
Serwis Wolne Lektury kojarzyliśmy dotąd z klasyką literatury, która po trafieniu do domeny publicznej została przez redakcję zdigitalizowana i udostępniona w różnych formatach.
Teraz dochodzą autorzy współcześni. Wiersz wolny to inicjatywa udostępnienia 20 książek poetyckich znanych autorów. Tak piszą o tym na stronie projektu:
Do udziału w projekcie udało się zaprosić wielu wybitnych poetów i poetek – przedstawicieli różnych pokoleń. Wszystkie pozycje zostały już wydane w tradycyjnej formie papierowej, ale ze względu na swoje niewielkie nakłady dziś dostępne są często tylko w obiegu antykwarycznym. Dzięki udostępnieniu ich w wersji elektronicznej utwory ponownie trafią do obiegu czytelniczego i zyskają nowych odbiorców.
Inicjatywę zapowiedziano jeszcze w ubiegłym roku, a tydzień temu pojawiły się e-booki.
Oto lista wszystkich tomików:
- Justyna Bargielska – Dwa fiaty
- Miłosz Biedrzycki – *
- Maria Cyranowicz – denpresja
- Julia Fiedorczuk – Tlen
- Darek Foks – Wiersze o fryzjerach
- Mariusz Grzebalski – Drugie dotknięcie
- Wioletta Grzegorzewska – Orinoko
- Bożena Keff – Nie jest gotowy
- Szczepan Kopyt – Sale sale sale
- Julian Kornhauser – Zjadacze kartofli
- Joanna Mueller – Somnambóle fantomowe
- Klara Nowakowska – Niska rozdzielczość
- Edward Pasewicz – Dolna Wilda
- Marta Podgórnik – Próby negocjacji
- Jacek Posiadło – Wychwyt Grahama
- Bianka Rolando – Biała książka
- Piotr Sommer – Pamiątki po nas
- Andrzej Sosnowski – Życie na Korei
- Adam Wiedemann – Samczyk
- Agnieszka Wolny-Hamkało – Nikon i Leica
W przypadku większości tytułów można je pobrać, również w formatach MOBI oraz EPUB – a pojedyncze utworzy przejrzeć online.
Na ekranie czytnika prezentują się bardzo przyjemnie – tu przykłady z tomików Grzegorzewskiej oraz Kornhausera.

Czasami dla poprawienia czytelności może być tylko potrzebne zmniejszenie rozmiaru tekstu.
Na czym polega darmowość tej poezji? Autorzy nie zrzekli się do niej praw – ale opublikowali ją na licencji Wolnej Sztuki w wersji 1.3 – jest to licencja zbliżona do Creative Commons, pozwala na pobieranie i udostępnianie innym każdego utworu.
Warto też dodać, że zgodnie ze stroną redakcyjną projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Kultura cyfrowa”. Bardzo mi się takie wykorzystanie publicznych pieniędzy podoba.
Są też zapowiedzi dalszych działań.
Opracowanie i udostępnienie kolekcji poetyckiej to pierwszy etap realizacji wieloletniego projektu Wolna literatura na Wolnych Lekturach, którego celem jest digitalizacja, opracowanie i szerokie udostępnienie w wersji cyfrowej zasobów kultury. Rozwój biblioteki obejmie ponadto opracowanie i udostępnienie: kolekcji utworów powstałych w okresie II wojny światowej, książek wykupionych w ramach programu „Udostępnianie piśmiennictwa” realizowanego przez Instytut Książki, dzieł autorów, których twórczość jest już w domenie publicznej lub przejdzie do niej w kolejnych latach trwania prac, audiobooków nagranych na podstawie opracowanych utworów. Z udostępnionych zasobów będzie można korzystać również poprzez aplikację mobilną, która powstanie w ramach projektu. Umożliwi ona bezpośredni i wygodny dostęp do zasobów Biblioteki Wolne Lektury na urządzeniach mobilnych.
Partnerami projektu są Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Biblioteka Narodowa.
I tu też trzymam mocno kciuki.
A których z powyższych autorów według Was warto poeczytać w pierwszej kolejności?
Ilustracja: fragment obrazu „Poezja” Raffaello Morghena (ok. 1779).



A gdzie mistrz Rymkiewicz?
Jak Go nie ma, nie biorę…
Prowokator… :)
Proszę bardzo…
KREW
Krew rozlepiona na afiszach
Krew na chodnikach i na ścianach
Krew – jak poranna wtedy cisza
Krew – czarne plamy na ekranach
Krew na kamiennych szarych płytach
Na białych rękawiczkach Tuska
Krew która o nic was nie pyta
Krew jak złamana w sadzie brzózka
I jak na polach polne maki
I nad polami białe chmury
Jak narodowi dane znaki
Oni wznosili się do góry
Krew na fotelach tupolewa
Zmywana szlauchem o świtaniu
Jeszcze wam ona pieśń zaśpiewa
To będzie pieśń o zmartwychwstaniu
Aż musiałem wygooglać, bo nie wierzyłem, że taki wiersz powstał…
Masakra
A mi się podoba rym Tuska – brzózka
A w nowościach:
https://ebooki.swiatczytnikow.pl/ebook/9788380799943,tomasz-rowinski–spor-o-rymkiewicza.html
„Książka ta zbiera najważniejsze i najgłośniejsze komentarze do jego twórczości jakie ukazały się w prasie polskiej w ostatnich latach. Nie jest to jednak laurka dla Mistrza.”
Najlepsze komentarze do Rymkiewicza i mu podobnych są w audycji „Prawiersz, czyli prawicowy prawie wiersz” Najsztuba i Piątka w Tok FM.
Polecam: http://audycje.tokfm.pl/audycja/Prawda-Nas-Zaboli/87
Wow…
Żeby nam się „świat czytników” nie zamienił w „świt czetników”…
Komentarz dnia :-) Parsknęłam w monitor :-)
Wspaniale! Tego mi brakowało.
Wspaniała inicjatywa i godna kontynuacji.
Co do poleceń, mógłbym polecić poezję Marty Podgórnik, której kolejne tomiki poezji czytam od kilku miesięcy. „Próby negocjacji” to rewelacyjny debiut napisany w wieku 17 lat układający się w spójną opowieść.
Tylko czy zważywszy bardzo subiektywny odbiór poezji i ekspresyjno-ekshibicjonistyczny charakter liryki Marty Podgórnik można te wiersze polecać? Na pewno nie są dla każdego; może raczej warto zwrócić uwagę na to, że to niezwykła poetka i niezwykła poezja.
Ja z tej listy 20-tu sięgnę teraz po tom Julii Fiedorczuk i chętnie przeczytam inne rekomendacje, bez (t)rymkiewiczów ;-)
Piekna sprawa, dziękuję za wpis :)