Dwa tygodnie po niewielkiej aktualizacji 5.16.3.1 nowe modele Kindle dostały nowy numerek.
Wersję 5.16.4 pobierzemy ze strony Amazonu (link afiliacyjny), a została przygotowana dla następujących modeli:
- Kindle 10 i 11
- Kindle Paperwhite 4-5
- Kindle Oasis 3
- Kindle Scribe
Są to czytniki 10. i 11. generacji, produkowane od 2018, po raz kolejny potwierdza się, że Amazon zaprzestał już aktualizacji starszych modeli.
Tym razem oficjalny opis jest następujący:
Goodreads: Streamlined experience to track reading progress.
Performance improvements, bug fixes, and other general enhancements.
Poza standardowymi poprawkami zmieniono też sposób śledzenia postępów w czytaniu książek na Goodreads. Dotyczy to chyba tylko tytułów zakupionych w Amazonie, dlatego nie będę się nad tym jakoś rozwodził.
Przypomnę tylko, że książki możemy oznaczyć jako czytane z poziomu menu „About the book”
Możemy też wejść do aplikacji Goodreads i tam sobie wybrać.
A swoją drogą – co tam robi w przeczytanych książki Lee Childa i Roberta Szmidta, które przeczytałem dość dawno? A może jednak da się polskie książki śledzić w Goodreads na Kindle (bo w samym GR oczywiście są).
Jak zaktualizować czytnik Kindle?
Należy ze strony Amazonu pobrać właściwy plik dla naszego modelu i przegrać go do folderu głównego czytnika. Następnie wybieramy Menu (trzy kropki w górnym prawym rogu) – Settings – Menu – Update Your Kindle.
Czy warto wgrywać to oprogramowanie? Jeśli nie zauważamy jakichś problemów, to chyba nie. Czytniki czasami pobierają same aktualizacje, ale nie przy każdej wersji – raczej, gdy Amazon to uzna za stosowne. Ostatnio zdarza się to jednak częściej.
Więcej w artykule: Aktualizacje oprogramowania Kindle – pytania i odpowiedzi.
Wydaje mi się, że nowy update wprowadził możliwość zachowania szablonu wyglądu (czcionka, wygląd) i zarządzanie szablonami.
hmm, ja mam swoj szablon zapisany od lat
Nie sprawdzę teraz tego (do Krakowa zabrałem Oasis 2, który już nowego update nie ma), ale szablony (themes) były od dawna.
https://swiatczytnikow.pl/nowy-panel-ustawien-tekstu-juz-na-kindle-od-wersji-5-12-4-sa-pewne-ulatwienia-ale-bez-rewolucji/
A kiedy menu w języku polskim? Zadanie niewykonalne i świadczące o tym gdzie nas mają i to głęboko.
Nie wiem jak to wygląda (Kindle w trybie samolotowym na stałe po 'przypadkowym’ usunięciu przez Amazon wszystkiego wrzuconego po kablu przy ostatnim włączeniu wifi na chwilkę), ale wydaje mi się że treści nie Amazonowe można powiązać z GR przez wpisanie pasującego ASIN w metadanych książki.
@Knorek, już myślałem, że coś nabroiłem, a to powiadasz „przypadkowe” usunięcie plików przez Amazon? Szkoda tylko, że nie mam jak odzyskać części książek (kupione dawno temu w promocji i zachomikowane).
Czy to się nadal dzieje czy już sobie poradzili z tym problem?
Nowy wątek na r/kindle raz w tygodniu, więc tak, wciąż się dzieje.
Najnowsza teoria to, że dzieje się to tylko po wyłączeniu trybu samolotowego jeśli było się w nim dłużej niż kilka tygodni, ale nie zamierzam ryzykować – moj kindle zapomniał login do wifi, w razie gdybym pacnął wyłączenie trybu samolotowego.
Po co istnieje polski Amazon skoro przez 2,5 roku nie potrafili zapewnić nawet szczątkowej obsługi języka polskiego (układ klawiatury+słownik)? Robi się to powoli irytujące. Nawet jakieś chińskie czytniki oferują dziś pełny polski interfejs, a „wielki” Amazon zupełnie sobie z tym nie może poradzić.
Po aktualizacji przeglądarka internetowa przeszła mały facelifting. Działa szybciej i ma większą czcionkę.
Moim zdaniem jednak jest cos nowego. Web Browser ma teraz czytelniejsza czcionke. Mozna wreszcie otworzyc wiecej stron www np. polityka.pl czy projektpulsar.pl. A nawet dodac komentarz na stronie swiatczytnikow.pl (stad brak polskich liter w moim komentarzu :D )
Moim zdaniem jednak jest cos nowego. Web Browser ma teraz czytelniejsza czcionke. Mozna wreszcie otworzyc wiecej stron www np. polityka.pl czy projektpulsar.pl. A nawet dodac komentarz na stronie swiatczytnikow.pl (stad brak polskich liter w moim komentarzu :D )
Z innych „ulepszeń”, to widzę, że menu z trybem samolotowym, bluetoothem i synchronizacją jest teraz w dwóch wierszach zamiast w jednym.
Przy okazji zepsuli format daty (przy ustawieniu United Kingdom). Było np. 31 Oct 2023, a jest Oct 31, 2023
To menu to starsza zmiana. Ja mam ją już u siebie, a mam wersję 5.16.3.1
W panelu sortowania da się już ustawić widok listy dla książek w kolekcjach.