Artykuły na temat PDF

Laurie – darmowe opowiadanie Stephena Kinga do pobrania z lubimyczytac.pl

Z serwisu lubimyczytac.pl pobierzemy bezpłatnie „Laurie”, najnowsze opowiadanie Stephena Kinga.

Opowiadanie zostało opublikowane 17 maja na stronie Stephena Kinga, teraz mamy polski przekład Tomasza Wilusza. To krótki tekst, zaledwie 32 strony, ale na pewno ucieszy wszystkich miłośników prozy tego autora.

„Laurie” poprzedzała premierę nowej powieści Kinga. Polskie wydanie Outsidera ukazało się w papierze 5 czerwca, ale premiera w e-booku nastąpi dopiero 6 lipca. Od paru dni książka dostępna jest na wyłączność w Empiku. Niestety wydawnictwo Prószyński & S-ka kontynuuje praktykę … czytaj dalej »

Onyx BOOX Max Carta z ekranem 13 cali – test największego czytnika świata!

Zapraszam do pierwszego w polskim internecie testu czytnika Onyx BOOX Max Carta. Ma on ekran o wielkości 13,3 cala, przez co można go uznać za największy czytnik świata. 

Po raz pierwszy czytnik z ekranem o tej wielkości wypuściła firma Sony w roku 2013. Czytnik obsługiwał wyłącznie PDF, dostępny był w Japonii i Stanach za ponad tysiąc dolarów.

Pierwsza wersja Onyx Boox Max wyszła ponad rok temu – pisałem o niej w marcu 2016. Tak jak wspomniany Sony, miała ekran 1600×1200 (150 ppi). Czytnik Max Carta jest kolejną … czytaj dalej »

Kobo Aura One jako czytnik PDF? „Nie, po prostu nie”

kobo-pdf

Dwa tygodnie temu pisałem o premierze ośmiocalowego czytnika z Kobo. Jeśli myślałeś o jego zakupie ze względu na PDF – warto się chyba zastanowić.

Autor bloga Digital Reader ma już w rękach nowy czytnik i przetestował jego działanie w przypadku PDF. Tytuł wpisu mówi sam za siebie: Kobo Aura One as a PDF eReader: No, Just No.

Zobaczmy zresztą sami:… czytaj dalej »

K2pdfopt – kolejne narzędzie do przeróbki plików PDF i DJVU na czytniki

k2-przyklad

Z czytaniem plików PDF na czytnikach, szczególnie 6-calowych często bywają jakieś kłopoty. Dlatego powstają narzędzia, które pozwalają przerobić je do bardziej strawnej postaci.

Narzędzie k2pdfopt służy do optymalizacji plików PDF lub DJVU na potrzeby czytników, szczególnie Kindle oraz Kobo, ale również telefonów i innych urządzeń mobilnych. Przy jego pomocy nie dokonamy konwersji do MOBI/EPUB – ale po prostu zapiszemy nowego PDF, którego będzie lepiej się czytało na mniejszym ekranie.

Program powstał w roku 2011 i był początkowo dostępny wyłącznie jako narzędzie konsolowe. … czytaj dalej »

Czytam dużo PDF-ów – czy powinienem kupić czytnik? A jeśli tak, to jaki?

oasis-landscape

Takie pytanie pojawia się regularnie w komentarzach, dostaję je w mailach, albo widzę na forach dyskusyjnych.

Ktoś, dla kogo książką elektroniczną jest PDF pyta, czy przyda mu się czytnik. Bo nie chce już wpatrywać się w komputerowy monitor, bo próbował na tablecie, a od niego też oczy bolą. Bo chciałby zabrać swoje pliki wszędzie ze sobą.

A przecież słyszał, że e-papier jest znacznie przyjaźniejszy dla wzroku, że lepiej mieć dedykowane urządzenie. Chce więc kupić czytnik. Tymczasem na tym blogu piszemy o formatach EPUB i MOBI – … czytaj dalej »

6 powodów, dla których w księgarniach powinniśmy znaleźć też pliki PDF

Od początku istnienia tego bloga promuję tutaj tzw. formaty czytnikowe (mobilne) i powtarzam, że PDF to w zasadzie nie jest e-book. Tym razem zamierzam popatrzeć na ten temat z innej strony.

