Pierwsze tygodnie czerwca przynoszą sporo premier z beletrystyki i historii.
Jak zwykle prezentuję kilka najciekawszych wg mnie tytułów oraz listę pozostałych nowości. Dajcie znać w komentarzach, co ciekawego ostatnio kupiliście, albo co mogłem pominąć.
Najciekawsze nowości
Znalezione nie kradzione – Stephen King
Oto kolejny kryminał od niezwykle płodnego autora i kontynuacja świetnie przyjętego Pana Mercedesa, ale nie ma obowiązku czytania tej pierwszej powieści.
„Pobudka, geniuszu” – tymi niepokojącymi słowami zaczyna się opowieść o psychopatycznym czytelniku, którego literatura popycha do zbrodni.
Geniuszem jest John Rothstein, autor porównywany z J.D. Salingerem, twórca słynnej postaci Jimmy’ego Golda, który jednak od kilku dekad nie wydał żadnej książki. Czytelnikiem – Morris Bellamy, wściekły nie tylko o to, że jego ulubiony autor przestał publikować nowe powieści, lecz także dlatego, że sprzedał nonkonformistyczną postać Jimmy’ego Golda dla zysków z reklam. Morris wymierza Rothsteinowi karę najdotkliwszą z możliwych. Zabija go i opróżnia jego sejf z gotówki. Kradnie też notesy zawierające co najmniej jedną niewydaną jeszcze powieść z Goldem. Morris ukrywa swój skarb, po czym za inne przestępstwo trafia do więzienia. Kilka dekad później chłopiec o nazwisku Pete Sauberg znajduje ukryty łup Bellamy’ego.
Jak pisze Jarosław Czechowicz na blogu Krytycznym Okiem:
Największym walorem „Znalezionego nie kradzionego” jest autoironiczna perspektywa patrzenia na literaturę, tworzoną przez nią iluzję i na pułapki, w jakie wpadają czytelnicy przedkładający fikcję nad rzeczywistość. Jak właściwie odczytywać książki? Kto i czy w ogóle ma ku temu właściwe kompetencje? Jaka jest rola pisarza w tym, co tworzy, i w jakim stopniu może brać odpowiedzialność za to, jak zostanie odczytany?
Takeshi. Część 2. Taniec tygrysa – Maja Lidia Kossakowska
Na drugą część cyklu „Takeshi” wiele osób czekało.
Zwierzęta odczuwają. Drzewa odczuwają. Jaguar odczuwa. Las jest niespokojny. A las, to ja. Ratujcie świat. Bo nigdy, zapamiętaj to na zawsze, nigdy nie znalazł się tak blisko zagłady. Wciąż możemy wygrać tę walkę Nie śmiej porzucić tu tego miecza!
Krew na śniegu – Jo Nesbø
Nowa, trochę krótsza powieść kryminalna znanego autora.
Olav zarabia na życie jako płatny morderca. Nie ma przyjaciół ani rodziny. Pewnego dnia spotyka kobietę swoich marzeń, ale… Po pierwsze, ona jest żoną jego szefa. Po drugie, Olav właśnie dostał zlecenie, by ją zabić.
Ta niewielka powieść to kawał wyśmienitej pisarskiej roboty, która pokazuje, że nawet bez Harry’ego Hole Jo Nesbø wzbija się na wyżyny.
„Tvedestrandsposten”
Przypominam, że na blogu miałem wpis z rekomendacjami innych powieści Nesbø.
Przy okazji warto zwrócić uwagę na zawiłości ofert w różnych księgarniach. Książkę ma w tym momencie na wyłączność Publio – jeśli ją kupimy, dostaniemy plik od razu. Jednak Woblink uruchomił jej przedsprzedaż – wtedy e-booka dostaniemy w dniu oficjalnej premiery.
Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement – Andrzej Nowak
Andrzej Nowak pokazuje, jak w 1920 państwa zachodnie lekką ręką zgodziły się na okrojenie połowy polskiego terytorium i dogadały się ponad naszymi głowami z sowiecką Rosją. Dla ówczesnych polityków brytyjskich Polska była małym, egzotycznym krajem na wschodzie i woleli silnej Rosji.
