Ukazało się właśnie oprogramowanie 6.5 dla czytników PocketBook. Przynosi ono sporo zmian, ale najwięcej dla czytających PDF.
Pierwszym modelem, na który możemy je pobrać jest InkPad 3. Niemal ośmiocalowy czytnik jest chyba najdłużej dostępny w sprzedaży, ale wciąż cieszy się zasłużoną popularnością. Ominęły go jednak wersje 6.3 oraz 6.4, które dostały inne modele.
Aktualizacja z 21 października 2021: wersja 6.5 pojawiła się dziś również dla InkPad 3 Pro.
Aktualizacja z 26 grudnia 2021: parę dni temu ukazała się kolejna wersja oprogramowania (6.5.1379 dla InkPad 3 oraz 6.5.1381 dla InkPad 3 Pro). Poprawia ona kilka zauważonych błędów i przyspiesza np. poruszanie się po spisie treści.
Lista najważniejszych zmian
Wymienię najpierw wszystkie zmiany, tak jak dostałem je w informacji prasowej.
Trzy najważniejsze to:
- Szybszy silnik oparty na PDFium, dzięki któremu strony dokumentów PDF będą otwierane jeszcze szybciej, a proces czytania stanie się jeszcze wygodniejszy.
- Tryb „Przewijanie” dla plików o stałym układzie (PDF, DjVu), który pozwala „łączyć” strony dokumentu i uzyskać efekt ciągłego przewijania. Dzięki temu czytanie i praca z plikiem jest wygodniejsza.
- Aplikacja „Photo Frame” do przeglądania zdjęć w pokazie slajdów. Do zdjęcia można również dodać bieżącą godzinę i datę zdjęcia.
Inne istotne poprawki:
- poprawa wydajności czytnika
- zwiększenie prędkości przewijania dla plików PDF i DjVu
- wygodniejsze przewracanie stron za pomocą gestu przesuwania
- szybsze uruchamianie menu z poziomu książki
- bardziej precyzyjne sortowanie książek według nazwy, nazwy pliku i serii w przypadku, gdy ich metadane zawierają liczby (kolejność numerologiczna zamiast leksykograficznej)
- wyszukiwanie książki w bibliotece wyświetla tytuły już podczas wprowadzania tekstu
- ikona „Synchronizuj” dodana do folderu „Send-to-PocketBook”. Pozwala ona szybko połączyć się z usługą Send-to-PocketBook bezpośrednio z aplikacji Biblioteka;
- pełnoekranowy tryb w aplikacji Przeglądarka.
Pełną listę zmian w wersji 6.5 pobierzemy ze strony PocketBooka (link do PDF – tylko po angielsku). Jest ich znacznie więcej, bo ten model dostał też zmiany z wersji 6.3 i 6.4 – m.in. nowe głosy TTS. Poprawiono również rozmieszczenie klawiszy na wirtualnej klawiaturze oraz zwiększono precyzję regulacji poziomu i barwy oświetlenia.
Nowy tryb czytania PDF
Bliżej przyjrzę się zmianom dotyczącym PDF, bo przecież ten format jest często powodem, dla którego wybieramy większy czytnik.
Producent chwali się nowym silnikiem obsługującym PDF i większą szybkość rzeczywiście czuć. Strony w zasadzie niezależnie od ich skomplikowania zmieniają się natychmiast. Jedynie pierwsze otwarcie pliku może zająć kilkanaście sekund. Zgaduję, że czytnik sobie coś w tym czasie indeksuje.
Ekran 7,8″ o rozdzielczości 300 ppi, jaki ma InkPad 3 daje więcej komfortu czytania niż klasyczne sześć cali, choć wciąż czasami wymaga pójścia na pewne kompromisy. Bywa, że coś trzeba w wyglądzie PDF zmienić, aby czytało się lepiej.
Zmienił się sam wygląd ekranu ustawień.
Mamy teraz cztery główne tryby:
- Przewijanie (ten nowy)
- Pojedyncza strona (domyślnie)
- 2 lub 3 kolumny
- Rozpływ, zwany też reflow
Na dół trafiły opcje dopasowania do szerokości lub całej strony oraz powiększanie.
