Magazyn Literacki KSIĄŻKI co miesiąc publikuje listę bestsellerów „papierowych”. Sprawdzamy, które książki są już w wersji elektronicznej.
Przedstawiam dzisiaj listę z numeru 219 (grudzień 2014).
Tym razem o dwa oczka niżej. Z listy TOP 30 w formie elektronicznej kupimy 25 tytułów.
Linki prowadzą do porównywarki Świata Czytników.
I oto wnioski:
- 25 z 30 bestsellerów posiada wersje e-bookowe czyli 83%. To mniej niż w poprzednich miesiącach, chociaż nie widzę tutaj odwrócenia trendu i nadal przeważającą większość bestsellerów możemy poczytać na naszych czytnikach.
- Na czwartym miejscu znalazł się „Zniszcz ten dziennik” – jak słusznie zauważyliście miesiąc temu, to właściwie nie jest książka (jeśli za książkę uznajemy publikację przeznaczoną do czytania), a jedynie zestaw do kreatywnej zabawy. Dlatego umieszczenie tej pozycji w zestawie sprzedaży książek może dziwić.
- Zapiekłą przeciwniczką e-booków jest Małgorzata Musierowicz (a właściwie to jej wydawca), szkoda, bo wiele osób chciałoby sobie wypełnić czytniki pakietem z całą Jeżycjadą…
- Bardziej dziwi brak „Serca Europy” w wersji elektronicznej, choć trzeba się zgodzić z recenzjami, że wznawianie tej książki osadzonej mocno w latach 80. trochę się mija z celem. Całe szczęście w e-booku mamy znacznie obszerniejsze „Boże igrzysko”.
- Na 25 e-booków jest sześć wyłączności, pięć razy Woblink i raz Publio. W przypadku Chylińskiej wypada pochwalić wydawcę – poprzednie jej książki nie od razu ukazywały się w formie elektronicznej.
Co warto wiedzieć o rankingu:
- „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” to miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów.
- Magazyn można pobrać bezpłatnie w formacie PDF z kilku księgarni, m.in. Virtualo, Publio, Koobe, albo poczytać online w serwisie ISSUU.
- W piśmie poza rankingiem znajdziecie (często ironiczny) komentarz do poszczególnych pozycji autorstwa Krzysztofa Masłonia.
- Zestawienie powstaje na podstawie wyników sprzedaży w ponad 300 księgarniach całego kraju, w tym w sieciach: Empik, Matras, regionalnych Domach Książki. Pod uwagę brane są wyniki sprzedaży z 30 dni. Z tego co mi wiadomo, są to księgarnie stacjonarne. Nie ma dotąd badania określającego wyniki sprzedaży wyłącznie e-booków, niezależnie od tego co ktoś by twierdził.
- Ranking z numeru grudniowego odzwierciedla sprzedaż w listopadzie, dlatego jest trochę opóźniony w stosunku do tego, co widzimy dzisiaj w księgarniach.
- Zgody na publikację rankingu udzieliła mi Pani Ewa Tenderenda-Ożóg z Biblioteki Analiz, za co serdecznie dziękuję.
Czytaj dalej:
- Nagrody „Książki roku 2023” Magazynu Literackiego KSIĄŻKI – Chłopki i ArtRage! No i okolicznościowa promocja ArtRage -60%
- Jak (nie) sprzedają się książki w Polsce. Jaki udział mają e-booki? ArtRage podaje wyniki Fossego i innych swoich autorów
- [Aktualizacja] „Kos” – kryminał do pobrania za darmo z okazji Literackiego Sopotu (tylko do końca września)
- Korzystasz z Legimi przez kody biblioteczne? Z katalogu znikną książki kilku ważnych wydawnictw, m.in. Czarnego, Literackiego i Rebisu
- Pamiętniki Uchodźcze – bezpłatny e-book i audiobook z Magazynu Kontakt
- Księgarnia Inverso zakończyła działalność po czterech latach. E-booków nie sprzedawali już od maja
Dziękuję za informację odnośnie Musierowicz. Posiadaczką czytnika jestem od niedawna i właśnie szukałam Jeżycjady. Już wiem, że na razie nie mam sensu dalsze poszukiwanie.
A „Wysp” Daviesa jak nie było w e-booku, tak nie ma :(
Tytuł nowej Musierowicz to 'Wnuczka do orzechów’. Błąd powstał u źródła rankingu.
Racja. Sprawdzone z książką na półce i poprawione :-)
Drobna uwaga, 25/30 to 83%, a nie 93%. Pozdrawiam!
Na pewno tylko AkapitPress jest przeciwne ebookom, a nie Musierowicz? Pytam, bo to dla mnie nowina. Zawsze mi się wydawało, że ona ma tradycyjne podejście do czytania i na ebooki od niej nie ma co liczyć.
Trudno powiedzieć. Akapit Press ma część tytułów w wersji elektronicznej, ale nie wszystkie.