Znany i lubiany program Calibre służy przede wszystkim do zarządzania e-bookami oraz do konwersji i ściągania „gazetek” z internetu. Dzisiaj twórca ogłosił premierę nowej pełnej wersji 0.9.0.
Program aktualizowany jest przez Kovida Goayala raz w tygodniu, zwykle w piątek. Zwykle nie ma sensu pobierać go co piątek (sam autor to odradza; dlatego nie dodał opcji automatycznej aktualizacji), ale na pewno warto przy zmianie numeru wersji.
Zobaczmy co tam jest nowego:
- Pełna obsługa urządzeń z Androidem. Jeśli książkę chcemy wysłać na tablet i telefon, to czasami przy podłączeniu do komputera nie są widoczne jako dyski. Calibre (dla Windows/Linuxa) używa protokołu MTP, który pozwala to obejść.
- Bezprzewodowa wysyłka na urządzenia z Androidem. Trzeba w tym celu na telefonie zainstalować sobie (płatny) program Calibre Companion. Oczywiście równie dobrze można wykorzystywać Kindle for Android i wysyłać na adres mailowy powiązany z tą aplikacją.
- Zmiany w aplikacji Calibre do przeglądania książek. Obsługuje już wzory matematyczne i pokazuje kolejne strony. Poprawiono także działanie spisu treści.
- Calibre Portable – czyli przenośna wersja Calibre, którą możemy sobie zainstalować np. na kluczu USB.
- Pełna obsługa KF8 czyli nowego formatu Amazonu, następcy MOBI, obsługiwanego już przez wszystkie będące w sprzedaży czytniki Kindle. Jest on widoczny w opcjach konwersji jako AZW3. Przygotowanie obsługi tego formatu nastąpiło bez zgody Amazonu, więc jeśli wyślemy te pliki mailem – czasami mogą zostać odrzucone jako nieprawidłowe…
- Lepsze generowanie PDF – np. spis treści książki przerabiany jest na zakładki w pliku.
- Wśród zmian w obsłudze biblioteki książek – przydatna dla niektórych funkcja automatycznego dodawania wszystkich książek z danego katalogu (do ustawienia w preferencjach). Przykładowo do Calibre mogą być dodane wszystkie książki które ściągniemy z księgarni.
- Zmiany w wyglądzie – jest trochę mniej starożytny.
Pełna lista zmian na stronie Calibre, a jej opis na blogu Calibre.
Ze zmian niewymienionych przez autora, a ważnych dla użytkowników Kindle – od pewnego czasu jeśli wysyłamy książki na czytnik przez USB, automatycznie kopiowana jest też informacja o liczbie stron. Jest to najczęściej efekt estymacji, więc się rozmija z papierową książką. Ale wielu ludziom przyjemniej się czyta, gdy wiemy że jesteśmy na 140 stronie.
Co jest też istotne dla polskich czytelników – liczba „recept”, dzięki którym możemy ściągać zawartość różnych serwisów i wysyłać ją na Kindle wynosi już 95 dla polskich serwisów. Dla anglojęzycznych jest już kilkaset.
Pamiętajmy przy okazji, że wprawdzie Calibre jest programem bezpłatnym, dostępnym na wolnej licencji, ale jego twórca przyjmuje wpłaty przy pomocy Paypala (link „Support Calibre”) na stronie pobierania. Może przy okazji nowej wersji warto mu za jego trud podziękować.
Gdzie ustawia się adres mailowy Kindle for Android? Już któryś raz to czytam, a nigdzie nie widzę możliwości ustawienia maila @kindle.com dla urządzenia mobilnego. Whispersync mam wyłączony.
Druga sprawa, o Calibre: czy można zrobić konwersję do mobi (kf8) w postaci gazetki? Kupuję Politykę w epub i konwertuję do gazetkowego mobi – da się? Ręcznie udało mi się to zrobić, ale co tydzień to jakoś mi się nie chce, a jednak ten format (periodical) fajny jest.
Na koncie Amazonu, tam gdzie adresy mailowe dla urządzeń fizycznych.
Ten adres masz też gdzieś w appce androidowej. Jeśli nie masz – sprawdź czy jest aktualna wersja.
