Amazon wypuścił właśnie trzecią, całkiem sporą aktualizację 5.16.2 do Kindle Scribe. Tym razem ucieszą się przede wszystkim piszący notatki.
Aktualizację pobierzemy ze strony Amazonu. Jest ona przeznaczona tylko dla Scribe.
Mamy kolejny miesiąc, gdy mniejsze modele zostają bez nowych wersji. Inna sprawa, że to wszystko co robi Amazon to doprowadzanie do używalności właśnie Scribe.
W artykule są linki afiliacyjne do Amazonu.
Zmiany w PDF
Oficjalny opis na stronie Amazonu na pierwszym miejscu podaje „PDF Reading Improvements”, czyli dalsze poprawki w czytaniu PDF, wysłanych przez Send To Kindle.
Poprzednie zmiany miały miejsce w połowie kwietnia – wersja 5.16.1.3 przywróciła ustawienia kontrastu w PDF.
Teraz mamy kolejne funkcje, których brakowało:
- Możliwość przełączenia na tryb landscape (czyli czytania poziomo).
- Możliwość powiększenia ekranu przez gest dwóch palców, w tym notowania po tak powiększonym ekranie.
- Automatyczne obcinanie marginesów.
- Możliwość zaznaczenia tekstu palcem i korzystania ze słownika/Wikipedii.
Niestety w trybie landscape zachowanie czytnika jest inne, o czym będziemy poinformowani gdy po raz pierwszy przekręcimy ekran.
Dotąd było tak, że PDF był powiększony do szerokości, a dotknięcie ekranu przesuwało nam plik do kolejnego „kawałka”. Teraz dotknięcie ekranu nie zmienia strony ani widoku. Plik możemy przesuwać góra-dół, a ruch lewo-prawo zmienia strony.
Zobaczmy to na filmie.
Jest to znacznie mniej wygodne niż w przypadku „starych” plików PDF (wgranych po kablu), które działają w stary sposób.
Czego wciąż brakuje to tryb kolumnowy – czyli możliwość dwukrotnego kliknięcia kolumny, tak aby tekst poszerzył się na całą szerokość.
Lasso i narzędzie do wycinania/wklejania
Nasze ręczne notatki, czy to w plikach PDF, czy też notatnikach (Notebooks) możemy wreszcie wycinać przy pomocy narzędzia lassa oraz przenosić lub kopiować i przeklejać z miejsca na miejsce.
A tak to wygląda na krótkim filmie.
Działa to bardzo sprawnie i dobrze, że Amazon to wstawił, bo brak tej funkcji był pewną kompromitacją.
Rozpoznawanie tekstu w notatkach
No, to dla wielu jest najważniejsza sprawa, bo to kolejna oczywista funkcja dla użytkowników różnych notatników.
Kindle Scribe w przeciwieństwie do np. Onyx Boox nie rozpoznaje tekstu bezpośrednio na czytniku i nie zamienia notatek ręcznych na tekst.
Jeśli chcemy dostać rozpoznany tekst, musimy wejść w udostępnianie notatki, a następnie wybrać wysłanie tekstu na nasz e-mail.
Przy pierwszej wysyłce Scribe informuje mnie, że rozpozna tekst w domyślnym języku (English UK), ale mogę go zmienić w ustawieniach.
Na maila dostałem link do pliku .txt, który mogę pobrać i w którym jak widać – rozpoznanie moich bazgrołów jako angielski niezbyt zadziałało.
Swoją drogą popatrzmy na listę języków.
Jest africaaans, arabski, rosyjski, ba – doszedł już nawet szwedzki – Polacy wciąż czekają.
Co ważne – rozpoznawanie tekstu działa tylko w notatnikach (Notebooks), jeśli będziemy pisali coś w PDF, to nadal nie można wyeksportować sobie tekstu.
Jak zaktualizować Kindle Scribe?
Należy ze strony Amazonu pobrać właściwy plik dla naszego modelu i przegrać go do folderu głównego czytnika. Następnie wybieramy: More – Settings – Device Options – Advanced Options – Update Your Kindle.
Czytniki czasami pobierają same aktualizacje, ale nie przy każdej wersji – raczej, gdy Amazon to uzna za stosowne. W tym przypadku prawdopodobnie nowa wersja trafi na Scribe automatycznie w ciągu najbliższych dni.
Więcej w artykule: Aktualizacje oprogramowania Kindle – pytania i odpowiedzi.
Podsumowanie
To już trzecia aktualizacja dla Kindle Scribe w ciągu trzech miesięcy.
Amazon kontynuuje tutaj poprawianie tego, na co użytkownicy Scribe najbardziej narzekali. Pliki PDF są już prawie tak użyteczne jak „stare” – choć nowy tryb landscape uważam za nieporozumienie. No, a w przypadku notowania można odhaczać funkcje, które inne urządzenia już mają.
Czytaj dalej:
- Aktualizacja 5.16.1.3 dla Kindle Scribe: ustawienia kontrastu w PDF, tryb kolumnowy dla EPUB (!) i podgląd notatników
- Kindle Scribe gubi ręczne notatki? Doniesienia o sporym błędzie
- Aktualizacja 5.16.1.2 dla Kindle Scribe: nowe tryby pisaka, podfoldery i… wygaszacze ekranu
- Jak zgrać sobie kopię naszych ręcznych notatek z Kindle Scribe?
- Nasze notatniki z Kindle Scribe możemy podejrzeć online
- Amazon zapowiada Send To Kindle from Word – czyli możliwość eksportu plików bezpośrednio z Worda na Kindle
Dalej nie poprawili wyświetlania japońskich znaków przy wgranych czcionkach. Mniejsze znaki nie są scentrowane. Co ciekawe ten problem nie występuję na innych czytnikach.
