Cała oferta wydawnictwa Napoleon V jest o 50% taniej w Virtualo do 26 kwietnia. To spora gratka dla miłośników historii.
Nie jest to pierwsza promocja na tego wydawcę, ale postanowiłem przy tej okazji przyjrzeć się jej dokładniej.
O wydawnictwie
Wydawnictwo Napoleon V powstało w roku 2010 i specjalizuje się w literaturze historycznej – zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej. Szczególne miejsce ma tematyka militarna – wydają np. tłumaczenia znanego wydawnictwa Osprey.
Wiedziałem o Napoleonie wcześniej, ale wydawali mi się dość niszowi. Do czasu, gdy dwa lata temu nie zobaczyłem ich stoiska na Targach Książki Historycznej w Warszawie. W długich Arkadach Kubickiego zajmowało ono sporo miejsca i dorównywało liderom w tej branży.
Napoleon V ma też swoje forum na historycy.org, gdzie toczą się dyskusje na temat ich publikacji, pojawiają się zapowiedzi nowych. Nie śledzę tego dokładnie, ale sam fakt takiego wyjścia do czytelników, świadczy o poważnym ich traktowaniu.
Przegląd promocji
E-booki pojawiły się w ofercie wydawnictwa w listopadzie 2017 i do dziś ukazało się ich ponad 130. Zniżka 50% to niezła okazja, tym bardziej że papier jest z reguły dość drogi.
Kilkadziesiąt tytułów ułożyłem według epok historycznych.
Starożytność:
- Historia wojskowości Greków i Rzymian część I: Grecy – Johannes Kromayer, Georg Veith (28,91 zł)
- 1177 przed Chr. Rok, w którym upadła cywilizacja – Eric H. Cline (19,90 zł)
- Religie Rzymu – Mary Beard, John North, Simon Price (24,80 zł)
- Pierwsza wojna punicka. Historia militarna – John Lazenby (19,90 zł)
Średniowiecze:
- Pogańskie Imperium. Litewska dominacja w Europie Środkowo-Wschodniej: 1295-1345 – Stephen C. Rowell (22,50 zł)
- Polskie siły zbrojne w czasach Bolesława Chrobrego. Zarys strategii i taktyki – Andrzej Nadolski (12,50 zł)
- Sztuka wojenna krzyżowców 1097-1193 – R.C. Smail (19,90 zł)
Epoka nowożytna:
- Wojny Polski z zakonem krzyżackim (1308-1521) – Marian Biskup (19,90 zł)
- Wojna trzydziestoletnia 1618-1648. Tragedia Europy – Peter H. Wilson (34,80 zł)
- Jeremi Wiśniowiecki (1612-1651) – Władysław Tomkiewicz (19,90 zł)
XIX wiek:
- Wojskowość morska okresu pary i żelaza: 1860 – 1905 – Piotr Olender (47,60 zł)
- Wiek XIX – Bertrand Russell (24,80 zł)
- Wojna krymska 1853-1856. Ostatnia krucjata – Orlando Figes (29,90 zł)
- Kampania 1814 – Henry Houssaye (24,80 zł)
- Battle Cry of Freedom Historia Wojny Secesyjnej – James M. McPherson (25 zł)
II wojna światowa:
- Armia Czerwona 1918-1941. Powstanie narzędzia agresji – Earl. F. Ziemke (42,70 zł)
- Powstanie i upadek III Rzeszy. Tom I. Hitler i narodziny III Rzeszy – William L. Shirer (24,80 zł)
- Wehrmacht 1939. Szkice z bojów kampanii wrześniowej (12,50 zł)
- Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa 1939 – Stanisław Maksimiec (19,90 zł)
- 303. Dywizjon Myśliwski „Warszawski” im. Tadeusza Kościuszki – Jacek Kutzner (17,50 zł)
- Pomiędzy Odrą a Łabą. Bitwa o Berlin 1945 – Wilhelm Tieke (22,50 zł)
- Kolos odrodzony. Armia Czerwona na wojnie 1941-1943 – David M. Glantz (39,90 zł)
- Odwrót Wehrmachtu. Prowadzenie przegranej wojny 1943 – Robert M. Citino (22,50 zł)
- Bombowce nad Europą 1939-1945 – Richard Overy (27,50 zł)
Czasy najnowsze:
- Historia zimnej wojny. Tom I. Geneza (29,90 zł)
- Fiasko. Amerykańska awantura wojenna w Iraku 2003-2005 – Thomas Ricks (24,80 zł)
- Raport Borsuka. ISAF nie dla Idiotów – Robert Polak (12,50 zł)
- 2008 rok. Wojna rosyjsko-gruzińska – Irakli Matcharashvili (14,90 zł)
Decydując się konkretny tytuł warto zajrzeć na wspomniane forum historycy.org, bo niemal każda książka ma swój wątek.
