Trwa właśnie ostatni dzień promocji urodzinowej Ebookpoint. Co warto przeczytać? Oto moje rekomendacje.
O samej promocji pisałem w czwartek: Ogólne omówienie + arkusz Excela + przegląd kategorii.
Wczoraj też opublikowałem TOP 100 z pierwszych dwóch dni.
Tym razem znaleźć godne polecenia książki było nadspodziewanie łatwo. Nie wiem, czy dowodzi to tego, że promocja jest bardzo obszerna, czy tego, że akurat przypasowały mi tematycznie. Jak zwykle sporo historii i psychologii.
10 tegorocznych rekomendacji książek
1. Cham i pan. A nam, prostym, zewsząd nędza? – Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula (24,90 zł)
Wydawnictwo reklamuje tę niedawno opublikowaną książkę jako odpowiedź na Ludową historię Polski Adama Leszczyńskiego.
Przedstawiana tutaj już wiele razy pozycja Leszczyńskiego skupiona była głównie na jednym – ciężkim losie chłopów, prześladowanych przez szlachtę, duchowieństwo, państwo, no i późniejszych historyków, którzy o warstwie włościan zapominali.
Andrzej Chwalba i Wojciech Harpula podchodzą do tematu w bardziej wyważony sposób. Nie pretendują jednocześnie do nazywania swojej pracy „ludową historią”. To 24 rozdziałów pokazujących różne obrazki z historii chłopów w Polsce. Już w pierwszym dowiadujemy się o całkiem szczerym kulcie (!) cara Aleksandra II, którego wprawdzie zabił polski szlachcic, ale chłopi z Kongresówki pamiętali jako tego, który zlikwidował pańszczyznę. Wielki pomnik Aleksandra II w Częstochowie zniszczono dopiero w 1917, podobnie jak inne, stawiane często po wsiach. Mamy potem o XIX-wiecznej emigracji, buntach chłopskich, ale i codziennym życiu chłopstwa w różnych okresach.
Zacząłem dopiero czytać (książka miała premierę tydzień temu) i na razie jestem zachwycony. Tak powinno się opowiadać o historii – cytując obszernie źródła, pokazując przyczynowość, jednocześnie unikając dydaktyzmu.
Co dalej?
- Chwalba i Harpula: Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski (21,90 zł) – tę pozycję polecałem już nieraz. Rozmowa o tym „co mogło się stać”, gdyby np. Zygmunt August założył polski kościół reformowany, albo Bolesław Krzywousty nie podzielił państwa między synów. Wszystko to bardzo mocno osadzone w faktach, bez fantazjowania. Obu tych autorów jest jeszcze Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii (21,90 zł) – tego nie znam, ale ocena 8,1/10 w LC zachęca. Cytując jedną z recenzji: „Doskonała! Takie książki powinny być podręcznikami historii w szkołach”.
- Co dało odejście „panów”: Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce – Anna Wylegała (14,90 zł) – jeden z niewielu reportaży pokazujących, co powojenna reforma rolna zmieniła w wiejskim krajobrazie, jak sobie poradzili chłopi, jak ziemianie, co się stało z byłymi „dworskimi” siedzibami.
- Dużo się działo: Nic się nie działo. Historia życia mojej babki – Tomasz S. Markiewka (14,90 zł) – autor skonfrontował opowieści swojej babci (urodzonej na chwilę przed wojną w małej wiosce) ze zmianami jakie dotknęły polskiej wsi w XX wieku. Nawet jeśli nie jest to bardzo odkrywcza relacja, ktoś kto polską wieś zna dziś już tylko ze stereotypów i opowieści może dużo skorzystać.
2. W sidłach nawyku. Dlaczego mózg tworzy nawyki i czy można je przełamać – Russell A. Poldrack (19,90 zł)
O tym jak budować dobre nawyki i jak pozbywać się tych złych powstało sporo książek. W końcu jest to jeden z tych uniwersalnych problemów, przed którymi staje każdy, kto na serio myśli o swoim rozwoju osobistym.
