Artykuły na temat Podatki

Czy nowy podatek od sprzedaży detalicznej zablokuje nam zamawianie z Amazonu?

cleaver-1560447

Media donoszą o coraz to większych absurdach proponowanej przez rząd ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Jeden z jej zapisów może mocno wpłynąć na nasze zakupy za granicą.

Zacytuję opinię prof. Witolda Modzelewskiego, który swoją drogą jest w radzie programowej PiS, ale od projektu się odcina.

W projekcie tym znalazło się tak dużo nonsensów, że pastwienie się nad każdym z nich byłoby zbyt okrutne. Pierwsza wersja tego projektu (z 25 stycznia 2016 r.) budziła złość podatników, druga już tylko wściekłość.

Ustawa (link do wersji z 2 czytaj dalej »

Jak kupować na fakturę VAT w europejskich Amazonach?

euro-coins-1237548

Jak dokonać zakupu „na firmę” z niemieckiego czy brytyjskiego Amazonu, tak aby otrzymać fakturę VAT? Wystarczy zmienić parę ustawień na koncie.

Rozpoczęcie przez niemiecki Amazon wysyłki czytników Kindle do Polski, sprawia, że wzrasta zainteresowanie zakupem czytnika prosto od producenta.

Jeśli mamy firmę, wtedy kupno Kindle na fakturę i potraktowanie tego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu pozwala zmniejszyć zarówno zapłacony podatek dochodowy, jak i VAT. Oczywiście – o ile zakup czytnika wiąże się z zakresem prowadzonej przez nas działalności gospodarczej – to pozostawiam już indywidualnej … czytaj dalej »

[nieaktualne] Przez parę godzin Amazon wyłączył pobieranie VAT za Kindle

Bałagan jaki Amazon ma w swoim sklepie nie przestaje mnie zadziwiać. Dzięki zmianie w naliczaniu opłat, przez parę godzin można dziś było zamawiać czytniki taniej.

Dzisiaj jeden z czytelników pisze, że przy zamówieniu nie doliczono mu „import fees”. Sprawdziłem – i rzeczywiście! Przez parę godzin można było kupować Kindle bez opłat celnych.

Po 21 dzisiaj wszystko wróciło do normy.

O co chodziło:

czytaj dalej »

Amazon oddaje kasę za opłaty celne Kindle. Czasami.

Zwrot płatności kartą z Amazonu

Jak dobrze wiemy, od października 2011 Amazon nie subsydiuje już naszych czytnikowych zakupów i od każdego kupionego Kindle pobiera zaliczkę na VAT i ewentualnie cło.

Niemniej, ta reguła ma wyjątki. Są ludzie, którzy owszem, zapłacili „Import fees deposit” przy zamawianiu Kindle, ale… dostali zwrot. O swoim przypadku doniósł ostatnio na Google+ Paweł Wimmer:

Jak ja kocham Amazona! Nie za te 36,80, tylko za to nieustanne pochylanie się nad klientem:

We’re writing to let you know we processed your refund of $36.80 for your Order

czytaj dalej »

Rozliczanie zakupu Kindle „na firmę” – kilka kwestii podatkowych

Wielu czytelników zadawało pytania, w jaki sposób kupno Kindle w Amazonie można rozliczyć pod względem podatkowym. Mamy teraz odpowiedź. Autorem poniższego opracowania jest Mieczysław Trautzel, któremu serdecznie dziękuję za obszerną pracę.

 


1. Tytułem wstępu,

Zobowiązałem się do napisania tego tekstu w na skutek złośliwych przepychanek słownych na jednym z portali społecznościowych. Nie jestem przekonany czy to komuś będzie przydatne, w sieci roi się od tego typu opracowań, napisanych z lepszym czy gorszym skutkiem. Ale cóż – “słowo się rzekło, kobyłka u płota” – trzeba napisać. Na początek … czytaj dalej »

Od dzisiaj Amazon dolicza VAT do kosztów pojedynczego Kindle

To niepomyślna wiadomość dla wszystkich, którzy chcą zamówić pojedyncze Kindle. Amazon zaczął doliczać do wszystkich zamówień zaliczkę na poczet opłat celnych.

