Niewiele osób wie, że do niektórych czytników można podłączyć zewnętrzne pamięci USB.
Technologia USB On-The-Go oznacza możliwość podłączenia do telefonu, tabletu czy czytnika akcesoriów USB, takich jak pamięci zewnętrzne, czytniki kart pamięci, albo nawet peryferia – myszy, klawiatury itd.
Wystarczy mieć kabelek USB-OTG, który można kupić już za kilkanaście złotych – jest ich masa na Allegro czy Amazonie. Właśnie sobie taki sprawiłem i postanowiłem przetestować, czy działać będzie na czytnikach. Oczywiście czytnik musi obsługiwać ten standard, m.in. pozwalać na zasilanie zewnętrznej pamięci.
Sprawdziłem moje liczne czytniki podłączając do nich:
- Pamięci USB (pendrive’y) o pojemności 8 GB (otrzymaną kiedyś jako nagroda z urzędu dzielnicy) i 128 GB (Samsung Fit Plus)
- Czytnik kart pamięci i karty SD o pojemności 32 GB oraz 128 GB
Aha, małe uzupełnienie: założyłem milcząco że pendrive ma standardowe duże złącze USB-A, którego używamy zwykle w komputerach. Jeśli kupimy taki z USB-C, kabelek będzie niepotrzebny.
Obsługa zewnętrznych pamięci stała się dla niektórych osób ważna w sytuacji, gdy producenci rezygnują z dodawania gniazd na karty pamięci. Pozwala wtedy na łatwe rozszerzenie pamięci czytnika, jeśli mamy na przykład wiele plików PDF.
Parę osób prosiło mnie też o sprawdzenie tej funkcji przy okazji testów nowych czytników PocketBook. Zacznę więc od tej marki.
W artykule są linki afiliacyjne.
Spis treści
USB-OTG na czytnikach PocketBook
Na PocketBooka USB-OTG zawitało w kwietniu 2022, począwszy od oprogramowania 6.5 i modelu InkPad Lite.
Sprawdziłem że działa na czytnikach InkPad 4, InkPad Color 2 oraz Era. Po podłączeniu czytnika widzimy charakterystyczny znaczek kabelka w górnym pasku statusu. Możemy też sprawdzić wielkość pamięci w bibliotece.
W przypadku kart i pamięci większych niż 32 GB muszą być one sformatowane w systemie FAT32, a nie nowszym exFAT. Wtedy są bez problemu widoczne.
Pisałem o tym w kwietniu 2022 w artykule na temat obsługi większych kart pamięci na na PocketBookach. Do formatowania pod Windows korzystam z bezpłatnego programu Rufus.
Jeszcze słowo o wydajności podłączonych pamięci. Zależy ona od konkretnego urządzenia – plik z karty SD wczytuje się prawie tak szybko jak z pamięci wewnętrznej, ale z otrzymanego w prezencie pendrive’a już się trochę wlecze.
Niestety funkcja podłączania przez USB-OTG nie działa na starszych modelach PocketBooka takich jak InkPad 3, InkPad X albo Touch HD 3 – choć te mają już nowsze oprogramowanie. Najpewniej nie zostały zaprojektowane tak aby port USB mógł działać w tym trybie, wiele nie da się zrobić.
USB-OTG na czytnikach inkBOOK
Czytnik InkBook Calypso Plus ma już prawie trzy lata (patrz mój test) i być może w tym roku doczeka się następcy, ale pamięć USB podłączoną przez kabel USB-OTG rozpoznaje bez problemu jako kartę SD.
I tu podobnie jak w przypadku PocketBooka – inkBOOK początkowo nie chciał zobaczyć karty 128 GB. Gdy sformatowałem ją jako FAT32 – stała się widoczna.
Co ciekawe, w specyfikacji czytnik ma obsługę kart do 32 GB, ale gdy tę sformatowaną do FAT32 wersję 128 GB włożyłem do slotu w Calypso Plus – również zadziałała.