W swojej najnowszej książce Russell A. Poldrack bada, czym jest nawyk, skąd się bierze i jak powstaje. Opisuje mechanizm jego działania i sprawdza, które bodźce zewnętrzne sprawiają, że zaczynamy działać automatycznie. Wyjaśnia, dlaczego przełamanie nawyku jest tak trudne i jak się do tego skutecznie zabrać. Wybiega też w przyszłość i zapowiada, jak dzięki rozwojowi neuronauki będziemy mogli hakować własne mózgi.
Autor podchodzi tutaj do tematu w sposób popularnonaukowy – łącząc historie z opowiadaniem o tym jak pracuje mózg i przybliżając osiągnięcia neuronauki.
O dziwo nie znalazłem na temat tej książki żadnej recenzji, nawet oryginał: Hard To Break, ma w Amazonie niezłe oceny, ale tylko jedną recenzję. Poczytałem jednak (po zakupie w tej promocji) i moim zdaniem warto.
Co dalej:
- Jak oni to robią: Skuszeni. Jak tworzyć produkty kształtujące nawyki konsumenckie – Nir Eyal (Author), Ryan Hoover (Editor) (19,90 zł) – książka napisana „z drugiej strony” – o tym jak firmy sprawiają, że korzystamy nałogowo z Facebooka, YouTube, z różnych produktów i usług. Nawet jeśli nie zamierzamy takich rzeczy projektować – warto wiedzieć, z jakich sztuczek korzystają.
- Jak zmienić nawyki? Małymi krokami! Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie – Robert Maurer (12,90 zł) – książkę polecałem już nieraz, mam od wielu lat, również w papierze – to jest taka krótka rzecz o tym, jak zaczynać zmiany w naszym życiu, tak aby stały się codziennością.
- Poldrack raz jeszcze: Nauka czytania w myślach. Co neuroobrazowanie może powiedzieć o naszych umysłach? (19,90 zł) – autor tym razem opowiada o technice rezonansu magnetycznego i pokazuje, jak wielkie możliwości ze sobą niesie. Na LC tylko 3 opinie, ale wszyscy polecają. :)
3. Psychobzdury. Jak mity popularnej psychologii mieszają nam w głowach – Stephen Briers (10,90 zł)
Autor zabrał się za przekonania, które wciskają nam autorzy różnych poradników. Na przykład:
- Tak naprawdę liczy się tylko inteligencja emocjonalna
- Uwolnij swoje uczucia!
- Myśl pozytywnie i zwyciężaj!
- Nie ma niepowodzeń, są tylko informacje zwrotne
… no i rozprawia się z nimi przy pomocy argumentów naukowych. Najczęściej – że brak dowodów, że dany sposób działa.
Książka ta jest zachętą do samodzielnego myślenia o własnym życiu. Można też w niej znaleźć sugestię, że nie wszystko musimy w sobie zmieniać, naprawiać, doskonalić – czasem lepiej zostać takim, jakim się jest.
Książkę polecam, ale nie jestem jej totalnym entuzjastą. Bo ludzie są różni i coś, co nawet nie ma potwierdzenia naukowego może u nas akurat zadziałać. Jeśli ktoś potrzebuje sobie powiedzieć trochę afirmacji, albo przytulić się do swojego wewnętrznego dziecka – no i to mu pomaga, czemu nie?
Warto mieć jednak świadomość tych mitów, aby… nie dawać się naciągaczom, których wielu na polu pop-psychologii.
Co dalej?
