„Rebel Times” to miesięcznik poświęcony grom – nie tym komputerowym, ale planszowym oraz RPG. Wydawany jest przez ludzi związanych ze sklepem rebel.pl.
Pismo ukazuje się już od prawie 6 lat i wyszło dotąd aż 70 numerów. Do niedawna był to wyłącznie PDF, ale nowy numer z lipca 2013 dostępny jest też jako EPUB i MOBI.
Spis treści bieżącego numeru:
- Aktualności (…czyli co nowego w świecie gier)
- Podziemia w kolorach tęczy (Super Dungeon Explore)
- Wielkie bitwy karcianych armii (Summoner Wars)
- Dawno temu, na obrzeżach galaktyki (Star Wars: Edge of Empire Beginner Game)
- Demony kostek powstają (Quarriors: Rise of the Demons)
- Jeszcze więcej chleba i igrzysk (Spartacus: The Serpent and the Wolf)
- Dom, w którym zalęgło się szaleństwo (Mansions of Madness)
- Koniec świata na wesoło (Munchkin Apokalipsa)
- Braveheart! …czyli jak przegrywać z podniesionym czołem
- Superbohaterowie „na kliki” (HeroClix)
- Gry wieloosobowe (Kącik gier historycznych #3)
Gazetka sformatowana poprawnie jest dzielenie wyrazów, jest e-bookowy spis treści. Przykładowe zrzuty ekranu:
Tematyka niszowa, ale niewątpliwie grupująca pasjonatów – 6 lat tradycji mówi samo za siebie. A do gier planszowych użytkownicy czytników mogą mieć słuszny sentyment – w końcu oba wynalazki skłaniają do wyłączenia komputera. :-)
Czytaj dalej:
- Jubileuszowe wydanie miesięcznika „W drodze” – numer specjalny w wersji na czytniki do pobrania za darmo!
- Czasopismo „Fronda” kończy działalność – całe archiwum do pobrania w PDF
- Tygodnik Powszechny ma już wersję na czytniki w subskrypcji cyfrowej!
- Stop Killing Games – inicjatywa obywatelska UE w sprawie dostępu do gier po okresie wsparcia (i dlaczego to ważne dla rynku e-booków)
- Nowa Fantastyka wraca na czytniki! Jubileuszowe wydanie kupimy w trzech formatach lub przeczytamy w Legimi
- „Fantastyczne Pióra 2022” – bezpłatna antologia portalu fantastyka.pl w wersji na czytniki
Mówią, że czytniki to też nisza na polskim rynku, zatem połączenie całkiem ciekawe: niszowa tematyka w niszowej formie.
Jednak obie „nisze” chyba mają się coraz lepiej. Coraz częściej mówi się o „renesansie” planszówek, z roku na rok pojawia się coraz więcej dobrych gier. Podobnie z ebookami.
Dla mnie miodzio informacja. Z Rebela korzystam. Regularnie od nich dostaję info o nowych numerach ich gazetki, ale rzadko ją czytam, jakoś nie chce mi się siedzieć przed kompem nad jej zawartością. Teraz – na pewno częściej zajrzę. Jeśli spis treści będzie ok, to fajnie. Wręcz to podstawa, jak i wyszukiwanie, indeksowanie i co tam jeszcze zrobią. Bo najczęściej do ich pozycji zaglądam, jak szukam jakieś recenzji gry. A łatwiej przeszukać można neta niż pdf. Teraz jest szansa, że po czytam sobie co tam nowego w świecie planszówek a nie tylko o konkretnych tytułach. Dobry krok z ich strony.
Tematyka gier planszowych jest coraz mniej niszowa bo to na prawde swietny sposob na spedzanie czasu z druga polowa czy podczas przyjecia. Ja sie o tym juz przekonalem :-)
@cpu
Z tą drugą połową to szczera prawda. Zaglądając na boardgamegeek widzę, że bardzo dużo recenzji albo opisów własnych modyfikacji gier zaczyna się od „while playing with my wife” :)
Hej, to może podpowiedzcie kilka dobrych gier dla dwojga?
Jest w czym wybierać, co sprawia, że wybór nie jest łatwy. Dla dwojga poleciłbym np. Aton (bardzo przyjemna gra logiczna), Agricola: chłopi i ich zwierzyniec (budujemy własne gospodarstwo), Rój. Jeżeli szukać gry dobrze działającej na 2 osoby ale także dającej możliwość grania w większym gronie, warto spróbować np. Carcassonne, Samuraj, Mały Ksiażę.
Wszystko zależy w jakim wieku są Ci gracze i jaki rodzaj rozgrywki lubią. Ale takie tytuły jak Carcassonne, Rój, Mały Książę, wydają się bardzo dobre na początek.
Polecam Osadników z Catanu, wersja dla dwóch graczy
My lubimy też Haziendę :)
Dla dwojga, szczególnie gdy chcemy grać z żoną/dziewczyną, dobre będą gry kooperacyjne (albo wszyscy wygrywają, albo wszyscy przegrywają). Dzięki temu unikamy sytuacji, gdy nasza lepsza połówka obraża się gdy przegrywa ;) W szczególności, jeśli ktoś lubi Lovecrafta, polecam Horror w Arkham.
To zależy. Czasami pary lubią konfrontację.
Z kooperacyjnymi grami często robi się tak, że jedno jest dominujące, mówi „zrobimy tak, ja kupię to i to, ty podejdziesz tu i dasz mi broń, potem ja wrócę gdzieś tam…”, a drugie ma zabawę jak pies w studni.
Dla dwojga zawsze doskonałe są Mr. Jack, Rój, Agricola: chłopi i ich zwierzyniec, lubimy też Atona i Drako.
I tak, i nie – jeśli ktoś ma mniejsze doświadczenie z tą grą i się dopiero uczy od bardziej doświadczonych graczy, to oczywiście tak jest, bo nie zna jeszcze gry i tego, jakie może podjąć działania. Jeśli gracze są doświadczeni, to raczej wspólnie podejmują decyzję, chyba że oczywiście znajdzie się ktoś o wybitnie dyktatorskich zapędach i zdominuje resztę graczy. No ale każdy znajdzie sobie grę jaka mu odpowiada.
przyznaje, że też nie lubimy grać w gry kooperacyjne. Na szczęście, tak jak piszesz, wybór jest duży. W niektórych miastach sklepy oferują możliwość wypożyczenia, lub grania na miejscu w dostępne tytuły – jak się nie jest pewnym, warto skorzystać z takiej okazji.
Z wpisów na forum o grach planszowych wynika, że czytniki wcale nie są niszą wśród fanów gier planszowych.
Dodatkową ciekawostką jest fakt, że magazyn poświęcony grom planszowym http://www.swiatgierplanszowych.pl/ zakończył właśnie dystrybucję wydania papierowego i przechodzi na cyfrową. Członkowie redakcji potwierdzają, że oferowanym formatem będzie również mobi.
Wróciłem z urlopu i widząc powiadomienie mailowe, standardowo pobrałem wersję pdf. A tu teraz taka niespodzianka. W mailu, którego od dawna nie czytam ta informacja była dostępna, ale na stronie nie jest jakoś specjalnie wyeksponowana. Dzięki za cynk.
Czytniki są teraz bardzo na czasie I występują praktycznie wszędzie. Strona Preply Niszowe języki obce http://www.linguajob.pl/artykuly/niszowe-jezyki-obce-praca-gwarantowana