Temat dość banalny, ale paru osobom może się przydać.
Czytelnik dostał Kindle Paperwhite w prezencie i chciałby mieć pewność, czy jest to nowy model („All-new”) czy też stary.
Wygląd
Z przodu nie ma między tymi modelami żadnej różnicy. Oczywiście jeśli włączymy światełko to szybko je odróżnimy, gdyż PW2 ma znacznie bardziej naturalny i równomierny odcień – jak to zostało pokazane w pierwszej części jego testu. Ale jeśli mamy przed sobą tylko jeden czytnik, to niekoniecznie jest oczywiste.
Czytniki różnią się jednak wyglądem tylnej obudowy. Z tyłu PW2 ma wklęsłe i błyszczące logo „amazon”, w przypadku PW1 jest to matowy napis „kindle”.
Widzimy to na zdjęciu – nowy Paperwhite po lewej, stary po prawej.
Przy okazji widzimy też jak mocno obudowa Paperwhite zbiera odciski palców, co widać w mocnym świetle lampki….
Z tyłu na dole widzimy numerki i loga różnych zezwoleń – jest też numer modelu, ale o ile wiem nie odcyfrowano wszystkich znaczeń. Jeśli nasz czytnik jest modelem 3G, właśnie „3G” przeczytamy na samym dole. Warto zaznaczyć, że z tyłu nie ma numeru seryjnego urządzenia, który poznamy dopiero gdy je włączymy.
Wersja oprogramowania
Modele różnią się też wersją oprogramowania:
- PW2 ma 5.4.x (aktualna to 5.4.2)
PW1 ma 5.2.x lub 5.3.x(aktualna to 5.3.9)
Wersję sprawdzamy wchodząc do Menu » Settings » Menu » Device Info
W okienku zobaczymy także adres MAC sieci WIFI, numer seryjny, dostępne łącza oraz ilość wolnego miejsca na dysku.
PW2 można też rozpoznać po prostu z niego korzystając – ma on takie funkcje jak Page Flip czy Vocabulary Builder, których dotąd nie wprowadzono w PW1 – choć wciąż nie jest to wykluczone.
Czytaj dalej:
- [Nieaktualne?] Kindle Paperwhite 5 z pamięcią 8 GB jest już niedostępny. Czyżby wycofany został ze sprzedaży?!
- W sprzedaży jest już nowa wersja Kindle Paperwhite 5 – z większą pamięcią 16 GB
- [Aktualizacja] Kindle Paperwhite 5 będzie sprzedawany w dwóch nowych kolorach
- A jednak żegnamy się z Kindle Paperwhite w wersji z 8 GB pamięci!
- Co roku to samo: Kindle 11 i Paperwhite 5 mają opóźnione dostawy. Do sprzedaży wraca biały Kindle 10!
- Kindle 11 już u mnie jest – oto moje pierwsze wrażenia (i wstępna konfiguracja)
Pierwszy!
Wow, mogę cię dotknąć?
Sorry, byłem tu wcześniej, ustaw się w kolejce.
panie robercie! wczoraj w rmf’ce słyszałem, że gdzieś na południu polski (chyba w krakowie) z nową usługą ruszyła biblioteka, która wypożycza ebooki. najważniejszą informacją było to, że danego ebooka mogło wypożyczyć naraz tylko 5 osób.
może dowie się pan czegoś więcej w temacie? dość interesujące….
Robert już o tym raczej pisał tutaj: http://swiatczytnikow.pl/krakowska-arteteka-zaczyna-wypozyczac-czytniki-e-bookow/. Sama Arteteka pisze o tym tu: http://www.rajska.info/dla-czytelnikow/wypozyczalnie-i-czytelnie/arteteka.html.
ale nie mówię o czytnikach! mówię o ebookach.
Też słyszałem o tej wypożyczalni, ale ma działać w oparciu o przeglądarkę, na czytnikach raczej pewnie nie da się z niej korzystać.
A o tym pisał już blmd:)
Tutaj:
http://swiatczytnikow.pl/promocje-dnia-20-12-2013-polscy-autorzy-po-990-zl-czarne-50-saramago-remarque-top100-castle-woblink-na-prezent/comment-page-1/#comment-269106
potwierdzam, można wypożyczać ebooki ze strony http://libra.ibuk.pl/
Potrzebny jest pin, który można dostać w bibliotece. Bardzo cieszyłam się na taką wypożyczalnię, jednak książki można czytać tylko na komputerach oraz urządzeniach mobilnych. Niestety nie można zgrać książki na czytnik.
Nie rozumiem tak szybkiego „porzucenia” PW1 – skąd taka głupia polityka aby wprowadzać nowy model zamiast upgredować stary
Masz rację.