- Zmiana w praktyce: Opowieści zmieniacza. Jak zmienić swoje życie na lepsze? – Artur Król (14,90 zł) – autor, który pracuje jako terapeuta dzieli się swoimi doświadczeniami i sugeruje różne sposoby naprawienia problemów, jakie mamy. Choć nieraz sam przyznaje, że go różne rzeczy zaskakują, bo przecież trudno o jeden klucz do każdego człowieka. Jeśli więc coś nie działa, próbujmy czego innego, nawet jeśli inny autor uznał to za mit. :)
4. Nie pozwolę ci zniknąć – Grzegorz Zalewski (10,90 zł)
Mieliśmy przed chwilą Dzień Zaduszny, warto wspomnieć o książce, która nie jest może dla każdego, ale której lektura pozwoli lepiej zrozumieć ludzi po stracie bliskiej osoby, albo poradzić sobie z własną stratą. Autor będący w żałobie po stracie syna podzielił się z nami swoją drogą. Tak to uzasadnia:
Kiedy zdecydowałem się na napisanie tej książki, moją pierwszą myślą było uchylenie drzwi do nowego świata. Świata osób w żałobie, z których wiele potrzebuje uwagi, wsparcia i zrozumienia. Będzie to bardzo trudne, bo trwanie w żałobie w pewnych aspektach wydaje mi się swoistą grą, w której nie ma jasnych reguł. Nie wiemy, jak zareagujemy na przejawy wsparcia, pocieszenia czy chęci odwrócenia uwagi od najczarniejszych myśli. Jednego dnia niewinny żart może być odebrany z ulgą, drugiego wywoła wściekłość. Ale też nie chciałem, by była to jedna z tych indywidualnych historii, która pełni rolę terapeutyczną dla autora, u czytelników zaś wywołuje wzruszenie lub wzruszenie ramion. Pamiątką z tego trudnego czasu są moje notatki i zapiski. Nie muszę się nimi dzielić. Ważniejsze było dla mnie znalezienie sposobu, by inni mogli skorzystać w przyszłości z mojego doświadczenia. Przy czym nie roszczę sobie żadnych praw do sugerowania jakichkolwiek rozwiązań. Nie jestem terapeutą, nie aspiruję do bycia guru, coachem czy influencerem. Jedyne prawo, jakie posiadam, to doświadczenie świata, do którego nikt dobrowolnie nie chce wejść. Skoro już się w nim znalazłem, chcę pokazać, jak jest po tej drugiej stronie. Bo ten świat jest niesłychanie rozległy. Wszechobecny kult młodości, afirmacji życia i zabawy sprawia, że na tę ogromną przestrzeń zamykamy oczy i uszy. Lepiej nie myśleć o przykrych rzeczach, nie pogrążać się w nostalgii i smutkach, tak jest wygodniej. Wygodnie, dopóki ów istniejący wciąż obok nas świat się o nas nie upomni. Staramy się chronić dzieci i siebie samych przed doświadczeniem śmierci. Doświadczeniem powszechnym i nieuchronnym. Caitlin Doughty, pisząc o swojej pracy w przemyśle pogrzebowym, precyzyjnie wyraziła to słowami: „Nasi pradziadowie słyszeli, że dzieci znajduje się w krzakach jagód albo w kapuście; nasze dzieci słyszą za to, że zmarli zmienili się w kwiatki albo odpoczywają we wspaniałych ogrodach”
I jeszcze z recenzji w serwisie Ryms:
Dzięki tej książce może ktoś nie skoczy z dachu wieżowca, może ktoś inny da sobie więcej czasu na żałobę, albo zacznie wstawać świtem, żeby podejrzeć perkozy.
Co dalej?
- Klasyka: Smutek – C.S. Lewis – powstająca przez kilka lat relacja o przeżywaniu żałoby po śmierci żony.
- Pierwsza pomoc: Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze – Justyna Suchecka (21,90 zł) – to nie jest poradnik psychologiczny, ale zbiór rozmów o tym jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, kiedy i jak szukać pomocy.
5. Tragedie, Komedie, Kroniki królewskie – William Shakespeare (po 14,90 zł)
Wydawnictwo Literackie przygotowało nowe, zbiorcze wydania najważniejszych sztuk Szekspira.
