2013 i wyszło ich do tej pory aż 32, nie licząc „mniejszych” pakietów Quick Rage. 

Wspierałem BookRage od początku, bo widziałem w tym serwisie sposób na rozruszanie e-czytania – i chyba rzeczywiście, ciężko nam sobie wyobrazić rynek e-booków bez niego.

Postanowiłem z okazji tego jubileuszu porozmawiać z Michałem Michalskim, który obecnie prowadzi serwis.


RD: Co się działo z BookRage przez ostatnie lata? Było Was trzech czytaj dalej »

Legimi kończy akcję Book Box

450x250_2b

Przez niemal rok, od listopada 2014 pisałem tutaj regularnie o akcji Book Box organizowanej przez księgarnię Legimi. Book Box reklamowano jako „abonament na Kindle”. De facto był czymś w rodzaju klubu książkowego, gdzie raz w miesiącu z puli 30 tytułów mogliśmy wybrać jeden.

W zestawach po 13,99/14,99 zł zdarzały się tytuły rewelacyjne (zarówno pod względem treści, jak i rabatu – choćby „Droga królów” Sandersona), jak też zwyczajne, ale niemal w każdym miesiącu dało się wybrać coś dla siebie.

Jednak na początku sierpnia dostałem informację, że firma … czytaj dalej »

Prószyński: dlaczego właściwie e-booki mają być tańsze?

proszynski-ceny

W weekendowym wydaniu serwisu gazeta.pl znajdziemy wywiad z Mieczysławem Prószyńskim, jednym z najbardziej zasłużonych polskich wydawców. Cały tekst ukazał się wcześniej chyba w Magazynie Świątecznym GW. 

Wywiad bardzo długi i warto go przeczytać, ja zacytuję fragment na temat książek elektronicznych.

A jak ocenia pan na przykład e-booki? Miały zrewolucjonizować rynek książki.

– Cały czas w nie inwestujemy! I to dużo. Od kilku lat wszystkie nasze książki wychodzą równolegle w tej postaci, przy czym zwykle e-book ukazuje się trzy tygodnie po premierze wersji papierowej. W postaci

czytaj dalej »

Wywiad z Jackiem Dukajem: o czytnikach, przyszłości książki i „Starości aksolotla”

ilustracja-dukaj

Co Jacek Dukaj sądzi o przyszłości czytania? Czego chciałby się dowiedzieć od swoich czytelników i jak powstawała „Starość aksolotla”?

Dzięki Allegro miałem okazję zadać parę pytań Jackowi Dukajowi. Nie jest to klasyczny wywiad, bo się nie spotkaliśmy, nie pytam też o twórczość, bo Świat Czytników nie jest portalem literackim – i uważam, że inni robią to znacznie lepiej. Ja chciałem spytać o rzeczy, które szczególnie interesują czytelników tego bloga, nawet jeśli twórczość Dukaja zaczną dopiero poznawać od „Starości aksolotla”.

Kilka dni temu pisałem o nowej powieści czytaj dalej »

Maciej Jastrzębski o Gruzji – odpowiedzi na Wasze pytania i wyniki konkursu

Maciej Jastrzębski o Gruzji

Mam wreszcie wyniki konkursu związanego z książką Macieja Jastrzębskiego Klątwa gruzińskiego tortu.

Bardzo Was przepraszam za opóźnienie – targi książki sprawiły że opóźnił się wybór zwycięzców – a potem czekaliśmy też na odpowiedzi Autora.

Oto zwycięzcy:

  • Nagrody (książka w wersji papierowej i elektronicznej) otrzymali: vatestiro, Toomek i zgreda. 
  • Dodatkowo przyznaliśmy trzy wyróżnienia (wersja elektroniczna), które otrzymali: Cyfranek, Pimpollini, Joanna.

Ze zwycięzcami skontaktowałem się w zeszłym tygodniu. E-booki są już na Waszych półkach, a papier w drodze. Przy okazji zacytuję odpowiedź jednego z czytelników: Dla mnie to trochę szok – czytaj dalej »

Trzecie urodziny Ebookpoint – wywiad

urodziny_ebp_box_948x200

Jeszcze tylko dzisiaj świętujemy trzecie urodziny Ebookpoint. Przypomnę, że jest z nimi związana jedna z największych dotychczasowych promocji.