Ile osob znajacych japonski czyta tego bloga?
No, ale przypuszczam, że w Japonii trochę osób korzysta z Kindle. Ale może niewiele wgrywa własne fonty.
To, że tutaj może nikt nie czyta to nie znaczy, że w ogóle nikt nie czyta. Ja to zgłaszałem, ale widać nic sobie z tego nie robią.
Rozczarowuje zastój jeśli chodzi o starsze modele (np. PW5) :-(
Od lat czekam przynajmniej na polski układ klawiatury (co powinno być banalne do zaimplementowania), który umożliwi używanie polskich znaków podczas wyszukiwania tekstu i przy pisaniu notatek.
Rozczarowuje brak aktualizacji dla Voyage, który pod względem sprzętowym jest niemal identyczny z PW3 (aktualizacja dla PW3, spokojnie działa na Voyage).
Obstawiam, ze jakis kindle pojawi sie w ciagu miesiaca.
1. odnowili linie glosnikow
2. duzy update software na swoim flagowm glosniku Studio z 2019
3. duzy update na Scribe
4. Nowy tablet amazonu 11 cali „amazonowa gorna polka”
Wiec chyba cos bedzie – obstawiam na Oasis albo cos co go zastapi
Po obcowaniu przez 2 miesiące z FW 5.14.3.2 (z tygodniową przerwą na 5.15.1.1) stwierdzam, że nie podoba mi się ta wersja. Docelowo wgram pewnie starszą, ale pamięć zawodna nie pozwala mi na skojarzenie istotnych czynników:
1. W której wersji okienko Aa z pojedynczego zamieniło się na takie z zakładkami?
2. W której wersji dodano możliwość pogrubiania czcionek?
Rozważam też zrobienie „frankensteina” – pozbieranie fragmentów kodu z różnych wersji FW.
1. Nowy panel pojawił się w 5.12.4
https://swiatczytnikow.pl/nowy-panel-ustawien-tekstu-juz-na-kindle-od-wersji-5-12-4-sa-pewne-ulatwienia-ale-bez-rewolucji/
2. Pogrubianie już w 5.8.11
https://swiatczytnikow.pl/aktualizacja-5-8-11-dla-dotykowych-kindle-duze-zmiany-w-ustawieniach-tekstu/
Dziękuję za odpowiedź.
Widzę jednak, że już w 5.8.11 okienko Aa jest podzielone na 3 zakładki (FONT, PAGE, READING PROGRESS). Wydaje mi się, że we wcześniejszych wersjach, to wszystko było na jednej zakładce.
No i wgrałem 5.12.1, ale to nadal nie to. Wieczorem wyjeżdżam w sprawach zawodowych, więc to poczeka na mój powrót, ale docelowo jednak będzie składak z różnych wersji FW, oparty pewnie na 5.15.1.1 (ewentualnie 5.14.3.2).
Mam takie pytanie/propozycję do autora bloga i innych:
Czy możemy zrobić porównanie, ile tekstu mieści się na ekranie Oasis 2/3 i Paperwhite 5, w porównaniu do PW3/PW4/Voyage z przyciętymi marginesami (modyfikacją)? Aby test był sensowny, proponuje wybranie jakiejś pozycji z serwisu WL, ustawienie w książce podziału wyrazów i formatu KF8, a na czytniku ustawienie wielkości fontu na poziomie 7 lub 7,33 (do uzgodnienia) poprzez wpis w pliku FONT_RAMP.
Jeśli wyjdzie, że przycięcie marginesu daje (niemal) tyle samo, co dołożenie 0,8″ lub 1″, to w dalszym kroku proponuję masowo zasypać Amazona uwagami, że przydałby się większy wybór wielkości marginsu. Skoro zmienili 8 wielkości czcionek do wyboru na 14, to mogą też zmienić 3 opcje marginesów na np. 10.
Próbowałem to zrobić trochę inaczej – jak testowałem PB Era, porównywałem go do Oasis, no i wyszło że przy wyłączonych marginesach tekstu jest znacznie wiecej: https://swiatczytnikow.pl/test-pocketbook-era-czesc-i-obsluga-ekran-biblioteka-czytanie-epub-i-pdf-szybkosc-dzialania-gesty-ekranowe/#Ekran_i_oswietlenie ale nie udało mi się uzyskać podobnych parametrów tekstu, więc dokładnie tego nie liczyłem.
Książka to „Mały Książę” z WL (https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/saint-exupery-maly-ksiaze/). Pobrana wersja EPUB, niemodyfikowana, konwersja do MOBI Both w Kindel Previewer. Wersja AZW3 dostarczona na czytnik via e-mail.
https://imgur.com/OlY3TMH
Czcionka Bookerly, bez pogrubienia, rozmiar 8,0 (ustawiony w pliku FONT_RAMP). Marginesy minimalne, fragment w rozdziale XIV (blisko środka książki). Czytnik to oczywiście Kindle Voyage.
Jak to wygląda na czytnikach z ekranami 6,8″, 7″ i ewentualnie 7,8″, 8″ oraz ok. 10″, przy domyślnie najmniejszych marginesach i takiej samej czcionce?
Robercie, czy jesteś w stanie coś poprawić w systemie komentarzy?
Komentarz po zatwierdzeniu pojawił się dopiero po 30 sekundach – dawniej było to od razu, max. 2–3 sekundy. A jak przed zakończeniem przetwarzania komentarza odświeżę stronę (bo np. przez minutę się nie pojawia), to dostaje komunikat, że wykryto duplikat. Jak zdecyduję się wysłać jeszcze raz, to na stronie pojawia się w dwóch kopiach. To chyba nie tak powinno działać.