O programie Calibre wspominałem już parę razy. Calibre (a właściwie „calibre”, oficjalna nazwa zaczyna się od małej litery) służy do zarządzania naszą kolekcją książek na komputerze.
Co jednak dla nas jest najważniejsze:
- Calibre może pobierać newsy i wysyłać je do Kindle w formie gazetki.
- Przy pomocy Calibre możemy konwertować między wieloma formatami książek.
- Calibre ma też wbudowany prosty czytnik e-booków, możemy przy jego pomocy przeglądać na komputerze np. pliki EPUB.
Najpierw program ściągamy ze strony producenta – wybierając wersję dla Windows, Linuksa lub Maca. Do dyspozycji zawsze jest najnowsza wersja:
Jeśli instalujemy program po raz pierwszy, zobaczymy ekran powitalny. Jeśli już mamy Calibre zainstalowane, włączymy ten ekran przez Preferencje » Uruchom kreatora ustawień wstępnych.
Kreator wstępnych ustawień
W pierwszym kroku wybieramy język i określamy miejsce na dysku, gdzie Calibre będzie przechowywał książki.
Potem wybieramy nasz czytnik. Calibre przy konwersji będzie pamiętał, żeby dostosować plik do wymogów czytnika.
Jeśli mamy Kindle – czeka nas miła niespodzianka. Wszystkie książki z Calibre możemy wysłać sobie bezpośrednio mailem na Kindle. Jeszcze lepiej będzie z gazetami (patrz artykuł o prasie z Calibre) – zostaną wysłane automatycznie.
Podajemy tu:
- adres naszego urządzenia Kindle, według wzoru naszanazwa@free.kindle.com
- oraz adres, z którego wysyłane mają być maile. Musimy ten adres skonfigurować w Amazonie zgodnie z opisem w artykule „Wyślij e-mailem pliki na Kindle”.
Poniżej są dane serwera poczty wychodzącej – najczęściej nie ma potrzeby tego ustawiać, Calibre sobie poradzi z wysyłaniem maili.
Część ludzi (nie wiem od czego to zależy) dostanie jednak błąd przy wysyłce, trzeba będzie wtedy w ustawieniach podać dokładnie takie dane serwera SMTP, jakie mamy w naszym programie pocztowym. Tu trzeba będzie skorzystać z pomocy na stronie naszego dostawcy poczty. Dla fanów Gmaila jest osobna opcja.
Opisywałem to szerzej w artykule o konfiguracji wysyłki na PocketBooka.
Ostatni ekran to podziękowanie – i odesłanie do (anglojęzycznego) podręcznika.
I tyle, już możemy korzystać z Calibre.
Parę dodatkowych ustawień
Warto od razu wejść do Preferencje » Zachowanie
Po pierwsze: Odznaczamy opcję: „Pokaż powiadomienie, gdy nowa wersja jest dostępna”. Twórcy Calibre wypuszczają kolejną wersję co kilka dni, a poprawki najczęściej są kosmetyczne. Nie warto więc co chwilę ściągać ponownie programu, bo niestety plik waży 40 MB, a instalować go trzeba ręcznie.
Po drugie: Sprawdźmy też koniecznie – jeśli posiadamy Kindle – czy domyślnym formatem docelowym jest MOBI. W przypadku innych czytników zwykle będzie to EPUB.
Po trzecie: priorytet zadań warto ustawić na „niski”. W innym przypadku podczas konwersji albo ściągania newsów Calibre może nam skutecznie spowolnić komputer, a tak będzie sobie spokojnie działał w tle.
Kolejna sprawa to ekran Preferencje » Przesyłanie książek na urządzenia. Zobaczymy tu następujący wzór nazwy pliku na urządzeniu: „{author_sort}/{title} – {authors}”.
Oznacza to, że jeśli przygotowaną przez siebie książkę wyślemy przy pomocy Calibre na Kindle, program utworzy dodatkowy folder w folderze „documents” i tam umieści plik, np. f:\documents\Lessing, Lawrence\Wolna kultura – Lawrence Lessig.mobi
Nie będzie to problemem, jeśli Calibre używamy wyłącznie do zarządzania książkami, ale może być, jeśli chcemy też przerzucać pliki na czytnik ręcznie – wtedy napotkamy na wiele folderów odpowiadających każdemu autorowi. Utrudni to też ręczną synchronizację notatek i podkreśleń. Dlatego wygodniej będzie chyba zmienić to ustawienie – zostawmy samo „{title} – {authors}”.
Podsumowanie
Liczba funkcji i ustawień w Calibre może nas przerazić. To jest typowe dla rozwiązań open source, gdzie każdy może pomóc w rozwijaniu programu – i jeśli jakąś funkcję trzeba dołożyć to się dokłada. :-) Zwykle nie nadąża za tym ani ergonomia, ani dokumentacja. Ja sam jestem bardzo daleki od opanowania nawet połowy.
Można jednak z powodzeniem korzystać z Calibre znając tylko parę funkcji. Dlatego zachęcam do ściągnięcia tego programu i wypróbowania jego możliwości.
Czytaj dalej:
- Chocolatey – czyli jak automatycznie aktualizować takie programy jak Calibre czy Sigil?
- Kindle Scribe po podłączeniu do komputera nie jest już widoczny jako dysk, ale jako tablet/telefon!
- Kindle usuwa niektóre książki wgrane ręcznie? Już chyba wiemy które i dlaczego!
- Twój Kindle niespodziewanie usunął pliki wgrane po kablu? Oto, jak można je odzyskać
- Amazon wysyła nam „ostateczne przypomnienie”: po 1 listopada 2023 Send To Kindle nie będzie obsługiwać formatu MOBI!
- Kindle kasuje pliki z czytnika? Bug poważny, choć chyba rzadko spotykany
calibre używam od dawna i jestem z niego zadowolona. Mam tylko pytanie jaki rodzaj i wielkość czcionki wybrać, aby przekonwertowana do pdf’a a potem za pomocą calibre do mobi, żeby ładnie się wyświetlała na kindlu? (tak jak, np. w Wolnej kulturze dodanej przez Ciebie) Chyba, że zamiast najpierw do pdf’a trzeba do innego formatu a potem do calibre wysłać. Bo teraz od razu konwertuje z pdf (bez wprowadzania zmian) i nie zawsze jestem zadowolona z efektu. Dzięki za pomoc.
Dzięki za tą instrukcję. Skonfigurowałam ponownie calibre według tych wskazówek. Mam pytanie: czy będzie osobny temat w szczegółach opisujący bardziej „zaawansowaną” konwersję własnych plików, np. dodawanie spisu treści, podziału na rozdziały, itp.?
Tak, o spis i rozdziały sporo ludzi mnie pyta, więc będą „dość” szybko.
tę instrukcję ponieważ tą instrukcją
Nie potrafię zainstalować Calibre. Pod koniec instalacji wyskakuje „Rolling back actions”, pasek przesuwa się w drugą stronę, instalator kończy akcję, a na komputerze nie ma śladów po Calibre. Nie ma nawet folderu w Program Files. Próbowałem zainstalować w innym folderze, ale bezskutecznie. Ktoś się spotkał z takim problemem?
Ok, trochę poszukałem i jeżeli macie problem „cofającej” się instalacji to wybierzecie Advanced kiedy zapyta instalator i odznaczcie tworzenie skrótów (na pulpicie i w pasku start). Wtedy instalacja przebiegnie bezproblemowo :)
Czy jest jakieś ustawienie, które spowoduje, że blogi, czasopisma (tzn. generowane przez Calibre na podstawie recipe), itp. po utworzeniu przez Calibre nie będą miały statusu „news”? Kolekcje w Kindle nie przyjmują tego typu obiektów, więc chciałbym to wyłączyć…
Chyba nie ma takiego ustawienia, bo chyba właśnie po statusie Kindle rozumie, że ten plik ma wyświetlać jako gazetę. Subskrypcji nie da się na chwilę obecną dodać do kolekcji i trzeba to przecierpieć. :)
I tak, i nie ;-)
Polityki kupowanej w Amazonie (czyli z DRMem) nie da się wrzucić do kolekcji w żaden znany mi sposób, ale… Pierwsze egzemplarze Newsweeka i Polityki wygenerowane przez Calibre udało mi się dodać do kolekcji za pomocą Kindle Collections Manager’a. Niestety, tylko pierwsze 3… Na razie nie mam czasu na eksperymenty, więc nie wiem, czy wynika to z jakichś zmian w samym Calibre (albo recipe odpowiadających za generacje w/w czasopism), czy na skutek „bug’u” Kindle nie potrafi co prawda dodać czasopisma do kolekcji ale może „zauważyć” 3 najstarsze. Za pierwszą hipotezą przemawiałby fakt, że plików wygenerowanych z blogów (później, niż wspomniane trójki), nie udało mi się dodać do kolekcji nawet z takimi ograniczeniami.