Z trybem „Przewijanie” można połączyć przycinanie marginesów. Najpierw wycinam np. stopkę i nagłówek, a potem włączam przewijanie – wtedy mam ciągłość tekstu w książce.
Efekt widać bardzo ładnie na książce Trzynastu. Premierzy wolnej Polski – dziś dostępna jest w trzech formatach, ale kupiłem ją 10 lat temu wyłącznie w PDF i swego czasu konwertowałem do MOBI. Dziś bym już nie musiał.
Z kolei w przypadku książki Jeffa Gallowaya o półmaratonie nałożyły na siebie dwie strony z nieco innym układem, dlatego widzimy niedokładne dopasowanie marginesów.
Jeśli nam to przeszkadza, pamiętajmy, że w książce da się osobno ustawić przycinanie stron parzystych i nieparzystych.
Nie należy „Przewijania” mylić z trybem „Rozpływu” (Reflow), który obecny był w PocketBookach od dawna. Reflow polega na przekształceniu tekstu PDF do formy liniowej, co czasami się sprawdzało, a czasami nie (np. rozwalało tabelki). W przypadku „Przewijania” wygląd pliku pozostaje bez zmian.
Po spędzeniu jakiegoś czasu z nowym trybem uważam, że przydaje się głównie gdy mamy książki z tekstem jednokolumnowym, w którym dużo zajmowały niepotrzebne elementy, które można wyciąć (jak opisałem wyżej) i potem już czytać bez przeszkód.
Samo przewijanie jest jak na e-papier całkiem płynne, choć nie tak jak na tabletach czy telefonach. Działają oczywiście nadal przyciski zmiany stron, które przełączają na kolejny ekran.
To wszystko co napisałem wyżej dotyczy również plików DJVU, tak więc tryb przewijania (i przycinanie) mogą ułatwić nam lekturę skanów z bibliotek cyfrowych.
Swoją drogą, może takie przewijanie przydatne by było także dla plików EPUB? Osobiście nie widzę takiej potrzeby, bo tutaj nie trzeba rozwiązywać problemu jak najlepszego rozmieszczenia treści na ekranie – do tego wszak sprowadzają się różne tryby czytania PDF.
Pokaz slajdów
Zaktualizowano również aplikację Photo Frame, czyli przeglądarkę zdjęć. Można uruchomić w niej automatyczny pokaz slajdów, a także wyświetlać na zdjęciu datę jego zrobienia.
Mamy też dość bogaty ekran ustawień pokazu slajdów.
Myślę, że na czytnikach kolorowych takich jak InkPad Color może być to przydatna rzecz, na czarno-białym e-papierze jest raczej ciekawostką. Porównajmy zresztą galerię na czytniku kolorowym oraz omawianej Trójce.
Zresztą, kto z Was korzysta z czytnika do przeglądania zdjęć?
Jak zaktualizować czytnik PocketBook?
Jeśli mamy InkPada 3, powinniśmy dostać powiadomienie o nowej wersji, kiedy będzie dostępna na nasz czytnik, gdyż dystrybuowana jest stopniowo.
Ewentualnie można wejść w Ustawienia – Oprogramowanie – Aktualizacja oprogramowania i sprawdzić samodzielnie.
Można ją też pobrać ze strony wsparcia, wybierając nazwę naszego modelu.
Podsumowanie
Od lat podczas moich testów czytników PocketBook chwalę je za obsługę PDF, gdyż według mnie radzą sobie z tym najlepiej. Dlatego cieszy dalsze zaangażowanie producenta w rozwijanie oprogramowania.
Aktualizacja 6.5 będzie obowiązkowa jeśli czytamy PDF, ale pamiętajmy też, że zawiera wiele innych zmian, dlatego warto ją zainstalować.
Według zapowiedzi PocketBooka, wersję 6.5 dostanie za kilka dni również InkPad 3 Pro, a następnie pozostałe popularne modele.
Czytaj dalej:
- Aktualizacja 1.3.1 dla PocketBook InkPad Eo + dodawanie własnych fontów + nowa recenzja
- Poprawki oprogramowania w czytnikach PocketBook: Legimi, wygląd okładek, Dropbox, słownik, Empik Go
- Rozszerzona aplikacja Empik Go jest również dostępna na czytniku PocketBook Era!