Wiadomo – na czytnikach najlepiej czyta się formaty do nich dostosowane. PDF na większości urządzeń, szczególnie 6-calowych, działają kiepsko. Ale to wcale nie znaczy, że powinniśmy ten format ignorować.

Niestety, większość polskich księgarni po tym, gdy dodała multiformat – zapomniała o plikach PDF.

A dlaczego pamiętanie o nich jest ważne? Oto sześć … czytaj dalej »

Dlaczego magazyn do czytania na ekranie wygląda jak edycja papierowa która… nie istnieje?

Czy ktoś mi wyjaśni, dlaczego magazyny przeznaczone do czytania na ekranie wyglądają często tak jakby miały pójść do druku? A tym samym… do czytania na ekranie się nie nadają? 

Dowiedziałem się niedawno o istnieniu sieciowego magazynu Zmiana, tworzonego m.in. przez blogerów.

„Zmiana – napisz siebie od nowa” to magazyn internetowy poświęcony rozwojowi osobistemu.
Wydawany w formie kwartalnika (wiosna – lato – jesień – zima).
Dostępny bezpłatnie zarówno on-line, jak i do ściągnięcia.
Tworzony przez zespół młodych i kreatywnych osób.

Fantastyczna sprawa. Ludzie znajdują … czytaj dalej »

Oprogramowanie 5.4.3 dla nowego Paperwhite – poprawa działania PDF, kolekcji i słownika

Dzisiaj ukazało się oprogramowanie 5.4.3 dla „All-new” Kindle Paperwhite. Wnosi sporo dobrego, szczególnie dla czytających PDF i korzystających ze słownika.

Aktualizacja z 1 lipca: Jest już wersja 5.4.3.2 – nie wnosi niczego nowego (jakieś drobne poprawki), więc jej osobno nie opisywałem.

Informacje i link do pobrania wersji 5.4.3 znajdziemy na stronie Kindle Paperwhite 2nd Generation Software Updates. Działa ono tylko z PW2 – czyli modelem wprowadzonym w październiku 2013.

Po aktualizacji dostajemy list od Amazonu.

Najważniejsze zmiany dla nas to:

  • poprawa działania PDF
czytaj dalej »

Ranking marek czytników wg obsługi PDF

Wszyscy wiemy, że PDF to nie jest idealny format dla czytnika e-booków. Jednak urządzenia różnych producentów różnią się bardzo mocno pod względem obsługi tych plików. 

Nathan z bloga eBookReader.com przygotował krótkie zestawienie marek czytników pod względem obsługi PDF. Pomyślałem, że je zacytuję, bo generalnie się z nim zgadzam – choć nie ustrzegł się paru uproszczeń.

  1. Onyx Boox – sporo opcji dla PDF, szczególnie w eksperymentalnej przeglądarce, dostępność czytnika M92. Pamiętajmy jednak o błędzie w oprogramowaniu, który zmniejsza czytelność ilustracji.
  2. Pocketbook – oprogramowanie zbliżone do
czytaj dalej »

Los książki… według ankiety z 1958 roku (oraz archiwum Miesięcznika ZNAK)

Wiadomością dnia jest dla mnie udostępnienie swojego archiwum przez Miesięcznik ZNAK. Wszystkie numery z lat 1946-2006 można ściągnąć w formacie PDF ze strony czasopisma. Są też pojedyncze artykuły z późniejszych lat.

Dawny „Znak” był rewelacyjnym pismem – zadawał mnóstwo pytań, inicjował dyskusje na najważniejsze tematy teologiczne i filozoficzne XX wieku, był też wielkim orędownikiem reform soborowych, które przemieniły polski Kościół, choć też sprawiły, że numery Znaku z lat 60. cenię wyżej niż te współczesne… W domu mam kilkanaście numerów, które kupiłem kiedyś m.in. przy … czytaj dalej »