Send To Kindle for Chrome to kolejne narzędzie Amazonu, które ułatwia bezprzewodowe przesyłanie różnych treści na nasz czytnik.
Pół roku temu wystartował Send to Kindle for PC, którego poświęciłem odrębny artykuł. Przy jego pomocy można było wysyłać dokumenty, które mamy na dysku. Nowa wtyczka pozwala na wysyłanie dłuższych artykułów z internetu, które potem możemy sobie spokojnie przeczytać na czytniku.
Wtyczka dostępna jest tylko dla przeglądarki Chrome i – pobierzemy ją z Chrome Web Store. Tak prezentuje się po instalacji.
W pierwszym kroku musimy… zalogować do Amazonu i wybrać urządzenie, na które chcemy wysyłać treści – poza czytnikami Kindle wybrać można urządzenia z iOS oraz Androidem, na których zainstalowaliśmy aplikację Amazonu.
Bezpłatne jest przesyłanie wyłącznie przy pomocy WIFI, gdy włączymy Whispernet czyli przesyłanie przez sieć komórkową, Amazon pobiera opłatę za megabajt, poza Stanami dość sporą ($0,99/MB).
Poniżej znajdziemy też opcję „Archive document in your Kindle Library” – czy wysyłane pliki mają trafiać do archiwum w chmurze Amazonu. Jeśli wysyłamy dużo artykułów warto tę opcję wyłączyć, żeby nie mieć zaśmieconej chmury.
Po konfiguracji możemy już każdy artykuł wysłać na czytnik – po kliknięciu ikonki widzimy opcje: Wyślij do Kindle, albo Podejrzyj i Wyślij. Można też wysłać tylko zaznaczony tekst.
Po wysłaniu artykułu widzimy krótkie potwierdzenie.
Teraz już wystarczy włączyć WIFI na naszym urządzeniu i artykuł pobierze się automatycznie. Tak niedawny artykuł o kupowaniu e-booków wygląda na Kindle Keyboard.
Amazon dodaje samodzielnie wcięcia przy akapitach, podaje też nazwisko autora.
Czy warto pobrać wtyczkę, jeśli używamy Chrome? Jak najbardziej. Choć pamiętajmy, że robi ona w zasadzie to samo co inne narzędzia:
- Klip.me – Send to Kindle – ma wtyczki do Chrome i Safari oraz bookmarklet dla wszystkich przeglądarek.
- Instapaper, z którego osobiście korzystam najczęściej – ma bookmarklet dla wszystkich przeglądarek, o Instapaper było już kilka artykułów na Świecie Czytników.
Wtyczka od Amazonu jest o tyle wygodniejsza, że nie trzeba tam podawać adresu mailowego Kindle, wystarczy się zalogować i wybrać, dokąd ma trafić artykuł. Szkoda, że nie ma jeszcze wtyczki do Firefoksa, który jest najpopularniejszą przeglądarką w Polsce.
(W listopadzie pojawiła się też wersja wtyczki dla Firefoksa).
Przy okazji Amazon przygotował ogólną stronę „Send To Kindle”, w której przedstawia trzy metody bezprzewodowego wysyłania plików: przez e-mail, z przeglądarki oraz z komputera.
Czytaj dalej:
- Amazon odnowił stronę Send To Kindle – oto wszystkie 8 sposobów wysyłki plików na czytnik
- Amazon zapowiada Send To Kindle from Word – czyli możliwość eksportu plików bezpośrednio z Worda na Kindle
- Problemy z Send To Kindle: co zrobić jeśli EPUB nie dochodzi na czytnik, albo jeśli na ekranie mamy „krzaczki”?
- Send To Kindle działa wreszcie przez stronę Amazonu! Maksymalny rozmiar e-booka został podniesiony do 200 MB
- Amazon wysyła nam „ostateczne przypomnienie”: po 1 listopada 2023 Send To Kindle nie będzie obsługiwać formatu MOBI!
- Dwie opcje wysyłki PDF przez Send To Kindle – czym się różnią?
Biorąc pod uwagę jak podobne są swoją architekturą rozszerzenia dla Chroma i Opery, szkoda że nie przygotowali od razu drugiej wersji. Osoba która przypadkiem sama to zrobi naruszy licencję :/
Puryści powiedzieliby: rozszerzenie a nie wtyczka.
Ale ich ubiegnę.
Do firefoxa jest znakomita wtyczka (rozszerzenie :p) – „Push to kindle”.
Umożliwia wysłanie sobie artykułu z przeglądarki do konwersji na amazonowskiego maila (bezpłatnego lub płatnego, do wyboru)
Alternatywnie umożliwia także zapisanie artykułu lokalnie na twardy dysk albo na czytnik, w formacie, do wyboru: mobi, epub lub pdf.
Dzięki :)
Szkoda, że w jakiś magiczny sposób nie działa w Chromium. Przyciski nie są aktywne, można je dusić ile sił w rękach i nic…
W Chromium działa na 100% wtyczka „Send to Kindle” od Klip.me
To ja się trochę poczepiam ;)
Przetestowałem i porównałem dwa rozszerzenia Send to Kindle – wersja od Amazon i wersja Klip.me (z której korzystam już dłuższy czas). I jak się prezentuje wtyczka „oficjalna”?