Zdumiewająca wyobraźnia, szaleństwa serc i zmysłów, skomplikowane koleje ludzkich uczuć i wynikających z nich czynów, żywioł zabawy i szczera wesołość oraz wnikliwa znajomość ludzkiej duszy w świecie Szekspirowskich komedii, w wybitnym przekładzie Macieja Słomczyńskiego (1922-1998), który jako pierwszy przetłumaczył na język polski wszystkie utwory mistrza ze Stratfordu.
W promocji są wszystkie trzy tomy – w papierze każdy ma ponad 700 stron.
Słomczyński bywał krytykowany za sposób pracy i tłumaczeń, ale jak pisze Małgorzata Grzegorzewska w eseju Tłumacz niedoskonały lecz niezrównany:
Słomczyński nie tylko przełożył sztuki Szekspira, lecz scalił je w spójny kanon, ukształtowany ręką jednego tłumacza; to dzięki niemu Falstaff, Tytania i Hamlet mówią współczesną, szlachetną i pełną wyrazu, kiedy potrzeba także soczyście dosadną polszczyzną.
Taki zbiór klasycznych dramatów na naszych czytnikach może być szansą do powrotu do tekstów, które ukształtowały zachodnią kulturę – i to bez bariery językowej.
Co dalej?
- Słomczyński kryminalnie: Joe Alex od 8,90 zł – kryminały, które Słomczyński pisał pod pseudonimem, obawiając się zapewne reakcji kolegów literatów. Paradoksalnie to dzięki nim trafił do historii polskiej literatury popularnej.
- Szekspir XIX-wieczny: Polskie przekłady Shakespeare’a w XIX wieku. Część I oraz Część II – tylko w PDF, ale za to bezpłatnie: antologia starszych polskich przekładów, gdzie znajdziemy m.in. znane tłumaczenia Paszkowskiego i Ulricha.
6. Historia współczesnej Afryki – Martin Meredith (24,90 zł)
Jest to popularnonaukowe ujęcie historii Afryki po II wojnie światowej, bez epatowania szczegółami, ale ze skupieniem się na najważniejszych aktorach tego spektaklu. I to bardzo dobre podejście, bo w Afryce w XX wieku działo się tak dużo, że sam opis zmian politycznych w jednym kraju może zająć pół książki, co byłoby strawne wyłącznie dla politologów.
Autor błyskotliwie pokazuje przejście od nadziei, jaką przynosiła dekolonizacja do kolejnych rozczarowań i tragedii, które fundowało rozbudowane ego afrykańskich przywódców.
Z recenzji na konflikty.pl:
Jednym z najważniejszych motywów przewodnich jest poszukiwanie przez nowe państwa własnej tożsamości w realiach dekolonizacji. Próby odbudowy rzekomej autentycznej afrykańskości w stylu Mobutu Sese Seko, usilne trzymanie się związków z dawną metropolią, wręcz karykaturalna mania wielkości, w której wyżyny osiągnął Bokassa I z Cesarstwa Środkowoafrykańskiego. O ile w niektórych przypadkach – jak Egipt czy Etiopia – łatwo było określić wspólną tożsamość kulturową, o tyle powiedzenie, kto jest właściwie Iworyjczykiem, było znacznie trudniejsze. Odpowiedzi na to i wiele innych pytań wielokrotnie doprowadzały do wojen, których echa do dziś obecne są w afrykańskiej codzienności.
„Historia współczesnej Afryki” to książka pozbawiona ideologicznej narracji. Autor unika popadania w łatwe obwinianie o wszystkie bolączki europejskiej kolonizacji. Precyzyjnie przedstawia wydarzenia, pozwalając Czytelnikowi poznać fakty. Przez całą książkę można odczuć, że Meredith nie tylko doskonale zna Afrykę, ale także z pasją pragnie opowiedzieć jej dzieje.
