Artykuły na temat Lampki

Paperwhite czy starszy Kindle z lampką?

Na marginesie wczorajszego testu panelu LED postanowiłem sprawdzić, jak  Paperwhite wypadnie w konfrontacji z tradycyjnym czytnikiem oświetlonym przenośną lampką. 

Wynik konfrontacji widzicie powyżej. Obok siebie Kindle Paperwhite z oświetleniem ustawionym na 9 oraz Kindle Touch z testowaną u nas lampką Mighty Bright.

I to będzie dla wielu z Was zaskoczenie – nie potrafię zdecydowanie powiedzieć, co jest lepsze.

Lampka oświetla czytnik mniej równomiernie, daje też bardziej niebieskawy odcień. To jednak nie przeszkadza w komfortowym czytaniu. Jeszcze jedno ujęcie.

Poza Mighty Bright sprawdziłem też moją starszą … czytaj dalej »

Świecący panel do czytnika? Daj sobie spokój i lepiej kup lampkę…

Przetestowałem „panel podświetlający LED do czytania” – do czytnika nadaje się z wielkim trudem i zdecydowanie lepiej zainwestować w lampkę.

O istnieniu takiego urządzenia dowiedziałem się z jednego z wpisów przy okazji konkursu na najciekawsze e-bookowe triki. Ponieważ cena na Allegro z wysyłką wyniosła jakieś 14 złotych, zaryzykowałem i kupiłem. Czy jest to sensowna alternatywa dla lampki, albo czytnika z oświetleniem?

Panel to po prostu gruba plastikowa szyba, która po jednej stronie ma trzy diody zasilane trzema bateriami AAA. Po przyłożeniu do kartki ma ją oświetlać z góry … czytaj dalej »

Test lampki Mighty Bright MiniFlex – pierwsza, która spełnia swoją rolę

Parę dni temu wspominałem o świątecznej wyprzedaży akcesoriów do Kindle w Amazon UK. Skusiłem się i ja.

Zamówiłem m.in. lampkę Mighty Bright MiniFlex Clip-On Reading Light for Kindle. Tym razem kurier spisał się niesamowicie, bo paczka zamówiona drugiego dnia świąt (w środę) przyszła… dzisiaj (w piątek) przed południem. To chyba rekord.

Zacząć muszę od tego, że jest to już moja… czwarta lampka do Kindle.

Pierwsza była lampka z Empiku, którą recenzowałem dokładnie dwa lata temu. Niestety dawała bardzo nierównomierne światło … czytaj dalej »

Świecący Nook ma swoje wady: delikatny ekran i gorszy kontrast

Uszkodzone podświetlanie w Nook Touch

Pionierzy nie mają łatwo. Pisałem kiedyś o problemach ze sprzętem i oprogramowaniem pierwszego kolorowego czytnika Jetbook Color. Niedawno też miejsce miała premiera Nook Touch ze podświetlaniem ekranu, które można włączyć, gdy jest ciemno.

Niestety, ta nowa funkcja jest niesamowicie czuła na uszkodzenia. Pierwszy odkrył to recenzent z portalu Gizmodo. Upuścił przypadkowo na ekran pilota. Ekran z papieru elektronicznego się nie uszkodził, ale w warstwie podświetlającej pojawiła się dziura jasnego światła, które dekoncentruje i utrudnia lekturę. Będzie wolał skorzystać z zewnętrznego światła.

Problemy z ekranem postanowił sprawdzić autor … czytaj dalej »

Świecący Nook – idealny do łóżka?

Nook ze światłem
Pisałem parę dni temu o prototypach czytników z podświetlanym ekranem. Nie spodziewałem się, że taki czytnik pojawi się szybko w sprzedaży. Barnes & Noble, główny konkurent Amazona na rynku amerykańskim zaprezentował wczoraj nową wersję Nooka. Od maja mieszkańcy Stanów mogą zamówić Nook Simple Touch with Glowlight.

Wszystko działa tak jak opisywałem – po wciśnięciu przycisku „n” przez dwie sekundy, włącza się podświetlanie. A tak wygląda to na filmie promocyjnym producenta:

Skąd pomysł takiego czytnika? Jak wynika z informacji prasowej, … czytaj dalej »

Czytniki z podświetlaniem? Jest już prototyp nowego Kindle

Czytnik z podświetlaniem

Wadą czytników, która wynika z technologii elektronicznego papieru jest wymóg dobrego oświetlenia. Potrzebujemy słońca, lub dobrej lampki, inaczej czytanie nie będzie komfortowe, jeśli w ogóle będzie możliwe.

Można się do tego przyzwyczaić, bo przecież zwykła książka też wymaga światła, a przecież właśnie to, że ekran czytnika nie świeci i nie męczy oczu, jest jego wielką zaletą i powodem, dla którego Kindle osiągnął tak wielką popularność. Ale wiele osób kupuje dodatkowe lampki, czy wręcz okładki z lampką.

A gdyby tak podświetlanie wbudować w sam czytnik? Były … czytaj dalej »

Powrót oryginalnej okładki i o zamawianiu razem z Kindle

Oryginalna okładka do Kindle jest inna niż wszystkie dostępne na rynku. Do włożenia w nią czytnika korzystamy z zaczepów, które pasują do dziurek z boku Kindle:

Jak założyć okładkę do Kindle - zaczepy w okładce wkładamy w dziurki z boku urządzenia

Ten sposób (który Amazon oczywiście opatentował) sprawia, że oryginalne okładki są cieńsze niż inne, a korzystając z nich mamy całego Kindle przed nami, bez uchwytów w rogach czy z boku, jak w przypadku innych okładek.

Okładka rozłożona ma zaczepy z boku

Okładka jest zakładana na gumkę, którą po otwarciu możemy zaczepić z tyłu, albo z przodu.

Okładka z gumką

Prawdziwa skóra i bardzo dobre wykonanie – to sprawia, że okładki te – mimo wysokich … czytaj dalej »

Czytamy przy świetle – test lampki z Empiku

Problemem czytników z e-papierem jest, jak wiadomo, brak podświetlania. Dlatego można próbować używać wraz z nimi lampek takich jakie byśmy kupowali do normalnych książek.

Lampka do książki z Empiku

Tę oto lampkę kupiłem niedawno w Empiku. W sklepie internetowym znajdziemy ją za 14,49, w salonie za 15 złotych. Co warto o niej wiedzieć:

  • Ma klips, za pomocą którego da się ją przymocować do okładki Kindle (z samym Kindle też da radę).
  • Można ją złożyć, gdy jej nie używamy.
  • Zasilana dwoma bateriami AAA, od razu lepiej kupić akumulatorki, bo jak włożyłem normalne baterie, to
czytaj dalej »