Książka miała bardzo dobrą recenzję w dzisiejszym magazynie Ale Historia:
Najlepsze książki historyczne i te napisane z największą pasją mają przesłanie polityczne. „Pierwsza zdrada Zachodu” to ostrzeżenie dla polityków i intelektualistów polskich pokładających wielką wiarę w nasze sojusze i wsłuchujących się w głos zachodnich partnerów. We wstępie Nowak przyrównuje próby dzielenia Polski w 1920 r. do bieżących prób podzielenia Ukrainy, bo też nie brakuje na Zachodzie polityków, którzy w zamian za dobry interes i święty spokój są gotowi ją przehandlować Putinowi. Pytanie, które pojawi się z tyłu głowy czytelnika tej książki, brzmi: czy po Ukrainie przyjdzie kolej na nas?
W Onecie znajdziemy za to obszerny wywiad z autorem.
W Politbiurze zapanowała chwilowa konsternacja: „jak to? chcą nam dać taki szmat ziemi za darmo?”. Nie od razu dotarło do nich to, z czego później tyle razy twórczo czerpał Stalin: że Zachód rzeczywiście może być do tego stopnia cyniczny i krótkowzroczny.
Zuza albo czas oddalenia – Jerzy Pilch
Kolejna niby autobiograficzna, ale jednak bardziej uniwersalna powieść Pilcha.
Z recenzji w Dwutygodniku:
Pisze książkę znowu o sobie, ale wara nam od osoby autora: wszelkie podobieństwo jest jak zwykle grą literacką, i to grą najbezczelniej znaczonymi kartami: „znalazłem ten rękopis w lewym mocno sfatygowanym narciarskim bucie, but leżał w kamienicy na Hożej, na schodach”. Pisze erotyczną powiastkę, ale nie na tym koniec: uważny czytelnik znajdzie w niej i coś o sobie, ba! – znajdzie smakowity podgląd nadwiślańskiej współczesności.
Kiksy klawiatury – Terry Pratchett
Wiemy już, że poza tymi, które są przygotowywane do wydania, nie będzie już kolejnych części Świata Dysku. Rodzina Pratchetta wypowiedziała się stanowczo przeciwko kontynuacji serii przez innych autorów.
Na razie mamy jeszcze zbiór esejów na tematy rozmaite:
W „Kiksach klawiatury” po raz pierwszy zebrano najlepsze przykłady niebeletrystycznych tekstów Pratchetta, zarówno poważnych, jak i surrealistycznych: od rozważań o grzybach po tłumaczenie, co to znaczy być pisarzem (i dlaczego tak ważne są bananowe daiquiri); od wspomnień pratchettowej babci po spekulacje na temat intymnego życia Gandalfa, oraz namiętną obronę spraw, które są dla niego istotne.
W LC ocena 8,3/10, fragment recenzji na portalu Opętani Czytaniem:
Dla mnie, wieloletniego i zagorzałego fanatyka jego twórczości z lekturą wiązało się mnóstwo emocji i sądzę, że mogłoby być właściwym pożegnaniem dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Dla tych, którzy mają je już za sobą mogę polecić Kiksy jako zbiór wspomnień, które przypomną za co kochaliśmy twórczość Mistrza, oraz jego samego jako pisarza, przewodnika i człowieka. Tak po prostu.
Druga wojna światowa – Antony Beevor
Wreszcie w formie elektronicznej ukazuje się ogromna praca Antony Beevora, w papierze zajmująca 1056 stron.
Wszystkie bitwy i fronty wojenne w jednym tomie. Panorama drugiej wojny światowej widziana oczami szeregowych żołnierzy, dowódców, polityków i ludności cywilnej. Od walk na granicy radziecko-chińskiej w sierpniu 1939 roku, przez kampanię wrześniową, plan „Barbarossa” i atak na Pearl Harbor aż po D-Day, upadek III Rzeszy oraz kapitulację Japonii.
Z recenzji w Polityce:
Nawet wymagającemu historykowi trudno byłoby wskazać pominięcie jakiegoś ważnego wydarzenia. Polskim czytelnikom z pewnością spodoba się sposób, w jaki Beevor relacjonuje nasze losy. Tym bardziej że pokazuje Polaków takimi, jakimi lubią się widzieć – bohaterski naród z tragicznym rysem. Nie zabrakło sprawy Katynia, odnotował udział polskich oddziałów we wszystkich ważnych bitwach. Taki przekaz idzie w świat. Ale „Drugą wojnę światową” trzeba przeczytać przede wszystkim ze względu na styl i sposób patrzenia na historię. Tym bardziej że może się wydawać, że o drugiej wojnie światowej napisano i powiedziano już absolutnie wszystko. U Beevora jest jednak wiele smaczków. Jak chociażby opis japońskiego ataku na Pearl Harbor, który jako pierwszy odpiera amerykański kapelan, kiedy przygotowując się do mszy polowej, dostrzega samoloty wroga. Niewiele myśląc, opiera karabin o ołtarz i otwiera ogień. Nawet w Hollywood nie wymyśliliby takiej sceny.