Czy jest w Calibre opcja dokładnej kopii książek/ustawień tak by np. po przeinstalowaniu systemu mieć wszystko 1:1?
też bym chciał wiedzieć :)
Wcale nie wyświetla się „ż”, ma ktoś jakiś pomysł jak to rozwiązać?
Witam, miałem taki problem z PDF-ami. Rozwiązanie: kopiowałem całość do Worda, za pomocą opcji Znajdź i wyszukaj zamieniałem znak wyglądający jak S lub duże „ś” na „ż”. Następnie zapisywałem plik Wordowski jako pdf (np. za pomocą PdfCreator). Zawsze działa :)
Podczas konwersji w CALIBRE (na okienku kiedy przygotowujemy konwersję) jest możliwość zamiany wyrażeń.
Wpisujemy :
1. CO ZAMIENIAMY podczas konwersji – wyrażenie regularne „Ŝ” – najlepiej skopiować z źle skonwertowanego dokumentu
2. NA CO ZAMIENIAMY – zamień na „ż”
(w p.1 i p.2 wpisujemy oczywiście samą literę bez „”)
3. DODAJEMY REGUŁĘ – klikamy ADD
4. Konwertujemy
działa wyśmienicie
Wpisując adres email „od” podajemy w calibre jego hasło? Jeżeli tak, to czy jest to bezpieczne? W znaczeniu czy nie istniej niebezpieczeństwo przejęcia konta?
Podajemy tylko wtedy gdy konfigurujemy serwer do wysyłki (np. gmaila) – wtedy Calibre tak jak program pocztowy musi zalogować się na ten serwer, w celu wysłania poczty i wtedy hasło jest potrzebne.
Jak wspomniałem wcześniej, nie zawsze potrzeba ten serwer określić, bo powinno działać bez tego.
Pingback: Konwersja książek na Kindle: (2) Programy i narzędzia | Świat Czytników
Jak mogę zmienić maila podanego w trakcie instalacji? wkradła mi się literówka w mailu x@free.kindle.com :(
Pingback: Jak czytać e-booki z DRM na Kindle? Konwersja w 30 sekund | Świat Czytników
Pingback: Calibre jako porównywarka cen e-booków | Świat Czytników
Nie moge przekonwertować pliku z rozszerzeniem .doc do MOBI w calibre.Proszę o pomoc.
A jaki komunikat dostajesz? Calibre działa z DOC tylko gdy na komputerze jest zainstalowany Word. Jeśli nie, to spróbuj tego DOC zapisać jako RTF albo HTML i wtedy wczytać do Calibre.
Mam zainstalowanego Worda.Przy każdej próbie pojawia się komunikat: „Nie można przekonwertować 1 książek z 1 ponieważ nie zawierają odpowiednich formatów źródłowych.”
Calibre nie obsługuje DOCa. Zapisz swój plik jako .odt lub .rtf i wtedy wszystko pójdzie gładko.
Witam.
Mam jedno pytanie do użytkowników Kindle Touch : czy nie da się wrzucić na Kindle więcej niż trzy foldery z tekstem? Jak kopiowałem więcej to nie wyświetlało odpowiednich tytułów na stronie home i nie wiedziałem jak się do nich dostać. Byłbym wdzięczny za jakieś rozwiązanie, gdyż chciałbym nawrzucać na mój czytnik ile się da.
Z góry dzięki za pomoc.
ps. widziałem wątek o polskich znakach nie konwertowanych przez calibre, problem powinno rozwiązać zmian formatu na odt. przez OpenOffica a następnie na MOBI przez calibre, albo można jeszcze ustawić stronę kodową pliku wejściowego na taką w jakiej jest dany plik ( Preferencje (grupa Konwersja) -> Opcje wspólne -> Kodowanie znaków w pliku źródłowym). Tylko trzeba pamiętać aby nie konwertować plików na niewłaściwej dla nich stronie kodowej.
Pingback: Dostałeś Kindle pod choinkę? | Świat Czytników
Mam problem z Calibre. Po konwersji do MOBI z pdf występuje problem z polskimi znakami a w zasadzie tylko z „Ż”, „ż” tak gdzie powinny znajdować się te literki jest krzaczek reszta polskich znaków jest ok. Jak ktoś miał podobny problem proszę o info
Odpowiedz wziete z innego forum
Ce pisze:
29 kwietnia 2011 o 10:04 Dobre 0
Wcale nie wyświetla się „ż”, ma ktoś jakiś pomysł jak to rozwiązać?
Odpowiedz
Łukasz pisze:
26 listopada 2011 o 19:52 Dobre 0
Witam, miałem taki problem z PDF-ami. Rozwiązanie: kopiowałem całość do Worda, za pomocą opcji Znajdź i wyszukaj zamieniałem znak wyglądający jak S lub duże „ś” na „ż”. Następnie zapisywałem plik Wordowski jako pdf (np. za pomocą PdfCreator). Zawsze działa :)
Odpowiedz
xivi pisze:
19 czerwca 2012 o 10:57 Dobre 0
Podczas konwersji w CALIBRE (na okienku kiedy przygotowujemy konwersję) jest możliwość zamiany wyrażeń.
Wpisujemy :
1. CO ZAMIENIAMY podczas konwersji – wyrażenie regularne „Ŝ” – najlepiej skopiować z źle skonwertowanego dokumentu
2. NA CO ZAMIENIAMY – zamień na „ż”
(w p.1 i p.2 wpisujemy oczywiście samą literę bez „”)
3. DODAJEMY REGUŁĘ – klikamy ADD
4. Konwertujemy
działa wyśmienicie
Odpowiedz
Witam,
mam małe pytanie. Czy można wysłać książkę na serwer Amazona w taki sposób, żeby Kindle nie ściągał go od razu na czytnik, tylko książka byłaby dostępna do ściągnięcia w Archived Items?
Witam
Mam małe pytanie odnośnie formatowania zapisu plików w Calibre. Domyślnie ustawione jest powiedzmy d:\calibre\autor\tytuł książki (numer)\tytuł książki – autor.mobi
Chciałbym się dowiedzieć jak się pozbyć tego numeru. Dla mnie składnia tego zapisu jest totalnie nieczytelna – jakieś symbole, różne nawiasy, plusy, etc.
Chciałbym się przyczepić pewnego fragmentu artykułu. Otóż do twierdzenia z podsumowania, że
„To (że liczba funkcji i ustawień w Calibre może nas przerazić) jest typowe dla rozwiązań open source, gdzie każdy może pomóc w rozwijaniu programu – i jeśli jakąś funkcję trzeba dołożyć to się dokłada. :-) ”
Otóż dla rozwiązań open source jest to jak najbardziej nietypowe i niezwykłe. Większość programów i narzędzi jest tworzona według wręcz przeciwnej filozofii. Prostota, modularność i zasada „jeden program jedna funkcja” jest dosyć mocno reprezentowana (w niektórych przypadkach wręcz do zamęczenia użytkownika, kiedy to do najprostszej czynności trzeba zaninstalować np. konsolowy engine oraz graficzny front-end, lub np. oddzielnie serwer i klienta).
Nie mogę się więc zupełnie zgodzić z powyższym fragmentem
Polecam jako lekturę uzupełniającą: http://en.wikipedia.org/wiki/Unix_philosophy
W zasadzie to muszę przyznać Ci rację. W przypadku Calibre problemem nie jest open source, a fakt, że autor jest jeden i że sam zarządza funkcjonalnościami programu. Tak więc wrzuca wszystko co wyda mu się potrzebne, choć także na odwrót. Ludzie od dawna domagają się automatycznych aktualizacji, autor stwierdził, że „auto updates are evil” i nie będzie. :-)
Witam,
Mam głupi problem, z którym nie potrafię sobie poradzić.
Chodzi o wysyłanie książki mailem z Calibre.
Mam Kindle4, wersja z reklamami, zarejestrowany.
Bez problemów wysyłam książki z mojego adresu ….@o2.pl
Zainstalowałem Calibre, skonfigurowałem wysyłanie mailem, pozytywnie wykonałem test.
No i teraz problem:
po uruchomieniu Calibre nie pojawia się na pasku narzędzi przycisk „prześlij na urządzenie”
(przycisk ten pojawia się dopiero po podłączaniu Kindla przez USB)
Co robić? Jak powiedzieć Calibre żeby wysłał książkę mailem?