Krótko mówiąc: zapłacimy więcej niż przed październikiem.

Jak było dotąd – czyli dotacja Amazonu

Od dawna było tak, że jeśli zamówiliśmy pojedynczą sztukę Kindle, to płaciliśmy tylko cenę urządzenia + przesyłkę. Jednak, gdy odwiedzał nas kurier, to widzieliśmy dokument SAD, z którego wynikało, że Urząd Celny pobrał 23% VAT, który zapłacony został przez nadawcę, czyli Amazon. Tak wyglądał, gdy … czytaj dalej »

Nie warto przepłacać za Kindle! Uwaga na sklepy i Allegro!

Aktualizacja z 22 czerwca 2013: nowsze informacje zawiera artykuł: Dlaczego Kindle kupować w Amazonie, a nie u pośrednika?

Odsyłam też do przewodnika – jak zamówić Kindle w Amazonie – co jest jedynym sposobem zalecanym przez producenta.


Dziś wchodzimy na stronę główną Allegro i widzimy… reklamę Kindle.

Reklama Kindle w Allegro

Wyczuli koniunkturę. Ale powtórzę, co już pisałem w grudniu: Nie opłaca się kupować Kindle poza Amazonem! Ani od sprzedawców Allegro, ani w sklepach, które czasami reklamują się w Google.

Oni zawsze mają drożej. A to nie jedyny problem, na jaki możemy natrafić.… czytaj dalej »

Ile właściwie kosztuje Kindle w Polsce? Ceny z wysyłką

Jak wiadomo, jedyny oficjalny sposób na kupno Kindle, to zamówienie w Amazonie. Ile czytniki Kindle kosztują, jeśli zamówimy je do Polski? Zbieram tu więc wszystkie podstawowe informacje.

Aktualizacja z 10.07.2014 – artykuł już nie jest aktualizowany – zobacz osobną stronę: Ceny Kindle z wysyłką do Polski.

Ceny czytnika

To co podaję poniżej to ceny ostateczne, do których nic więcej nie dopłacamy. Kurier przywozi nam naszego Kindelka najczęściej w kilka dni od zamówienia.

Czytniki 6 calowe bez klawiatury:

czytaj dalej »

Jak to jest z tym cłem i VAT za Kindle?

Aktualizacja z 6 października 2011:

Amazon zaczął niestety doliczać VAT do pojedynczych sztuk Kindle i nie pokrywa już za nas podatku. Ceny więc wzrosły o wartość VAT, a informacje na tej stronie nie są już aktualne.

Artykuł w skrócie (uzupełnione 4 sierpnia 2011)

  • Zamawiając Kindle 3 z WIFIKindle 3 z WIFI + 3G nie zapłacimy VAT i cła. Z cła K3 jest zwolnione, a VAT pokrywa za nas Amazon. Jeśli jednak do 3G dołożymy okładkę, to zaliczka zostanie policzona.
  • Zamawiając Kindle DX zapłacimy i cło i VAT.
  • Zaliczkę na
czytaj dalej »

Wyższy VAT na książki? Kupujący e-booki wiedzą to od dawna

Przez tzw. świat kultury oraz wydawców przechodzi fala narzekań w związku z planowanymi przez rząd podwyżkami podatku VAT. Między innymi książki stracą zerową stawkę podatku, po zmianach będzie wynosiła 5%.

Kupujący e-booki czy audiobooki od zawsze płacili 22%. Jeśli popatrzymy sobie na Nexto, albo inny polski sklep z e-książkami czy e-prasą, dziwić nas może, że ceny nie są zbyt atrakcyjne w stosunku do papieru. Jeśli jednak książka papierowa kosztuje 20zł, a wersja elektroniczna 10zł, to my zapłacimy połowę, ale 2 złote trafią dodatkowo do … czytaj dalej »