Artykuły na temat Internet

Instapaper chwilowo niedostępny dla użytkowników z Europy – wszystko przez RODO. Przesiadka na Pocketa?

Od dawna polecam tutaj serwis Instapaper, który służy do „odroczonego czytania” artykułów z sieci. Co tydzień w piątek na mojego Kindle trafia gazetka ze wszystkimi tekstami, jakie dodałem w poprzednich dniach.

Ostatni raz pisałem o Instapaper w 2016, gdy został zakupiony przez Pinterest i z tej okazji udostępnił za darmo wersję premium. To była jednoznacznie dobra wiadomość.

Teraz ta zła. Użytkownicy serwisu dostali dziś rano następującego maila.

Starting tomorrow May 24, 2018, access to the Instapaper service will be temporarily unavailable for residents in Europe as

czytaj dalej »

Lektura RSS na Kindle? Oto dwa serwisy – Keendly oraz Reabble

Jeśli chcemy czytać na naszym czytniku ulubione blogi czy portale, bardzo ciekawe rozwiązanie oferuje polski (!) serwis Keendly. Przy okazji omówię też starsze narzędzie Reabble.

Sposobów na czytanie różnych stron na Kindle było kilka. Ja od lat korzystam z Instapaper (od pół roku całkowicie darmowy), opisywałem też kiedyś szybkie dodawanie RSS do Calibre. Parę lat temu sporą popularność zdobył serwis eGazeciarz, którego opisywałem w czerwcu 2012. Niestety autor przestał go rozwijać, obecnie nawet domena została przejęta przez … czytaj dalej »

Czy jeśli mam Kindle z łączem 3G, powinienem rejestrować kartę SIM?!

Sprawa to właściwie oczywista, ale w ostatnich dniach dostałem już kilka pytań w tej sprawie.

Wiadomo, że w wyniku wprowadzenia ustawy antyterrorystycznej, wszystkie karty SIM zakupione i używane w Polsce muszą zostać zarejestrowane. Jeśli tego nie zrobimy, od 2 lutego taka karta przestanie działać.

I wątpliwość, jaką niektórzy mają dotyczącą czytników Kindle z łączem 3G. Czy w jakiś sposób trzeba rejestrować nasze czytniki?

Krótka odpowiedź: NIE. 

A teraz dłuższe wyjaśnienie.

Czytniki z 3G były niegdyś  bardzo popularne w Polsce, szczególnie przez darmowy internet w Kindle Keyboard 3G, … czytaj dalej »

Jak Guy Kawasaki odkrył przede mną dotykowy e-papier

Zapraszam do lektury gościnnego artykułu, który przesłał Paweł Fronczak.


Przez ostatnie cztery lata żyłem w błędzie. Uważałem, że nie ma czegoś takiego jak czytnik e-booków bez fizycznych klawiszy na obudowie. Zdecydowałem się jednak kupić Kindle Paperwhite. Wkrótce potem, za pośrednictwem Świata Czytników, trafiłem na promocję książki The Art of Social Media: Power Tips for Power Users autorstwa Guya Kawasakiego oraz Peg Fitzpatrick. Autor jest przedsiębiorcą społecznym, publicznym mówcą i innowatorem, zajmującym się portalami społecznościowymi. Jeżeli masz konto na chociaż jednym z nich (Facebook, … czytaj dalej »

PocketBook Basic Touch i jego funkcje internetowe: Dropbox, Send-to-PocketBook, RSS

Parę tygodni temu przedstawiałem Wam „maluszka” – PocketBooka 515 Mini – 5-calowy czytnik, który zaciekawił mnie swoją mobilnością i dobrym wykorzystaniem powierzchni ekranu.

Dziś chciałem przedstawić czytnik PocketBook 624 Basic Touch – jest to, jak sama nazwa wskazuje, model podstawowy z ekranem dotykowym o standardowej wielkości 6 cali. Podobnie jak przy Mini – nie będzie to pełna recenzja urządzenia. Nasz dzisiejszy bohater ma cały szereg funkcji internetowych, na których się skupię.