Książkę można też kupić w ramach pakietu: Najnowsze dzieje Afryki i Bliskiego Wschodu (39,90 zł) – drugą książką w zestawie jest Historia najnowsza Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej – Jerzy Zdanowski (24,90 zł). Nie tak błyskotliwa, bardziej podręcznikowa, ale też ciekawa.
Co dalej?
- O Afryce nie tylko dla dzieci: Afryka Kazika – Łukasz Wierzbicki (12,90 zł) – to całkiem świeży dziecięcy bestseller. Przygody przedwojennego podróżnika, Kazimierza Nowaka opowiedziane ze współczesnej perspektywy. Swoją drogą, podróż Nowaka w latach 2009-2011 postanowili powtórzyć polscy młodzi podróżnicy, co zostało częściowo opisane w książce Afryka Nowaka – Piotr Tomza (15,90 zł).
- Afrykańskie ABC: Afryka dzisiaj. Piękna biedna różnorodna – Jerzy Gilarowski (14,90 zł) – nawiązuję do znanej PRL-owskiej serii z Iskier, bo jest to taki sam schemat. Autor, geograf zajmujący się Afryką od wielu lat, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami, począwszy od „A” czyli autobusów, ciężarówek i różnych sposobów podróżowania.
7. Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna – Marek Budzisz (24,90 zł)
Budzisz to jeden z tych analityków, których po agresji Rosji na Ukrainę słyszymy coraz częściej. W tej książce wyjaśnia, jak „działa” imperialne myślenie Rosji.
Co decyduje o konkretnych posunięciach władz Federacji Rosyjskiej w polityce wewnętrznej i międzynarodowej? Aby zrozumieć kulisy wielkich wydarzeń musimy poddac analizie kulturę strategiczna Rosji, tworzącą kościec kluczowych decyzji podejmowanych przez elity tego kraju. Przyjrzymy się wielkiej strategii panstwowej, procesom o krotkotrwałym charakterze, jak i wykraczającym poza horyzont dziesięcioleci.
Książkę poleca Jacek Bartosiak, co dla jednych może być zaletą, dla innych wadą.
Co dalej?
- Jak do tego podchodzą Stany: Szaleństwo i chwała. Wojna polityczna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją, 1945-2020 – Tim Weiner (24,90 zł) – szczegółowa historia relacji amerykańsko-rosyjskich od stania na krawędzi wojny atomowej, po rosyjskie manipulacje przy amerykańskich wyborach w 2016.
- Oskarżenie: Rosja Putina – Anna Politkowska (14,90 zł) – to historyczna pozycja, oskarżająca rosyjski reżim. Autorka została zamordowana, możliwe że na zlecenie Kremla.
- Skąd wziął się Putin? Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina – Krystyna Kurczab-Redlich (24,90 zł) – autorka, wieloletnia korespondentka w Rosji próbuje zrozumieć kim jest rosyjski przywódca i jak to wpływa na charakter jego państwa. Od pewnego czasu dostępne są też zbiory reportaży autorki z lat 90.: Pandrioszka oraz Głową o mur Kremla (po 12,90 zł)
- FSB i nie tylko: Korporacja Zabójców – Jurij Felsztinski, Władimir Pribyłowski (12,90 zł) – w dobrej cenie książka uznanych rosyjskich historyków (jeden zamordowany, drugi na emigracji), pokazuje historię Putina oraz jego środowiska, które przejęło władzę nad Rosją. Niedawno wyszła nowa książka Felsztinskiego: Od Dzierżyńskiego do Putina. Służby specjalne Rosji w walce o dominację nad światem 1917-2036 (29,90 zł) – ten 2036 to nie błąd, do tego roku Putin teoretycznie może być prezydentem.
