Artykuły na temat Biblioteki

Łódź: budżet obywatelski pomysłem na bezpłatny dostęp do e-booków?

Czy budżet obywatelski może zapewnić dostęp do książek z Legimi? W Łodzi mają taki pomysł. 

W budżecie obywatelskim dla Łodzi zagłosować można na wykupienie dostępu do e-booków przez Bibliotekę Miejską oraz jej filie.

Na stronie z wnioskami na zadania ponadosiedlowe znajdziemy i takie: „L0044 – Mieszkańcy Łodzi czytają bez limitów – dostęp do ebooków dla użytkowników BM.”

W  opisie zadania czytamy:

Zadanie polegać będzie na zakupie dostępu do platformy Legimi, oferującej zasób 25 000 e-booków i audiobooków. Legimi umożliwia korzystanie z różnych wydawnictw cyfrowych

czytaj dalej »

Ruszają lektury.gov.pl – rządowy projekt z lekturami szkolnymi w e-bookach

Ruszył dzisiaj zapowiadany od pewnego czasu serwis lektury.gov.pl. Ma on ułatwić dostęp do lektur szkolnych w formie e-booków i audiobooków. Są też formaty czytnikowe, czyli EPUB i MOBI.

Zamierzenia są szerokie. Tak czytamy w zakładce „O projekcie”:

Rozwój Internetu i postępująca cyfryzacja oznaczać powinny łatwiejszy dostęp do klasycznych dzieł polskiej i światowej literatury. Uruchamiając portal Lektury.gov.pl, oddajemy w Państwa ręce nowe narzędzie ułatwiające zapoznawanie się z utworami literackimi będącymi na liście lektur szkolnych.

Serwis Lektury.gov.pl to realizacja postulatu budowy otwartych, dostępnych i przyjaznych cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych.

czytaj dalej »

Program „Udostępnianie piśmiennictwa” – są już pierwsze efekty i pierwsze rozczarowania

Dwa lata temu pisałem o programie „Udostępnianie piśmiennictwa”, organizowanym przez Instytut Książki. Teraz mamy pierwsze jego namacalne efekty. Pojawiły się wreszcie opublikowane bezpłatnie książki – niestety pozostaje wiele do życzenia. 

Przypomnę, że chodziło o program, w ramach którego wykupywane są prawa do dzieł różnych autorów i te udostępniane są publicznie.  W 2014 podchodziłem do tego z dużym entuzjazmem, bo lista książek do udostępnienia była spora. O efektach programu długo nie było słychać, a parę miesięcy temu, przy okazji kontroli NIK okazało się, że… wykupiono zaledwie czytaj dalej »

200 czytników Kindle trafi do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

kindle-kocham-czytac

Amazon w ramach programu Kindloteka przekazał 200 czytników do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego!

Wspomniałem już tutaj parę razy o bibliotekach, które umożliwiają wypożyczanie czytników. Takich przypadków jest coraz więcej i nie omawiam już każdego. Ale współpraca Amazonu z BUW jest na tyle spektakularna, że warto o niej wspomnieć.

Okazją do przekazania czytników jest wystawa 200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki, którą można oglądać w sali wystawowej BUW aż do 23 lutego 2017.

Cytując stronę UW:

W czasie wernisażu Amazon ogłosił, że podaruje

czytaj dalej »

Kindloteka – Amazon przekaże polskim bibliotekom książki i czytniki

amazon-centrum-log

Jak wynika z notki prasowej opublikowanej niedawno przez PAP, polski oddział Amazonu uruchomił program wsparcia bibliotek o nazwie Kindloteka.

Wiemy, że od ubiegłego roku Amazon ma dwa centra logistyczne w pobliżu Wrocławia i Poznania. I właśnie na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce zamierza wspierać biblioteki szkolne i publiczne.

W pierwszym etapie projektu będzie to 10 bibliotek, do których trafi 100 czytników Kindle, 5 tysięcy e-booków oraz tysiąc książek papierowych.