USB-OTG na czytnikach Onyx Boox
Testowany przeze mnie rok temu Onyx Boox Note Air 2 jest jednym z najbardziej zaawansowanych czytników na rynku, dlatego nie zaskakuje, że rozpoznał wszystkie cztery rodzaje pamięci, nie miał też problemu z systemem exFAT na większej karcie.
Tak trzymać! :-)
USB-OTG na czytnikach Kindle
Kindle wymieniam na końcu i powodu łatwo się domyśleć – podłączanie pamięci przez USB-OTG nie działa na czytnikach z Amazonu.
Przetestowałem Paperwhite 5, Kindle 11, Kindle Scribe i Oasis – bez skutku.
USB-OTG dla Kindle (oraz praktycznie każdego czytnika) zadziała jednak w odwrotnym kierunku. Otóż Kindle można podłączyć jako pamięć do telefonu i w ten sposób przegrywać na niego pliki. Oczywiście wtedy czytnik przełączy się w tryb USB, więc nie da się z niego korzystać, ale może to być alternatywa dla osób, które nie mogą korzystać z komputera do przenoszenia plików, albo które chciałyby zrobić trochę porządków na czytniku.
Aby nie zaciemniać artykułu, o podłączaniu czytnika do telefonu napiszę osobno.
USB-OTG na czytnikach Kobo
Pamięci przez USB-OTG nie rozpoznają także czytniki Kobo. Nie mam tu absolutnej pewności co do najnowszych modeli.
Od czego jednak pomysłowość ludzka – od paru lat istnieją urządzenia z oprogramowaniem XCSoar, które do Kobo można podłączyć przez USB i czytnika używać jako ekranu do nawigacji GPS.
Pisałem o tym w 2019: O tym jak czytniki Kobo zrobiły karierę w szybownictwie, a w komentarzach zgłosili się nawet koledzy, którzy z tego korzystali. :-)
Podsumowanie
Czy wiele jest osób, które mają potrzebę powiększania pamięci swojego czytnika o zewnętrzne karty czy pendrive’y? Nie wiem. Ale mogę o to zapytać w ankiecie.

Osobiście takiej potrzeby nie mam, tak samo jak nigdy nie korzystałem z kart pamięci, chyba że do przenoszenia plików testowanych na różnych czytnikach.
Ale USB-OTG daje nam tę możliwość na całkiem wielu czytnikach – przede wszystkim PocketBook, inkBOOK oraz Onyx Boox. Tak więc jeśli chcemy coś otworzyć na czytniku z pamięci zewnętrznej, możemy z tej możliwości skorzystać.
PS. Zewnętrznych klawiatur/myszek itd. nie testowałem. Onyx Boox powinien obsługiwać klawiatury przez Bluetooth.
Czytaj dalej:
- PocketBook InkPad X wycofany ze sprzedaży. Miał ekran Mobius i świetną obsługę PDF. Przegrał z notatnikami?
- Aplikacja Gazety Wyborczej na czytnikach Onyx Boox oraz inkBOOK [krótki test]
- Co tu się dzieje: czytniki PocketBook obsługują amazonowy format AZW3. A w jednym aspekcie lepiej niż Kindle!
- PocketBook InkPad X Pro – zapowiedź 10-calowego czytnika z Androidem, rysikiem i ekranem Mobius!
- PocketBook ogłasza czytnik InkPad 4! Ekran Carta 1200 i wbudowany głośnik
- [Aktualizacja] Mozilla ogłosiła, że usługa Pocket będzie niedostępna na czytnikach Kobo!
OT: Czy ktoś ma może niepotrzebny kod bumerang?
yoeopbwpr
zflaeuxrm
qsfudanub
kfuycunbm
oynolhxud
Proszę, wszystkie ważne 41 dni
„Niestety, nie masz aktywnych kodów…
Ale możesz otrzymać aż 5 nowych za zapisanie się do naszego newslettera!”
Nieładnie ze strony Woblinka. Wygląda na to, że zablokowali możliwość wymieniania się kodami :( Dzięki za dobre chęci.