Acha, dodam jeszcze, że przez chwilę miałem ustawione w Calibre „automatyczne wysyłanie pobranych newsów na czytnik” i Calibe wysłał skutecznie na mojego Kindla dwie pobrane gazety.
A więc konfiguracja jest poprawna i samo wysyłanie działa.
Tylko jak wymusić wysyłanie książki przez e-mail?
Witam.
Czy gdzieś w Calibre jest wyświetlane które książki zostały już wysłane na czytnik? Powoli zaczynam się gubić co już wysyłałem, a co nie…
Na Amazon dostępny jest ebook:
http://www.amazon.com/Calibre-E-Book-First-Tricks-ebook/dp/B007X7EAXG/ref=sr_1_57?s=digital-text&ie=UTF8&qid=1336825818&sr=1-57
(darmowy w chwili pisania tego komentarza).
Witam,
Mam takie pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi od dwóch dni, dlaczego wszystkie gazety i książki wysłane z Calibre przez mail`a na Kindle Touch podczas filtrowania w czytniku rozpoznawane są jako Docs a nie Periodicals lub Books? Jak wyśle tą samą gazetę lub książkę przez USB lub pobiorę z serwera utworzonego przez Calibre wszystko filtruje się bez problemowo. Próbowałem też wysyłać przez SendToKindle i też wszystkie gazety i książki podczas filtrowania były pod Docs :((( Z góry dziękuje za pomoc :)
W trakcie konwersji rtf do mobi w środku niektórych wyrazów wstawiają się spacje. Plik źródłowy jest dobry, nie ma niepotrzebnych spacji. Jak tego uniknąć?
Witam, mam problem z przesyłaniem książek.
przy próbie wysłania testowego maila pojawia się:
Traceback (most recent call last):
File „site-packages\calibre\gui2\wizard\send_email.py”, line 173, in test_email_settings
File „site-packages\calibre\utils\smtp.py”, line 93, in sendmail
File „site-packages\calibre\utils\smtp.py”, line 85, in sendmail_direct
IOError: Failed to send mail: SMTPServerDisconnected(’Connection unexpectedly closed’,)
Log:
Find mail exchanger for free.kindle.com
Traceback (most recent call last):
File „site-packages\calibre\utils\smtp.py”, line 78, in sendmail_direct
File „site-packages\calibre\utils\smtplib.py”, line 304, in connect
File „site-packages\calibre\utils\smtplib.py”, line 358, in getreply
SMTPServerDisconnected: Connection unexpectedly closed
przy próbie wysłania książki pojawia się do ść podobny opis…
proszę o pomoc jak to naprawić
Dorota
Hmm, z tego loga wynika, że próbujesz wysyłać książkę za pomocą serwera Kindle. To nie tak. Adres na który wysyłasz to twoja.nazwa@free.kindle.com – ale jako nadawca musi być Twoje konto pocztowe – czyli (podejrzałem że masz maila na onecie) podajesz tam ustawienia serwera Onetu – patrz tutaj: http://poczta.onet.pl/pomoc/13224,0,27,6,14020,37,0,0,pomoc.html
dzięki proszę tylko o informację gdzie dokładnie wpisać te ustawienia poczty onetu w calibre?
w sumie w „udostepnianie książek przez email” mam w tej chwili zaznaczone – w górnym oknie adres ……@free.kindle.com, a w dolnym – „wyślij email od” – ……..@op.pl i to w tym układzie właśnie nie działa
Witam, proponuje spróbować wpisać w górnym oknie twoja.nazwa@kindle.com – zamiast …@free.kindle.com, ja mam przydzielony przez amazon adres serwera bez „free”, może w Twoim przypadku jest tak samo
no tak tylko wtedy płacę za przesłane pliki a free.kindle com – nie….
Jeśli masz połączenie WIFI to nazwa maila nie ma znaczenia. Płaci się za @kindle.com tylko przy używaniu połączenia 3G i to tylko wtedy gdy zezwala na to limit ustawiony na koncie. Chyba muszę napisać o tych mailach nowy artykuł, bo amazon miesza tu strasznie :)
tak wiem:)
ale ponieważ jestem posiadaczką K3G z darmowym 3G to zdarza mi się odbierać różne rzeczy poza wifi za granicą.
Stąd ta walka o Free:)
poza tym pytanie – mam wifi w domu ale też oczywiście mogę korzystać z 3G.
Jeśli wysyłam pliki z kompa na kundla w domu – nie przesyła ich jeśli fizycznie na urządzenie – są oczywiście na amazonie – dopóki nie włączę wifi. Czy to normalne? Inteligentny amazon?:) wie że może użyć wifi??? czy też mam coś nie tak w ustawieniach?
A nie dostajesz komunikatu że ileś tam plików czeka na połączenie WIFI?
Amazon wyśle pliki na Kindle 3G tylko wtedy gdy:
– nie ma połączenia WIFI a jest włączona sieć
– wysyłka tego pliku jest tańsza niż limit ustawiony na koncie w Personal Document Settings. Tam jest chyba oryginalnie $0,99 co oznacza że przejdzie tylko plik poniżej 1MB. Ale możliwe że i tak tego nie wysyłają – ja nigdy za to nie zapłaciłem, prawdę mówiąc :)
mam, mam:)
ale mam też włączone 3g, a on chyba nie wie że wifi które są są szyfrowane, a tylko jedno jest moje:) i znam hasło:)
chyba że wie…
ja ustawione na 0,0USD i też nigdy jeszcze nie zapłaciłam.
zamieniłam maila konta z którego wysyłam na gmaila i poszło. ale mimo wszystko ciekawa jestem czemu nie idzie z onetu. i dziekuję wszystkim za rady:)
poszło i z onetu!!!!
na dole dodałam analogicznie jak z automatycznego gmaila ustawienia serwera poczty wychodzącej – zgodnie z wczorajszą poradą.
Dziękuję bardzo.
Proszę o pomoc…
jak przekalibrować ebooka zapisanego w EPUB DRM na EPUB?
Mam czytnik Sony PRS-T2 i nie mogę sobie z tym poradzić…miałam nadzieję, że Calibre rozwiąże problem, ale niestety :-(
Na Woblinku piszą o zainstalowaniu najpierw Adobe Digital Editions na swoim komputerze, ściągnęłam program, ale nie wiem dlaczego nie mogę go zainstalować ….
Pozdrawiam…
Musisz najpierw ściągnąć ebooka do Adobe Digital Editions (bez niego niestety nie da rady!), a do Calibre wgrać odpowiednią wtyczkę. Wszystko opisane tutaj:
http://swiatczytnikow.pl/jak-czytac-e-booki-z-drm-na-kindle-konwersja-w-30-sekund/
Ale najważniejsze chyba jest, że Sony obsługuje Adobe DRM i zdaje się, z tego Adobe Digital Editions będziesz mogła przegrać go od razu na czytnik.
Dzięki za błyskawiczna odpowiedź :-)
Tak jak już pisałam, ściągnęłam ADE w tym celu, ale nie mogę uruchomić go na laptopie :-( i stoję w martwym punkcie…
Poczytam zaraz to co mi przesłałeś…
Trochę to trwało, ale udało się… :-)
Jestem raczej laikiem w tym temacie i tylko upór oraz zdanie na samą siebie sprawiło, że dobrnęłam do celu…
Dzięki za pomoc… i cenne wskazówki na całym forum :-)
Pozdrawiam
jeszcze jedno pytanie…
ADE zainstalowałam na komputerze – na swoim laptopie niestety nie mogę zainstalować ściągniętego pliku…dlaczego?, co jest nie tak?
Nie działa mi wysyłanie z Calibre.
W kreatorze dobrze ustawione maile, na koncie amazonu zatwierdzony mail. Ale pomimo tego kiedy klikam przycisk Uzyj poczty Gmail lub Wyślij mail testowy dosłownie nic się nie dzieje. Zero komunikatów czy jakiejkolwiek akcji.
A w głównym oknie aplikacji kiedy najeżdżam na plik mobi i próbuję wybrać Prześlij na urządzenie to się nie da bo po prostu te opcje są „szare” i nie można żadnej wybrać jakby były nieaktywne. Co robię źle??
