Po miesiącu wracamy z kolejnym przeglądem premier. W lipcu było ich nieco mniej, no ale trwają wakacje.
Jak zwykle prezentuję kilka najciekawszych wg mnie tytułów oraz listę pozostałych nowości. Dajcie znać w komentarzach, co ciekawego ostatnio kupiliście.
Najciekawsze nowości
Będąc Kolegą Kierownikiem… – Jacek Fedorowicz
Kolejny, po bardzo udanym Ja, jako wykopalisko zbiór wspomnień Fedorowicza, tym razem nie napisany w roku 1972, a dzisiaj.
O przygodzie autora z radiem jest ta książka, o fascynacji która trwała – uwzględniwszy dziecięcy wiek inicjacji – ponad pięćdziesiąt lat. W tej barwnej, czasem jędrnej, zawsze zabawnej opowieści znajdziemy też mnóstwo anegdot i dygresji odnoszących się do pozaradiowego świata, życia w Peerelu, przypominających ludzi radia i estrady, historyjki o potyczkach z cenzurą, o „technikach” radiowych potwierdzających starą prawdę, że Polak potrafi. A wszystko to bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami autora (wszak to też jedna z jego profesji).
A jak ktoś nie wie, co to jest Kolega Kierownik, oto przykładowe nagranie, to już z lat najnowszych.
Imię róży. Wydanie poprawione przez autora – Umberto Eco
Do literatury przyszła teraz moda z muzyki na remasterowanie i remiksowanie albumów. Umberto Eco nie był najwyraźniej zadowolony ze swojej najsłynniejszej powieści, bo postanowił ją poprawić. Wydanie elektroniczne mamy po paru latach.
„Natrafiłem też na parę błędów, które się wkradły, gdyż przekładałem średniowieczne źródła w zbyt wielkim pośpiechu; odkryłem na przykład, że w ówczesnym zielniku pojawia się nazwa cicerbita (oznaczająca pewien rodzaj cykorii), ale ja odczytałem ją jako cucurbita i w ten sposób zmieniłem ją w dynię, a dyni w średniowieczu nie znano, pojawiła się u nas dopiero po odkryciu obu Ameryk”. – napisał Eco w posłowiu.
Dodać trzeba, że nowe wydanie niby nie zastępuje starego – ale widzę, że jest ono wycofywane z księgarni.
Bohaterowie Państwa Podziemnego – jak ich znałem – Stefan Korboński
Jedna z najbardziej barwnych postaci polskiego podziemia, szef Walki Cywilnej, Stefan Korboński jest wciąż niemal zapomniana. Po tym jak uciekł z Polski przed aresztowaniem, na jego nazwisko została nałożona ścisła cenzura, nie uczono o nim w szkołach, nie pisano w opracowaniach wydanych w czasach PRL. Część jego książek wychodziła tylko na emigracji, część w II obiegu. Jego wspomnienia z czasu II wojny światowej – „W imieniu Rzeczpospolitej” są wciąż jedna z moich ulubionych pozycji historycznych.
W tej z kolei książce mamy wspomnienia dotyczące różnych postaci państwa podziemnego, część się pokrywa z „W imieniu Rzeczpospolitej”, ale i tak przeczytałem z ogromną radością.
Lektura obowiązkowa dla każdego, kogo interesują nieznane historie Polskiego Państwa Podziemnego, bohaterów AK i NSZ oraz Powstańców Warszawy. Barwne i nietuzinkowe wspomnienia spisane oczami jednego z najważniejszych członków Podziemia. To nie jeszcze jeden leksykon biograficzny. To książka, jak zwykle u Korbońskiego, z mnóstwem anegdot i nieprawdopodobnych wydarzeń, nieznanych faktów i ciekawostek o bohaterach, których znał osobiście. Od tych najbardziej znanych, aż po tych nieznanych lub już zapomnianych.
Wydawnictwo Prohibita wznowiło też zupełnie nieznaną w Polsce pozycję Polonia Restituta. Wspomnienia z dwudziestolecia międzywojennego. Ta u mnie dopiero czeka w kolejce.
Moje Dwudziestolecie Niepodległości jest o tyle bogate, że składa się na nie z jednej strony walka z bronią w ręku o odrodzoną Polskę, nauka, praca i polityka, z drugiej bujna młodość, czasami szalona, upojenie przyrodą i przygodą oraz wesołe, nieraz lekkomyślne życie.