Szczególnie zainteresowały mnie metody bezprzewodowego wysyłania plików na czytnik – co może … czytaj dalej »

Jaki czytnik będzie najlepszy do przeglądania internetu?

To jest pytanie, które regularnie pojawia się na forach dyskusyjnych, czasami też w komentarzach do artykułów. Ktoś chce kupić czytnik e-booków, aby przeglądać strony internetowe nie męcząc oczu. 

Rozprawmy się z tym problemem w jednym tekście.

Odpowiedź krótka

Żaden. Nie ma czytnika, który … czytaj dalej »

Kindle Paperwhite i Touch korzystają z polskiej Wikipedii!

Funkcja wyszukiwania w Wikipedii z poziomu książki była w Kindle od zawsze. Ale nie wiedziałem, że tak się ostatnio zmieniła i została zintegrowana z czytaną książką. 

Na starszych modelach funkcję odpalało się w ten sposób, że zaznaczaliśmy jakieś słowo w książce, ale zamiast dodać notatkę wybieraliśmy „Wikipedia” z opcji dostępnych na dole ekranu. Uruchamiała się wtedy przeglądarka internetowa z angielską wersją Wikipedii.

W nowszych modelach, jak się okazuje funkcja uległa znacznej zmianie – i to na lepsze.

Na Kindle Paperwhite oraz Touch z najnowszym oprogramowaniem wystarczy zaznaczyć słowo, a gdy pojawi się … czytaj dalej »

Trzy chmury Amazonu i wielka konsternacja

Określenia „cloud” – czyli chmury, Amazon używa aż do trzech różnych usług w swoim serwisie. Ponieważ są one powszechnie mylone, postaram się je tutaj omówić.

1. Amazon Cloud Drive

Amazon Cloud Drive to usługa przechowywania plików online, podobna do np. Google Drive. Mamy 5GB na własne pliki, na to konto trafiają też MP3 kupione w Amazonie – tam gdzie jest to możliwe; bo usługa kupna plików dostępna jest wyłącznie w Stanach. Jest do tego aplikacja na komputer i na Androida.

Co ważne dla nas … czytaj dalej »

Daily Social – codzienna dawka artykułów z Twittera i Facebooka prosto na czytnik

Daily Social to polski (!) serwis, dzięki któremu możemy codziennie na czytniku śledzić to, czym podzielili się nasi znajomi na Twitterze albo Facebooku.

aktualizacja z 12 listopada 2013 – jakiś czas temu serwis przestał działać, przynajmniej w połączeniu z Readability – z informacji jakie otrzymałem od twórcy wynika, że Readability zablokowało dostęp do aplikacji…

aktualizacja z 28 stycznia 2017 – nie wiem nawet kiedy zaprzestał, ale serwis już od dawna nie działa…

Koncepcja serwisu jest prosta. No, prawie prosta.

  1. Logujemy się przy pomocy konta z Facebooka,
czytaj dalej »

Darmowy internet na Kindle Keyboard 3G – już tylko 50MB miesięcznie

Darmowe przeglądanie internetu na całym świecie jest jedną z największych zalet Kindle Keyboard. Ale od lipca Amazon ogranicza tę usługę do 50MB miesięcznie.

O darmowym internecie wiele już było pisane (odsyłam do 16 pytań i odpowiedzi). Przypomnijmy – przeglądarka na Kindle Keyboard 3G pozwala na przeglądanie stron internetowych niemal niezależnie od lokalizacji. W Polsce, w Himalajach, w Puerto Rico, albo w Egipcie…

To się nie zmieni, ale zmieniły się zasady działania tej usługi.

Coraz więcej osób widzi na Kindle informację o tym, że … przekroczyliśmy czytaj dalej »