Znana brytyjska sieć WHSmith zamknęła dzisiaj swoją księgarnię z e-bookami, po tym jak wśród książek dla dzieci znalazły się… tytuły pornograficzne. Jak je wynajdą, to wrócą.
O co chodzi? WHSmith zaciąga swoją ofertę z Kobo Books. Jest w niej sporo tytułów autorów self-publishingowych. No i okazało się, ze jak wpiszemy w wyszukiwarce niewinne słowo „daddy” (tatuś) to wśród książek dla dzieci znajdziemy… rozmaite historyjki niekoniecznie dla dzieci, a wręcz i wykraczające poza powszechnie przyjęte normy, choćby z opisami kazirodztwa.
Trudno powiedzieć, dlaczego samo Kobo nie miało takich problemów, bo jak tam wpiszę rzeczone słowo – to pierwsza dziesiątka zdecydowanie nie jest dla dzieci. Tak samo jest w Amazonie (2450 książek z kategorii „Erotica”). Czyli co, ta sama treść przeszkadza jednej księgarni, a innej już nie?
WHSmith jako sieć rodzinna ma jednak politykę nie dopuszczającą pornografii. Zgaduję, że próbowali wyciąć te tytuły przy integracji z Kobo, ale coś nie poszło. W oświadczeniu czytamy, że teraz ponownie przeglądają całą zawartość – a jest to milion tytułów – aby upewnić się, że wycięto wszystko.
Okazuje się że księgarnie e-bookowe też powinny mieć zabezpieczenia rodzicielskie, aby rodzice mogli spokojnie wysyłać tam swoje dzieci.
I może to być szerszy problem. Aż dziwne, że z powszechnej dostępności erotyki w serwisach Amazonu czy Kobo nie zrobiono jeszcze afery, szczególnie w Stanach, gdzie obostrzenia na ten temat są większe niż w Europie.
Inna sprawa, że podobne problemy zdarzały się sieci WHSmith jeszcze w czasach papieru – w czerwcu 2009 wśród „50 książek dla taty” na dzień ojca umieścili… książkę o Josefie Fritzlu. Wtedy też przepraszali. Tyle, że wpadka nie oznaczała zamykania sklepu…
Źródło: independent.ie, podziękowanie dla M. za podesłanie tematu.
Czytaj dalej:
- Księgarnie Ravelo.pl i Lideria.pl kończą działalność – pobierzcie swoje e-booki!
- Czy w tym roku zobaczymy nareszcie Amazon.pl? Jest poważna przesłanka, czyli wejście Allegro na giełdę
- Legimi wprowadza… książki papierowe, z bonusami dla stałych klientów
- Fantazmaty: Kryształowe smoki 2019 – bezpłatna antologia opowiadań z konkursu
- Statystyki promocji noworocznej Ebookpoint – gdzie są największe rabaty, ile książek zdrożało, ile staniało?
- Nowa strona Publio: jest responsywnie i wygodniej + Blask za złotówkę
Komentarze do tego artykułu można śledzić także w formacie RSS.