Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy nową aktualizację 5.13.4 dla czytników Kindle.
Wersję 5.13.4 pobierzemy ze strony Amazonu, a została przygotowana dla następujących modeli:
- Kindle 8-10
- Kindle Paperwhite 3-4
- Kindle Voyage
- Kindle Oasis 1-3
Nie ma tutaj zbyt wielu zmian.
- Zamiast „Amazon FreeTime” będziemy mieli funkcję „Amazon Kids” – o tym pisałem w artykule o Kindle w rodzinie, rzecz jest w polskich warunkach raczej nieprzydatna, bo działa tylko dla książek zakupionych w Amazonie
- Zmienił się wygląd ekrany głównego.
I nad tym drugim się zatrzymajmy. Amazon twierdzi, że po zmianach będzie można ekran główny przewijać aż do pięciu stron.
U mnie w tym momencie (po aktualizacji) wygląda to tak:
Mamy zatem trzy pozycje, które czytam oraz… zestaw rekomendacji z Kindle Store.
Za pierwszym razem zamiast rekomendacji miałem kilka porad – chyba takich samych od lat.
Nie wiem zatem, czy te zapowiadane przez Amazon zmiany na moim czytniku się już pojawiły, czy dopiero zostaną włączone zdalnie, tak jak ma to miejsce przy innych funkcjach, choćby Page Flip sprzed paru miesięcy.
Wiem jedno – jeśli nie kupujemy regularnie w Kindle Store, ekran startowy jest dla nas kompletnie bezużyteczny. Nie tylko serwuje się nam rekomendacje, których nie potrzebujemy, ale utrudnia też dostęp do tego, co czytamy – bo listę książek widzimy dopiero po kliknięciu „Your Library” lub przesunięciu ekranu jeszcze raz.
Dlatego jedną z pierwszych rzeczy, jakie radzę choćby w pierwszych 10 rzeczach, jakie warto zrobić po kupnie Kindle jest jego wyłączenie tego ekranu.
Przypomnę, że przechodzimy do: Menu (ikona ≡ w górnym prawym rogu) » Settings » Device Options » Advanced Options i zaznaczamy „Home Screen View” na „Off”.
W miejsce tego bezużytecznego ekranu będziemy mieli po prostu listę naszych książek.
Oczywiście być może Amazon jeszcze tę funkcję zmieni i będzie ona nieco bardziej przydatna, jeśli tak się stanie – uzupełnię artykuł.
Przy okazji: doszła funkcja, której wcześniej nie widziałem: grupowanie serii na liście książek – dotyczy to jednak tylko pozycji zakupionych w Amazonie. Sprawdziłem na swoim czytniku, że chyba żadnych nie mam, bo po jej włączeniu żadnych zmian nie zauwazyłem.
[Aktualizacja z 15 grudnia]. Ja wciąż tej funkcji nie mam, ale załączam zrzuty z forum MobileRead.
Serie wyglądają trochę jak kolekcje, w menu „Sort” jest możliwość posortowania ich na ekranie.
Jak zaktualizować czytnik?
Należy pobrać właściwy plik dla naszego modelu i przegrać go do folderu głównego czytnika. Następnie wybieramy Menu – Settings – Menu – Update Your Kindle.
Czytniki czasami aktualizują się same, ale nie przy każdej wersji – raczej, gdy Amazon to uzna za stosowne.
Więcej w artykule: Aktualizacje oprogramowania Kindle – pytania i odpowiedzi.
Moim zdaniem, jeśli nie macie problemów z czytnikiem (i nie pomijaliście wielu poprzednich wersji), aktualizować Kindle w tym momencie nie ma chyba potrzeby.
U mnie przy którejś z poprzednich aktualizacji (2 czy 3 ostatnich) pojawił się taki problem, że nie zawsze działa mi opcja pogrubiania wgranych przez siebie czcionek. Jestem ciekawa, czy przy tej aktualizacji się to naprawi…
Na moim Kindlu grupowanie pojawiło się dzisiaj. Działa to na podobnej zasadzie jak kolekcje, z tym że takie książki są też numerowane.
Dodatkowo przy zakupie kolejnej książki z serii, ta automatycznie zostaje dodana do grupy.
Przydatna funkcja
Ja tej funkcji wciąż nie mam, ale dodałem do artykułu zrzuty jak to wygląda z forum Mobileread.
Nadal mam 5.13.3, ale mniej więcej dwa tygodnie temu nastąpiła drobna zmiana. Na czytniku pojawiła się dodatkowa pseudokolekcja „Kindle User Guides” z wszystkimi historycznymi wersjami podręcznika.
zmiany bardzo istotne
https://liliputing.com/2020/12/jailbreak-for-amazon-kindle-paperwhite-current-gen.html
Ciekawe kiedy wkońcu wprowadzą jakąś istotną zmianę przynajmniej w Kindle 8, bo jeszcze chwilę nie dostanie wcale.
Do tej pory czytanie na Kindle Voyage było dla mnie przyjemnością – istotne znaczenie ma dla mnie sposób wydania książki przez wydawcę (użyta czcionka w tekście, krój czcionki w tytułach rozdziałów, motto) – niestety któraś z ostatnich aktualizacji zepsuła mi tę przyjemność! Teraz można ustawić tematy i fonty, ale brakuje wcześniejszej opcji „publischer” i każda książka wygląda jak gazeta. Czy ktoś może mi poradzić jak wrócić do starszej wersji oprogramowania?
Nie da się bez większej ingerencji niestety. Wymaga to tzw. jailbrake, czyli nieautoryzowanego dostania się do partycji systemowej.
Jeśli masz nowsze oprogramowanie, to chyba tylko sposob z wypięciem się w port seryjny na płycie głównej jeszcze działa. Ale jeśli znasz kogoś obeznanego z lutownicą, jest to do zrobienia.
Jeśli masz wersję 5.13.3 lub wcześniejszą, to możesz spróbować tego (nie testowałem i nie daję żadnej gwarancji, robisz na własne ryzyko):
https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=335590
Tak swoją drogą, dla mnie fonty wydawców są zwykle cienkie i nieczytelne, w zasadzie używam tylko Bookerly (albo Palatino, jak mam ochotę zaszaleć). Poza tym możesz wgrać na czytnik własne pliki z fontami.
EDIT: a nie, przepraszam, powyższy sposób jest tylko dla czytnika PW4, na Voyage nie zadziała.
Tu masz sposób na wgranie własnych fontów: https://swiatczytnikow.pl/aktualizacja-5-9-6-dla-kindle-wraca-mozliwosc-wgrywania-wlasnych-fontow/
Dzięki za odpowiedź – umiem wgrywać fonty, ale nie o to chodzi. Wgrany font zmienia czcionkę w całej książce. W linku, który dałeś zauważ jest opcja „Publisher Font” – to była opcja wydawcy, w której możesz mieć inny font tekstu, inny dla tytułów rozdziałów, czasem inny dla niektórych fragmentów tekstu (np. listy, artykuły). No nic – może jeszcze do tego powrócą w kolejnych update’ach.
Grupowanie serii na liście książek – czy jest jakaś opcja w Calibre żeby tak przeorganizować książki? Bardzo fajnie to wygląda.
Szukałem tego na mobileread, ale na razie nikt nie znalazł rozwiązania. Wszystko zależy od tego, czy dane o serii są przechowywane w metadanych książki, czy zaciągane z Amazonu na podstawie numeru ASIN książki. I według mnie to drugie, bo jak się wejdzie w serię, to widać też pozostałe niekupione części w Kindle Store – czyli to jest dla Amazonu również narzędzie sprzedażowe.