Kilka rekomendacji
Battle Cry of Freedom. Historia Wojny Secesyjnej – James M. McPherson (25 zł)
Książka, która zdobyła nagrodę Pulitzera, a oryginał w Amazonie ma 750 ocen i średnią 4,7/5. Również w naszym LC to ocena 8,6/10.
Z recenzji eR_
Mając na uwadze to, że autor niezwykle szczegółowo opisuje nie tylko sam konflikt, ale i zarysowuje historię Stanów Zjednoczonych, ale nie tylko, pozycja ta jest niezwykle wciągającą publikacją. Od czasów wojny z Meksykiem, po konflikt interesów Północy z Południem. Jest tu wszystko. Dodatkowo autor nie stosuje tak zwanych suchych faktów, których swoją drogą nie znoszę w tego typu publikacjach. Przeciwnie niezwykle zajmująco opisuje cały proces który doprowadził do Wojny Secesyjnej. Najsłynniejsza wojna domowa w historii USA, podana w iście mistrzowski sposób.
Paryż 1919. Sześć miesięcy, które zmieniły świat: konferencja pokojowa w Paryżu – Margaret MacMillan (27,50 zł)
Na konferencję paryską patrzymy zwykle przez pryzmat historii Polski, pamiętając o tym, co nam dała, czego nie, którzy politycy byli nam przyjaźni, którzy wręcz przeciwnie, no i oceniając działania polskiej delegacji pod przewodnictwem Dmowskiego.
Tutaj mamy spojrzenie znacznie szersze, pokazujące rozbieżne interesy różnych stron, no i to, że szczytne założenia szybko zostały przekute w załatwianie różnych spraw.
Na początku roku 1919 po Paryżu krążył żart, iż Rada Czterech (Wielka Brytania, Francja, USA, Włochy) pracowicie przygotowuje „sprawiedliwą i trwałą wojnę”. Sześć miesięcy rozmów zakończyło się 28 czerwca, gdy Niemcy zmuszono do podpisania traktatu, którego żaden aliancki polityk nie przeczytał w całości, jak utrzymuje w barwnym opisie MacMillan, wykładowczyni historii na uniwersytecie w Toronto. Prezydentowi Wilsonowi bardzo zależało na Lidze Narodów, ale nawet jego własny senat odrzucił i ją, i cały traktat. Gdy pośpieszne, doraźne rozwiązania zastąpiły początkową inercję negocjacji, apele wielu narodów o samostanowienie musiały ustąpić retoryce usprawiedliwiającej narodową chciwość.
Powstanie i upadek III Rzeszy. Tom I. Hitler i narodziny III Rzeszy – William L. Shirer (24,80 zł)
Są już pewnie nowsze i bardziej aktualne książki na temat III Rzeszy, ale ta ma jedną przewagę – jej autor, amerykański korespondent prasowy przebywał w Berlinie aż do 1941 roku i obserwował to wszystko z pierwszej ręki. Tylko on mógł wspomnieć np. o knajpie prowadzonej przez przyrodniego brata Hitlera, który robił wszystko, aby nie być kojarzonym z polityką i unikał jakichkolwiek wspomnień na temat dzieciństwa dyktatora.
Jednocześnie w dużym stopniu wykorzystywał dokumenty historyczne, bo jak sam przyznawał – z Berlina wielu rzeczy po prostu nie było widać. Jestem w połowie – narracja prowadzona bardzo sprawnie, jednocześnie nie uciekająca od ocen, choćby głupoty i naiwności ludzi, którzy wpuścili Hitlera „na salony”.
Jakiś czas temu „Powstanie i upadek Trzeciej Rzeszy” ukazało się po polsku, ale w wersji znacznie skróconej. Teraz pełna wersja rozbita jest na trzy tomy, a jeśli chcemy oryginał, jest w Amazonie jako The Rise and Fall of the Third Reich. Kiedyś przy okazji promocji podawałem ją jako wzór wydania na czytniki. Tutaj nie mamy wprawdzie np. klikalnego indeksu, ale nawigacja i przypisy działają OK.