8. Opóźnienie może ulec zmianie. Fascynujący świat pociągów oczami maszynisty – Marcin Antosz (14,90 zł)
Książka, którą warto mieć na czytniku, gdy jedziemy pociągiem (lub czekamy na stacji) i po raz kolejny usłyszymy komunikat w jej tytule. Polska kolej w ostatnich latach uczyniła kilka kroków naprzód i kilka wstecz, ale pojęcie przeciętnego pasażera na jej temat jest dość płytkie. Lektura książki Antosza pozwoli nam zrozumieć jak to wszystko działa.
Z oficjalnej recenzji w LC:
Poznamy odpowiedź na banalne wydawałoby się pytanie: dlaczego pociąg jedzie? W jaki sposób jest przygotowywany do drogi? Po co maszyniście kierownica? (kto wiedział, że w pociągu jest kierownica?) Poznamy dzień z życia maszynisty i dowiemy się, skąd pociąg wie, dokąd ma jechać. Poznamy także ciemne strony zawodu maszynisty – awarie, usterki a przede wszystkim potrącenia na torach. Zdarzają się one bardzo często i mogą być przyczyną wielkiej traumy.
Co dalej?
- Gdy znów czekamy na lotnisku: Lecę. Piloci mi to powiedzieli – Jan Pelczar (14,90 zł) – to nieco podobne podejście – autor reportażu rozmawia z pilotami, przybliża ich pracę, a jednocześnie pokazuje od środka biznes lotniczy.
- Zapomniane warszawskie metro: Stacja plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła – Andrzej Zawistowski (9,90 zł) – w latach 50. XX wieku rozpoczęła się budowa metra w Warszawie, o którym potem mówiono w zasadzie jako ciekawostkach. Autor dotarł do wielu dokumentów, na podstawie których opisuje całą historię, aż od projektów SKM z lat 40.
9. Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie – Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski (26,90 zł)
To jest tegoroczny bestseller wydawnictw OnePress i Sensus, co mnie nie dziwi, bo wiele osób ma problemy z tym, co mówiono do nich w dzieciństwie i słowami, które zostały w nich wdrukowane, choć dziś chcieliby się od nich uwolnić.
Takie słowa są jak zaklęcia. Mogą odebrać głos, bo „dzieci i ryby głosu nie mają”. Mogą zamrozić emocje, bo „chłopaki nie płaczą”. Mogą zasłonić potrzeby – „nie rób kłopotu”. Mogą zabrać odwagę wyrażania siebie, gdy wciąż słychać „nie wydziwiaj”. Mogą uśpić w nas życie na długie lata. Na szczęście wobec tych słów-zaklęć nie jesteśmy bezbronni. Uświadomiwszy sobie, które fatalne sformułowanie steruje akurat nami, możemy je z siebie zrzucić, odwołując się do innych, uzdrawiających słów; możemy stworzyć dla siebie nową rzeczywistość i stać się w pełni sobą.
Z recenzji w serwisie Qultura słowa:
Lektura książki, poparta przemyśleniami, a także pragnieniem zmiany i rzeczywistym działaniem sprawia, że zaczynamy pisać swój własny scenariusz, odrzucając rolę, w której uprzednio ostaliśmy obsadzeni przez rodziców czy opiekunów, a która nas tylko unieszczęśliwiała. Zyskujemy natomiast możliwość decydowania o sobie. Lektura książki, napisanej przystępnym językiem, pozwala zatem zrozumieć źródło naszych problemów, dostrzec schematy, w które zostaliśmy wtłoczeni, a następnie wybrać inne życie. Bardziej świadome, dające możliwość samodzielnego decydowania o sobie.
Uwaga: audiobook kosztuje jedynie 12,90 zł.
Co dalej?
- Jak tych błędów nie powtórzyć? Wychowanie. Najtrudniejsza ze sztuk pięknych. Wydanie II rozszerzone – Elżbieta Chlebowska (19,90 zł) – jeden z nieźle ocenianych podręczników wychowania: „Jednak skoro nie możemy w pełni bazować na naukach wyniesionych z obserwacji swojej mamy i swojego taty, to czym powinniśmy się kierować?”