Wczoraj uzupełniłem listę polecanych e-booków, podzieliłem je na kategorie tematyczne.

Pamiętajmy też, aby zamówień nie odwlekać do ostatniej chwili, bo przed północą serwery mogą się zagrzać. :-)

Od dawna, gdy mówię gdzieś o rynku książki elektronicznej w Polsce, to uważam debiut Ebookpoint za jedno z najważniejszych wydarzeń na przestrzeni ostatnich lat. W końcu ktoś uwierzył w to, że polski czytelnik powinien dostać multiformat, książkę bez DRM i premierę … czytaj dalej »

Andrzej Sapkowski jednak lubi e-booki

W serwisie Legalna Kultura ukazał się niedawno wywiad z Andrzejem Sapkowskim na temat kondycji rynku książki.

Pamiętamy kontrowersje, które powstały, gdy „Sezon burz” ukazał się początkowo tylko w papierze, a dopiero po wielu protestach – miesiąc później jako e-book.

Na pytania dotyczące swojego udziału w tej sprawie, Sapkowski odpowiada lakonicznie, ale jasno:

Dementuję, nigdy nie byłem sceptyczny wobec wydań cyfrowych. Powiem więcej: gdyby to zależało ode mnie, byłbym w tej branży pionierem. Książki Sapkowskiego byłyby pierwszymi e-bookami w Polsce. Ale to nie

czytaj dalej »

Premiera: „Geniusz i świnie” oraz wywiad z Piotrem Lipińskim

Ponad dwa lata temu omawiałem dla Was historię reportera, Piotra Lipińskiego, który jedną ze swoich książek znalazł na chomiku i postanowił wydać jej część w formie e-booka.

Tak doszło do publikacji „Piątej komendy”. Był to klasyczny self-publishing. Lipiński przygotował sam pliki, ustalił cenę i wpuścił je do dystrybucji. Promocją też sam się zajął i to skutecznie, bo książka trafiła nawet na listę TOP5 księgarni Virtualo. Jakiś czas później wydał też swój wcześniejszy reportaż czyli „Humer i inni”.

Parę dni temu w formie e-booka ukazała się … czytaj dalej »

Pomysł na self-publishing, czyli książka Alexa Barszczewskiego

Tematykę self-publishingu poruszam tutaj co jakiś czas. Najchętniej pokazuję przykłady autorów, którzy mają do tego tematu własne podejście i co więcej – udaje im się to.

Dzisiaj zaprezentuję Wam książkę Alexa Barszczewskiego, który od wielu lat prowadzi bloga na temat rozwoju osobistego, a pod koniec ubiegłego roku wydał też „Sukces w relacjach międzyludzkich”. Najpierw w formie papierowej – w ciągu kilku miesięcy rozeszło się 2 tysiące egzemplarzy. W lutym zaś ukazał się też e-book (EPUB/MOBI), którego miałem okazję testować przed wydaniem.

Książkę można … czytaj dalej »

Dominacja MOBI w Polsce i otwarta forma sprzedaży to fenomen na skalę światową – wywiad z dyrektorem Woblinku

Kilka tygodni temu ciekawy wywiad z szefem księgarni Woblink, Mateuszem Tobiczykiem przeprowadził na swoim blogu bezdruku.pl Łukasz Sporyszkiewicz.

Dowiemy się paru rzeczy na temat polskiego rynku i tego, jaka jest perspektywa działalności sklepu.

O wyłączności na Znak:

Katalog Znaku w ofercie Woblinku to prawdziwa perła w koronie. Praktycznie wszystkie treści oferowane przez GK Znak (Wydawnictwo Otwarte i SIW Znak) i posiadające licencję na dystrybucję cyfrową, są dostępne wyłącznie u nas. Jest to oczywiście przewaga konkurencyjna. Zresztą nie jesteśmy jedyni, którzy  posiadają treści na wyłączność. Nie ukrywam, że

czytaj dalej »