Bazyliszek – Tomasz Konatkowski
Wydany na dwa tygodnie przed premierą papierową IV tom cyklu kryminałów z Adamem Nowakiem.
Warszawa, skomplikowane śledztwo z wątkiem sekty, zdrady i zemsty. Ważny pracownik banku zostaje zamordowany, nie mija wiele czasu, a ktoś znajduje zwłoki młodej dziewczyny. Okazuje się, że obie ofiary pracowały w tym samym biurowcu.
Komisarz Nowak bada kilka wątków, najbardziej obiecujący wiąże się z tajemniczym światem sekt i duchowych hochsztaplerów. Na tym grząskim gruncie – zbywany przez księży i niemający jasnych wyników – Nowak, agnostyk i sceptyk, nie czuje się pewnie…
Jeszcze krótsza historia czasu – Stephen Hawking, Leonard Mlodinow
Niedawno w wersji elektronicznej ukazała się swego rodzaju streszczenie klasyki literatury popularnonaukowej.
Niniejsza książka jest wprawdzie w najbardziej dosłownym sensie „krótsza”, lecz niektóre spośród głównych zagadnień są w rzeczywistości potraktowane bardziej szczegółowo niż pierwotnie, pominięto natomiast pewne czysto techniczne zagadnienia, takie jak choćby matematyka chaotycznych warunków brzegowych. Jednak niektórym spośród bardziej popularnych zagadnień – między innymi teorii względności, zakrzywieniu czasoprzestrzeni, teorii kwantowej – które były trudne do zrozumienia, ponieważ były porozrzucane w różnych częściach książki, poświęcono osobne rozdziały.
Recenzent Głosu Kultury zachęca:
Jeszcze krótsza historia czasu przybliża tematykę w sposób zrozumiały nawet dla największego laika, pokazuje też, jak na przestrzeni wieków zmieniało się ludzkie postrzeganie świata. Mamy tu wszystkie najważniejsze teorie i poglądy, od Arystotelesa i Ptolemeusza, przez Galileusza, Kopernika, Newtona, Einsteina, Feynmana, aż po najbardziej współczesne zagadnienia kwantowe i teorię strun. Zadziwiające jest, jak bardzo ewoluowała wiedza na temat naszego umiejscowienia w przestrzeni, zaczynając od twierdzenia, że Ziemia jest absolutnym środkiem wszechświata oraz że jest płaskim dyskiem unoszącym się na grzbiecie wielkiego żółwia (którą to teorię mógł udowodnić chyba tylko Terry Pratchett), a kończąc na naukowo stwierdzonym fakcie, że jesteśmy zaledwie pyłkiem w jednej z wielu miliardów galaktyk. W bardzo przystępny sposób przedstawione są także te najbardziej znane twierdzenia, na czele ze słynną teorią względności Einsteina i jego równie słynnym równaniem E=mc2 (które chyba po raz pierwszy udało mi się zrozumieć). Hawking teoretyzuje też na temat możliwości podróży w czasie, które nierozerwalnie związane są z przekroczeniem nieprzekraczalnej bariery prędkości światła.
Dwie pozycje o tegorocznym jubilacie czyli warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.
Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury – praca zbiorowa
Antologia reporterskich opowieści o Pałacu zawiera kilkadziesiąt tekstów z okresu obejmującego ponad sześćdziesiąt lat jego istnienia: od Symbolu przyjaźni i pokoju, Dumy, siły, radości, przez Tort z piaskowca, Kamienny kwiat, po Obronę Sali Kongresowej i Duchy w Pałacu. To historia niekończącej się dyskusji, czym Pałac Kultury i Nauki, był, jest i będzie.
Lista autorów budzi respekt: Katarzyna Bielas, Olgierd Budrewicz, Andrzej Chrzanowski, Bohdan Czeszko, Roman Frister, Andrzej Friszke, Dorota Jarecka, Włodzimierz Kalicki, Marcin Kołodziejczyk, Mirosław Kowalewski, Kazimierz Koźniewski, Hanna Krall, Angelika Kuźniak, Cezary Leszczyński, Cezary Łazarewicz, Piotr Łojewski, Krzysztof Malinowski, Karol Małcużyński, Sławomir Mizerski, Jerzy Morawski, Beata Pawlak, Witold Pawłowski, Joanna Podgórska, Krystyna Pytlakowska, Zbigniew K. Rogowski, Marek Sadzewicz, Joanna Solska, Grzegorz Sroczyński, Mariusz Szczygieł, Zofia Uszyńska, Ewa Wilcz-Grzędzińska, Anna Wittenberg, Marta Zielińska.
