Humble Book Bundle: Python to co najmniej czwarty już pakiet na temat tego języka z wydawnictwa No Starch Press.
To już powracająca tradycja. Skoro mamy maj, pojawia się pakiet o Pythonie. Podobny omówiłem rok temu, były też wcześniej. W tym roku mamy 18 książek, z czego 7 nowości. Jest też inna kolejność, dlatego warto się przyjrzeć nawet jeśli kupowaliście poprzednie pakiety. Może jest coś, czego jeszcze nie macie.
Zestaw będzie do kupienia do 23 maja.
Dlaczego (nadal) warto uczyć się Pythona?
Na indeksie PYPL, pokazującym częstotliwość wyszukiwań języków programowania w sieci Python zajmuje wciąż pierwsze miejsce z 27,85%.
Udział znów spadł w stosunku do ubiegłego roku, co świadczy o tym, że zainteresowanie Pythonem osiągnęło już swój szczyt. A może jest już coraz więcej programistów, którzy mają taką biegłość, że nie muszą wszystkiego szukać w sieci.
Nieco bardziej opóźniony wobec PYPL jest indeks TIOBE, który pokazuje ilu mamy wykwalifikowanych programistów na świecie. Tutaj Python awansował w ciągu ubiegłego roku na pierwsze miejsce, wyprzedzając C i Javę.
Powtórzę, co pisałem rok temu: oczywiście nie każdy planuje karierę jako programista. Podstawy Pythona mogą się przydać w innych sytuacjach. Z punktu widzenia czytelników e-booków, ważne może być, że Python używany jest w programie Calibre. Jego znajomość przyda się do pisania „recept” generujących gazetki z blogami, jak i wtyczek do samego programu.
Ja zacząłem się uczyć Pythona dwa lata temu i wykorzystuję go w kwestiach dotyczących tego bloga, jak np. generowanie listy Excela z promocji noworocznej Ebookpoint, albo tabelek z TOP 100 sprzedaży. Zrobiłem sobie również „galerię dnia”, czyli codziennie generowaną stronę w sieci lokalnej, która pokazuje zdjęcia wykonane przeze mnie tego dnia w poprzednich latach.
Co mnie w Pythonie zaskakuje to oszczędność kodu, że programy są niewielkie, ale bardzo czytelne. Miałem przed rozpoczęciem nauki tego języka doświadczenia choćby z PHP czy Perlem, no i kilka przyzwyczajeń trzeba zmienić, ale jak się przestawimy, praca z tym językiem jest bardzo wygodna.
Lista książek
Oto lista książek, które tak jak poprzednio wstawiłem do tabelki. Tym razem mamy cztery pakiety, czy też progi cenowe. Pogrubiłem tytuły nowe.
Linki prowadzą do Amazonu (tytuły oryginalne), albo do naszej porównywarki (wydania polskie).
Podaję rok wydania, który w przypadku Pythona ma znaczenie – wychodzą wciąż nowe wersje języka. Z drugiej strony, jeśli chcemy się uczyć – istotne jest to, że wszystkie książki wspominają o Pythonie 3.x i nie mieszają już w głowach z drugą wersją.
Zauważyć możecie, że bardzo dobrze wygląda rynek tych książek w Polsce – w praktyce Helion przekłada i wydaje wszystkie książki z No Starch Press. Te wszystkie, które były rok temu nowościami teraz są już wydane w Polsce. To też świadczy o ogromnej popularności tego języka w naszym kraju.
Aha, pięć książek Ala Sweigarta przeczytamy bezpłatnie na stronie autora, który udostępnia je na wolnej licencji:
- Automate the Boring Stuff with Python (tu jest też kurs na Udemy, do którego autor rozdawał niedawno kody, ale już się skończyły)
- Beyond the Basic Stuff with Python
- Invent Your Own Computer Games with Python, 4th Edition
- Cracking Codes with Python
- The Big Book of Small Python Projects
Oczywiście w Humble Bundle dostajemy trzy formaty, zresztą sam autor linkuje na swojej stronie do Amazonu i wydawcy.
Co wybrać?