Manage Your Devices i tam jest kilka tabel, m.in. Registered Kindles i Registered Kindle Reading Apps. W tej drugiej nie ma emaila i nie ma opcji, żeby go ustawić. Nie rozumiem.
„You can download and view archived personal documents, including PDF’s, from your Kindle Library on Kindle for Android running Kindle app version 3.5 or greater.. Simply email your personal documents to your new Send-to-Kindle e-mail address from an approved e-mail address and we will deliver them to your device.”
Innymi słowy, ta opcja działa tylko dla Kindle for Android od wersji 3.5 (mówię tutaj o wersji aplikacji).
Natomiast, na starszych Androidach nie da się zainstalować najnowszej wersji Kindle For Android. Dla przykładu wersji z „SendToKindle” dla Androida 2.1 raczej się nie doczekamy, ponieważ ta wersja Androida nie wspiera inicjowania połączenia przez serwer. „Cloud To Device Messaging” jest dopiero od wersji Androida 2.2, i domyślam się, że tylko na urządzeniach z tą wersją „SendToKindle” ma prawo działać.
z góry przepraszam ale… mam offtopowe pytanko
czym czyścicie oprychany ekran?? :(
Środkiem do czyszczenia ekranów LCD i innego plastiku. Ja nie mając pod ręką żadnej chemii używam wilgotnej szmatki.
Mokra ściereczka i natychmiastowe wytarcie ręcznikiem papierowym do sucha w zupełności starczą
Czy przed instalacją nowej wersji należy odinstalować starą? Nie straci mi się kolekcja książek, którą mam w Calibre?
Można śmiało… będzie pan zadowolony :)
Ja aktualizuję Calibre prawie co tydzień i żadnych problemów.
Czy należy? Chyba nie trzeba. Ja teraz po prostu zainstalowałam nową wersję, która, z tego co mi się wydaje, zastąpiła po prostu tę poprzednią.
Najwłaściwszym miejscem dla Calibre Portable jest pamięć czytnika.
Mam pytanie – nieco z innej beczki ale dotyczy calibre.
Nie mogę sobie poradzić z konwersją pliku .txt na plik mobi w programie calibre. Gdy dokonuję zamiany w miejscu polskich liter pojawiają się krzaki.
Czy ma ktoś może jakieś patent i zechce się podzielić?
To jest kwestia kodowania tego pliku txt. Calibre (chyba) nie pozwala na ustawienie w jakim kodowaniu jest plik i chyba zakłada z automatu że to kodowanie systemowe (windows 1250). Spróbuj przekonwertować ten plik do innego kodowania, np. przy pomocy programu http://www.gzegzolka.com/
Ewentualnie wrzuć na kindle samego .txt – z tego co sprawdzałem kiedyś, radzi sobie z różnymi kodowaniami.
PS. Inny sposób – otworzyć txt w wordzie czy innym edytorze tekstu i zapisać jako .rtf – taki plik Calibre przekonwertuje bez problemu pewnie.
Też mi się kiedyś wydawało, że Calibre nie pozwala na ustawienie strony kodowej, ale… pozwala. Z tym, że nie w Text Input, gdzie można by tego oczekiwać a w Lool & Feel/Input character encoding: .
Gładko przeszła aktualizacja pod ubuntu.
Wystarczy skopiować i wkleić w konsoli wiersz podany tutaj:
http://calibre-ebook.com/download_linux
Pytanie o katalog można zignorować enterem.
Wielkie dzięki, właśnie zmieniłem Ubuntu na 12.04 LST i mam jeszcze „gołe”, bez wielu narzędzi.
Dzięki za info – faktem jest, że omijając te niemal cotygodniowe aktualizacje, bez Twojej notki po prostu nową wersję bym przeoczył.
A tak to pobrałem, zainstalowałem, dotację – zgodnie z Twoją sugestią – złożyłem, via PayPal oczywiście.. :)
Thx
Witam Serdecznie,
Chciał bym się was coś spytać. Poszukuję skryptu w php albo coś podobnego do zarządzania ebookami przez stronke. Chodzi o to, że wrzucam gdzieś sobie skrypt na darmowy serwer i ja no i oczywiscie mogi koledzy możemy trzymać swoje książki. Znacie coś takiego?
współdzielony folder w dropbox? :]
spróbuj znaleźć na sf.net
Po pierwsze dzięki za odp.