Pałac. Biografia intymna – Beata Chomątowska
Beata Chomątowska jako pierwsza spogląda na Pałac Kultury i Nauki oczami ludzi, którzy związali z nim życie. Odkrywa dramatyczne losy architektów – braci Sigalinów, opowiada o „poślubionej” gmachowi kronikarce, o samobójcach skaczących z 30. piętra i ludziach piszących listy do „Drogiego Pałacu” niczym do starożytnego bóstwa.
Mamy więc po pierwsze antologię reportażu, po drugie – spojrzenie bardziej osobiste. Oba tytuły dobrze się uzupełniają.
Pozostałe premiery lipca:
Linki prowadzą do porównywarki e-booków.
Literatura piękna polska:
- Córka Szklarki – Agnieszka Grzelak
- Dom złudzeń. Zosia – Iwona J. Walczak
- Długa droga do domu – Joanna Jax
- Ekstrakt z kwiatu orchidei – Weronika Wierzchowska
- Kaktus na parapecie – Magdalena Zarębska
- Medalion szczęścia – Danuta Pytlak
- Mgła – Kaja Malanowska
- Miłość – Tadeusz Oszubski
- Miód i wosk – Krzysztof Lipowski
- Noc nad Samborzewem – Wiesława Bancarzewska
- Pan Misio – czy lisy śnią o gadających kurach? – Bartłomiej Trokowicz
- Pod słońcem prowincji. Zapiski z prostego życia. Potrawy z pór i ziemi – Katarzyna Enerlich
- Polowanie na niebieskie migdały – Agnieszka Kacprzyk
- Renegat – Magdalena Kozak
- Saga o jarlu Broniszu. Tom III. Rok Tysiączny – Władysław Jan Grabski
- Sodomion – Jacek Inglot
- Syndrom Everetta: Ulysses – Jarosław Ruszkiewicz
- Świat się roi od Marianów – Agnieszka Tyszka
- Wbrew sobie – Katarzyna Kołczewska
- Z jednym wyjątkiem – Katarzyna Puzyńska
- Zmyślona – Katarzyna Michalak
Literatura piękna zagraniczna:
- Agencja Dimoon. Ten się śmieje, kto umrze ostatni – Ela Graf
- Alan Stoob, łowca nazistów – Saul Wordsworth
- Biorę sobie ciebie – Eliza Kennedy
- Burza – William Shakespeare (nowy przekład Piotra Kamińskiego)
- Cudowna dziewczynka – Andrew Roe
- Czarne kłamstwa, czerwona krew – Kjell Eriksson
- Czarny świt – Cilla Borjlind, Rolf Borjlind
- Dama o północy. Tom 2 – Tessa Dare
- Dochodzenie. Na styku – Karen Dionne
- Dokręcanie śruby – Henry James
- Dom po drugiej stronie lustra – Vanessa Tait
- Drugie Odkrycie Ludzkości. Norstrilia – Cordwainer Smith
- Dusza ognia – Terry Goodkind
- Dzieci gniewu – Paul Grossman
- Eskorta – Glendon Swarthout
- Forever i zawsze – Jasinda Wilder
- Głuchy telefon – Arne Dahl
- Honor na wygnaniu – David Weber
- Imperium robotów: Bunt człowieka – Mark Stay
- Jak znaleźć faceta w wielkim mieście – Melissa Pimentel
- Kandydat na ojca – Susan Elizabeth Phillips
- Kiedy nadejdą dobre wieści? – Kate Atkinson
- Kiedy odszedłeś – Maggie O’Farrell
- Kobiety Maorysów – Sarah Lark
- Krew tyranów – Naomi Novik
- Krwawy doping – Maribel Medina
- Lody dla królowej – Anthony Capella
- Milczenie chłopców – Casey Watson
- Mroczna Wieża II: Powołanie Trójki – Stephen King (wznowienie)
- Nim nadejdzie lato – Erich Maria Remarque
- Ogień – James Patterson, Jill Dembowski
- Ostatni bastion Barta Dawesa – Stephen King
- Po stronie Kanaanu – Sebastian Barry
- Powrót do Mandalaj – Rosanna Ley
- Proś Mnie, o co Chcesz Tom 6: I Ufaj Mi – Megan Maxwell
- Przedrzeźniacz – Walter Tevis
- Raport Tarquina – Robert Ludlum
- Rodzice urwali się spod kontroli – Pete Johnson
- Róże – Leila Meacham