W najtańszym progu mamy dwie pozycje dla osób, które mają już pewne doświadczenie. Chyba po raz pierwszy są tak tanio. Po pierwsze – książkę o matematyce, która będzie raczej niszowa, ale dopiero niedawno wydał ją Helion, tak więc zauważył jej potencjał. Z kolei „Python Playground” to 14 omówionych od początku do końca projektów dla „dociekliwych programistów” – i faktycznie, tam więcej będzie zabawy niż nadziei, że zastosujemy przygotowane programy w praktyce. Ale tak też można uczyć się języka.
W drugim progu znajdziemy np. „Serious Python” – ma uczynić z juniora bardziej doświadczonego programistę. Poleca tę książkę m.in. Al Sweigart.
Tym razem najciekawszy wydaje się trzeci pakiet, ten za 16 EUR. Znajdziemy tam trzy relatywnie nowe książki dla średniozaawansowanych, pozwalające nabyć biegłości w codziennej pracy. Zwracam uwagę na „Beyond the Basic Stuff with Python” – to jest niedawno wydana książka Sweigarta dla osób, które nauczyły się języka z jego „Automate…”, które bywało krytykowane za pomijanie pewnych rzeczy. W tej drugiej książce będziemy mieli rzeczy, które są wymagane, aby wejść wyżej, choćby debugowanie, kontrola wersji, programowanie obiektowe. Z kolei „Python One-Liners” przekonuje o tym, że wbrew zasadom języka (który preferuje prostotę), istnieją zastosowania, gdzie takie jednolinijkowce mogą być potężne, przydatne, a czasami i bardziej zrozumiałe.
Warta uwagi się też „Dive Into Algorithms” – to jest przegląd najpopularniejszych historycznie i praktycznie algorytmów oraz ich zastosowania w Pythonie. Coś dla tych, którzy zajęcia ze studiów już dawno zapomnieli lub… nigdy ich nie mieli.
Bardzo nietypowa jest z kolei „Learn Python Visually” – to niby rzecz dla początkujących, ale zaczyna się zupełnie inaczej niż większość podręczników. Dzięki dodatkowej bibliotece Processing od razu zaczynamy tworzyć różne ilustracje. Dobra metoda dla tych, którzy zniechęcają się do programowania „bo to matematyka”.
W najwyższym progu znajdziemy dwa bardzo dobre podręczniki, ale jest szansa, że już je macie. Przypomnę, że „Automate the Boring Stuff with Python” to cieszący się ogromną popularnością podręcznik Pythona dla początkujących, mający jednak inny układ niż „Python Crash Course”. Nie ma tu pełnego przeglądu języka, po krótkim wprowadzeniu przechodzimy do różnych praktycznych zastosowań (często z udziałem bibliotek), dotyczących np. obróbki obrazków, odczytywania i generowania arkuszy Excela, przerabiania dużej ilości tekstu czy plików na dysku. To jest w tym momencie mój podstawowy podręcznik i doceniam, jak autor szybko przechodzi do praktyki.
Pobieranie e-booków
Po zakupie możemy od razu przejść do książek (przycisk „Get your Books”), link dostaniemy też na maila. Przydatną rzeczą jest „Bulk Download” czyli możliwość pobrania wszystkich książek w danym formacie jednym kliknięciem. Dla koneserów jest nawet możliwość pobrania zakupionych e-booków z… torrentów.
Wszystkie e-booki są w trzech formatach: MOBI, EPUB i PDF, co da nam elastyczność w czytaniu ich na dowolnym urządzeniu.
Niektóre pliki mogą być większe niż 50 MB, przez co nie „przejdą” na Kindle wysłane mailem. Pisałem o tym, jak je można zmniejszyć.
Wsparcie dla Świata Czytników i organizacji charytatywnych
Jak już nieraz wspominałem, jestem partnerem Humble Bundle, dlatego jeśli kupicie pakiet, korzystając z mojego linku, macie szansę wspomóc również Świat Czytników.
W ostatnim roku zmieniła się strona serwisu. Wcześniej mieliśmy suwaczek z możliwością wybrania ile dajemy wydawcom, ile na cele charytatywne, ile wreszcie dostanie sam serwis czy wspierający go partner.
Teraz możliwość wyboru pojawia się dopiero gdy klikniemy „Adjust donation” po prawej stronie ekranu.
Tam trzeba jeszcze raz kliknąć „Custom amount”, aby pojawił się suwaczek znany z poprzedniej wersji serwisu.
Wśród organizacji charytatywnych jest fundacja Hacker Initiative oraz Python Software Foundation, zajmująca się rozwojem Pythona.
