Sądziłem, że żaden komunikat na Kindle mnie już nie zaskoczy, a tu proszę…
Siedziałem dzisiaj na plaży i czytałem sobie po raz n-ty którąś księgę Wiedźmina. Mój Kindle Oasis 2 leżał na słońcu i grzał się – co tu mówić, tylna metalowa krawędź już prawie parzyła.
Aż tu nagle wyskoczyło okienko: „Operating Temperature Alert”.
Your Kindle is operating outside of its recommended temperaturze range and will suspend soon. Please make sure your Kindle is in a cool spot for a few minutes before suspending.
Czyli: twój Kindle działa poza zakresem rekomendowanych temperatur i za chwile się wyłączy. Upewnij się, że znalazł się w chłodnym miejscu. Sprawdziłem fora i jest też wariant tego komunikatu na zimę – wtedy radzą przenieść czytnik do cieplejszego miejsca.
No dobrze, ale jaki to jest właściwie zakres temperatur?
12 lat temu podczas artykułu o zimie cytowałem tutaj specyfikację Kindle 2 (link do PDF po polsku):
- Zakres temperatur roboczych — od 0°C do 35°C.
- Zakres temperatur przechowywania — od -10°C do 45°C.
W instrukcji do Oasis 2 na moim czytniku (znajdziemy ją w kolekcji Kindle User Guides) mam te same dane.
W instrukcji do PocketBook Touch Lux 5 (link do PDF) czytamy:
Urządzenie może działać w temperaturze od 0 do 40°C. Nie należy go wystawiać na działanie zbyt wysokich ani niskich temperatur. Nie należy pozostawiać przewodów w pobliżu źródeł ciepła. Ciepło może spowodować deformację lub uszkodzenie przewodów albo ich izolacji, w wyniku czego może dojść do pożaru lub porażenia prądem elektrycznym.
Najbardziej liberalny jest tutaj producent czytników Onyx Boox – w przypadku Note Air 2 podają temperaturę działania: 0°C-50°C.
Górny przedział jest jak najbardziej zrozumiały, choćby przez to, że w środku mamy baterię litowo-jonową, która nie lubi upałów.
Jednak z czytników w lecie korzystam od wielu lat i nigdy nie spotkałem się z problemami. Co najwyżej przy wysokiej temperaturze zmienia się automatycznie częstotliwość odświeżania e-papieru – zamiast co kilkadziesiąt stron, jest co stronę. Chyba jedynym efektem ubocznym po wystawianiu na słońce było popękanie obudowy jednego z urządzeń, co omawiałem w 2017.
A czy zdarzyło Wam się natrafić na taki komunikat? Albo czy jakiś czytnik odmówił współpracy po długiej sesji na plaży? Miłego plażowania! :-)
Czytaj dalej:
- Czytników Kindle z polskim menu jeszcze nie ma, ale w Amazon.pl jest już… polska pomoc dotycząca Kindle
- Wob.link – prosty sposób na dostęp do naszej półki z Woblinka na Kindle (i innych czytnikach)
- [Już działa] Na Kindle przestało (chwilowo?) działać sprawdzanie słów w Wikipedii
- Z dużej chmury mały deszcz: okładki jako wygaszacz na Kindle działają tylko dla części książek
- [Już działa] Na Kindle przestało działać sprawdzanie definicji w Wikipedii
- Czy można korzystać z czytnika, nie mając komputera?
Też miałem taki komunikat na paperwwhite 5. Dzisiaj. Został w samochodzie w bagażu i był wyłączony. Temp. na zewnątrz ok. 30 stopni.
Z tym zerem to ciekawe. Zdarzało mi się czytać zimą na przystankach, przy temperaturach minusowych. I czytnik działał bez zmian. Tylko przy zmianie stron używałam koniuszka nosa, bo zdjęcie rękawiczek na mrozie co stronę raczej byłoby nieprzyjemne.
Nowy PW5, podczas czytania na plaży najpierw zaczyna się zawieszać (z trudem można zmieniać strony, czasami wymaga to zamknięcia czytnika /czyli wyłączenia/ i ponownie otwarcia). W końcu pojawia się komunikat o przekroczonej temperaturze i trwale się zawiesza na ostatnio otwartej stronie.
Czytam często na leżaku, w czasie opalania i raz miałam taką sytuację, ale wtedy zostawiłam czytnik na chwilę w pełnym słońcu.
Poza tym mniej więcej 2 razy w tygodniu czytam w saunie Infrared, tej na podczerwień, przez 30-40min. I co prawda nie pojawia się komunikat o przegrzaniu, ale kilka razy zdarzyło mu się w trakcie zawiesić. Wtedy pomaga restart i mogę dalej czytać. Mam PW5.
Położyć jakikolwiek sprzęt elektroniczny na pełnym słońcu latem to oczywista głupota.
niedługo komunikaty RCB na kindla!
;-)
np. format plików amazon się zmienia , pilne , news! format tv się zmienia i bach komunikat w ksiażce
Poczyściłem te komentarze, oj poczyściłem. ;-) Odrobina trolingu jest jak przyprawa, ale tutaj ktoś rzucił całym opakowaniem. :)
Buuuuuu!
Mam K3 od 13 lat i nie miałam żadnego z komunikatów. A zabierałam go wszędzie i czytałam o każdej porze roku np. na przystankach.
Na ile mi się udało to sprawdzić, procesor w K3 (jakaś wersja i.MX35) nie ma czujnika temperatury. Dopiero w K4 jest (i.MX508).
No i pewnie starsze oprogramowanie nie ma tego alertu.
Mogli jeszcze zmniejszyć zakres temperatur roboczych.
Miałem taką sytuację tydzień temu nas basenem – na szczęście to PW5, więc ochłodziłem go szybko w wodzie 😊
A odwrotnie? Zdazylo sie komus czytac na mrozie (moze nie na plazy ;) ale np na przystanku) i dostac komunikat o za niskiej temperaturze?
Tak, tu przykład takiego komunikatu: https://uk.amazonforum.com/s/question/0D56Q000083KPRPSA4/operating-temperature-alert – choć skoro to UK i wrzesień, wydaje mi się to jakimś błędem w sofcie.