Artykuły na temat Polskie znaki

Polskie znaki w Kindle Paperwhite

To kolejny po odpowiedziach dotyczących baterii artykuł poruszający kompletne podstawy. Ale cały czas wraca, wraz z kolejnymi chętnymi do kupna czytnika. 

Czy Kindle Paperwhite obsługuje polskie znaki? Nie ma miesiąca, abym takiego pytania nie dostał. Na ten temat był zresztą jeden z pierwszych artykułów na tym blogu: Polskie znaki i Kindle – jeszcze we wrześniu 2010.

Podam zresztą przykład maila, którego niedawno otrzymałem:

Wybacz że zawracam Ci głowę, wiem, że prosisz na stronie żeby sprawdzić najpierw serwis dokładnie zanim zada się pytanie. Problem polega

czytaj dalej »

OpenDyslexic – font ułatwiający czytanie przy dysleksji

Poruszałem już kiedyś na tym blogu kwestię e-booków i dysleksji. Wspomniałem wtedy o badaniu czytelności e-booków, które miało jednak tę wadę, że przeprowadzono je na iPodach…

Dysleksja utrudnia czytanie, choćby z tego powodu, że trudno jest odróżnić od siebie poszczególne litery, ich kolejność jest zamieniana, niektóre są opuszczane.

Dlatego bardzo liczy się wygląd samego tekstu. Dzięki czytnikom e-booków można sprawić, że dyslektyk zobaczy taki tekst, który będzie dla niego najbardziej wygodny w lekturze.

Czym jest OpenDyslexic?

OpenDyslexic to krój pisma przeznaczony specjalnie dla … czytaj dalej »

Jak korzystać z własnych czcionek na Kindle Classic / Keyboard?

Czcionka Apolonia na Kindle

Wcześniej opisywałem jak zarządzać kolekcjami przy pomocy wtyczki Kindle Collections do Calibre. Dzisiaj pokażę jak, korzystając z tej wtyczki zmienić czcionkę na Kindle, również bez ingerowania w oprogramowanie. Jest to proces bardzo prosty.

Zanim zaczniecie zmieniać czcionkę, zastanówcie się czy ma to sens. Najlepiej wyglądają domyślne (mi osobiście podoba się Regular), więc zmieniajcie ją jeśli lubicie eksperymentować.

Uwaga! Opisany poniżej sposób działa wyłącznie na Kindle Keyboard / Classic.

Kindle musi być na ekranie HOME, aby podmiana czcionek zadziałała.

Krok 1

Utwórz w katalogu … czytaj dalej »

Polskie znaki i Kindle

Warto patrzeć w statystyki wyszukiwania w serwisie, bo zobaczyłem że parę osób tego właśnie na Świecie Kindle szukało: jak Kindle traktuje polskie znaki i czy wyświetla je poprawnie?

Kindle 3 i Kindle 4

Najnowsza edycja Kindle wyświetla bez problemu:

  • polskie książki skonwertowane do formatu MOBI,
  • pliki PDF i TXT z polskimi znakami,
  • polskie strony internetowe,
  • … czyli właściwie wszystko co możemy czytać na Kindle. Każdy z trzech dostępnych krojów pisma zawiera polskie czcionki.

W przypadku TXT polskie litery zobaczymy w tekstach zakodowanych w UTF-8 jak i Windows 1250 (standardowe kodowanie … czytaj dalej »