10. Nowy Dług Marsz. Chiny ery Xi Jinpinga – Bogdan Góralczyk (29,90 zł)
Geopolityka, napięcie chińsko-amerykańskie, gospodarka, pandemia, ostatnie igrzyska, wreszcie kwestia współpracy z Rosją – jest wiele powodów, dla których powinniśmy zainteresować się Chinami. Książki prof. Bogdana Góralczyka to chyba najlepsze dostępne w języku polskim wprowadzenie do tematu.
Chiny nie są jednym z kolejnych, zwykłych państw na świecie, lecz państwem najludniejszym, w istocie kontynentem i „cywilizacją ubraną w szaty państwa”, która na dodatek, jak wykazują teraz wszystkie statystyki i dostępne dane, znajduje się w fazie kolejnego renesansu; tego renesansu, którego pandemia COVID-19 nie tylko nie przerwała, lecz wręcz przeciwnie – raz jeszcze wzmocniła kurs na jego osiągnięcie.
Władze w Pekinie mają tego pełną świadomość. Przewodniczący Xi Jinping stwierdził wprost w początkach 2021 r., że „czas gra na korzyść Chin”. Ocenił, że „świat znajduje się obecnie w okresie bezprecedensowych turbulencji, niespotykanych w ostatnim stuleciu”. Wymienił wśród nich jako najważniejsze: pandemię koronawirusa, zakłócenia łańcuchów dostaw, pogorszenie stosunków z Zachodem oraz spowalniającą gospodarkę. Zgodnie z chińską filozofią taki kryzys, czy raczej zestaw zjawisk kryzysowych, to zarazem niebezpieczeństwo, jak i szansa. Chiny stawiają oczywiście na tę drugą kartę.
Jest to trzecia część z trylogii, której poprzednie części stanowią:
- CHIŃSKI FENIKS. Paradoksy wschodzącego mocarstwa (24,90 zł)
- Wielki renesans – Chińska transformacja i jej konsekwencje (24,90 zł)
Sam autor zapytany na Twitterze sugerował rozpoczęcie czytania od „Feniksa”, ale wydaje mi się, że to zależy od naszego zaangażowania, bo w kolejnych książkach jest troszkę powtórzeń.
Do prof. Góralczyka przekonałem się słuchając jego wypowiedzi jako eksperta w Raporcie o Stanie Świata. Zachowując naukową precyzję autor zbiera informacje z wielu dziedzin i przekazuje je w atrakcyjny sposób. Dodam jeszcze, że wśród recenzji na recenzjach LC nie ma innych ocen niż 8-10. To naprawdę rzadko spotykane.
Zacytuję dla zachęty fragment przedmowy.
Chodzi mi o pokazanie dynamiki zmian, a także ich skutków dla Chin, a ze względu na ich rozmiar i wpływ, także dla świata. Albowiem Chiny ostatnich czterech dekad zmieniły się nie do poznania, a te, które poznałem na wstępie, mają się do dzisiejszych tak, jak dwie odmienne planety, nie tylko rzeczywistości. Jak się ta, odmienna od wszystkich innych na globie, transformacja dokonywała i dlaczego, co ze sobą przyniosła i co jeszcze może przynieść? To są najistotniejsze zagadnienia analizowane w tym tomie. Chiny u progu reform to było państwo zapyziałe, odizolowane, autarkiczne, biedne, agrarne, gdzie „realny socjalizm” wymieszał się z wyzwaniami typowymi dla państwa Trzeciego Świata. Przed reformami Deng Xiaopinga były krajem zacofanym, ustrojowo i instytucjonalnie umieszczonym w komunistycznym sztafażu. Kiedy ruszały do reform, nic nie zapowiadało tego, co jest dzisiaj, gdy stały się drugą gospodarką świata, największym państwem handlującym na globie, gdy legitymują się największymi rezerwami walutowymi, a lista ich sukcesów jest wręcz nieskończona. Jak do tego doszły? O tym też, obok opisowej narracji o przebiegu „transformacji o chińskiej specyfice”, traktuje ten tom.
