Artykuły na temat Sigil

Jak poprawić e-booka w Sigilu: zapisane wyszukiwania

Kila razy na Świecie Czytników omawiany był temat automatycznej poprawy wyglądu e-booków w Calibre, np. usuwanie wiszących spójników. Wykorzystywano w tym celu możliwość wyszukiwania i zamiany w kodzie książki w EPUB.

W większości wypadków takie rozwiązanie ma jeden minus, poprawa taka jest widoczna dopiero po konwersji e-booka.

Chcę tu przedstawić metodę, która pozwoli widzieć efekt działania „w locie”, tak by można było wykonać drobne poprawki. Życie nauczyło mnie, że jakiekolwiek proste makro traktuje wszystko w pliku tak samo, czy to jest to, co chcemy poprawić, … czytaj dalej »

Sigil – opracowywanie spisu treści e-booka: automatycznie i ręcznie

Czasami odczuwamy potrzebę poprawienia czy zmodyfikowania spisu treści jakiegoś e-booka, lub wręcz stworzenia go od podstaw – w przypadku jego braku.

Postaram się dzisiaj wyjaśnić, jak można to zrobić w miarę szybko i bez znajomości HTML-u w programie Sigil (mówimy oczywiście o e-booku w formacie ePub).

Sposób #1 – automatycznie

Na początku pokażę Wam, jak robić taki spis treści automatycznie. Trzeba przyznać, że Sigil dość nam to ułatwia – istnieje funkcja, która automatycznie wykona taki spis.

Zanim do tego przystąpimy, niezbędne jest, by poszczególnym … czytaj dalej »

Sigil – dodawanie odnośników i przypisów

Pod niedawnym artykułem na temat nowej wersji programu Sigil padło kilka pytań dotyczących jego obsługi.

Robert Hnatiuk, który zajmuje się obecnie tłumaczeniem Sigila na język polski zgodził się napisać gościnny artykuł na temat odnośników i wstawiania przypisów.

Zainteresowanych Sigilem zapraszam do lektury i ew. zadawania pytań w komentarzach.


Na początek chciałbym wyjaśnić, że nie jestem guru w dziedzinie programowania, tym bardziej HTML-a. Stąd tłumaczenia, wyjaśnienia, słownictwo jakiego używam, może się komuś wydawać co najmniej niewłaściwe, ewentualnie dalekie od stosowanej ogólnie terminologii. Jednak ilość pytań … czytaj dalej »

Sigil 0.8.0 – nowa wersja po roku i wtyczka do formatu MOBI

sigil-ekran-glowny

Rzadko tu piszę o programie Sigil przeznaczonym do tworzenia i edycji plików EPUB. Nie ukrywam, że nigdy nie miałem wielkiej motywacji, aby go opanować, a do drobnych poprawek wystarcza mi Calibre.

No, ale wiemy, że Calibre ma swoje wady, dlatego jeśli chcemy poważniej zajmować się e-bookami, warto z Sigilem się zaprzyjaźnić. Kiedyś przedstawiałem go szerzejWarto wspomnieć, że Sigilem możemy stworzyć e-booka od podstaw (nie znając kodu HTML), natomiast edytor który jest w Calibre, wymaga już co najmniej podstawowej znajomości kodu. 

Problem w tym, … czytaj dalej »

Nowości: Calibre 64bit, Sigil 0.6.2, Nowa Europa Wschodnia, Kontynenty

Parę drobnych nowości.

Calibre 64bit

Wczoraj ukazała się wersja 0.9.9 znanego programu Calibre. Co jest istotne, dla Windows są dwie edycje – w tym 64-bitowa, która jest nieco szybsza. Warto więc z niej skorzystać, jeśli macie Windows 64-bit.

Calibre to program napisany w Pythonie i bardzo słabo zoptymalizowany, korzysta właściwie z każdej mocy komputera, która będzie dla niego dostępna. Gdy zmieniałem sobie procesor, to używałem jako benchmarka czasu konwersji pewnej skomplikowanej książki. Stary procesor robił to w 4:10, nowy w 2:30, a po podkręceniu z 3,3 do 4,5 Ghz … czytaj dalej »

Wersja 0.6 edytora Sigil – specjalnie dla EPUB

Sigil - otwarta książka

Pomyślałem, że z okazji wydania kolejnej wersji 0.6 edytora Sigil, warto o nim napisać parę słów.

Sigil to program przeznaczony do generowania plików w formacie EPUB. Przy jego pomocy przygotujemy więc porządną książkę elektroniczną.

Oto parę jego funkcji:

  • Pełna obsługa specyfikacji EPUB2 (brak wciąż obsługi EPUB3).
  • Pełna obsługa UTF – można tworzyć e-booki w dowolnym języku i alfabecie.
  • Dwa widoki: albo WYSIWYG (jak w Wordzie), albo czysty kod HTML.
  • Generator spisu treści z zagnieżdżaniem.
  • Możliwość utworzenia indeksu dla całej książki.
  • Obsługa wyrażeń regularnych.
  • Importowanie plików HTML, obrazów,
czytaj dalej »

Jak wygląda dobrze przygotowana książka elektroniczna? Podsumowanie ankiety

Tydzień temu, w artykule Szybka konwersja z użyciem Libre Office i Calibre, poprosiłem Was o odpowiedź na pytanie: Jak wygląda dobrze przygotowana książka elektroniczna? Odpowiedzi były zbierane za pośrednictwem tego formularza.

Z komentarzy wynika, że sposób w jaki poprosiłem o opinie w tamtym artykule był nieprawidłowy – wiele osób zrozumiało, że proces przygotowania pliku opisany w pierwszej części artykułu (Przygotowanie pliku krok po kroku) prezentował sposób przygotowania tekstu do sprzedaży. W żadnym wypadku! Takie przygotowanie pliku jest właściwe tylko do tworzenia plików na własny użytek. Pliki … czytaj dalej »