Amazon zaczyna swoją polityką marketingową przypominać Apple’a. Co roku nowy produkt, który daje niewiele nowego. Ale i tak ludzie to kupią, bo chcą mieć „najnowszy model”.
To właśnie przez tego typu wiernych klientów Amazon i Apple postępują w ten sposób.
I z biznesowego punktu widzenia pewnie mają rację. Co roku świeży dopływ gotówki… ;-)
Nie wiem czy tak przypomina – Apple wprowadza aktualizacje systemu do starszych urządzeń – iOS7 działa zdaje się, także na iphone 4.
Natomiast nie widzę zjawiska „kompulsywnego upgradingu” – chyba niewiele osób, które mają PW1 kupi od razu PW2. Przecież od czasu premiery PW2 jakość czytania na PW1 się nie pogorszyła. :-) To wciąż świetny czytnik.
Może za bardzo uprościłem. Oczywiście że nie wszyscy kupią od razu PW2, bo użytkownicy czytników to trochę inna grupa docelowa (wg mnie bardziej inteligentna chociaż wiem, że to uproszczenie) niż użytkownicy smartfonów, tabletów itp.
Ale niestety (a może i stety – zależy dla kogo) taka grupa zawsze się znajdzie i nawet nie sprawdza co dokładnie się zmieniło względem poprzednika… i tak kupią nowy model.
Chodziło mi bardziej o samo podejście producenta. Zaczyna być bardzo podobne wg mnie. Ale nie ma się co dziwić – kasa ze sprzedaży nowego sprzętu i darmowa reklama tak jak ktoś tu słusznie zauważył.
A że upgrade również istnieje (oprócz wprowadzania
„nowego” sprzętu) to już inna sprawa
Ale np. podstawowy Kindle czyli Classic pozostał bez zmian od roku – a i rok temu przeszedł tylko lifting wyglądu – czyli ten model bez zmian od roku 2011.
Sprawa jest jasna po prostu częsta poprawka sprzętu bez większych zmian to jest darmowa reklama. Jak widzisz pokazuje się jako nowość, nowe testy porównawcze sana czytasz o produkcie. Samo za darmo się nakręca reklama.
Tymczasem Pocketbook funkcjonalności takie jak synchronizacja z dropboxem, Send to Pocketbook, kolejne usprawniania w obsłudze PDF i śledzeniu przypisów dostępne początkowo tylko na Pocketbook Lux i nowszych urządzeniach udostępnił również dla „starego” Toucha. Faktem jest, że trzeba było czekać na to pół roku, ale zrobił to. Nie traćcie więc nadziei tak jak ja jej nie traciłem.
@quero
Ja tam wolę nową wersję co roku od rewolucyjnych zmian raz na jakiś czas. Dzięki temu można przeczekać nowości i kupić coś z już poprawioną „sprzętową” funkcjonalnością. W PW1 popawiono dotyk, w PW2 podświetlenie. Fan nowości testuje, a ja korzystam.
Tyle, że w PW2 są zmiany sprzętowe – nowy procesor i oświetlenie, więc jak mieliby upgrade’ować starszy model?
Rozróżnić modele można jeszcze na podstawie nr FSN http://wiki.mobileread.com/wiki/Kindle_Serial_Numbers
Z góry przepraszam, że nie na temat ale nie wiem gdzie umieścić taką informację i pytanie zarazem.
Otóż zauważyłem, że tygodniki i miesięczniki zakupione w Nexto jeśli mam je na kindle classic nie mogą być umieszczone w kolekcji – nie ma możliwości żeby to zrobić.
W kindle PW1, którego też jestem posiadaczem nie ma z tym problemu.
Problem ten w ogóle nie istniał kiedy miałem prenumeraty z Amazona, tam wszystko układało się właściwie samo, teraz przerzuciłem się na rodzimą księgarnię i widzę sporo plusów: trzy formaty, swobodny dostęp z innych czytników i programów, trochę niższa cena. Nie rozumiem tylko dlaczego nie można na kindle classic umieścić ich w odrębnej kolekcji?
Jak przeczytasz instrukcje (przynajmniej w mojej do PW2 tak pisze) to bedziesz wiedzial ze czasopism i blogow nie da sie dodac do kolekcji, nie dodano takiej funkcji.
Dzięki, no faktycznie tak piszą, prosta sprawa: zajrzeć do instrukcji.
Jednak stan faktyczny jest taki, że w PW1 tygodniki mogą być w kolekcji, a w kindle classic nie, ciekawe jak jest PW2 ? Oczywista sprawa, że jeśli mam w czytniku wiele numerów jednego tygodnika to chciałbym umieścić je w jednej kolekcji.
Od frontu też jest minimalna różnica, ale żeby to wyłapać trzeba by mieć chyba dwa obok siebie. Logo „kindle” ma nieco grubszą czcionkę w nowszej wersji.