Myślałem o dropbox. Ale naprawde mam masę ksiażek i przydało by się narzędzie takie jak calibre. Poszukam jeszcze trochę i zobaczymy. Puki co Joomla + BookLibrary Basic. powinno wystarczyć.
Nie moge zainstalowac nowej wersji, bo moj antywirys – Kasperski Pure wyjatkowo to blokuje. Po obejsciu wszystkich pytan (czy napewno…?) mowi, ze czegos brakuje i i tak nie uruchamia. Any help???
Jeśli chodzi o synchronizację z Androidem to jest jeszcze sposób z wykorzystaniem infrastruktury Google. Piąty post: http://forum.eksiazki.org/post94804.html?hilit=gmail#p94804 Słowo „egazeciurzu” zamieńcie sobie na „calibre”. Skrypt jest gdzieś do wygooglania. Sprawdzałem działa. Może warto o tym napisać szerzej i krok po kroku?
Coś jest nie tak z tą nową wersją . Po włączeniu zawiesza się na kilka minut. Nie pomogła powtórna instalacja. Ktoś z Was też miał podobny problem?
Ja nie miałem tak.
Widziałem kiedyś Calibre zawieszające się na starcie z powodu uszkodzonej bazy ebooków (skutek wyłączenia komputera w trakcie zapisu do bazy). Pomogło skasowanie tej bazy (plik metadata.db) i ponowna jej odbudowa.
Witam, czy wam też program calibre tak wolno wysyła ebooki na wasz czytnik ?? u mnie około 5 min jeden plik, czy to normalne ?? czy można coś na to poradzić ??
Raczej nietypowe.
Przychodzą mi dwie możliwości na myśl. Poprzełamywany kabel USB, albo ciężka konwersja (wykonywana, jeśli format wysyłanej książki nie jest normalnie obsługiwany przez czytnik; wówczas kolejnym razem powinno być szybciej dla tej książki).
Format jest mobi, a chodzi mi konkretnie o wysyłaniu na @kindle.com przez calibre
A to przepraszam…
Z kontekstu nie wywnioskowałem nawet tego, że to Kindle. :)
Witam,
pisaliście, ze Calibre konweruje wszystko. Ja dziś kupiłem ebooka na amazonie. Przesłany był bezpośrednio na Kindle. Zapisałem plik z Kindle na dysku (rozszerzenie .azw3) i próbowałem dodać do Calibre. A program krzyczy, ze nie ma klucza. O co chodzi? co mogę zrobić? Albo co robię źle?
K
Większość e-booków z Amazonu jest zabezpieczona DRM. Calibre wymaga zainstalowanego Kindle for PC oraz dodatkowej wtyczki. Sposób konwersji opisałem na http://swiatczytnikow.pl/jak-czytac-e-booki-z-drm-na-kindle-konwersja-w-30-sekund/ – a konkretnie dla plików Amazonu jest tutaj:
http://forum.eksiazki.org/ogolnie-o-eczytnikach-f155/jak-czytac-ksiazki-z-amazona-na-innych-czytnikach-t10873.html
Z ciekawości próbowałem ten proces na dwóch niedawno zakupionych w Amazonie książkach. Jedną się udało otworzyć w Calibre, a drugiej nie. Mam wtyczki z tools v.5.3.1. Jakieś pomysły/porady dlaczego tak się dzieje?
Zależy to też od tego, dla jakiego urządzenia pliki były ściągane. Jeśli dla Kindle for PC (zainstalowanego w tym samym systemie), nie potrzeba dodatkowych zabiegów; jeśli dla czytnika Kindle, potrzeba w konfiguracji pluginu podać nr seryjny tego Kindle.
Niektóre instalacje Calibre (zwłaszcza te aktualizowane ze starszych wersji) nie są domyślnie skonfigurowane do otwierania w wewnętrznej przeglądarce plików AZW3.
Bez dodatkowych informacji trudno powiedzieć, co jeszcze może być źródłem problemu.
Dzięki. Dodanie SN Kindla pomogło. Pliki już się otwierają w Calibre. Jeden z nich jest rzeczywiście AZW3 i tego Calibre nie skonwertował automatycznie do MOBI. Ale ręczna konwersja się powiodła. :)