Cytując rzeczniczkę prasową:

Chcemy przekazywać książki bibliotekom w okolicach, w których działają nasze centra logistyczne; wszędzie tam gdzie

czytaj dalej »

Właściciel Kobo przejmuje OverDrive – Amazonowi w Stanach wyrasta potężny konkurent

overdrive

Japońska firma Rakuten, która jest właścicielem Kobo, przejęła niedawno OverDrive, czyli lidera rozwiązań dla bibliotek cyfrowych w Stanach.

Transakcję ogłoszono w połowie marca, a jej wartość wyniosła 410 milionów dolarów. OverDrive zajmuje się dystrybucją e-booków, audiobooków i innych treści cyfrowych na rynku amerykańskim, choć nie tylko. W katalogu ma ponad 2 miliony tytułów od 5 tysięcy wydawców. Najważniejsza jest jednak sieć dystrybucji – 27 tysięcy szkół i bibliotek na całym świecie.

Bo OverDrive umożliwia wypożyczanie e-booków na dużą skalę i z ogromną łatwością.

W Stanach … czytaj dalej »

Onyx AfterGlow do wypożyczenia z PBW w Łodzi

ebook plakat

Przybywa bibliotek, w których można wypożyczyć czytniki. Tym razem o rozpoczęciu takiego wypożyczania poinformowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi.

Należy udać się na ulicę Wólczańską 202 do Wydziału Informacji i Wspierania Placówek Oświatowych. Trzeba mieć oczywiście kartę biblioteczną.

Do dyspozycji na razie jest 5 czytników Onyx After Glow, na które wgrane jest 3000 darmowych tytułów. Czytniki można wypożyczyć na dwa tygodnie i przedłużyć, o ile danego egzemplarza nie zamówił nikt inny.

Nie ma kaucji, w regulaminie znajdziemy informacje o karach za przetrzymanie (20 zł/tydzień) oraz za zniszczenie (do 600 zł). … czytaj dalej »

Kindle do wypożyczenia we Wrocławiu

Jak donosi m.in. oficjalny portal internetowy Wrocławia, Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaczęła właśnie wypożyczać czytniki.

Biblioteka znajduje się przy wrocławskim Rynku, a czytniki znajdziemy w Fonotece na pierwszym piętrze. Do dyspozycji jest 28 sztuk Kindle Classic, czyli chyba najpopularniejszego modelu w Polsce.

Jakie są zasady? Zacytuję stronę biblioteki:

Czytnik będzie można wypożyczyć na miesiąc, wgrać sobie do jego pamięci dowolne e-booki i czytać do woli. Warto jednak pamiętać, że niedotrzymanie terminu zwrotu poskutkuje karą finansową (1 zł za dzień). I jeszcze jedna ważna sprawa

czytaj dalej »

Instytut Francuski wypożycza czytniki

Instytut Francuski poinformował na Twitterze, że zaczynają wypożyczać czytniki e-booków, razem z „wkładką” w postaci masy książek po francusku.

Masz ochotę wypróbować czytnik e-booków?

Możesz przyjść do Mediateki i wypożyczyć elektroniczny czytnik zawierający 1200 ksiażek wolnych od praw autorskich. Koniec problemu ze zmęczonymi oczami. Obiecujemy długie godziny czytania. Urządzenie jest lekkie, działa samodzielnie i może być używane w dowolnym miejscu i czasie.

Co więcej?

czytaj dalej »

Kraków, Opole i Gdynia – jak wyglądają statystyki wypożyczeń czytników?

Minął prawie rok od czasu, gdy odwiedziłem krakowską Artetekę, która zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Jedną z cech nowej biblioteki miała być usługa wypożyczania czytników, która wystartowała w marcu 2013. 

Z kolei w październiku informowałem o podobnych usługach wprowadzonych przez biblioteki z Gdyni i Opola.

Jak wygląda wypożyczanie czytników po pewnym czasie?

Świetne podsumowanie znajdziemy na blogu Lustro Biblioteki. Autorzy skontaktowali się z bibliotekami, poprosili o liczby i opinie. Poniżej prezentacja.

Jak to ocenić?

Przede wszystkim – czytniki nie są wypożyczane masowo. Jedynie Arteteka może … czytaj dalej »