- PocketBook ogłasza ośmiocalowy czytnik InkPad Color 3 z kolorowym ekranem E-Ink Kaleido 3!
- Pierwsze wrażenia na temat kolorowego czytnika PocketBook InkPad Color 3 – co daje ekran Kaleido 3?
- Test PocketBook InkPad Color 2 – kolejna generacja z kolorowym ekranem Kaleido. Jak spisują się czasopisma, komiksy i książki w PDF?
Naprawiono głos Aneta dodany w wersji 6.4. Teraz czyta poprawnie litery „ę”. W wersji 6.4 czytał je jako słowo „apostrof”. Bynajmniej ja miałem taki błąd na Inkpad 3 Pro.
A teraz odpal słownik języka polskiego i sprawdź co oznacza 'bynajmniej’.
Na PB nie ma.
Strzelam że jest jakaś przeglądarka internetowa xd
Czy zgodnie z zapowiedzią jest obsługa pilota?
InkPad 3 nie ma Bluetooth, a w ten sposób pilot miał działać. Przypuszczam, że jak wyjdzie aktualizacja do InkPada 3 Pro, albo Touch HD3, będzie o tym wzmianka.
Dzień dobry, czy po aktualizacji „znikają” pozycje z : kolekcji , ulubionych ,folderów?
Akurat na InkPadzie 3 nie miałem ani ustawionych kolekcji, ani ulubionych, ale nie zauważyłem żeby np. coś z historii zniknęło. Tak samo nie musiałem ponownie logować się do Legimi.
Sytuacja o której mówisz możliwa jest, gdy po aktualizacji coś nie działa i trzeba zrobić reset do ustawień fabrycznych. W przypadku PB zdarzały się takie przypadki w przeszłości, ale od dawna (a na pewno w tym roku) nie musiałem tak robić.
Dzięki
Na pocketbook inkpad 3 pro także już jest nowa wersja 6.5
Faktycznie inkpad 3 pro dostał niesamowitego kopa.
Zrobiłem mały test na inkpadzie 3. Nagrałem telefonem w 60 klatkach włączenie urządzenia do menu głównego później otworzyłem wybraną książkę (epub) i dałem mu z minutę na dobry rozruch a następnie przerzuciłem kilkanaście stron. Później to samo po aktualizacji. Czas zmierzyłem przerzucając ręcznie w programie obraz klatka po klatce i licząc je.
O ile włączenie urządzenia faktycznie przyśpieszyło, przed około 13s a po około 9s to już przewijanie stron lekko zwolniło, przed około 40-45 klatek więc jakieś 0,67-0,75s tak po było 55-60 klatek więc jakieś 0,95-1s. Jutro jeszcze raz sprawdzę czas po aktualizacji, może coś w tle jeszcze mieli???
Jak wasze subiektywne odczucia? Bo nawet przed sprawdzeniem dokładnie czasu przewijania stron miałem wrażenie, że jest troszkę wolniej , pytanie czy ewentualny reset urządzenia może tu coś zmienić?
Mnie by bardziej interesowala responsywnosc menu.
Wg mnie jest lepiej, tzn. szybkosc czytnika wrocila do stanu jak przed aktualizacja firmware 6.1 (0).x.x (jakos tak).
Ja czekalem na wersje wyzsze wersje niz 6.1, bo czytnik znaczaco zwolnil a do tego czesc plikow epub lubia sie zawiesic. Obecnie szybkosc jest wystarczajaca, a ksiazki sie nie wieszaja. Rowniez przegladanie pdf w nowym trybie przewijania dziala bardzo dobrze (sprawdzilem na pliku ze zdjeciami).
Po aktualizacji przestał u mnie działać gest przesunięcia palcem pionowo po ekranie zwiększający lub zmniejszający natężenie podswietlenia. Czy ktoś ma podobnie ?
Sprawdziłem przed chwilą, na InkPad 3 wciąż działają oba gesty (jasność wzdłuż prawej krawędzi, barwa wzdłuż lewej).