Dla kogo praca Shirera jest zbyt popularna i publicystyczna, ten może sięgnąć po następujące trzy tomy.
Nadejście Trzeciej Rzeszy, Trzecia Rzesza u władzy oraz Wojna Trzeciej Rzeszy – Richard J. Evans (po 22,50 zł)
To niedawno powstała trylogia (2003-2009), która zbiera najnowsze osiągnięcia historii i prezentuje je w popularnej formie.
W Histmagu pierwsza część dostała ocenę 8/10, a z recenzji Northmana:
Autor tę pracę domową już odrobił – pozostają czytelnicy… Czy warto? Absolutnie tak. Świetnie zdaję sobie sprawę, że przeciętny czytelnik wie pewnie co nieco na temat początków III Rzeszy, jednak są jeszcze takie książki o tej tematyce, nad którymi warto by się pochylić. Bo chociaż powiedziano już na ten temat prawdopodobnie wszystko, to jednak, im bardziej czas biegnie naprzód, oddalając nas kolejnymi latami od największej katastrofy XX wieku, to jednak kolejne pokolenia patrzą na wszystko nieco inaczej. I przekłada się to na sposób, w jaki opisywane są nieraz, przez te kolejne pokolenia, fakty. Evans patrzy na sprawę trzeźwo, rzeczowo, i właśnie w sposób, o którym chwilkę temu napisałem – ze świeżej perspektywy współczesnego nam historyka i jednocześnie badacza. Poznać znaczy często zrozumieć… Jeśli chcielibyście nieco lepiej pojąć, jak powstało imperium Hitlera (póki co na niemieckim podwórku) – jest to książka właśnie dla Was.
Zacząłem na razie pierwszy tom, czyta się jednak ciężej niż Shirera, może to przez konstrukcję zdań – czasami nieco za długie i trzeba się skupić. Nie wiem czy to cecha oryginału czy tłumaczenia.
Podsumowanie
I jeszcze na koniec standardowy dylemat: papier czy e-book. Sprawdzałem, że większość tych tytułów w papierze jest co najmniej o 10-20 zł droższa. I pytanie, czy chcemy mieć książkę na półce, do której zajrzymy raz na rok, czy e-booka, którego będziemy nosić ze sobą.
Do tego wyszukiwanie. Powiedzmy, że zainteresowała mnie postać Karla Dönitza, ostatniego przywódcy III Rzeszy. W przypadku Kindle wystarczy że podkreślę nazwisko, wybiorę wyszukiwanie „All Text” i oto mam przegląd zawartości całego Kindle.
A następnie konkretnej książki – tu „Wojna Trzeciej Rzeszy”.
Wprawdzie szczególnie ulubione pozycje i tak nabywam w papierze (to temat na osobny wpis), ale wielką satysfakcję daje mi też dostęp do całej biblioteczki na czytniku.
Przypominam, że promocja na wydawnictwo Napoleon V trwa do piątku, 26 kwietnia.
Napiszcie proszę, jakie pozycje są wg Was godne polecenia i jakie czytacie.
A propos „standardowego dylematu” – musimy wziąć też pod uwagę, że przynajmniej część z wydawnictw Napoleona to pozycje bogato ilustrowane i/lub zawierające dużą ilość tabel i zestawień. Akurat w tym wypadku wielka szkoda, że nie są dostępne także w pdf-ach.
Zgadza się, wielka szkoda, że nie ma też PDF.
Na Facebooku rozdawałem parę kodów rabatowych na książki. Tu kolejne :)
Oto czwarty kod rabatowy na dowolną książkę wydawnictwa Napoleon V. Podajemy go w koszyku.
?5YGI81K
zamiast ? jest litera – jeśli skorzystałeś/aś z kodu – daj znać w komentarzu.
skorzystałem – dziękuję
A to już ostatni kod rabatowy na dowolną książkę wydawnictwa Napoleon V.
HGC??MNO
zamiast ?? – pierwszy znak to cyfra, następny litera – jeśli skorzystałeś/aś z kodu – daj znać
Dzięki.
O co chodzi z cyfra/liteta?
To były kody na książki Napoleona, trzeba było zgadnąć, co kryje się za znakiem zapytania.
Można zaoszczędzić jeszcze ok. 1-1,50 zł z kodem ND4m8RB4
Powstanie i upadek III Rzeszy. Tom I. Hitler i narodziny III Rzeszy – jest dostępne w Legii w pakiecie bibliotecznym.