Na temat II wojny światowej ukazało się już sporo e-booków, najważniejsze są chyba: Wicher wojny Nowa historia drugiej wojny światowej oraz I rozpętało się piekło. Świat na wojnie 1939-45. To również wielkie cegły, ale świetnie się uzupełniają. „Wicher wojny” zawiera sporo opisów walk w mniej znanych rejonach, z kolei praca Hastingsa to mnóstwo relacji naocznych świadków. Beevor z kolei opisuje po prostu wszystko po kolei – może stanowić świetny zamiennik podręcznika historii. Mam trzy i oczywiście wszystkie rozgrzebane, czytam je fragmentami, gdy przyjdzie mi na myśl jakiś fragment II wojny… Korzyść z posiadania czytnika jest taka, że normalnie to wszystkie ważyłyby parę kilo.
Niebezpieczne związki. Pieniądze i władza w świecie nowożytnym 1700-2000 – Niall Ferguson
Historia ekonomii od znanego popularyzatora wiedzy.
Bestseller Fergusona to książka o przemianach cywilizacyjnych zachodzących w ostatnich trzech stuleciach, analiza współczesności i jej ekonomicznych kryzysów.
Ferguson sprzeciwia się popularnej tezie, jakoby pieniądze napędzały przemiany kulturowe i polityczne – dowodzi, że jest raczej przeciwnie. I nawet jeśli jako wielki współczesny rzecznik wolności gospodarczej nie każdego przekona, to trudno przejść obojętnie obok książki, którą recenzent „History Today” nazwał cudowną kombinacją perswazji i prowokacji. Dodając, że „Cash Nexus” zawiera tyle myśli, iż starczyłoby ich na dziesięć książek.
Pozostałe premiery z pierwszej połowy czerwca:
Linki prowadzą do porównywarki e-booków. Aha, mamy drobny błąd, przez który cena minimalna nie zawsze pokazuje się prawidłowo – czasami dla premier jest to 0 zł. Błąd będzie niedługo naprawiony.
Literatura piękna polska:
- Coraz mniej olśnień – Ałbena Grabowska
- Dokąd teraz? – Iwona Żytkowiak
- Jedyne wyjście – Ryszard Ćwirlej
- Niesamowici bracia Goldberg – Wojtek Biedroń
- Po drugiej stronie Muru – Stanisław Zakościelny
- Powiedz, że mnie kochasz, mamo – Grażyna Mączkowska
- Szary cień – Tomasz Mróz
- W oczach jej błękitu – Jacek Brzozowski
- Warszawo naprzód – Marcin Wiącek
- Zapłata – Małgorzata Rogala
- Zew nieskończoności – Edward Łazikowski
Literatura piękna zagraniczna:
- Aminata. Siła miłości – Lawrence Hill
- Asa. Tom 1 – Jay Crownover
- Bez skrupułów – Harlan Coben
- Buźka – Sophie Hannah
- Czarna kawa – Agata Christie
- Dublineska – Enrique Vila-Matas
- Handlarze niewolników – E. M. Thorhall
- Jeden z nas. Opowieść o Norwegii – Asne Seierstad
- Kamień Rozstania – Tad Williams
- Koronkowa robota – Pierre Lemaitre
- Małżeństwo aranżowane – Nell Freudenberger
- Memento dla Stambułu – Ahmet Ümit
- Oddech Boga – Jeffrey Small
- Odnaleziony – Harlan Coben
- Oko Boga – James Rollins
- Paragraf 5 – Kristen Simmons
- Piękne oszustwo – Michael Ennis
- Pod osłoną nocy – Sarah Waters
- Pogromca lwów – Camilla Läckberg
- Pora na śmierć – David Hewson
- Skarb heretyków – Tom Knox
- Ulica Milczenia. Tom 2 – Ann Cleeves
- W sieci. Igrając z ogniem 3 – Tara Sivec
- Wyszłam za komunistę – Philip Roth
- Z szynką raz! – Charles Bukowski
- Ziarna czasu – Artur K. Dormann
Literatura faktu:
- Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości – August Kubizek
- Bałkańskie upiory. Podróż przez historię – Robert D. Kaplan
- Bez cukru, proszę – Katarzyna Miller, Danuta Kondratowicz
- Cesaria Evora – Elżbieta Sieradzińska
- Ekonomia. Instrukcja obsługi – Ha-Joon Chang
- Ekonomia nierówności – Thomas Piketty
- Ekumenia żyje nadzieją. Medytacje ekumeniczne – Wacław Hryniewicz
- Historia estetyki, t.1 – Władysław Tatarkiewicz
- Interstellar i nauka – Kip Thorne
- Jan Paweł II i Ojciec Pio. Historia niezwykłej znajomości – Edward Augustyn
- Kuba. Autobiografia – Jakub Błaszczykowski
- Masa o porachunkach polskiej mafii – Artur Górski
- Matematyczne zasady filozofii naturalnej – Isaac Newton
- Messi, Falcao, Ronaldo. Trzy niezwykłe przykłady, które pomogą rozwinąć talent u ciebie i twoich dzieci – Juan Carlos Cubeiro, Leonor Gallardo
- Mona Lisa – Dianne Hales
- Nasz matematyczny Wszechświat. W poszukiwaniu prawdziwej natury rzeczywistości – Max Tegmark
- No logo – Naomi Klein (to chyba ponowna premiera w e-booku)
- Poza błękitem – Nuno Gomes, Olo Sawa
- Poza mapą – Alastair Bonnett
- Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit – Suki Kim
- Rozmowy norymberskie. Oskarżeni i świadkowie w rozmowach z psychiatrą – Leon Goldensohn
- Sekret grzecznego psa. Jak rozwiązać dziesięć najczęstszych problemów w wychowaniu pupila – Marcin Konefał
- Slow fashion. Modowa rewolucja – Joanna Glogaza
- Szczęśliwi biegają ultra. Jak przebiec 100km w jeden dzień, koić ból śpiewem i postawić pasję ponad dom i kredyt – Magdalena Dołęgowska, Krzysztof Dołęgowski
- Sztuka mówienia bez bełkotania i faflunienia – Mirosław Oczkoś
- Śmiertelni. Medycyna i to, co najważniejsze – Atul Gawande
- Teatr w krainie utopii – Małgorzata Leyko
- Tuskuland – Krzysztof Daukszewicz
- Ultranastawienie – Travis Macy, John Hanc
- Upadek. Ostatnia bitwa marszałka Żukowa – Wiktor Suworow
- Wewnętrzna burza. Zmień chaos swoich uczuć na prawdę o sobie – Sheila Walsh
- Zachłanne na życie. Osiecka, Jędrusik, Braunek, Czyżewska – Sławomir Koper
- Zawód: tłumacz. Minibook
- Zbrodnia niedoskonała – Katarzyna Bonda, Bogdan Lach
- Zwierciadło Bergmana – Tadeusz Szczepański
- Zyskaj na czasie – Rajan Suri
- Zły chłopiec – Bogusław Linda, Magda Umer
Informatyka:
- Blisko, coraz bliżej. Od fotografii zbliżeniowej do mikrofotografii – Marek Miś
- CSS3. Zaawansowane projekty – Witold Wrotek
- Google Analytics dla marketingowców. Wydanie II – Martyna Zastrożna
- Interfejs API. Strategia programisty – Daniel Jacobson, Greg Brail, Dan Woods
- Projekty elektroniczne dla bystrzaków – Earl Boysen, Nancy C. Muir
- Single Page Web Applications. Programowanie aplikacji internetowych z JavaScript – Michael Mikowski, Josh Powell
- Wprowadzenie do Spring Framework dla programistów Java – Felipe Gutierrez
- Zapisz się na kanał RSS: http://rss.swiatczytnikow.pl/PremieryTygodnia
- Można też zapisać się na powiadomienia mailowe obsługiwane przez Google.
- O najważniejszych premierach przypominam też w newsletterze mailowym wysyłanym raz w tygodniu (lub rzadziej).
Komentarze do tego artykułu można śledzić także w formacie RSS.