Przeglądałem różne listy bestsellerów w Kindle Store i przełączyłem w pewnym momencie na zakładkę „Top Rated” – najlepiej oceniane. I oto, co widzę:
Polityka jest drugim najlepiej ocenianym pismem w Kindle Store. Spośród 22 recenzji aż 16 jest „pięciogwiazdkowych”.
Niemal wszystkie recenzje są oczywiście po polsku. Co czytelnicy chwalą?
- Że jest pierwsza i jest na Kindle. :-) No, to jest chyba ważne, bo raz, że stosuje się taryfę ulgową – dwa, brak możliwości porównania. Większość tygodników „mainstreamowych” takich jak amerykański Newsweek ma oceny znacznie niższe.
- Że kosztuje 12 zł na miesiąc, czyli połowę tego ile wydanie papierowe.
- Co dla mnie bylo zaskakujace – edycja na Kindle wygrala u mnie z porzadnie przeciez zrobionym „magazynowym” wydaniem dla iPada. Pobiera sie blyskawicznie, lekka, dobrze sie czyta…
- Jak oceny z Amazonu mają się do ocen aplikacji iPadowej? Zajrzyjmy do AppStore – ocen jest więcej, bo 68, ale średnia to tylko 3,5 gwiazdki. Użytkownicy iPada są chyba trochę bardziej rozpieszczeni i narzekają na nawigację i czytelność.
5/5 gwiazdek za wykonanie – klasa swiatowa. Subskrybuje wiele gazet, m.in. Die Zeit, Reuters, IHT, ale Polityka jest wykonana najlepiej (moze oprócz Reutersa). Bardzo latwa nawigacja, zdjecia, grafiki, wszystkie artykuly z wersji papierowej. - A ktoś napisał nawet, że się uczy polskiego i że Polityka mu się w tym przyda. :)
A co im się nie podoba?
- Brak tabelek i infografik, po jednym obrazku na artykuł.
- … i poziom samego tygodnika, który nie wszystkim odpowiada.
Sprzedaż chyba też nie idzie źle: Polityka zajmuje teraz 36 miejsce w kategorii magazynów.
Kindlowe gazety, poza czytnikiem Kindle można też czytać na urządzeniach z Androidem, tak Polityka wygląda na moim HTC:
Ja osobiście dałem 4 gwiazdki – piątkę za formę, trójkę za treść. Gdy widzę pewne nazwiska i tematy, od razu przechodzę do następnego artykułu. Ale to nie zmienia faktu, że uwielbiam w środowy poranek postawić na biurku Kindle, a tam już czeka na mnie nowy numer!
Czy to drugie miejsce obudzi innych polskich wydawców? Od premiery Polityki na Kindle minęło już prawie pół roku i nadal pozostaje jedynym polskim periodykiem w Amazonie.
Czytaj dalej:
- Promocja prenumerat prasy w Kindle Store: sporo tytułów po 5 dolarów za… rok!
- Ruszył szwedzki Amazon – sprzedają Kindle, ale nie mają swojego Kindle Store
- Kupujesz e-booki w Kindle Store? Sprawdź, czy nie ma tańszego wydania!
- Tygodnik Wprost wrócił jednak z wydaniem cyfrowym i… bardzo ciekawą wersją PDF
- Polska prasa na czytniki – wszystko co warto wiedzieć (+ lista wszystkich czasopism w EPUB/MOBI)
- Aplikacja Publio na czytnikach inkBOOK – krótki test i lektura Gazety Wyborczej
w Amazon.uk też niezły wynik 36 pozycja na 86 magazynów
z oceną nieco gorzej (4 gwiazdki) – to ze względu na cenę – 5,99 Ł …
Dla mnie brak infografik i zdjęć (Kindle 2) jest zaletą a nie wadą. Można się skupić na tym co najważniejsze – tekście ;)
„Gdy widzę pewne nazwiska i tematy, od razu przechodzę do następnego artykułu.” – fakt – Szostkiewicz mógłby sobie pisać gdzie indziej. Podobnie – Żakowski.
