Za drogo? Ustaw alerty cenowe na e-booki i kupuj taniej!

Mapy na naszym czytniku: KindleMap i eBookMaps

Aktualizacja z 16.03.2012: KindleMap nosi teraz nazwę eReaderMap.com.

Kindlemap vs Ebookmaps

Czasami, gdy jesteśmy w obcym mieście, chcemy się szybko zorientować w naszym położeniu.

Pod względem wygody niewiele tutaj przebije telefon z GPS. Ale jeśli takiego nie mamy, lub przebywamy za granicą i nie uśmiecha nam się ładowanie map na roamingu – wtedy przyda się czytnik.

Mamy dwa sposoby na przeglądanie map na czytniku:

KindleMap.net – obecnie eReaderMap.com

Strona eReaderMap.com to po prostu Google Maps dostosowane do możliwości naszego Kundelka. Po wejściu na stronę główną mamy do dyspozycji kilka możliwości.

Kindlemap - strona główna

Szukałem ulicy Więziennej we Wrocławiu – wpisałem więc „Wiezienna Wroclaw” i kliknąłem w przycisk „Map”. Bardzo szybko pojawia się gotowa mapa, którą możemy powiększać i przesuwać. Przyciski w górnym, prawym rogu służą do szybkiej zmiany powiększenia o 3 lub 4 stopnie.

Widok ulicy na Kindlemap

Możemy też skorzystać z funkcji prowadzenia „od-do”. Gdybym w ostatnią niedzielę w Krakowie nie miał mapy papierowej, to pewnie od Kopca Kościuszki wróciłbym przy pomocy Kindle!

Kindlemap - opis przejścia trasy

Trzeba powiedzieć, że serwis wykorzystuje bardzo dobrze możliwości kindlowej przeglądarki.

eBookMaps.com

Twórcy serwisu eBookMaps poszli inną drogą. Wzięli po prostu ogólnie dostępne mapy z projektu OpenStreetMap i przerobili je do formatów MOBI oraz EPUB. Posiadacze czytników mogą więc ściągnąć i wgrać plany setek miast z całego świata.

Kraków w ebook maps

Dla Polski dostępne są plany pięciu miast:

Po otwarciu widzimy… nie, nie mapę, a instrukcję obsługi.

Krakow - wstęp do mapy

Zaraz, żeby przejść o poziom niżej muszę 5 razy kliknąć „Następna”?! No, ale inaczej się pewnie nie dało, wolałbym jednak normalne linki.

Dobry pomysł to spis ulic – jeśli szukam np. ulicy Karłowicza, to ją sobie mogę kliknąc w indeksie i przejść do widoku ulicy.

Indeks ulic w Krakowie

Sam jednak widok ulicy jest mniej czytelny niż w Kindlemap, choć mapy zawierają czasami więcej informacji. Ale jeśli Twój czytnik ma mniej niż 16 poziomów szarości, to może być ciężko z korzystaniem.

Ulice Krakowa w Ebookmap

Wadą planów z Ebookmaps jest też ograniczenie do centrum miasta, więc to rozwiązanie dla turystów, którzy nie zapuszczają się za daleko.

Podsumowanie

Z dwóch podanych rozwiązań bardziej podoba mi się eReaderMap, która jest i szybsza i skuteczniejsza, bo sprawdzimy tam każde miasto, a nie tylko te, które przygotowano do ściągnięcia. Będąc użytkownikiem Kindle Keyboard 3G korzystałem z niej w Warszawie, Pradze i Helsinkach i parę razy bardzo mi pomogła, gdy miałem np. znaleźć jakąś ulicę, lub w ogóle zorientować się gdzie jestem.

Nie oznacza to, że spisuję eBookMaps na straty – warto spróbować, szczególnie jeśli nie możesz skorzystać z pierwszego serwisu.

Czytaj dalej:

Artykuł był przydatny? Jeśli tak, zobacz 6 sposobów, na jakie możesz wspomóc Świat Czytników. Dziękuję!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Korzystanie z Kindle i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Hosting: Zenbox

15 odpowiedzi na „Mapy na naszym czytniku: KindleMap i eBookMaps

 1. Szymon Adamus pisze:

  Hmm. Pomysł fajny, ale pamiętając jak średnio działał tłumacz (Kindle Fish, tutaj o tym wspominałem http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104665,9334562,Kindle_jako_przenosny_tlumacz.html) to obawiam się o prędkość wczytywania, a więc j i praktyczność tych mapek.

  Ale KindleMap wygląda całkiem fajnie. Robert – jak z prędkością odświeżania przy przesuwaniu mapy? Bawiłeś się tym z 3G?

