Jak dodać dodatkowe kolumny w Calibre? Zapraszam do gościnnego artykułu Roberta Hnatiuka.
Wiele osób chciałoby w Calibre przy dodawaniu e-booków umieścić własne dodatkowe informacje. Zwykle jednak obawiają się, że wymaga to „przekopywania” się przez dokumentację programu.
Tymczasem sprawa jest stosunkowo prosta i dziś pokażemy jak to zrobić.
Jak wygląda Calibre każdy wie (tu wersja 64-bitowa):
(Kliknięcie ilustracji otwiera pełną wersję)
Na górze spisu książek widzimy nagłówki kolumn: Tytuł, Autor(rzy), Cykl, Ocena, itd.
Dodanie kolumny
Klikamy prawym klawiszem myszy na tytule (dowolnego) nagłówka.
Pojawi się menu dotyczące konkretnej kolumny, ale na końcu będzie „Dodaj własne kolumny”.
Po wybraniu tej opcji wyświetli nam się okienko zarządzania kolumnami:
(Możemy tu także zaznaczać, które kolumny mają być widoczne w oknie głównym.)
Na dole okna znajduje się przycisk „Dodaj własną kolumnę”. Po kliknięciu na niego pojawia się kolejne okno na którym definiujemy właściwości naszej kolumny:
Jeżeli skorzystamy z opcji „Szybkie tworzenie”, zostaną wstępnie wprowadzone wszystkie niezbędne informacje np:
Ponieważ jednak chcemy stworzyć własną kolumnę, sami wypełnimy niezbędne pola.
Kolumną taką może być kolumna „Pożyczona” (w domyśle – książka).
Wypełnianie zaczynamy od wybrania typu kolumny:
Rozpoczynamy od tej opcji, ponieważ może ona zaważyć na opisach jakie wprowadzimy w pozostałych polach właściwości kolumny.
W tym przypadku interesuje mnie tylko opcja „Tak/Nie”, bo daje ona możliwość zapisania aż trzech niezbędnych informacji o pożyczeniu książki (e-booka). Uzupełniamy również pozostałe informacje.
Kolejno:
- Nazwa wyszukiwania (np. pozyczona_tak_nie) – to co wpiszemy w tym miejscu, dobrze trzeba przemyśleć, bo będzie to nazwa wykorzystywana przez Calibre do definiowania „Zapisanych wyszukiwań” (w oknie głównym). Treść ta pojawi się w nagłówku, gdy wygenerujemy katalog książek, po wszystkim (gdy zapiszemy/zaakceptujemy już utworzenie kolumny) Calibre sam dodaje przed tą nazwą znak „#”, informując, że jest to kolumna przez nas zdefiniowana.
- Nagłówek kolumny (np. Pożyczona) – to co tu wpiszemy, będzie nam się pokazywało w nagłówku kolumny Calibre, czyli to będzie widoczne w oknie głównym.
- Typ kolumny – tu wybieramy typ danych, ten wybór ogranicza w jaki sposób i na co pozwoli nam Calibre przy wprowadzaniu danych. Jeżeli to będą dane „Tak/Nie”, to tylko to pozwoli wprowadzić, jeżeli „Data”, to będziemy mogli wprowadzić tylko dane z zakresu daty itp.
- Opis – tu dodajemy opis informacji jaka jest zaznaczana w kolumnie.
Gdy już wszystkie niezbędne dane na temat kolumny wpiszemy i zatwierdzimy Calibre wyświetli wszystkie kolumny, wzbogacone o naszą, nowo utworzoną:
Teraz pozostaje nam tylko przyciśnięcie przycisku „Zastosuj” i Calibre standardowo zapyta nas, czy uruchomić program ponownie.
Po ponownym uruchomieniu Calibre, możemy na liście zobaczyć dodatkową kolumnę:
Jak widać, wszystko co wprowadzaliśmy do pól właściwości kolumny jest w jakiś sposób wykorzystywane.
Po kliknięciu (w kolumnie) na wierszu konkretnego e-booka, zobaczymy „ułatwienie” wprowadzania danych przez Calibre:
Gdyby była to kolumna z datą, Calibre wyświetliłby kontrolkę kalendarza. Z kolei kolumna z listą, pokazywałaby dane powtarzające się w całej kolumnie (o tym za chwilę przy sposobach wykorzystania).
Własne metadane
Od teraz, przy wprowadzaniu metadanych e-booka w Calibre zobaczymy dodatkową zakładkę „Własne metadane”:
Po kliknięciu na tę zakładkę, zobaczymy wszystkie kolumny jakie „dodatkowo” utworzyliśmy w Calibre:
Na zrzucie ekranu widać więcej kolumn „własnych” i ich zastosowania. Oczywiście, każdy może to zrobić po swojemu, oraz inaczej nazywać.
Jednocześnie widzimy trzy przyciski dające nam możliwość szybkiego ustawienia dla kolumn Tak/Nie: „Tak”, „Nie” oraz „Wyczyść”.
Jakie kolumny można stworzyć?
Poniżej wyjaśniam do czego używam tych kolumn.
- AZW3 – (Tak/Nie) ta informacja mówi mi, czy mam wygenerowany format e-booka AZW3, do „wrzucania” plików na czytnik przez kabel.
- Przeczytane – (Tak/Nie) ta informacja chyba nie wymaga komentarza, choć można tu zrobić listę z datą, lub rokiem (łatwe podsumowania) :-).
- Udostępnianie – (Tak/Nie) to, że dostałem e-booka od kolegi, nie znaczy, że mogę go udostępniać dalej (tzw. dozwolony użytek).