No tak… a mnie zainteresowała pierwsza z pozycji na tej liście. No i na zainteresowaniu się skończyło… bo w Europie mieszkam. A Politykę w Ameryce pewnie kupić można…
Czytałem Kindlową „Politykę” na Androidzie (Samsung Galaxy S) i było ok. Teraz mam K3 i jest super. Pragnę przy okazji zauważyć że tygodnik nie jest dostępny ani na desktopowej aplikacji Kindle, ani na iPhone.
Dzięki za wyniki. Zaraz wysyłam mail z linkiem do nich, bo marzą mi się też wydania specjalne SP, np. „Niezbędnik inteligenta”.
ano, właśnie – pytałem support Amazona i napisali, że na razie nie ma na iPhone-a, ale niby ma być. Przydałoby się, bo nie wszędzie tacham Kindle-a.
Politykę na iPhone czytałem przez serwis eGazety.pl ale ma się to nijak do wygody Kindle
Ja odkąd przerzuciłem się z wersji papierowej na Kindla czytam zdecydowanie więcej artykułów z Polityki. No i faktycznie, w środę rano nie trzeba latać po kioskach :)
Ja chciałbym się odnieść do tego, że inni wydawcy nie wchodzą na Kindle’a. Po prostu oni nie wiedzą, że jest na takie coś zapotrzebowanie. Amazon Kindle nie jest w Polsce w oficjalnej dystrybucji, mają go tylko osoby, które sprowadziły to z USA, więc wydawcy prasy nie mają pojęcia ilu to jest potencjalnych klientów. Przecież w kategorii informatyzacji prasy nie jesteśmy bardzo zacofani, wiele tytułów jak choćby „Rzeczpospolita”, „Nowy Obywatel”, „Glaukopis” czy „Polonia Christiana” mają e-wydania dostępne dla prenumeratorów. Gdybyśmy przeprowadzili jakąś większą akcję mailowo-informacyjna to z pewnością paru wydawców by się ugięło i mielibyśmy konkurencje dla „Polityki”.
Może jakieś wydarzenie na Facebooku? Jakby co to mój mail: lukasz.kryska[malpeczka]gmail.com
Jeden z tytułów, które wymieniłeś będzie miał niedługo wersję na czytniki. Właśnie dostałem pliki do testów. :)
Myślę, że dla większej popularności powinien się pojawić jakiś „czytnikowy” dystrybutor, tak jak przy różnych „ewydaniach”, bo teraz to wszystko na głowie redakcji, a jeśli przyjdzie firma i powie, że oni wszystko zrobią i wypuszczą, to inna sprawa.
Jeśli redakcja która zamierza wydać tytuł na Kindle jest zainteresowana testerami, to zgłaszam siebie, swój czytnik oraz półroczne doświadczenie z Kindle 4 Android do pomocy, o ile się przyda. Mail masz.
Tak jak obiecałem, wysłałem mail do prezesa Agory (piotr.niemczycki@agota.pl) z pytaniem o „Wyborczą” na Kindle oraz z prośbą o wydania kolekcji ebooków (typu „Literatura XX wieku”) bez DRM.
Zachęcam także Was do bombardowania redakcji gazet w celu „nacisku obywatelskiego” ;)
Kiedyś napisałem w tej sprawie maila do redakcji „Pressa”, miesięcznika o mediach, ale nie raczyli nawet odpowiedzieć szablonem.
To jeszcze bym dorzucił Newsweek i Wprost do kompletu. Newsweek jest w postaci elektronicznej na dedykowanej platformie na PC – rozwiązanie potwornie upierdliwe.
Można oczywiście za darmo archiwalne numery ściągać przez Calibre – ale co ze świeżymi?
Wprost znalazłem w postaci EPUB – niby ok – ale w Kindle Store byłby wygodniejszy.
Oczywiście stosowne maile do redakcji wysłałem – ciekawe jaki będzie odzew.
Kiedy kolega podesłał mi linka mało nie padłem – mój ulubiony tygodnik na moim ulubionym gadżecie. Natychmiastowa subskrypcja była oczywistością.
Plusów nie ma co wymieniać. Minusem dla mnie jedynym jest chyba dział Rysunki. Na naszym kundelku są one niestety zdecydowanie zbyt małe.
Fakt, chyba lepiej już wyglądają na smartfonie.
Tylko nie Fakt… ;)
Dobre, dobre ;)