  0
 2. pilot1123 pisze:

  przydałyby się mapy turystyczne, chociaż ciężko je będzie przeskalować. Niestety „profesjonalne” konturówki nie są chyba publicznie dostępne, a szlaki turystyczne na nich nie sa odróżnione od innych ścieżek. Przy czasie działania kundelka do górskich wycieczek byłyby jak znalazł ;)

  0
 3. Joanna pisze:

  Super sprawa – w sierpniu jadę do Paryża i mam już prawie skończony własny przewodnik na Kindle. Teraz jeszcze mapy(a w Paryżu jest dużo hotspotów darmowego miejskiego wifi) i jestem w pełni przygotowana :-).

  0
 4. pasożyt społeczny pisze:

  Polecam „http://m.jakdojade.pl/”. Jest to mobilna wersja serwisu wyznaczającego trasę z uwzględnieniem rozkładu jazdy komunikacji miejskiej. Pokazuje wszystkie połączenia z zadanego przedziału czasowego z przesiadkami, nazwami przystanków, numerami linii, godzinami odjazdów itp. W szczegółach wybranej trasy można obejrzeć podgląd na mapce google w całości lub z podziałem na etapy. Jest też mini rozkład jazdy. Dostępne dla Bydgoszczy, Krakowa, Trójmiasta, Poznania, Szczecina, Torunia, Warszawy, Wrocławia i Łodzi.

  Jeżeli jakiś łobuz zerwie z waszego przystanku rozkład, wystarczy wpisać nazwę przystanku (lub jej fragment) wraz z numerem linii np. „krasińskich 116”, a system pokaże odjazdy „na teraz”.

  0
  • Alabama pisze:

   Co dziwne głębsze menu m.jakdojade.pl jest po angielsku. Do tej pory korzystałam ze „zwykłej” wyszukiwarki jakdojade.pl – jest dobrej jakości i aktualizowana na bieżąco (choć czasem wyszukuje głupoty komplikując dojazd).
   Natomiast z wersjaą mobilnaą na Kindle 3G … po przejściu wszystkich okienek i sprecyzowaniu kryteriów wyszukiwania pozostaje tylko „Compute route”. I tu się cały proces zatrzymuje – nie szuka drogi.

   0
 5. Jacek Synowiec pisze:

  Zastanawiam się dlaczego KindleMap.net przesyła mapy w kolorze? Nie potrzebny dodatkowy transfer – mogliby przed przesłaniem zamieniać na czarnobiałą „lżejszą” grafikę …

  0
  • Robert Drózd pisze:

   KindleMap to prosta nakładka na gMaps. W tym momencie pliki z fragmentami mapy lecą po prostu z serwerów Google. W przypadku o którym mówisz, serwis musiałby je ściągać i konwertować u siebie, co by dość mocno zwiększyło im ruch i obciążenie serwerów.

   0
 6. marcing pisze:

  eBookMaps mają pewną wadę… w wielu przypadkach są to jedynie mapy centrum (polskich miast nie sprawdzałem).

  0
 7. Hern-r pisze:

  Wpisuje adres podany w artykule i nie udaje się połączyć z kindlemap, pojawia sie po minucie informacja „geocode was not successful for the follwing reason: ERROR” . A mam bardzo dobre łącze 3G. Może ktoś mnie oświeci. Pozdrawiam

  0
 8. Przemo pisze:

  Niestety zamiast mapy mam pusty szary ekran ;|

  0
 9. prost pisze:

  Rozumiem, że orientacja w terenie następuje przez identyfikację określonych punktów charakterystycznych jak np. nazwa ulicy. Urządzenie nie ma przecież wbudowanego GPS i nie pokazuje nam naszej pozycji.

  Czy dostęp do map googles przez 3G możliwy jest w praktyce tylko w Kindle Keyboard ?

  0
  • Robert Drózd pisze:

   Tak – tylko Keyboard pozwala na przeglądanie po 3G innych stron niż Wikipedia oraz Amazon.

   Czytnik pozycji nam nie pokazuje, choć mógłby to robić w sposób przybliżony jak robią to telefony na podstawie sieci komórkowej oraz wifi. No, ale to nie jest podstawowa funkcjonalność telefonu. Podobno w K1 była taka nieudokumentowana funkcja, ale później z niej zrezygnowali.

   0
 10. Klepa pisze:

  Hej,

  na kindle keyboard 3g nie działa mi ereadermap.com jest coś nowego?

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się proszę z zasadami komentowania. Jeśli chcesz mieć swój obrazek przy podpisie, zarejestruj swój adres mailowy na stronie gravatar.com.

Zapisz się także do newslettera Świata Czytników


Komentarze do tego artykułu można śledzić także w formacie RSS.