- Sny bogów i potworów. Tom 1 – Laini Taylor
- Star Carrier. Tom 6: Głębia czasu – Ian Douglas
- Stephanie Plum. Odlotowa czternastka – Janet Evanovich
- Ściśle tajne – W.E.B. Griffin
- Tysiąc drzewek pomarańczowych – Kathryn Harrison
- Ucieczka do miłości Tom 2 – Gina L. Maxwell
- Uwiedzenie – Lora Leigh
- W krainie kolibrów – Sofia Caspari
- W matni marzeń – Virginia C. Andrews
- Wieża asów – autor zbiorowy
- Wylęgarnia. Tom 1. Śmierć zrodzona w Pradze – Miroslav Žamboch
- Z dala od zgiełku – Thomas Hardy
- Znikasz – Christian Jungersen
- Zwierzenia jeżozwierza – Alain Mabanckou
Literatura faktu:
- 7 dni: świat Andrzeja Turskiego – Urszula Chincz, Anna Morawska
- Autentyczność przyciąga. Jak budować swoją markę na prawdziwym i porywającym przekazie? – Anna Piwowarska
- Chłopaki nie płaczą. A krokodyle? – Paul Heiney
- Chłopaki niech płaczą – Olaf Lubaszenko, Paweł Piotrowicz
- Cicha Pomoc dla nazistów. Tajna działalność byłych SS-manów i neonazistów – Oliver Schröm, Andrea Röpke
- Cudowny lek. Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy – Thomas Goetz
- Czego chce współczesna kobieta? Problematyka kobieca na łamach polskiej prasy w Łodzi przełomu XIX i XX wieku – Marta Sikorska-Kowalska
- Dary niedoskonałości. Jak przestać się przejmować tym, kim powinniśmy być, i zaakceptować to, kim jesteśmy – Brené Brown
- Dziennik roku Węża – Piotr Siemion
- Frida – Barbara Mujica
- Gdzie w Warszawie straszy? – Danuta Szmit-Zawierucha
- Herbie Hancock. Autobiografia legendy jazzu – Herbie Hancock, Lisa Dickey
- Jądro dziwności. Nowa Rosja – Peter Pomerantsev
- Kamienne biografie. Znane budowle świata i ich zadziwiające historie – Przemysław Słowiński
- Karbala – Marcin Górka, Piotr Głuchowski
- Kazania. Tom 1 – św. Jan Maria Vianney
- Kim jest człowiek? – Abraham Joshua Heschel
- Kupiona i sprzedana – Megan Stephens
- Legioniści Piłsudskiego – Adam Dylewski
- Łzy księżniczki. Opowieść o życiu w najbogatszym i najbardziej opresyjnym królestwie świata – Jean Sasson
- Mistrzowie śmierci. Einsatzgruppen – Richard Rhodes
- Mężczyzna na kozetce – Brandy Engler, David Rensin
- Oczko. Miniatury (anty)klerykalne – Krzysztof Popławski OP
- Od towarzyszy do kapitalistów. Jak przedsiębiorcy zmienili Polskę w najbardziej dynamiczną gospodarkę Europy – Jan Cieński
- Od uwikłania do autentyczności. Biografia polityczna Tadeusza Mazowieckiego – Roman Graczyk
- Odbicie – Wojciech Nowicki
- Odczuwanie architektury – Steen Eiler Rasmussen
- Opowiedz swoim dzieciom o seksie – Josh McDowell, Dottie McDowell
- Polak katolik? – Stanisław Obirek
- Poza błękitem – Nuno Gomes, Olo Sawa
- Sprzedaż. Jak sprzedać (prawie) wszystko (prawie) każdemu – Fredrik Eklund
- Strategie i praktyki sprawnego działania – Adam Hamrol
- Świadomość. Klucz do życia w równowadze – OSHO
- Teraz ’44. Historie – Michał Wójcik, Marcin Dziedzic
- Transkrypcje. Pisma i przekłady – Michał Bristiger
- W drodze na Hokkaido. Autostopem przez kraj kwitnącej wiśni – Will Ferguson
- Wzlot i upadek człowieka nowoczesnego – Jacek Dobrowolski
- Z problematyki cyberpunku. Literatura – sztuka – kultura – Adam Mazurkiewicz
- Zagubiony w Chinach – J. Maarten Troost