Podsumowanie
Python cieszy się wciąż ogromną popularnością, dlatego nie dziwi mnie, że Humble Bundle regularnie powtarza pakiet z e-bookami. Wydawnictwo No Starch Press jest bardzo cenione za jakość książek, tyle wiedzy za ok. 130 zł rzadko można kupić. Choć nie da się nie zauważyć pewnej inflacji – rok temu najwyższy (trzeci) pakiet kosztował około 70 zł.
Nawet jeśli dwa niższe progi potraktujemy jako odgrzewane kotlety, dwa najwyższe pakiety same w sobie zapewniają dużą wartość. Tym bardziej jeśli nie skorzystaliśmy w poprzednich latach, teraz jest kolejna okazja.
A jak Wy oceniacie dobór książek do tego pakietu? No i ile książek z poprzednich pakietów wykorzystaliście? :-)
Przypominam, że tegoroczny Humble Book Bundle: Python by No Starch Press potrwa do 23 maja.
nie warto uczyć się pythona
lepiej RUBY
szybszy, lepsza składnia, jest prawdziwie obiektowy
jeśli potrzebujesz szybkości jeszcze większej masz crystal
małe mRuby czy nawet mcruby
do wbudowania w esp czy inne maleństwa
Bzdura. Warto uczyć się kilku języków, a następnie dobrać najlepiej pasujący do zadania. Czasami będzie to Python, czasami bash, a czasami SQL i kawałek bazy danych.
NB. Ja do Ruby’ego miałem za 2 podejścia i na razie oba nieudane.
Bzdura, warto uczyć się róznych języków czyli skryptowy : np. Ruby lub Haskel
assembler np. ARM lub RISC-V
kompilowane np. C , Rust czy go
absolutnie nie warto uczyć się źle zaprojektowanych języków
Skąd się biorą tacy ludzie? :)
stąd, że nieuki proponują pythona lub perla zamiast normalne jezyki.
jeszcze rozumiem dyskusje go czy rust albo c, c++ ale tu nie ma nad czym dyskutować
Nie warto uczyć się powolnych i nieuzytecznych języków
dlatego ta promocja, bo nikt tego juz się nie uczy
Jeżeli chodzi o Pythona to warto jeszcze wspomnieć o bezpłatnym ebooku Python dla wszystkich:
http://py4e.pl/
O proszę, nie znałem tego, widzę że to tłumaczenie całkiem popularnego e-booka. Przejrzę go i pewnie opiszę w osobnym poście.
Może niektórych zainteresuje: omówienie większości książek autorstwa Ala Sweigarta (czyli autora pięciu z nich).
https://www.reddit.com/r/learnprogramming/comments/uhjk9j/comment/i78jhh9/
Pytanie na serio bo nie znalazłem info. Wszystko książki są po angielsku?Nawet jeśli jest istnieje polska wersja?
Hmm, myślałem że to oczywiste :) Humble Bundle ma wyłącznie książki po angielsku. Podlinkowałem obok stron na Amazonie również wersje polskie, żeby pokazać ile zostało przetłumaczonych na polski. W tym momencie część tych wydanych przez Helion ma zniżkę -45%.
Kupiłem i jestem w miarę zadowolony – ale moim zdaniem przepłaciłem, bo za cenę paczki mogłem kupić 1 pozycję drukowaną no starchu na amazonie.
Learn Python Visually wydawał się ciekawy, jednak używa zupełnie niepopularnej biblioteki processing.py, a podobne rzeczy możemy zrobić przecież w turtle czy pygame albo tkinter – one są popularniejsze niż processing.
Od Practical Deep Learning oczekiwałem lepszej jakości tekstu a wyszło naprawdę średnio; plus jedyny, że opisuje numpy. W poprzedniej paczce była o wiele lepsza książka Deep Learning Visual Aproach.
Beyond the basic stuff jest dobra, jednak zbyt ogólna – wszystkiego po troszeczku – a co jest do wszystkiego to najczęściej jest do niczego. W zasadzie paczkę kupiłem tylko dla crash course i Automate the boring stuff – innych niż tu wymienione z paczki jeszcze nie czytałem
Dodam jeszcze, że „Big book of Python Projects” niestety można traktować jedynie jako ciekawostkę – nie są to praktyczne projekty jak w „Automate…” ani przydatne – więc trochę się zawiodłem