Dziękuję. Potestowalem u siebie – u mnie tez działa, ale tylko w zakresie 1-2 cm od krawędzi – przesuwanie odrobinę dalej zmienia mi strony. Wydaje mi się że wcześniej gest działał duzo dalej od krawędzi.
Dzień dobry, czy po aktualizacji obsługiwane są karty pamięci do 128 GB?
Z tego co wiem, wszystkie PB obsługują karty do 32 GB i żadna aktualizacja oprogramowania chyba tego nie zmieni.
Sądziłem podobnie ,ale po aktualizacji zajrzałem do Podręcznika Użytkownika ; a tam na str. 27 stoi ,że pamięć można rozszerzyć za pomocą karty Micro SD do 128 GB. Być może wkradł się jakiś chochlik drukarski?
Można w oprogramowaniu dodać obsługę systemu plików exfat, za bo zdaje się że karty SDXC nim są domyślnie formatowane.
Czyli aktualizacja tego nie zawiera? Dziwne ,że taka informacja ,jak napisałem widnieje w Podręczniku Użytkownika !
sprzedałem Touch HD 3, chce kupić 3 pro – jako większego bliźniaka. Czy dobrze interpretuje porównanie – 3pro jest to touchHD3, tylko że ma większa matrycę?
Miałem touchHD3 od kwietnia 2020 (wczesniej kindle4) – na początku wkurzały mnie zwiechy, zatrzymania, ale teraz wydaje się ze pocketbook opanował nieco te problemy.
Czy InkPad3pro będzie dobrym wyborem jako czytnik 7-8 cali ?
Apropos touch HD3 czy będzie jeszcze jakaś aktualizacja? A jak tak to kiedy?
juz nie mam touch HD, zmieniłem na właściwie bilźniaka, tylko większego inkpad3pro.
Jestem pewny, że zarówno jeden jak i drugi będzie miał aktualizowany FW, są to właściwie (oprócz kolorowych) ciągle topowe modele Pocketbook (podobno będą nowe modele w połowie przyszłego roku). Jeszcze co do FW – możesz napisać do supportu Pocketbooka, podaj im S/N swojego egzemplarza i poproś o dopisanie go do testerów beta FW – będziesz pierwszym z nowym FW :D
Bezsensowna aktualizacja. Mam Pocketbook i Inkbook 7,8 a pdf czytam tylko na Inkbooku -tylko w poziomie. Co prawda pocketbook ma fajną opcję przycinania marginesów jednak w poziomie prawie nie da się czytać ponieważ nie przewija na ostatnio skończone zdanie ale wyrównuje do dołu strony przez co trzeba szukać tekst gdzieś na środku wyświetlacza. To jest poroniony pomysł. A w Inkbooku jest gorsze podświetlenie, jest wolniejszy, nie ma przycinania marginesów, ale tylko na nim czytam pdf bo na nim się da bez zmęczenia czytać, na pocketbooku jest to męczoce
Niedawno (22 Grudnia) wyszła nowa aktualizacja do InkPada 3 – 6.5.1379.
Z ważniejszych zmian:
– poprawiono problem w synchronizacji z Dropboxem
– przyśpieszono spisu treści i spisu notatek
– kilka ulepszeń w aplikacji sklepu
– szybsze wyszukiwanie książek w bibliotece
i inne drobne ulepszenia.
6.5.1381 dla Inkpad 3 pro – wydaje mi się, że szybciej działa mi teraz czytnik :)
Niestety po aktualizacji do ver> 6.5.1383 pojawił się problem (który juz kiedyś tez wystąpił przy wczesniejszej aktual.) z dodawaniem zakladek w prawym górnym rogu czytanej strony. Albo w ogóle nie chcą się „dodać”, lub czasem jest problem z ich usunięciem. Zdarza się również, że zamiast zakadki pojawia się pasek do rozjaśniania.
Zle również potrafiły wczytywać się tytuły. Mimo kliknięcia na tytuł A wczytywał się np. tytuł B.
Czytnik mam juz ok. 3 lat, więc dokładnie wszystko testuję i sprawdzam po każdej aktualizacji, a w związku z w/w problemami ( W SZCZEGÓLNOŚCI Z ZAKŁADKAMI) zmuszony jestem powrócić do poprzedniej wersji.