Bierz: dknxuxkle
Cześć. Posiadam Onyx Boox Poke 2 i potwierdzam, rozpoznaje klawiaturę przez USB OTG bez problemu (przez BT również). :)
Kindle, przynajmniej Voyage, ma USB-OTG. Podłączałem tak słuchawki na USB i pendrive. Oczywiście, żeby z niego skorzystać, trzeba mieć zrootowany czytnik i jakiś manager plików lub terminal na czytniku.
Szczerze mówiąc, myślałem, że mój PB Touch HD 3 to ma, i że w ogóle to standard. Musiało mi się pomylić z czymś innym.
Bardzo brakuje mi w tym teście sprawdzenia, czy OTG działa, jeśli partycja ma niewindowsowy system plików. Np. oprogramowanie Pocketbooków to skrojony na miarę Linux, więc technicznie nia ma przeszkód, aby obsługiwało ono nośniki sformatowane w ext2/3/4.
Czego się nie robi dla Czytelników :)
Sformatowałem do ext3 kartę 128 GB oraz pendrive 8 GB, PB InkPad 4 jej nie rozpoznaje. Onyx Boox zauważa podpięte urządzenie USB, ale też pamięci nie widzi.
Ale możliwe, że coś źle sformatowałem, bo nie mam Linuxa, użyłem wspomnianego windowsowego programu Rufus, który daje możliwość formatowania na ext2/ext3.
Robercie nie zapominajmy, że jest jeszcze NTFS, mógłbyś nim te 128? ¯\_(ツ)_/¯
Wiem, że Fat32 nie stanowi problemu, bo aż tak dużych ebooków, których on nie obsługuje to raczej nie ma, ale jestem przekonany, że Athame chciałby obejrzeć na swoim czytniku Avatara w 4K, pomóżmy mu :-D
Kiepski dowcip…
Na czytniku chcę wyłącznie czytać. Nawet głos mi niepotrzebny i nawet niepożądany.
Część wszystkim. Onyx Life również działa w trybie OTG. Cokolwiek podłącze do USB C to działa bezproblemowo. Fakt, że system ma typu Android tak jak w nie jeden telefon ale starsze telefony też nie wszystkie miały OTG.
jak ktoś sobie ceni porządek na kindlu to odradzam podłączanie do androida, utworzy on swoją standardową strukturę katalogów, jakieś pliki tymczasowe itp
Systemowe narzędzia Windows nie pozwolą utworzyć partycji FAT32 większej niż 32 GB.
Dlatego proponowałem program Rufus, który mi taką partycję utworzył.
Powershell lub diskpart to też narzędzia systemowe. Co prawda wywoływane z linii poleceń. I oba one pozwalają na tworzenie partycji FAT o dużym rozmiarze.
Mam Onyx Leaf 2 i z ciekawości sprawdziłem OTG: działa bez problemu z każdym urządzeniem (pen, karta zewnętrzna).
Bez problemu można też parować urządzenia bluetooth, gdyby ktoś potrzebował, albo dostać się do wewnętrznej sieci domowej, ja akurat nie używam OTG, lecz wrzucam sobie nowe książki logujac się do domowego serwera NAS przez aplikację DS File zainstalowaną na czytniku.
Dzięki za artykuł. Ja akurat należę do tych, dla których karta SD lub USB OTG to mus w czytniku. Ale jak widzę po wynikach sondażu, jestem w mniejszości. Co ciekawe, na czytio.pl piszą, że w Inkpadzie 4 to nie działa, podobnie w komentarzach na moje pytanie odpowiedział autor tego wpisu
https://eczytanie-eksiazki.blogspot.com/2023/07/pocketbook-inkpad-4-test-i-recenzja.html
A u Ciebie ta funkcja jest aktywna, bardzo mnie to zastanawiają te rozbieżności.
W każdym współczesnym czytniku jest sprzętowo USB-OTG. Można to upośledzić programowo, co stosuje kilku producentów lub po prostu nie udostępnić kodu do obsługi podłączanego tak sprzętu.
Odpowiem jak informatyk – u mnie działa na InkPadzie 4
Potwierdzam, że u mnie działa. Jeśli autorowi wpisu nie zadziałało to jest kilka możliwości:
– starsze oprogramowanie (raczej nie)
– kabelek
– niepasujący pendrive
– system plików inny niż FAT32.