Ha, rzeczywiście, odrobinę – i bardziej odbija się w ciemności.
Niedawno byłem w Dreźnie i zajrzałem do Saturna z zamiarem zakupu Kindle Classic za 49 euro. Jednak przy okazji chciałem sprawdzić, czy będą mieli PW2. Dzięki temu artykułowi byłoby mi łatwiej, ale i tak wcześniej przekopałem trochę internet i upewniłem się, że PW2 ma napis Amazon z tyłu. Niestety, mieli PW1, gdyby mieli PW2, to może bym się skusił?
Obecnie posiadam Kindle Touch i świeżo nabyty Kindle Classic. Możecie spytać, dlaczego PW2 mógł okazać się dla mnie „wart grzechu”, skoro to tylko niewielka zmiana. Czy to nie jest li tylko gonienie za nowością? Otóż nie. Sporo poczytałem na temat przewagi oświetlenia PW2 w stosunku do PW1 i doszedłem do wniosku, że jeśli miałbym wydać 129 euro na PW1, to miałbym pewien niedosyt. Pomijam oczywiście kwestie pewnych udogodnień, jakie niesie nowe oprogramowanie. Moim zdaniem, jeśli ktoś stoi przed decyzją o zakupie PW, to powinien wybrać PW2. Co innego, jeśli posiada już PW1.
A zakup Kindle Classic za 49 euro – strzał w dziesiątkę. Dwie osoby – dwa czytniki. Dobre proporcje.
Posiadam Kindle PW2, ale co ciekawe – tył ma z logo „Kindle”, a nie „Amazon”. Numer seryjny (B05A) sugeruje, że jest to PW2 wersja… japońska. Nie wiem skąd takie cudo u mnie, ale działa zupełnie jak wersja międzynarodowa, mam normalnie język angielski.
Mam 905A (Kindle PW2) to jest ubiegłoroczny Japan – z 4 GB i WiFi.
Można sprawdzić co się ma:
http://wiki.mobileread.com/wiki/Kindle_Serial_Numbers
jesteś zadowolony z tego Japana? Jest identyczny jak pozostałe wersje PW2 czy jest uboższy? Zastanawiam się nad kupnem własnie takiego. Polecasz?
O ile dobrze mi wiadomo aktualnie sprzedawane wersje PW2 mają 4 GB pamięci, więc niekoniecznie trzeba kupować japońską wersję.
Ja kupiłem swojego PW2 pod koniec lutego, gdy wersja z 4 GB była dostępna „tylko w Japonii”. „tylko” bo ja wersję 4 GB kupiłem na merlin.pl, była sprzedawana bodajże za ~50 PLN więcej niż wersja 2 GB. Kod seryjny zaczyna się od 905A, więc na pewno jest to wersja „japońska”.
Oprogramowanie w wersji japońskiej jest dokładnie takie samo jak w innych PW2, nie ma żadnych różnic.
Jedyna różnica w całym procesie zakupu i rejestracji – Po rejestracji urządzenia dostałem e-mail po japońsku z amazon.co.jp.
Proszę o pomoc .Wg tego opisu mam PW2 ale nie da się wyłączyc całkowicie oswietlenia.numer serii 905A ******
[proszę nie podawać takich numerów online]
W czytnikach Amazonu nie da się całkowicie wyłączyć oświetlenia, aczkolwiek na światło na 0/24 powinno być widoczne wyłącznie w całkowitej ciemności jako delikatne żarzenie. Jeśli jest inaczej, najlepiej zgłosić sprawę do Amazonu, a nie pisać w komentarzach.
Było o tym w teście. http://swiatczytnikow.pl/test-all-new-kindle-paperwhite-czesc-i-ekran-i-oswietlenie/
Panie Robercie nie zamazal Pan numeru czytnika (device info)
Jeśli chodzi o komentarz powyżej właśnie to zrobiłem, jeśli chodzi o zrzut ekranowy – on pochodzi ze strony Amazonu i numer jest wyzerowany.
Czym z punktu widzenia specyfikacji różniły się PW1 i PW2? Do lipca 2014 nawet ilość pamięci była ta sama, zgadza się? Poprawili coś w PW2?
Szybszy procesor, lepszy ekran i oświetlenie.
http://swiatczytnikow.pl/test-all-new-kindle-paperwhite-czesc-i-ekran-i-oswietlenie/
mam napis kindle i wersje oprogramowania 5.4.4.2 więc jaki mam??
Prawdopodobnie PW1
– możesz też sprawdzić numer seryjny http://wiki.mobileread.com/wiki/Kindle_Serial_Numbers
Na samym czytniku nie mogę znaleźć. W device info mam Serial Number B024 1604….. Pódełka nie posiadam, kupiłem z drugiej ręki
No, czyli to jest pierwsza generacja Paperwhite.
dzięki za pomoc