(Tak, wiem, e-book to usługa, ale mamy tu się czegoś nauczyć, a nie rozważać zawiłości prawne.) - Wł.Mobi – (Tak/Nie – „Własne Mobi”) ta informacja mówi mi, czy ja wygenerowałem e-booka w formacie (dual) Mobi.
- Księgarnia – (Lista) ta informacja wskazuje w której księgarni zakupiłem e-booka. Ponieważ jest ich kilka, a czasem zdarza się, że e-book zostaje poprawiony. Trzeba pamiętać skąd go mamy.
(Zawartość listy powiększa się, wraz z wprowadzaniem przez nas nowych pozycji w kolumnie – tu: kolejne księgarnie).
- Pożyczona – (Tak/Nie) na początku artykułu wyjaśniłem cel utworzenia tej kolumny.
Myślę, że dalsze wyjaśnienia są już zbędne, a niejako „po drodze”, wyjaśniłem do czego używam dodatkowych kolumn. Oczywiście, każdy może to zrobić po swojemu. Powyżej przedstawiłem tylko możliwy przykład.
Pozdrawiam wszystkich
Robert Hnatiuk
Dzięki za info!
Przydatny artykuł. Teraz pytanie: czy da się jakoś masowo ustawić parametr „tak/nie” do ebooków? Chciałbym oznaczyć na raz wszystkie przeczytane ebooki, a tymczasem muszę to robić na piechotę.
Zaznaczasz książki, naciskasz E i ustawiasz wartość własnej kolumny na „tak”.
Ha! Wiedziałem, że to musi być możliwe! O to właśnie chodziło. Wielkie dzięki ;)
Przydatny artykuł. Czy są wtyczki do Calibre, które przy edycji metadanych umożliwiłyby automatycznie dodanie informacji o średniej ocenie danej książki w portalu Lubimy czytać?
Czy jest wtyczka, która pozwala dodać do Calibre informację o pierwszym wydaniu książki (włącznie z papierowymi wydaniami)?
Taka wtyczka istnieje (Ustawienia > Zmień ustawienia calibre > Wtyczki > Szukaj wtyczki > wpisz LubimyCzytac). Wtyczka może przekonwertować średnią ocenę na gwiazdki w calibre (co nie jest zbyt dokładne, bo ocena 10-stopniowa konwertowana jest na 5-gwiazdkową) lub w postaci numerycznej, która zapisuje się do komentarza i można ją automatycznie skopiować/przenieść do własnej kolumny (korzystając z wtyczki METAmover).
Informacje o pierwszym wydaniu nie są możliwe do uzyskania w sposób automatyczny, gdyż chyba nie istnieje baza online, z której tego typu informacje można pobrać.
Tak, ale gwiazdki są bezużyteczne – za mało dokładne. W praktyce funkcjonuje tylko *** lub **** i niewiele z tego wynika.
Wtyczka potrafi też pobrać wartość numeryczną, bo sam z tego korzystam. Trzeba wejść do konfiguracji wtyczki i ustawić odpowiednią opcję.
Faktycznie ocena liczbowa jest w opisie. Jednak lepiej byłoby mieć taką ocenę w kolumnie, zamiast oceny gwiazdkowej.
W swojej bibliotece dodałem kolumnę, do której ręcznie wklepuję ocenę cyfrową, a kolumnę z gwiazdkami usunąłem.
Osobiście też tak zrobiłem, ale nic nie wpisuję ręcznie tylko wtyczką METAmover przenoszę automatycznie do własnej kolumny ze średnią oceną.
Skala pięciogwiazdkowa jest nieporozumieniem.
Co wpisałeś w pozycje format liczb.
Wtyczka METAmover nie przenosi oceny cyfrowej tylko liczbę stron z opisu.
To jest odpowiedź dla @Arek.
Trzeba odpowiednio skonfigurować własne kolumny i ta dla Oceny LC powinna mieć ustawione liczby wymierne.
Poczytaj tutaj o wtyczce i jej konfiguracji: http://forum.eksiazki.org/calibre-f164/plugin-pobieranie-metadanych-z-lubimyczytac-pl-nowy-watek-t15548.html
Pierwsze wydania są w BiblioNetce.
Dziękuję. Warto wiedzieć. Ostatnio rzadko tam zaglądałem, muszę się przeprosić z BiblioNetką.
Jeśli ktoś chce mieć kolumnę „Cena”, bo np. podlicza, ile wydał na ebooki, można ją sformatować tak, żeby miała odpowiedni format, z dwoma miejscami po przecinku. Wybieramy typ kolumny „Liczby wymierne”, a w polu format wpisujemy: {0:,.2f}, co nam wymusi taki format.
https://imgur.com/a/rJwWR
ja z tym calibre mam problem, próbowałem obrobić „Kaznodzieję” Lackberg, gdyż ta wysłana z virtualo na kindle miała fatalne wyjustowanie. Zrobiłem wyjustowanie w calibre i efektu żadnego! Nadal praktycznie brak wyjustowania… to wina wydawnictwa, księgarni, calibre czy po prostu nie umiem tego zrobić?
W Calibre do konwersji można ustawić nieco mniejsze marginesy niż domyślne, jest wtedy więcej miejsca na tekst. Może też używasz zbyt dużej czcionki, albo wyrazy nie są podzielone na sylaby
Czy nową kolumnę typu Yes/No da się jakoś wyśrodkować? Bo moja dodana jest wyrównana do lewej strony…
Wydaje mi się że nie. Jest to chyba związane z przyciskiem listy rozwijalnej jaka pojawia się po kliknięciu.
Przyznam, że przy wąskich kolumnach mi to nie przeszkadza, a takie mam we wszystkich przypadkach…