- Życie na przekąskę. Pustki w sklepach, pełnia w kulturze, czyli opowieści nie tylko z PRL – Monika Małkowska
Informatyka:
- Excel. Wykresy, analiza danych, tabele przestawne. Niebieski podręcznik – Paul McFedries
- Gimp 2.8. Praktyczne wprowadzenie – Michael Gradias
- Inżynieria odwrotna w praktyce. Narzędzia i techniki – Bruce Dang, Alexandre Gazet, Elias Bachaalany, Sébastien Josse
- JavaScript i jQuery. Nieoficjalny podręcznik. Wydanie III – David Sawyer McFarland
- Raspberry Pi. Przewodnik użytkownika. Wydanie III – Eben Upton, Gareth Halfacree
- Samodzielna naprawa laptopa – Sebastian Kiek
- Windows 10 PL. Optymalizacja i zaawansowane zarządzanie systemem – Andrzej Szeląg
- Windows 10 PL. System dla wymagających – Bartosz Danowski
No – tak mi się wydawało, że premier jest niedużo, a tu się zebrało koło 130 tytułów…
- Zapisz się na kanał RSS: http://rss.swiatczytnikow.pl/PremieryTygodnia – tytuł troszkę się zdezaktualizował. :-)
- Można też zapisać się na powiadomienia mailowe obsługiwane przez Google.
- O najważniejszych premierach przypominam też w newsletterze mailowym wysyłanym raz na tydzień lub dwa.
Na Warszawskich Targach Książki wypatrzyłem „Będąc Kolegą Kierownikiem”, wystawionego wtedy jeszcze przedpremierowo. Usiłowałem się dowiedzieć, czy będzie e-book i ku swojemu zdziwieniu przekonałem się, że pan (na oko 30+) na stoisku wydawnictwa w ogóle nie kojarzy Kolegi Kierownika, 60-tki,… Świat się kończy… Albo ja się tak strasznie zestarzałem…
Oczywiście polecam ! ! !
Garść kodów do woblinka dla chętnych (wszystkie do 06.08.2015 10:36):
kurzzloe
citkvati
atgaxozx
mnjnwbaq
fabruwht
zqumgygr
atga… wykorzystany.
Dzięki!
fabruwht – skorzystałem.
Muchos Gracias !
Brakuje „Gron gniewu” Steinbecka.
„Agencja Dimoon. Ten się śmieje, kto umrze ostatni” – Eli Graf powinna być w literaturze polskiej.
Czy posiadacze pierwszego wydania Imienia Róży otrzymają dostęp do poprawionego? Czy to w ten sposób nie działa w ebookach?
Pozdrawiam
Niestety nie zawsze. Nowe wydanie może dostać nowy ISBN i już mamy nową wersję, niezwiązaną ze starą, w której błędy pozostaną już po wsze czasy :(
ISBN jest nowy, czyli nici. Trzeba na jakiejś przecenie poprawioną wersję wyrwać do kolekcji w takim razie ;)
A w jakiej Ty utopi żyjesz, że takie pomysły przychodzą Ci do głowy? ;-)
„Remastered” robi się tylko i wyłącznie po to, żeby drugi raz zarobić na tym samym.
Jakiś czas temu, w pakiecie bookrage była książka poprawiona przez autora. Wtedy też dyskutowano, czy powinna być ona, albo poprawki udostępniona szerzej, za free, jak to się skończyło? Nie obserwowałem tego do końca. Bookrage jest na tyle specyficzny, że te zmiany można było przeczytać już za symboliczną złotówkę, Eco tak sobie nie liczy.
Eco nie zawsze znaczy ekonomiczny ;-)
A czy ktoś wie, czy w ebooku pojawi się „Poczta do Nigdy-Nigdy”?
Ciekawe jak tam Woblinkowi kot się sprzedaje, mam wrażenie, że już chyba nie bardzo, a na następnego to się chyba nabiorą tylko Ci, co go widzą po raz pierwszy i kompulsywni promocożercy.
Z premier to „Krew tyranów” Naomi Novik. Od początku roku pochłaniam tę serię i nie mogę się doczekać IX tomu… :) A tymczasem VIII się czyta, polecam!