Pingback: Jak wrzucać pliki do czytnika i aplikacji Kindle | Świat Czytników
Witam,
mam problem z przesłaniem książki e-mailem na czytnik Kindle Paperwhite z programu Calibre. Wydaje mi się, że wszystkie dane mam wpisane poprawnie jednak żadna z książek nie może być wysłana do czytnika za pomocą mojego konta w amazon. Podczas testu wyskakuje mi następujące informację (błędy?):
Traceback (most recent call last):
File „site-packages\calibre\gui2\wizard\send_email.py”, line 173, in test_email_settings
File „site-packages\calibre\utils\smtp.py”, line 112, in sendmail
File „site-packages\calibre\utils\smtplib.py”, line 610, in login
SMTPAuthenticationError: (535, '5.7.1 Username and Password not accepted. Learn more at\n5.7.1 http://support.google.com/mail/bin/answer.py?answer=14257 d3sm91511697eeo.13′)
Log:
connect: (u’smtp.gmail.com’, 587)
connect: (587, u’smtp.gmail.com’)
reply: '220 mx.google.com ESMTP e2sm91465325eeo.8\r\n’
reply: retcode (220); Msg: mx.google.com ESMTP e2sm91465325eeo.8
connect: mx.google.com ESMTP e2sm91465325eeo.8
send: 'ehlo [192.168.1.4]\r\n’
reply: '250-mx.google.com at your service, [79.184.150.127]\r\n’
reply: '250-SIZE 35882577\r\n’
reply: '250-8BITMIME\r\n’
reply: '250-AUTH LOGIN PLAIN XOAUTH XOAUTH2\r\n’
reply: '250-ENHANCEDSTATUSCODES\r\n’
reply: '250 STARTTLS\r\n’
reply: retcode (250); Msg: mx.google.com at your service, [79.184.150.127]
SIZE 35882577
8BITMIME
AUTH LOGIN PLAIN XOAUTH XOAUTH2
ENHANCEDSTATUSCODES
STARTTLS
send: 'STARTTLS\r\n’
reply: '220 2.0.0 Ready to start TLS\r\n’
reply: retcode (220); Msg: 2.0.0 Ready to start TLS
send: 'ehlo [192.168.1.4]\r\n’
reply: '250-mx.google.com at your service, [79.184.150.127]\r\n’
reply: '250-SIZE 35882577\r\n’
reply: '250-8BITMIME\r\n’
reply: '250-AUTH LOGIN PLAIN XOAUTH XOAUTH2\r\n’
reply: '250 ENHANCEDSTATUSCODES\r\n’
reply: retcode (250); Msg: mx.google.com at your service, [79.184.150.127]
SIZE 35882577
8BITMIME
AUTH LOGIN PLAIN XOAUTH XOAUTH2
ENHANCEDSTATUSCODES
send: 'AUTH PLAIN AEBnbWFpbC5jb20AS2FzaWFjemVrMUA=\r\n’
reply: '535-5.7.1 Username and Password not accepted. Learn more at\r\n’
reply: '535 5.7.1 http://support.google.com/mail/bin/answer.py?answer=14257 d3sm91511697eeo.13\r\n’
reply: retcode (535); Msg: 5.7.1 Username and Password not accepted. Learn more at
5.7.1 http://support.google.com/mail/bin/answer.py?answer=14257 d3sm91511697eeo.13
proszę serdecznie o pomoc co może być przyczyną moich problemów i co mam zmienić w ustawieniach calibre by przesyłanie książek do kindle zadziałało. Dziękuję serdecznie z góry za pomoc, pozdrawiam.
moze wylacz captcha na gmailu
zaloguj sie na gmaila i wejdz potem na strone:
a nastepnie ponownie sprobuj wslac
masz na to 10 minutr
Witam, mam pytanie, otóż, czy można zmienić ustawienia w calibre w taki sposób, żeby książki będące w bibliotece nie były zapisywane w osobnych folderach, tylko np żeby w folderze o nazwie cyklu były wszystkie książki do niego należące?
Sposobu, w jaki Calibre ma wewnętrznie zorganizowane ebooki, nie można zmienić. Można zmienić jednak szablon, określający, jak ebooki będą eksportowane z biblioteki.
Np.
{series}/{title} – {authors}
w Preferences, Import/Export, Saving Books to Disk,
spowoduje, że przykładowy ebook zostanie zapisany na dysk w podkatalogu
„Amber”, jako „Karabiny Avalonu – Roger Zelazny.epub”.
Witam i mam do Was pytanie
Przesyłajac mailem plik pdf na kindla wpisuję „convert” i można czytać bez problemu. Korzystając z calibre i przesyłając plik pdf tak konwertuje, ze bardzo ciężko jest czytać tzn tekst jest bardzo poszarpany, i co dwie linijki tekstu – przerwa. Czy można temu zaradzić?
Pozdrawiam
Pingback: Co sprawdzić, jeśli nie działa wysyłanie mailem plików na Kindle? | Świat Czytników
Witam, mam pytanie co do wstępnych ustawień w Calibre, wyboru czytnika jaki posiadamy. Mam najnowszego zwykłego Kindle Classica i nie wiem co wybrać w tych ustawieniach do wyboru mam: Kindle DX, Kindle Fire, Kindle PaperWhite, Kindle Touch/1-4.
Witam,
Też czekam na info bo mam Kindle 3G i na liście go też nie widzę ?
Czy może ktoś rozjaśnić tą kwestię ;)
Wygląda na to, że właściwa odpowiedź to „1-4”.
Nie ma możliwości wyboru 1-4 jest Kindel Touch/1-4.
Witam,
Mam wszystkie swoje książki na dysku. Czy można sprawić aby calibre nie tworzył nowego folderu, do którego kopiuje ebooki? W swoim folderze mam je ładnie posortowane (na książki tematycznie, czasopisma itp), nie wiem jak i szczerze mowiąc nie chce mi się organizować tego ponownie w folderze calibre. Nie da się zrobić tego tak aby nie tworzył nowego folderu?
Pozdrawiam
Cudem jakimś musiałaby być ta kolekcja zorganizowana tak, jak Calibre organizuje swoje biblioteki. Można by wtedy użyć „Use the previously existing library at the new location”. Inaczej się nie da.
Pozdrawiam.
Witam, mam problem z calibre, przeformatowałam książki do formatu mobi, w bibliotece calibre pojawił się folder z ebookiem w mobi, a także osobno okładka cover.jpg. oraz metadane.opf. Gdy wyślę je mailem na kindle (paperwhite) jest ebook w mobi, ale bez okładki, ta pojawia się jako osobny plik cover.png…wie ktoś dlaczego się tak dzieje? już się zniechęciłam, bo przerobiłam sobie dużo książek w ten sposób i chciałabym je mieć na czytniku.
Proszę o pomoc
Zapewne okładkę i metadane dodałaś już po konwersji na MOBI.
Jeśli tak, to jeszcze raz przekonwertuj MOBI na MOBI. Calibre powinno dodać okładkę i metadane.
Przekonwertowałam mobi i powstałyh 2 pliki:mobi i original mobi. Ten pierwszy wysłąłąm mailem przez kindle.com i okładki nie widać. Może powinnam original mobi wysłać przez usb i bedzie działało?
Nie, nie ORIGINAL_MOBI.
A czy przy wysyłaniu przez USB jest tak samo i czy czytnik Calibre wyświetlając MOBI, pokazuje okładkę? Jeśli wyświetla zarówno dla MOBI, jak i ORIGINAL_MOBI to ten trop – przypuszczenie, że okładka została dodana do bazy Calibre już po konwersji – był błędny.
Witam, mam problem kiedy dodaję jeden tytuł i dwa formaty mobi i epub. Dodaje jako dwa osobne tytuły – pyta czy dodać mimo że taki tytuł już jest. Nie wiem jak je połączyć, a nie chcę konwertować przez Calibre ;(
Dzięki za pomoc
Marcin
Zaznaczyć obie pozycje i wybrać z menu Edit metadata/Merge book records.
o Dzięki,;)
Hej, jak konwertuje ksiazke zeskanowana recznie do PDF, w sensie ze sa dwie strony zeskanowane na jedna strone PDF to calibre mi konwertuje jedna linie z jednej strony i tez pierwsza z drugiej strony, takze nei da sie tego czytac. Jest jakis sposob zeby to zalatwic?
Witam,
dokładniej :
czyli konwertujesz pdf skan ?
więc Calibre nie poradzi sobie z tym, musisz mieć jakiś program z rozpoznawaniem tekstu (OCR). Abby Fine Reader lub jakiś online.
A jeśli to tekst a nie zeskanowana grafika, to Calibre nie radzi sobie z taką sytuacją, bo taka jest właśnie kolejność tekstu w PDFie: 1. linia strony 1, 1. linia strony 2, 2. linia strony 1, 2. linia strony 2 itd. Calibre nie widzi układu tekstu na stronach w PDFie, tylko tę kolejność.
