Niemal dokładnie rok temu wspominałem o Ectaco Jetbook Color, pierwszym czytniku z kolorowym e-papierem (e-ink Triton) dostępnym w Polsce.
Na zeszłorocznych Warszawskich Targach Książki miałem okazję obejrzeć go z bliska – ba, powstał nawet trochę chaotyczny film, na którym testujemy go z Piotrem Lipińskim.
Jetbook Color miał niemal same wady. Mimo świetnej rozdzielczości (1600×1200) – piksele kolorowe miały już tylko 800×600 – przez to kolory były w zasadzie symboliczne. Ekran niesamowicie szary, działanie dość powolne. Jeśli dodamy do tego cenę około 1800 złotych za 10-calowy czytnik, nic dziwnego, że urządzenie popularności nie zdobyło.
Nate Hoffelder, autor bloga Digital Reader otrzymał właśnie drugą wersję Jetbooka, która miała część z tych wad poprawiać. Tak wygląda obok pierwszej wersji.
Różnicy specjalnej nie ma. Kolory nadal są wyblakłe, a ekran w porównaniu do takiego Kindle tragicznie szary.
Konkluzja autora Digital Reader jest oczywista – jeśli kolorowy e-ink ma tak wyglądać, to będzie technologiczną ślepą uliczką – i nic dziwnego, że żaden większy producent nie zdecydował się na takie czytniki.
Są oczywiście inne technologie kolorowego, pasywnego ekranu – jak omawiany u nas PixelQI albo Mirasol – ale z tego ostatniego producent zrezygnował już pół roku temu…
Tak Kyobo (jedyny czytnik z Mirasolem sprzedawany w Azji) wyglądał w porównaniu z Jetbookiem:
Kyobo prezentuje się lepiej – ale czy znacznie lepiej niż tablet z matowym ekranem LCD? Chciałbym go zobaczyć w pełnym słońcu…
Czytaj dalej:
- Plotka: kolorowy Kindle z ekranem Advanced Color ePaper w 2025 roku?!
- Nowy e-notatnik reMarkable Paper Pro będzie miał kolorowy ekran E-ink Gallery 3
- Pierwsze wrażenia na temat kolorowego czytnika PocketBook InkPad Color 3 – co daje ekran Kaleido 3?
- Bigme Galy – pierwszy kolorowy czytnik z ekranem E Ink Gallery. „Zalety: dobre kolory. Wady: cała reszta”
- PocketBook ogłasza ośmiocalowy czytnik InkPad Color 3 z kolorowym ekranem E-Ink Kaleido 3!
- Dwa nowe czytniki inkBOOK: Focus Plus i Focus Color już w przedsprzedaży!
Kolor nie tak bardzo potrzbeny jak chocby 1″ wiecej do pdf-ow :(
Zanim color eink sie rozwinie to w biedronce beda juz 10″ ipsy za 150zl (dzis 500) wiec chyba bedzie lekko za pozno.
A gdyby do tego dodać światełko z Paperwhite’a? Mam wrażenie, że Kyobo przy delikatnym podświetleniu w takiej technologii zyskałby bardzo. Ale wiadomo – gdybać można, rzeczywistość weryfikuje.
Kyobo ma podświetlenie, co widać na filmie. Co do Jetbooka, nie wiem czy by to coś dało, choć faktycznie ekran stałby się bielszy.
E Ink prezentował nawet na targach prototypowy czytnik z E Ink Triton i wbudowanym podświetleniem,
Na kolor może i trochę poczekamy, ale niektórym zupełnie nie jest on potrzebny :) Najważniejsze, że rynek e-czytników coraz bardziej się rozwija, a fanów e-booków przybywa :)
Oczywiście, mieliśmy na myśli „porządny” kolor ;) Tylko tak się śpieszyliśmy z wypowiedzią, że nam to słowo umknęło ;)
Ja bardziej bym optował za hybrydowymi ekranami, normalnie jak czytnik do czytania, a jak trzeba oglądnąć film, ekran przełącza się w tryb LED.
Paperwhite ma LED-y, nawet kilka, poniżej ekranu :D
Ale jak rozumiem miało być LCD. O ile się orientuję są prototypu przezroczystych ekranów LCD które być może można by umieścić nad warstwą e-inku, ale obawiam się o koszty. No i czy w słońcu nie zamieniałyby ekranów w lusterka.
W końcu to czytnik. Jego główną funkcją ma być przyjemność czytania bez martwienia się o to czy coś będzie widać pod światło czy nie. Może nie próbujmy wcisnąć w czytnik funkcji, które czytelnikom niekoniecznie są potrzebne? W końc mamy już tyle innych gadżetów:)
Takie ekrany przecież jużistnieją, jak choćby wspomniany w artykule PixelQi. Nawet można było tablet z tym ekranem kupić – Adam Norion. Nowa wersja (2) tego tabletu jest już ze zwykłym ekranem LCD. Jak ktoś ma szczęście to możę szukać na serwisach aukcyjnych.
No tak, ale jak słusznie zauważasz-trzeba mieć szczęście i polować na nie w serwisach aukcyjnych. Ciekawe, czy kiedyś dojdzie do takiej rewolucji technologicznej, że w jednym urządzeniu z kolorowym wyświetlaczem e-ink, będziemy mogli czytać, przeglądać strony internetowe, oglądać filmy itp.
Czy ten nowy Jetbook ma wyświetlacz Triton 2?
Ztcw Pocketbook przymierza się do czytnika z oświetleniem i Tritonem 2 właśnie, ale coś premiera się opóźnia. Czyżby problemy jakościowe?
Tak, to jest podobno Triton 2. Jeśli ma z niego korzystać nowy Pocketbook, to pewnie nie będzie wyglądał lepiej – może lepiej działać, bo na responsywność pierwszej wersji Jetbooka było dużo narzekań (choć fakt, że aktualizowali oprogramowanie i część poprawiali).