Literadar – pismo wydawane przez Biblionetkę i określane jako „największy cyfrowy magazyn o popkulturze” wróciło niedawno na rynek.
O Literadarze wspominałem w maju 2012, gdy ukazała się pierwsza edycja (numer #19) w formatach EPUB/MOBI. Niestety po dwóch kolejnych numerach jego wydawanie zostało zawieszone.
Ostatnio jednak wokół Biblionetki zaczyna się coś dziać – zdaje się, że wrócą do walki o tron lidera wśród serwisów książkowych, gdzie obecnie zasiada Lubimy Czytać. W listopadzie 2013 powrócono też do wydawania Literadara. Dopiero jednak numer grudniowy (#23) ma znowu wersję EPUB i MOBI.
Co w tym numerze? Zacytuję wstęp Piotra Stankiewicza:
Filmy, gry, komiksy, książki i ich kontynuacje – czy to nie brzmi jak świetna popkulturowa kopalnia złota? Breloczki, seria figurek, limitowane koszulki i całe tony stuffu robione małymi, sprytnymi azjatyckimi rączkami. Ja bym tylko chciał figurki – na początek Geralta, Jaskra, Yennefer, a potem innych postaci. Takie zwyczajne, dziecinne…
Polecam w tym względzie tekst Tomka Chmielika o zbierackich obsesjach. Warto się zastanowić, co już zbieramy (mniej lub bardziej świadomie), a co bylibyśmy gotowi? Gdyby tylko oczywiście ktoś nam taką nową kolekcjonerską podnietę dostarczył. Jeśli chodzi o mnie – aż boję się myśleć.
Piszemy sporo o Wiedźminie. Nie ma co ukrywać, asumpt do tego dał sam Sapkowski, zaskakując wszystkich nową książką. Jakie były kulisy jej powstania i motywacje autora – nie dowiecie się tego w tym numerze, ale prawdopodobnie w następnym już tak. W przyszłym Literadarze zadamy kilka pytań samemu „AS-owi”.
Co poza tym w numerze? Bardzo ciekawy wywiad z Angeliką Kuźniak, badaczką losów Papuszy i autorką jej biografii, rzuci może więcej światła na osobę i historię cygańskiej poetki. Mateusz Wielgosz przygląda się kolejnemu kandydatowi do remake’u, a Tomek Łomnicki pisze o popkulturowych kontekstach w twórczości zespołu Queen. No i oczywiście jak zawsze mnóstwo recenzji. Tym razem nawet więcej, żebyście mieli w czym wybierać na gwiazdkowe prezenty.
Wersja MOBI jest książkowa (spis treści z linkami), formatowanie poprawne. Fragment wywiadu z autorką „Papuszy”.
Aby pobrać Literadar w jednym z trzech formatów, trzeba podać swojego maila.
PS. Przypominam, że w formatach czytnikowych pobierzemy za darmo również następujące czasopisma:
- Esensja – format EPUB, numery od marca 2013. O Esensji pisałem też w marcu.
- Dwutygodnik – link do wersji EPUB znajdziemy w stopce każdego numeru i to nieprzerwanie od ponad dwóch lat, bo o magazynie pisałem już w listopadzie 2011.
Czytaj dalej:
- Jubileuszowe wydanie miesięcznika „W drodze” – numer specjalny w wersji na czytniki do pobrania za darmo!
- Nowa Fantastyka wraca na czytniki! Jubileuszowe wydanie kupimy w trzech formatach lub przeczytamy w Legimi
- Opowiadania nominowane do Nagrody Zajdla za rok 2023 – bezpłatna antologia na czytniki
- Nowa Fantastyka w formatach EPUB/MOBI również w Nexto, ze świetną ceną prenumeraty!
- Opowiadania nominowane do Nagrody Zajdla za rok 2022 – bezpłatna antologia na czytniki
- Tygodnik Powszechny ma już wersję na czytniki w subskrypcji cyfrowej!
Świetna wiadomość!
Pominięto dwumiesięcznik QFANT, który także jest dostępny w wersji na czytniki; EPUB oraz MOBI.
Zgadza się, dostałem wczoraj maila z tą informacją, dziś zajrzę co tam ciekawego przyszykowali.
Witam,
a ja mam pytanie.
W Calibre mam „podpiętych” kilka fan-fików (zadaje się przez RSS), jak włączam Calibre to program sam automagicznie aktualizuje wspomniane fan-fiki, tak że mam zawsze świeże do przeczytania.
Jest coś takiego możliwe z „Literadarem”?
(Calibre np. sam by sprawdzał czy jest dostępny nowy numer i jeśli jest to go by ściągał). ;-)