Można sprawdzić, jak zachowują się te PDFy w Adobe Reader. Jeśli udaje się zaznaczyć całe pojedyńcze strony, wtedy można zaznaczyć całość tekstu w dokumencie, skopiować do clipboardu, wkleić do edytora tekstowego, zapisać jako TXT, RTF, czy HTML i tego pliku użyć do dalszej konwersji.
Witam,
Jeżeli to tekst, to sprawdziłem i dzieli na dwie strony, jeżeli nie, można ręcznie podzielić edytując w FineReaderze stronę i dzieląc na dwie części, pionowo, lub poziomo.
Tak tekst!!! A jak to sie robi???:)
Witam,
Otwierasz w FineReaderze,
jeżeli pokazało Ci stronę nie podzieloną, a wymaga podziału: zaznaczasz stronę i w oknie OBRAZ wybierasz funkcję EDYTUJ OBRAZ.
W edytorze, wybierz funkcję PODZIEL i wybierz linię jaką chcesz podzielić dokument.
Zaznaczasz na stronie, klikasz PODZIEL NA LINIE i gotowe, masz już stronę podzieloną. U góry jest WYJDŹ Z EDYTORA;)
chyba to tyle,
pzdr
A jakos grupowo da sie to robic, czy kazda strone z osobna>?
Witam,
Grupowo, to robi sam Abby Fine Reader, jak wykryje że strony wymagają przycięcia.
Tu dałem zrzuty jak powinno być ustawione okno przy dodawaniu plików
http://goo.gl/fuLydG
Wtedy program sam wykrywa i robi to grupowo.
Ręcznie robi się każdy plik osobno niestety.
Musisz mi chyba dac jakies zzwolenie abym zobaczyl te zdjecie?
tak, już dałem nie wiem nawet że potrzeba, próbowałem ustawić żeby było publiczne.
saker2
Widze, ze tak samo ustawiam i za pierwszym razem mi sie udalo, a teraz niestety nie dzieli mi tego:(
a spróbuj ręcznie,
tylko jak masz dużo plików to dużo pracy.
Tu masz zrzuty jak możesz spróbować
https://www.dropbox.com/sh/3fgqpo43cq4tag1/AXZDjnRgKP
pzdr
Czekam na mojego kindle, ale usiadłem juz do calibre, by mieć gotowe książki, jak dotrze do mnie czytnik. ;)
Zauważyłem, że calibre zapisuje książki (we wskazanym podczas instalacji katalogu) w sposób następujący: „autor/tytuł” czyli że katalogi są porządkowane wg imienia i nazwiska autora (bo tak są wpisani autorzy w metadanych).
Postanowiłem zmienić sposób zapisywania książek. W ustawieniach w: „Zapis książek na dysk” w polu „szablon” wpisałem: {languages}/{author_sort}/{title}
Niestety to nie działa. Calibre wciąż zapisuje pliki w „starym” układzie.
Skasowałem wszystkie pliki z katalogu w którym zapisuje calibre (oczywiście wcześniej archiwizując utworzone e-booki), dodając od nowa książki do biblioteki i ..nic. Układ katalogu jest po staremu.
Uruchamiałem od nowa kreatora ustawień wstępnych, wpisywałem swój szablon zapisu plików ale po dodaniu książek – wciąż pliki są zapisywane według schematu „autor/tytuł”.
Przy kopiowaniu e-booków w inne miejsce (zaznaczając pozycje do zapisu i wybierając „zapisz na dysku”) – działa prawidłowo.
Jak zmienić, by w katalogu do którego Calibre zapisuje książki po wybraniu opcji „Dodaj książki”, książki były zapisywane w układzie jaki bym chciał?
I sobie sam odpowiadam, bo poszperałem w sieci. Niestety, nie da się. Układ katalogów wewnętrznych w calibre jest nie do zmiany. Można jedynie definiować eksport – tak jak opisałem to wcześniej.
Witam. A ja mam problem z konwersją przeszukiwalnego pliku pdf. Mianowicie po konwersji do azw3 mam książkę składająca się z obrazków stron. Nie działają więc żadne opcje ustawiania tekstu. Dodam, że sam plik jest w porządku, gdyż skonwertowany do pliku prc programem Mobicreator daje normalną książkę. Czy ktoś wie jaka opcja w Calibre za to odpowiada?
Nie jestem ekspertem (kinekta i calibre używam zaledwie od kilku dni), ale skoro masz plik dobry prc to go wczytaj do calibre.
Miało być oczywiście kindle’a, nie kinekta. ;)
Może PDF zawiera skany stron i nałożony na nie tekst w kolorze przezroczystym?
Jeśli tak, powinno pomóc zaznaczenie opcji No Images w zakładce PDF Input.
Udało mi się rozwiązać ten problem, ale w taki sposób, że zrobiłem dokument pdf edytowalny, a nie przeszukiwlany. Z takim plikiem Calibre poradził sobie bez problemu. Mobipocket edytowalne”ogarnia” bez problemu, ale jeśli chodzi o bogactwo konfiguracji, to calibre nie dorasta do pięt.
W najnowszej wersji Calibre, najwyraźniej na skutek zmiany tłumaczenia, na próżno szukać Preferencji, gdyż zostały zastąpione Ustawieniami. Ot taka drobna różnica.
Witam. Mam dwa pytania odnośnie konwersji do plików azw3
1. Calibre kompletnie nie poradził sobie z tabelkami w tekście. Tekst został rozpytany. Czy jest jakiś sposób na to?
2. Usuwanie wcięć z akapitów. Wiem, że to oszczędza miejsce, ale brzydko wygląda. Czy można to wyłączyć?
P.S. Mam jeszcze problem z losowym rozrzucaniem niektórych zdań. Po konwersji na Kindle wygldą to mnie więcej tak:
„Wstałem rano i poszedłem na łąkę, aby pooglądać kwiaty i
posłuchać śpiewu ptaków”
Ponowię swoje pytanie. Czy zna ktoś sposób, aby calibre traktował tabele jako obrazki. Mi po prostu w zasadzie bezładnie rozrzuca tekst z tabeli.
Myślę, że udało mi się rozwiązać większość moich problemów. A mianowicie:
– tabelki jako obrazki, a nie rozrzucony tekst,
– akapity
wyświetlane są prawidłowo jeśli plikiem źródłowym dla calibre będzie rtf zamiast pdf-a.
Chciałbym w prosty sposób „pojąć” elementarne zasady przygotowania pliku do kalibracji w Calibre. Napisałem prosty tekst, coś jak biblioteka, w formacie RTF.
Pierwsza linijka : autor
druga i ew. następne tytuły jego ksiązek
następna znowu autor i następne to tytułyjego książek.
Po każdej linijce daję enter, a po ostatnim tytule danego autora nawet dwa entery.
W podglądzie przed konwersją wszystko wyglada tak jakbym chciał, ale po konwersji tracę
rozum i nic nie rozumiem, bo raz wszystko ustawia poprawnie, to znaczy każdy tytuł w osobnej linijce, a przy innym autorze wypisuje tytuł za tytułem w jednej linijce i często zaraz za autorem, po którym też był przecież enter..
Nie mogę tego zrozumieć, bo coś co wyglada identycznie jest w różny sposób zamieniane
w procesie kalibracji przez calibre. Proszę o pomoc w wytłumaczeniu, bo to jakaś podstawa
i jesli jej nie zrozumię to się zniechęcę nad kontynuacją dociekania, a nie chciałbym, bo to doskonała
rozrywka i byłoby zadowolenie, gdyby coś mi się udało. Dziekuję.
W powyższej sytuacji spróbuj może autorów dawać od akapitu lub jeśli efekt końcowy Cię nie zadowoli poszerz odstęp pomiędzy linijkami, ale nie „enterem” tylko interlinią.
Najtrudniejszy tu problem dla mnie jest w tym, jak mam coś napisać, by
na czytniku zaczynało się to od nowej linijki. Ustawienia Calibre mam
jak wyżej zalecane, jakoś udało mi się to zrobić i prawie to rozumiem
(poza: „gotowy plik potraktować pluginem Hyphenate This” – tego nie
rozumiem, nie wiem jak i po co – ale to nie ma wpływu na to podstawowe pytanie.) Jeżeli przy identycznym pisaniu raz jest tak, a raz inaczej to jest to niezrozumiałe, bo w programie nie może być tu wprowadzony czynnik przypadkowości. Jaka może być przyczyna
w mojej nieporadności tak różnej interpretacji takiego samego mojego zapisu przez program, który wydaje mi się zawsze robi wszystko w/g jakiegoś schematu (czyli w ten sam sposób)?
