Virtualo ma od pewnego czasu promocję na e-booki stowarzyszenia Centrum Badań nad Zagładą Żydów w formatach EPUB/MOBI.
Samo wydanie e-booków jest świetną informacją, gdyż książki te wydane były zapewne w niewielkim nakładzie i dostępne tylko w księgarniach naukowych. Teraz może je kupić każdy i każdy też może pobrać darmowy fragment. Przez najbliższy miesiąc trwa promocja, w której kosztują do 50% taniej czyli między 8 i 25 złotych.
Ukazało się na razie 8 różnych tytułów, cytuję opisy kilku z nich.
- »Żydów łamiących prawo należy karać śmiercią! « „Przestępczość” Żydów w Warszawie 1939-1942
Książka ukazuje mało znane zagadnienia zachowań przestępczych w getcie warszawskim. Na podstawie zachowanych relacji żydowskich, raportów niemieckich oraz źródeł sądowych i policyjnych, przedstawia ewolucję przestępczości rozwijającej się w ramach oraz w wyniku narastającego terroru okupanta. Praca przedstawia związki między „nową” przestępczością okupacyjną, a przedwojennymi kryminalistami, którzy kontynuowali swą działalność podczas wojny. Przedmiotem zainteresowania autorów jest również związek między żydowskimi przestępcami a władzami niemieckimi. - Reportaże z warszawskiego getta
Sceny i scenki, historie i rozmowy tchną autentyzmem i pozwalają wniknąć w realia warszawskiego getta. Pasją autora jest obrona najsłabszych, piętnowanie niesprawiedliwości i krzywdy. Portrety mieszkańców getta, ich charaktery i zachowania – to wielki walor reportaży Opoczyńskiego. Jego bohaterowie to najrozmaitsze, charakterystyczne typy ludzkie próbujące się odnaleźć w sytuacji granicznej. - „Jestem Żydem, chcę wejść” Hotel Polski w Warszawie, 1943
W maju 1943 roku rozchodzi się po Warszawie wiadomość, że w niepozornym budynku przy ul. Długiej 29 sprzedawane są dokumenty państw południowoamerykańskich, gwarantujące Żydom ukrywającym się wówczas po stronie aryjskiej bezpieczny wyjazd z Generalnego Gubernatorstwa do specjalnych obozów we Francji, gdzie mają czekać na wymianę na jeńców niemieckich internowanych przez aliantów. Mimo wątpliwości, tysiące osób wychodzi z ukrycia i przychodzi do Hotelu Polskiego, szukając tam ratunku. Z 2500 Żydów, którzy trafili na Długą, wojnę przeżyło niecałe 300. Czy Hotel Polski był pułapką, czy też możliwością ratunku, która się nie powiodła? - Jakie to ma znaczenie, czy zrobili to z chciwości? Zagłada domu Trynczerów
Książka poświęcona jest wojennym losom polskiej i żydowskiej społeczności wsi Gniewczyna w gminie Tryńcza, w powiecie przeworskim. Mieszkało tam od dawien dawna kilka rodzin żydowskich. Ich kontakty z chrześcijańskim otoczeniem zostały wystawione na próbę, gdy nadszedł rok 1942, początek akcji „Reinhardt” – wyniszczenia wszystkich Żydów w GG. - Wspomnienia policjanta z getta warszawskiego
Stanisław Gombiński, policjant w warszawskim getcie, zatrudniony w Kierownictwie Służby Porządkowej, spisał swoje wspomnienia po opuszczeniu zamkniętej dzielnicy, ukrywając się po tzw. aryjskiej stronie. Pierwsza część wspomnień poświęcona jest historii getta oraz nastrojom i odczuciom jego mieszkańców od chwili utworzenia dzielnicy aż do powstania w getcie w kwietniu 1943. W części drugiej Gombiński poddaje ocenie sposób funkcjonowania gettowych instytucji, zwłaszcza Rady Żydowskiej i Służby Porządkowej, dokładnie charakteryzując najważniejszych urzędników dzielnicy.