Dziś, gdy niedawno Xi umocnił jeszcze bardziej swoją władzę (a Niemcy rzucają się na umowy z Chinami, jak kiedyś z Rosją), warto dowiedzieć się, jak wygląda jego wizja.
Poprzednie rekomendacje
Przy okazji poprzednich promocji też przygotowywałem polecenia:
- 9 rekomendacji z promocji noworocznej 2022
- 10 książek informatycznych z promocji noworocznej 2022
- 10 rekomendacji z promocji urodzinowej 2021
- 10 rekomendacji ze stycznia 2021
- Książki informatyczne z promocji noworocznej 2021
- 13 swoich rekomendacji z listopada 2020
- 13 rekomendacji ze stycznia 2020
- 14 rekomendacji z urodzin 2019
- 11 rekomendacji ze stycznia 2019
- 12 książek informatycznych ze stycznia 2019
- 12 rekomendacji z urodzin 2018
- 11 rekomendacji z listopada 2017
- 15 szybkich rekomendacji z urodzin 2016
- 11 rekomendacji na urodziny 2015
- Rekomendacje z promocji noworocznej w 2015
Staram się tu nie powtarzać, tak więc uzbierała się już ponad setka tytułów.
Ceny oczywiście mogą być zupełnie inne, może też się tak zdarzyć że dany tytuł nie załapał się teraz do promocji. Albo w ogóle wypadł ze sprzedaży – choć raczej nie dotyczy to pozycji z grupy Helion.
Przypominam, że promocja urodzinowa Ebookpoint trwa jeszcze tylko dziś, do 5 listopada włącznie. Pod koniec dnia strona księgarni może nie wytrzymać naporu, tak więc lepiej nie kupować na ostatnią chwilę.
Napiszcie koniecznie w komentarzach, co jeszcze ciekawego trafiliście, no i czy zgadzacie się lub nie z moimi poleceniami.
Czytaj dalej:
- [Nieaktualne] Nadchodzą 11. urodziny Ebookpoint! Jeden z czterech e-booków gratis i konkurs
- [Nieaktualne] Nadchodzą 31. urodziny Helionu! Zapowiedź promocji, bezpłatne kursy i konkurs
- „Obłąkane historie” – nowa, bezpłatna antologia z Wydawnictwa Gmork
- Nie tylko ceny, czyli inne zmiany, które przynosi Omnibus
- Fantazmaty III – kolejna bezpłatna fantastyczna antologia i trochę „powrót do korzeni”
- Darmowy audiobook: „Daleko i Blisko. Bajki i legendy ukraińskie”
Dzięki Robercie! Wcześniej nie zwróciłem uwagi na „Nowy Dług Marsz..” oraz „Nie pozwolę ci zniknąć” – teraz już zakupione :) W sumie 10 nowych pozycji sprzedał mi w tej promocji ebookpoint :))
dzięki Robercie
kilka ciekawych pozycji :)
Co prawda nie kupię (teraz), jednak zapisałem na później do sprawdzenia.
Jeszcze raz dzięki
Ja tylko chciałem przypomnieć, że akcja Czytal PL już trwa.
https://akcja.czytajpl.pl/
W księgarni online Wysokiego Zamku jest do kupienia biografia Artura Rubinsteina Moje młode lata za 19.9zl
(Oczywiście ebook)
Ciekawe czy wydawnictwo Znak wyda kiedykolwiek Szekspira w formie e-booka w tłumaczeniu Barańczaka. Wydania papierowe to ogromne, ciężkie książki i wiele bym zapłacił za wygodnego e-booka.