Może źle czy nieczytelnie opisuję swoje pytanie. Najkrócej:
Mam kilka czy kilkadziesiąt krótkich zdań. Co mam zrobić, a czego
nie mogę robić, by te zdania po konwersji były na czytniku wpisane
1. Każde (dokładnie każde) od nowej liniki
2. Jedno za drugim (jakby w jednej linijce), tak by w zależności od rozmiaru czcionki, linika zaczunała się nie od tego samego słowa.
Na podglądzie przed konwersją calibre pokazuje mi to dobrze,
a co robię żle, że po konwersji jest inaczej.
Ja borykam się z innym problemem. Oto po konwersji niektórych książek z pliku źródłowego .htm do .epub, .pdf, czy .mobi, calibre układa rozdziały w przypadkowej kolejności. Słowem książka zaczyna się np od ostatniego rozdziału, lub gdzieś w środku. Zauważyłem również, że strony w tych przypadkach nie są numerowane w wydruku. Czytnik calibre pokazuje wprawdzie numer strony w legendzie, ale nie odpowiada on rzeczywistemu numerowi strony w książce. Czy jest na to jakaś rada, czy wina leży po stronie plików źródłowych? Czy istnieje jakaś możliwość ułożenia rozdziałów książki w odpowiednim porządku, czy na czytniku (mam Kindle 4) zaczynać czytać od końca?
Jak skopiować całość książki z przeglądarki książek Calibre
Jak Ci się otworzyła w Calibre, to może lepiej skonwertować ją np. do RTF czy DOC i wtedy już masz wersję do edycji i kopiowanie, którą otwierasz np. w Wordzie.
No jest to jakaś metoda. Myślałem, że istnieje jakiś tajemny przycisk który umożliwia zaznaczenie całości i skopiowanie.
Witam
Szukałem i szukałem i nie znalazłem.
Otóż calibre wysyła mi dalej wiadomości z witryn, które wcześniej były zaznaczone, a później zostały odznaczone w „news downloads”.
Czy ktoś miał może podobny problem i co ważniejsze jak sobie z nim poradził?
Z góry dziękuję
Pingback: calibre 1.30.0 portable | Programy portableProgramy portable
Witam,
proszę o pomoc.
Wczoraj zainstalowałem calibre i utknąłem. Calibre nie chce mi konwertować plików z rozszerzeniem DOC. Pojawia się komunikat: ” Nie można przekonwertować 1 z 1 książek gdyż nie zawierają żadnych wspieranych formatów źródłowych”.
Proszę o pomoc. Pozdrawiam
Calibre, jak dotąd, nie obsługuje tego formatu. Trzeba DOCa przekonwertować w Wordzie, czy we Writerze na obsługiwany, np. RTF, DOCX, HTML i tego przekonwertowanego poddać dalszej konwersji w Calibre.
Witam i dziękuję za pomoc. Teraz konwertuje.
pozdrawiam
Witam ponownie,
mam następną zagadkę. Calibre nie chce formatować teksów w języku rosyjskim zapisanych w formacie RTF. A właściwie to uruchamia i przeprowadza proces formatowania tekstu do MOBI ale w efekcie, po otwarciu pliku, dostaję tekst z jakimiś dziwnymi literami i znakami.
Czy da się z tym coś zrobić?
Pozdrawiam
Hi there, You’ve performed a fantastic job. I’ll certainly digg it and for my part recommend to my friends. I am sure they’ll be benefited from this web site.
Witam! Często podmieniam okładki zakupionych książek w Calibre – są np kwadratowe – ale czy jest jakaś opcja w Calibre, żeby przyciął do pełnego ekranu dla PW2? Automatycznie przytnij – działa różnie.
Dodam że wszystkie książki konwertuję do azw3 i stosuję Quality Check – pozbywam się belki: „personal”
Jestem nowy . Mam czytnik ale nie wiem nic o calibre. Na początku pisze o konfiguracji programu nie wiem jak to zrobić. Otwarcie przez ,,preferencje ,, nic mi nie mówi . Maże ktoś wytłumaczy co trzeba zrobić – krok po kroku. Dziąkuję
Do ustawień/preferencji wchodzisz przez ikonkę z kołem zębatym na górze ekranu.
Swoją drogą, korzystanie z Calibre nie jest konieczne, aby korzystać z czytnika – można e-booki wgrywać bezpośrednio po podłączeniu do komputera, dla Kindle do katalogu „documents”.
witam,mam problem z wysyłaniem książek na kindla poprzez calibre wyskakuje mi error:Sending failed…
Traceback (most recent call last):
File „site-packages\calibre\gui2\email.py”, line 43, in run
File „site-packages\calibre\gui2\email.py”, line 130, in sendmail
File „site-packages\calibre\utils\smtp.py”, line 116, in sendmail
File „site-packages\calibre\utils\smtp.py”, line 108, in sendmail_direct
IOError: Failed to send mail: error(10060, 'Pr\xf3ba po\xb3\xb9czenia nie powiod\xb3a si\xea, poniewa\xbf po\xb3\xb9czona strona nie odpowiedzia\xb3a poprawnie po ustalonym okresie czasu lub utworzone po\xb3\xb9czenie nie powiod\xb3o si\xea, poniewa\xbf po\xb3\xb9czony host nie odpowiedzia’)
Retrying in 1 seconds…
Waiting 1 seconds before sending, to avoid being marked as spam.
You can control this delay via Preferences->Tweaks
Sending failed…
Traceback (most recent call last):
File „site-packages\calibre\gui2\email.py”, line 43, in run
File „site-packages\calibre\gui2\email.py”, line 130, in sendmail
File „site-packages\calibre\utils\smtp.py”, line 116, in sendmail
File „site-packages\calibre\utils\smtp.py”, line 108, in sendmail_direct
IOError: Failed to send mail: error(10060, 'Pr\xf3ba po\xb3\xb9czenia nie powiod\xb3a si\xea, poniewa\xbf po\xb3\xb9czona strona nie odpowiedzia\xb3a poprawnie po ustalonym okresie czasu lub utworzone po\xb3\xb9czenie nie powiod\xb3o si\xea, poniewa\xbf po\xb3\xb9czony host nie odpowiedzia’)
Job: „Wyślij Dziedziczka z przypadku emailem do ” failed with error:
Traceback (most recent call last):
File „site-packages\calibre\gui2\threaded_jobs.py”, line 83, in start_work
File „site-packages\calibre\gui2\email.py”, line 98, in __call__
IOError: Failed to send mail: error(10060, 'Pr\xf3ba po\xb3\xb9czenia nie powiod\xb3a si\xea, poniewa\xbf po\xb3\xb9czona strona nie odpowiedzia\xb3a poprawnie po ustalonym okresie czasu lub utworzone po\xb3\xb9czenie nie powiod\xb3o si\xea, poniewa\xbf po\xb3\xb9czony host nie odpowiedzia’)
Called with args: (u’C:\\Users\\Jo\\AppData\\Local\\Temp\\calibre_niz6h8\\z0orlkcaltmpfmt.mobi’, u’Dziedziczka z przypadku – Louise Allen.mobi’, u’, u’Ebook: Dziedziczka z przypadku’, u’W za\u0142\u0105czniku znajdziesz ebook\n\nDziedziczka z przypadku\n\tautorstwa Louise Allen\n\nw formacie MOBI.’) {u’log’: , u’abort’: , u’notifications’: }
Witam !
Mam taki problem – otóż używając Calibre po przekonwertowaniu z mobi do epub otrzymuję coś takiego – ” Epen o miłościF
o l w a w f A Ł m f b o t p w v
Ślub się nie odbółK ldwołanóK weroK haputK
kina Cormier siedziała w zakróstii i gapiła się w lustroK alaczego nie może płakać? ptrasznó ból czaił się gdzieś głębokoI ale jeszcze go nie czułaK
tlepiała tólko suche oczó w swoje odbicieK manna młoda jak z obrazkaK telon cienki jak pajęczóna przesłania twarzK oamiączko gorsetu atłasowej sukni wószówanej perełkami opada ponętnie z jej ramieniaK aługie czarne włosó zwinięte w miękki węzełK hażdóI kto widział ją tego ranka J jej matkaI siostraI macocha aaniella J twierdziłI że jest piękną panną młodąK – i tak wygląda cały plik.
Proszę o podpowiedź co zrobić by otrzymać poprawny plik epub ?
Jak dodać języki w calibrze? Potrzebuje kilku.
Dodać czy zmienić? Interfejsu czy czegoś innego? Jeśli chcesz zmienić język interfejsu to: Ustawienia/Wygląd/Główny interfejs/Wybierz język (wymaga ponownego uruchomienia).