Uważam, że e-booki są doskonałym medium dla prac stricte naukowych, które jednak mają ambicję dotrzeć do szerszej publiczności, bo historia II wojny światowej, podobnie jak tematyka żydowska interesują wiele osób.
Centrum Badań nad Zagładą Żydów jest związane z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN. Bardzo dobrze, że podjęli taką inicjatywę i mam nadzieję, że wytyczą ścieżki innym instytucjom naukowym.
Czytaj dalej:
- Wydawcy z dystrybucji Virtualo opuszczają Legimi – w tym Marginesy, Poznańskie czy Czwarta Strona
- PDW (chyba) się dogaduje, z kolei Virtualo wypowiada umowę Legimi! [Aktualizacja x2]
- Nowa Fantastyka w formatach EPUB/MOBI również w Nexto, ze świetną ceną prenumeraty!
- Dzień Domeny Publicznej 2024: Tuwim, Makuszyński i Gałczyński wreszcie uwolnieni! A czy przeczytamy ich na czytnikach?
- [Aktualizacja] „Kos” – kryminał do pobrania za darmo z okazji Literackiego Sopotu (tylko do końca września)
- Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla 2023! Co przeczytamy na czytnikach?
Krok w bardzo dobrym kierunku. Oby więcej było takich inicjatyw!
Super inicjatywa! Myślałem, że „Jakie to ma znaczenie, czy zrobili to z chciwości? Zagłada domu Trynczerów” będę musiał sobie kupić papierową, a jednak nie :)
Świetna wiadomość i inicjatywa do naśladowania – kolejny dowód na normalnienie polskiego rynku e-publikacji. Na pewno skorzystam z promocji, akurat czekam na zamówiony czytnik, będzie czym go nakarmić :) Gdyby tak jeszcze pojawiło się „Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście”…
Akurat ta pozycja jest w trakcie przygotowywania do edycji drugiego wydania znacząco poprawionego, rozszerzonego i uzupełnionego. Planowany termin tej edycji to wiosna 2013. Oczywiście ukaże się także w wersji ebook
Cieszę się bardzo. Dziękuję za odpowiedź i raz jeszcze gratuluję wspaniałej inicjatywy :-)
Dorzucę jeszcze, za Virtualo, cytat z „W Imię Boże! Pamiętnik Cesi Gruft” – mocno mnie poruszył: „W ten sposób zaczynam pisać ten pamiętnik. Raz zaczęłam już pisać, ale przerwałam i spaliłam, bo to było jeszcze w „Ghetcie”1 i chodziły rewizje i mama absolutnie kazała mi spalić. Więc spaliłam. No i nie zawsze miałam czas pisać. A teraz jest coś zupełnie innego. Wprawdzie nie wiem, czy przeżyjemy tę wojnę, a nawet bardzo wątpliwe, ale w każdym razie uprzyjemnia mi czas. Bo położenie nasze jest okropne, ale nie można narzekać, bo może być gorsze. Chcę sobie streścić wszystko od początku, nie od początku wojny, bo na to nie mam papieru, ale od czasu jak przyszliśmy tutaj. A więc zaczęło się tak…”
To chyba pierwsze stricte naukowe wydawnictwo, które tak odważnie wchodzi w e-booki. Miejmy nadzieję, że pozostałe pójdą za ich przykładem.
Te same książki ma empik, jedne taniej, drugie drożej (niewiele, ale jednak)
Dystrybutorzy sami ustalają marże, a co za tym idzie ceny. Stąd pewnie te różnice
Zgadzam się z tym, że to dystrybutorzy ustalają końcową cenę. Ja tylko podałem, że oprócz virtualo także empik sprzedaje Wasze pozycje (nota bene dobrze, że są)
Wyczytałem dziś na gadzetomani, ze LG przymierza się do poważnej produkcji giętkich E-inków w okolicach kwietnia
„Czarno-biały e-papier przyjmie formę 6-calowego ekranu o rozdzielczości 1024 x 768, który będzie można wygiąć do 40 stopni bez obawy o to, że pęknie”
Czytnik na takim czymś byłby ciekawy.
Dzięki za informację. Już skorzystałem !!