1. Wysyłanie strony trwa minimalnie dłużej niż wersja Kilp.me, a na Kindle wysłana strona przychodzi po dłuższym czasie niż z Klip.me
2. Po przesłaniu pojawia się na danej stronie przez moment pop-up, że strona została wysłana, podczas gdy ikona Klip.me zmienia się, wyraźnie informując o wysyłce (aż do momentu odświeżenia strony, wtedy wraca „K na pomarańczowym tle”). Klip.me jest o tyle wygodniejsze, że często otwieram sobie kilka stron na raz, a potem po kolei wysyłam je na czytnik i na końcu wiem, które wysłałem, a które ominąłem.
3. Brak wysyłki jednym kliknięciem, co Klip.me posiada.
4. Możliwość dostosowywania podglądu wysyłanej strony. Spokojnie może zastąpić to wtyczkę Clearly od Evernote ;)
5. Porównanie wyglądu tego samego artykułu na Kindle – http://goo.gl/Ip0vC (link do galerii na Dropboksie). Po prawej rozszerzenie Amazonu, po lewej Klip.me. Proponuję pobrać, żeby dokładnie zobaczyć różnice ;)
Póki co pozostanę przy Klip.me głównie ze względu na punkt 2., chociaż nie ukrywam, że szybkość wersji Amazonu pozostawia jeszcze trochę do życzenia.
Mnie do pozostania przy „SendToKindle” najbardziej przekonuje twój pt. 2! Oraz brak „jedno-kliku”. Nie przekonuje mnie też do uzywania nowej wtyczki/rozszerzenia opis przesłanych na Kindla stron – te przesłane za pomocą „SendToKindle” mają oczywiście tytuł i (jako autora) adres www strony źródłowej. Przesyłając za pomocą wtyczki/rozszerzenia Amazona jako autor widnieje tylko „blogspot.com” na przykład…
A dla mnie najważniejsze w Klip.me to możliwość edycji strony przed wysyłką – mogę wyrzucić niepotrzebne fragmenty, zmienić formatowanie (np. pogrubić/podkreślić itp. tekst), ewentualnie dodać własne elementy.
ps. z uwagi na powyższe (możliwość edycji) nie korzystam z jednokliku ;-)
a pod Operę nie łaska? Ech, Amerykanie :/
jest dla Opery:
https://addons.opera.com/pl/extensions/details/send-to-reader/?display=en
jest też Instapaper, mówiłem o aplikacji od Amazona…
W chromie wtyczka amazona super dziala.Niestety z tego linku do opery wtyczka niby wysyla ale do urzadzenia nie dociera.
Co moze byc tego przyczyna
Używam SendToKindle od dawna, jest bardzo fajny i prosty w obsłudze.
Ale mam jedno pytanie, bo tego nie mogę rozgryźć – jak w tym programie ustawić, na który Kindle ma być wysłany plik? Mamy w domu dwa Kindle i po instalacji SendToKindle widać jest tylko możliwe wysyłanie na jeden Kindle z jednego kompa. Nie będę przecież kupował specjalnie drugiego kompa, żeby móc wysyłać książki na drugiego Kindle :)
Czy ktoś zna odpowiedź?
Pozdrawiam
Zainteresuj się profilami w Chrome:
http://support.google.com/chrome/bin/answer.py?hl=en&answer=2364824
Z innej beczki – Amazon.co.uk stal sie dzisiaj kopia bialawej amerykanskiej strony, pod paskiem wyszukiwania linki do lovefilm (Wypozyczalnia dvd i instant video) i amaozn MP3 – blizniacze jak w US. Jesli wziac pod uwage wkurzenie brytyjczykow na nie wprowadzenie Fire do UK, Chyba to sie w krotce zmieni…
Witam i jeszcze z innej beczki
dzisiejszy czat z callcenter w sprawie zepsutego Kindle keyboard po gwarancji.
Zaproponowali Kindle Touch uzywany za 60$ lub nowy za 84$.
Wygląda jakby już się pozbyli tych z klawiaturą.
Jako alternatywa jest jeszcze serwis readability.com. Mnie to on właśnie najbardziej przypadł do gustu.
Poszukuje strony na którą mógłym wrzucać ebooka a następnie na innym kompie mógłbym czytać go w IE. Firefoxy i chromy odpadają. Może ktoś zna?
Nie.
Dla Kindle DX nie ma opcji darmowej wysyłki przez e-mail (posiada ją natomiast Klip.me – Send to Kindle).
Pozostaje tylko płatna opcja wysyłki przez Whispernet. Dlatego pozostanę przy Klip.me.
Mam pytanie
Jak wysłać artykuł. Przykładowo:
http://www.focus.pl/przyroda/zobacz/publikacje/kraken-na-horyzoncie/nc/1/
Jest on dość długi i ma kilka stron. Chciałbym przesłać całość, lecz przesyła mi tylko 1-szą stroną.
Jak się masz, to niesłychanie intrygujący temat postu.
Uważam, że winieneś opisać też o tym jak mają
się dylematy osób o ograniczonych możliwościach ruchowych.
Zobacz także na tym pamiętniku internetowym jak prezentuje się temat pokonywania barier architektonicznych.