Dodać, tak by książki miały zachowane znaki specjalne. Tych w naszym języku oraz dwóch innych, które używam nie brakuje.
Napisz proszę coś więcej i bardziej łopatologicznie. Chyba za późna pora, bo nie trybię na czym polega problem i co chcesz zrobić.
Witam, chciałabym prosić o pomoc – co zrobić aby po zmianie tytułu książki w bibliotece, wyświetlało mi taki sam po wgraniu na czytnik? Aktualnie wgrywa mi ten domyślny. Czy trzeba edytować dane we właściwościach pliku, czy można to zrobić za pośrednictwem calibre?
Hej! Mam pytanie…mimo ustawionego języka polskiego po konwertowania z PDF do MIDI nie działają mi polskie znaki. Co mam w takiej sytuacji zrobić?
Mam takie lamerskie pytanie, czy jest jakaś opcja aby mieć w Calibre skonfigurowane dwa konta?
Chodzi o to, że ja mam swoje książki, żona swoje, i jak są razem to się robi bałagan, czy da się to ogarnąć inaczej niż poprzez instalację programu na dwóch różnych komputerach bądź dwóch różnych kontach na jednym komputerze?
Ewentualnie, czy istnieje darmowa alternatywa dla Calibre, pozwalająca wgrywać książki na Kindle?
W Calibre można założyć więcej niż jedną bibliotekę, ikonka z książkami, z rozwijanego menu wybierasz „Utwórz”. Co więcej, każde z was może mieć kilka bibliotek, możliwości są nieograniczone ;-)
Dzięki, niestety jednak to nie do końca to, o co mi chodziło, książki dodane do wirtualnej biblioteki i tak w rezultacie ładują się do głównej, mało tego – po chwili znikają mi z biblioteki wirtualnej.
Chyba jednak prościej będzie zrobić oddzielne konto na komputerze do obsługi drugiej instancji Calibre.
Nie chodzi o wirtualną bibliotekę, tylko o dodanie zupełnie nowej przez „Zmień/Dodaj” z rozwijanego menu przy ikonie biblioteki.
https://manual.calibre-ebook.com/gui.html#library
Mam w tej chwili kilka bibliotek, książki polskie osobno, amazon osobno, bookrage, wolne lektury, twórczość własna. Każdy zbiór w innej bibliotece..
Czy ktoś podpowie jak ma skonfigurowanego Calibre z adresem w domenie „gmail”?
W ustawieniach Calibre, zakładce „Udostępnianie/Udostępnianie książek poprzez e-mail” nie ma dostępnego „gmail” tylko „gmx”. Nie chcę tam zakładać nowego konta.
Wpisałem:
Nazwa komputera = smtp.gmail.com, Port=587
Nazwa użytkownika= wiadomo, to co jest przed (at)
Hasło= xxxxxxxxx
Szyfrowanie=TLS
Przy testowej próbach wysyłki e-maila, pojawia się każdorazowo błąd. Otrzymałem też na poczte gmail, informację o tym, iż Google powstrzymał próbę zalogowania się.
W Calibre zastąpiono gmaila przez gmx ponoć dlatego, że gmail ma bardzo słabą obsługę przez smtp (chcą zmusić do korzystania z interfejsu webowego). Autor to wyjaśniał tutaj: https://bugs.launchpad.net/calibre/+bug/1370256
Niemniej już w 2012 gmail działał bardzo słabo w Calibre i radziłem zmienić na dowolne inne konto.
http://swiatczytnikow.pl/co-sprawdzic-jesli-nie-dziala-wysylanie-mailem-plikow-na-kindle/ (punkt 4).
Tak doczytałem, że ze domena gmail są problemy. Założyłem zatem konto na sugerowanym przez Calibre-gmx. W dalszym ciągu w czasie testu, zarówno przy wysyłce na adres pocztowy „kindle”, a także alternatywne adresy pocztowe, pojawia się informacja o błędzie.
Mam wpisane:
Wyslij e-mail od: nazwa@gmx.com
Nazwa komputera: mail.gmx.com, Port: 587
Nazwa użytkownika; @gmx.com
Hasło: xxxxxxx
Szyfrowanie; TLS
Sądziłem, ze to może wina programu antywirusowego, firewalla. Jednak dzieje się tak i pod Windowsem7 i Linuxem Minte 18
Czy adres z którego się wysyła, musi być wcześniej skonfigurowany w zewnętrznym kliencie poczty- Thunderbird?
Witam. Caliber mam juz od kilkulat i nigdy nie mialam problemow az do wczoraj. Probowalam kilkakrotnie i nic nie moge zrobi. podczas konwertuj ksiazke z Pdf wyskakuje mi blad. Oto przyklad. Konwertuj książkę 1 z 1 ((Milc-Ziembińska Urszula – Tajemnica 'Elizabeth Arden’))
C:\Program Files (x86)\Calibre2\pylib.zip\dateutil\parser.py:339: UnicodeWarning: Unicode equal comparison failed to convert both arguments to Unicode – interpreting them as being unequal
Resolved conversion options
calibre version: 2.64.0
{’asciiize’: False,
'author_sort’: None,
'authors’: None,
'base_font_size’: 0.0,
'book_producer’: None,
'change_justification’: u’original’,
'chapter’: u”//*[((name()=’h1′ or name()=’h2′) and re:test(., '\\s*((chapter|book|section|part)\\s+)|((prolog|prologue|epilogue)(\\s+|$))’, 'i’)) or @class = 'chapter’]”,
'chapter_mark’: u’pagebreak’,
'comments’: None,
'cover’: u’C:\\Users\\JOANNA~1\\AppData\\Local\\Temp\\calibre_as3ywj\\amzchg.jpeg’,
'debug_pipeline’: None,
'dehyphenate’: True,
'delete_blank_paragraphs’: True,
'disable_font_rescaling’: False,
'dont_compress’: False,
'duplicate_links_in_toc’: False,
’embed_all_fonts’: False,
’embed_font_family’: None,
'enable_heuristics’: False,
'expand_css’: False,
'extra_css’: None,
'extract_to’: None,
'filter_css’: u”,
'fix_indents’: True,
'font_size_mapping’: None,
'format_scene_breaks’: True,
'html_unwrap_factor’: 0.4,
'input_encoding’: None,
'input_profile’: ,
'insert_blank_line’: False,
'insert_blank_line_size’: 0.5,
'insert_metadata’: False,
'isbn’: None,
'italicize_common_cases’: True,
'keep_ligatures’: False,
'language’: None,
'level1_toc’: None,
'level2_toc’: None,
'level3_toc’: None,
'line_height’: 0.0,
'linearize_tables’: False,
'margin_bottom’: 5.0,
'margin_left’: 5.0,
'margin_right’: 5.0,
'margin_top’: 5.0,
'markup_chapter_headings’: True,
'max_toc_links’: 50,
'minimum_line_height’: 120.0,
'mobi_file_type’: u’old’,
'mobi_ignore_margins’: False,
'mobi_keep_original_images’: False,
'mobi_toc_at_start’: False,
'new_pdf_engine’: False,
'no_chapters_in_toc’: False,
'no_images’: False,
'no_inline_navbars’: True,
'no_inline_toc’: False,
'output_profile’: ,
'page_breaks_before’: u”//*[name()=’h1′ or name()=’h2′]”,
'personal_doc’: u'[PDOC]’,
'prefer_author_sort’: False,
'prefer_metadata_cover’: False,
'pretty_print’: False,
'pubdate’: None,
'publisher’: None,
'rating’: None,
'read_metadata_from_opf’: u’C:\\Users\\JOANNA~1\\AppData\\Local\\Temp\\calibre_as3ywj\\mszwbt.opf’,
'remove_fake_margins’: True,
'remove_first_image’: False,
'remove_paragraph_spacing’: False,
'remove_paragraph_spacing_indent_size’: 1.5,
'renumber_headings’: True,
'replace_scene_breaks’: u”,
'search_replace’: '[]’,
'series’: None,
'series_index’: None,
'share_not_sync’: False,
'smarten_punctuation’: False,
'sr1_replace’: None,
'sr1_search’: None,
'sr2_replace’: None,
'sr2_search’: None,
'sr3_replace’: None,
'sr3_search’: None,
'start_reading_at’: None,
'subset_embedded_fonts’: False,
'tags’: None,
'timestamp’: None,
'title’: None,
'title_sort’: None,
'toc_filter’: None,
'toc_threshold’: 6,
'toc_title’: None,
'transform_css_rules’: '[]’,
'unsmarten_punctuation’: False,
'unwrap_factor’: 0.45,
'unwrap_lines’: True,
'use_auto_toc’: False,
'verbose’: 2}
InputFormatPlugin: PDF Input running
on C:\Users\JOANNA~1\AppData\Local\Temp\calibre_as3ywj\ycg0ka.pdf
Converting file to html…
pdftohtml log:
Page-1
Page-2
Page-3
Page-4
Page-5
Page-6
Page-7
Page-8
Page-9
Page-10
Page-11
Page-12
Page-13
Page-14
Page-15
Page-16
Page-17
Page-18
Page-19
Page-20
Page-21
Page-22
Page-23
Page-24
Page-25
Page-26
Page-27
Page-28
Page-29
Page-30
Page-31
Page-32
Page-33
Page-34
Page-35
Page-36
Page-37
Page-38
Page-39
Page-40
Page-41
Page-42
Page-43
Page-44
Page-45
Page-46
Page-47
Page-48
Page-49
Page-50
Page-51
Page-52
Page-53
Page-54
Page-55
Page-56
Page-57
Page-58
Page-59
Page-60
Page-61
Page-62
Page-63
Page-64
Page-65
Page-66
Page-67
Page-68
Page-69
Page-70
Page-71
Page-72
Page-73
Page-74
Page-75
Page-76
Page-77
Page-78
Page-79
Page-80
Page-81
Page-82
Page-83
Page-84
Page-85
Page-86
Page-87
Page-88
Page-89
Page-90
Page-91
Page-92
Page-93
Page-94
Page-95
Page-96
Page-97
Page-98
Page-99
Page-100
Page-101
Page-102
Page-103
Page-104
Page-105
Page-106
Page-107
Page-108
Page-109
Page-110
Page-111
Page-112
Page-113
Page-114
Page-115
Page-116
Page-117
Page-118
Page-119
Page-120
Page-121
Page-122
Page-123
Page-124
Page-125
Page-126
Page-127
Page-128
Page-129
Page-130
Page-131
Page-132
Page-133
Page-134
Page-135
Page-136
Page-137
Page-138
Page-139
Page-140
Page-141
Page-142
Page-143
Page-144
Page-145
Page-146
Page-147
Page-148
Page-149
Page-150
Page-151
Page-152
Page-153
Page-154
Page-155
Page-156
Page-157
Page-158
Page-159
Page-160
Page-161
Page-162
Page-163
Page-164
Page-165
Page-166
Page-167
Page-168
Page-169
Page-170
Page-171
Page-172
Page-173
Page-174
Page-175
Page-176
Page-177
Page-178
Page-179
Page-180
Page-181
Page-182
Page-183
Page-184
Page-185
Page-186
Page-187
Page-188
Page-189
Page-190
Page-191
Page-192
Page-193
Page-194
Page-195
Page-196
Page-197
Page-198
Page-199
Page-200
Page-201
Page-202
Page-203
Page-204
Page-205
Page-206
Page-207
Page-208
Page-209
Page-210
Page-211
Page-212
Page-213
Page-214
Page-215
Page-216
Page-217
Page-218
Page-219
Python function terminated unexpectedly
[Errno 13] Permission denied: u’C:\\Users\\JOANNA~1\\AppData\\Local\\Temp\\calibre_as3ywj\\rasudv_plumber\\index.html’ (Error Code: 1)
Traceback (most recent call last):
File „site.py”, line 132, in main
File „site.py”, line 109, in run_entry_point
File „site-packages\calibre\utils\ipc\worker.py”, line 190, in main
File „site-packages\calibre\gui2\convert\gui_conversion.py”, line 31, in gui_convert_override
File „site-packages\calibre\gui2\convert\gui_conversion.py”, line 25, in gui_convert
File „site-packages\calibre\ebooks\conversion\plumber.py”, line 1060, in run
File „site-packages\calibre\customize\conversion.py”, line 241, in __call__
File „site-packages\calibre\ebooks\conversion\plugins\pdf_input.py”, line 50, in convert
File „site-packages\calibre\ebooks\pdf\pdftohtml.py”, line 99, in pdftohtml
IOError: [Errno 13] Permission denied: u’C:\\Users\\JOANNA~1\\AppData\\Local\\Temp\\calibre_as3ywj\\rasudv_plumber\\index.html’
Prosze o pomoc Joanna
Czy ktoś wie, co ustawić w Calibre, by przy zapisywaniu plików na dysk nie usuwał z nazw polskich znaków?
Ustawienia/Zapis książek na dysk –
Usunąć zaznaczenie przy: Zamieniaj znaki spoza angielskiego alfabetu na ich angielskie odpowiedniki.
Osobiście nie polecam stosowania polskich znaków w nazwach plików.
Jakby co to ostrzegałem.
Przez rok byłem szczęśliwym użytkownikiem calibre. Dziś podkusiło mnie jakieś złe licho i zrobiłem upgade.
Przy próbie wczytania kolejnej książki ukazuje się komunikat:
Nie znaleziono punktu wejścia procedury
SetCurrentProcesExplicitAppUserModeIID w bibliotece SHELL32.dll.
Ktoś się z tym spotkał?
Jak ustawic w calibre etykiety? Chodzi mi o to, ze jak wrzucam książki to wszystkie widnieją jako triller a wg pobranych metadane jest calkiem inaczej.
Tadek.
Witam. Na starym laptopie nie miałem prawie żadnego problemu z calibrem, niestety laptop zaczyna „siadać”. Siedzę już kilka dni i nie mogę przenieść biblioteki na nowy laptop. Pomocy!!!!
Gdy za pomocą Calibre odczytuję plik .mobi, albo .epub w poglądzie mam bardzo nieładnie poszerzone okienko, co w konsekwencji skutkuje dostosowującym się do niego tekstem (który raczej nie był pisany z myślą o takiej proporcji), a nawet nienaturalnie rozszerzonymi zdjęciami. Ręczna zmiana proporcji okna daje efekt jedynie tymczasowy. Po ponownym uruchomieniu książki nienaturalne proporcje dalej zaburzają układ książki, który wcześniej próbowałem ratować. Ja wiem, że raczej mało kto korzysta z Calibre w celu czytania – służy on znacznie częściej zwyczajnie do magazynowania biblioteki książek, jednak są takie książki (np. podręczniki do Photosopa, czy Illustratora), które wolę mieć przed oczami na monitorze, niż na Kindlu, gdzie grafiki są strasznie nieczytelne, a jest to rzecz kluczowa w komfortowym poszerzaniu swojej wiedzy. Gdyby dysponował ktoś (może autor strony) jakimś rozwiązaniem, to byłbym niezmiernie za to wdzięczny. Jeśli jednak nie to cóż… i tak mam PDF’a, ale trochę irytująca jest świadomość istnienia takiego zaniedbania ze strony twórców.
Używam Calibre portable. Wczoraj przestał działać. Klikanie na niego nic nie dawało, co więcej, niektórych folderów, nie dało się otworzyć, wyskakiwał komunikat, że uszkodzone. Skopiowałem więc bibliotekę w inne miejsce i usunąłem całą resztę. Chociaż nie było łatwo- kasowanie też nie działało. Ściągnąłem nową wersję, zainstalowałem skopiowałem pliki ze starej biblioteki do nowej i… calibre nie widzi książek. Jak dodam jakąś nową książkę, to zapisuje się ona w tym samy folderze, co stare książki, ale widoczna jest tylko ta nowa. Próbowałem na różne sposoby 'przełaczać/utworzyć bibliotekę’, nie widzi i już.
Prawdopodobnie masz uszkodzony plik metadata.db, w którym Calibre trzyma dane o książkach w bibliotece, plik jest osobny dla każdego folderu biblioteki i powinien się znajdować w głównym folderze biblioteki, tam gdzie foldery z autorami.
Jeśli kojarzysz cokolwiek z baz danych, np. wiesz czym są tablice, możesz pobrać program sqlitebrowser, https://sqlitebrowser.org/ którym możesz podejrzeć, co masz w bazie Calibre, tzn. pliku metadata.db. Chyba tablica books, nazwa jest dość oczywista.
Jeśli nie wiesz jak otworzyć bazę, albo plik metadata.db jest pusty, może tak być jeśli były problemy z odczytem z pendrive, to można odtworzyc bazę na podstawie książek znajdujących się w folderze biblioteki Calibre. Opcja jest w rozwijanym menu wyboru biblioteki, „restore coś tam,” i trwa dość długo, bo Calibre skanuje cały folder.
Plik chyba był uszkodzony, ale sposób z „restore coś tam” zadział. Trwało to ponad godzinę, bo książek mam prawie 3 GB, ale udało się.
Konserwacja biblioteki – odtwórz bazę danych.
Wielkie dzięki!