Z okazji Tygodnia Książki Elektronicznej aż 1100 e-booków kupimy po 14,99 zł! To kolejna mocna akcja Woblinka.
Promocje z taką samą ceną bardzo lubię, bo to w dużej mierze upraszcza wybór – cena taka sama, więc szukamy książek o największej dla nas wartości.
Poniżej macie przegląd promocji – zwracam zwykle uwagę na tytuły ze zniżką rzędu 50% lub lepszą. Jest też jak zwykle kilka moich dokładniejszych poleceń.
Artykuł powstał we współpracy z Woblinkiem, wszystkie opinie są wyłącznie moje.
Przegląd promocji
Nowości z ostatnich kilku miesięcy:
- Mit motywacji – Jeff Haden
- Średniowieczna Europa – Chris Wickham
- Człowiek z Lasu – Phoebe Locke
- Drzewa w moim lesie – Bernd Heinrich
- Bóg ukryty. W poszukiwaniu ostatecznego sensu – Viktor E. Frankl
- Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach, mutantach – Rafał Księżyk
- F**k plastik.101 sposobów jak uwolnić się od plastiku i uratować świat – Praca zbiorowa
- Dzieci księży – Marta Abramowicz
Reportaże, historia:
- Annapurna – Maurice Herzog
- Przemilczane – Joanna Ostrowska
- Elegia dla bidoków – J. D. Vance
- Gejerel – Krzysztof Tomasik
- Kopnij piłkę ponad chmury – Iwona Szelezińska
- Krótka historia o długiej miłości – Ewelina Karpacz-Oboładze, Angelika Kuźniak
- Oczko się odlepiło temu misiu – Biografia Stanisława Barei – Maciej Replewicz
- Projekt Prawda – Mariusz Szczygieł
- Miedzianka. Historia znikania – Filip Springer, Agnieszka Pasierska
- Hajstry. Krajobraz bocznych dróg – Adam Robiński
- Mężczyzna ze Stumilowego Lasu – Douglas Lain
- Niemen.Czy go jeszcze pamiętasz? – Dariusz Michalski
- Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia – Piotr Milewski
- Życie miasta średniowiecznego – Henryk Samsonowicz
Poradniki, książki popularnonaukowe:
- Mózg rządzi – Kaja Nordenger
- Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje – Dan Ariely
- Bądź mądrzejszy! – Brian Tracy
- Piersi. Poradnik dla każdej kobiety – Dr Kristi Funk
- Wszechświat w twojej dłoni – Christophe Galfard
- Dzieci konsoli. Uzależnienie od gier – Hilarie Cash, Kim McDaniel
- Futbonomia – Simon Kuper
- Kocha, lubi, zdradza – Perel Esther
Kryminał, sensacja, thriller i inne takie:
- Żmijowisko – Wojciech Chmielarz
- Zaginięcie – Remigiusz Mróz
- Apokalipsa według Pana Jana – Robert J. Szmidt
- Zawisza Czarny – Jakub Ćwiek
- Arystokratka w ukropie – Evžen Boček
- Śmierć w Breslau – Marek Krajewski
Literatura współczesna:
- Dżozef – Jakub Małecki
- Wszyscy ludzie, których znam, są chorzy psychicznie – Krystian Nowak
- Wilk stepowy – Hermann Hesse
- Grandhotel – Jaroslav Rudiš
- Mikrotyki – Paweł Sołtys
- Nagi sad – Wiesław Myśliwski
Na co warto zwrócić uwagę
Poniżej osiem moich rekomendacji.
Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach, mutantach – Rafał Księżyk
Rafała Księżyka pamiętam jeszcze z magazynu „Brum”, gdzie w latach 90. ubiegłego stulecia promował muzykę trudną, alternatywną, albo po prostu u nas mało znaną. W ostatnich latach bardziej znany jest z bycia redaktorem naczelnym Playboya i z książkowych wywiadów m.in. z Kazikiem czy Tymonem.
Tutaj wraca do tematów trudnych. Zacytuję recenzję z serwisu Teatr dla wszystkich:
Rafał Księżyk zamienia się w przewodnika po najmłodszych zdobyczach i dziwnościach kultury popularnej (oraz kontrkultury) – udowadnia, że rozumie środowisko youtuberów, nastolatków, którzy bez żadnego szacunku dla dorobku przeszłości (nawet tej niedalekiej) i praw autorskich „tworzą” muzykę z już istniejących utworów, potrafi scharakteryzować przemiany wyzwalające konflikt pokoleń. W dodatku wie, że ten ferment w kulturze nie jest niczym nowym, bo przecież każda epoka ma swoich dandysów, hipsterów czy wyznawców estetyki kampu, którzy chcą manifestować swoją inność i kreatywność, a także wyłamują się z ogólnie przyjętych schematów. I nie ma w tym nic dziwnego ani zaskakującego, wystarczy zwyczajnie prześledzić przemiany obyczajowe, żeby dokonać ciekawych odkryć i przypomnieć sobie próby systematyzowania oryginałów.
„Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach” to publikacja napisana ze swadą i dobrym zmysłem obserwacji. Rafał Księżyk łączy tu wiedzę z zakresu kulturoznawstwa, słownictwo krytyka muzycznego oraz talent do wyszukiwania ciekawostek.
Hajstry. Krajobraz bocznych dróg – Adam Robiński
To książka o chodzeniu po… Polsce. Tej najzwyklejszej, nieturystycznej, na którą nie zwracamy uwagi, a którą można się zachwycić. Autor robi to samo, czym od kilkudziesięciu lat zajmuje się Lechosław Herz – promuje krajoznawstwo, jako nie tylko dziedzinę nauki, ale przede wszystkim obszar naszych własnych doświadczeń.
Z polecenia Stanisława Łubieńskiego
Hajstra to bocian czarny, tajemniczy samotnik żyjący na uboczu, z dala od ludzkich siedzib. Wspaniały patron dla książki, której autor omija szerokim łukiem turystyczne atrakcje, rozdeptane szlaki, rozjeżdżone autostrady. Idzie tam, gdzie zarasta ścieżka, chwieją się zbutwiałe płoty, gdzie na wertepie można urwać miskę olejową. Ta książka to hołd złożony krajoznawstwu. Wędrowcom, badaczom, pisarzom. Historii, przyrodzie, krajobrazowi. Literackiej kontemplacji. Mgłom, szadziom i gołoledziom. Cumulusom i cirrusom. Bocznym drogom i ścieżynkom wydeptanym przez zwierzęta.
Rdza – Jakub Małecki
Tę książkę omawiałem rok temu przy nominacjach do nagrody Art Rage.
Jest to historia opowiedziana z perspektywy dzieci. 7-letni Szymek który w wypadku samochodowym traci rodziców oraz Tośka, jego babcia, która jako dziecko przeszła przez okropności wojny. Te dwa wydarzenia są klamrą spinającą sagę rodzinną na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Małe zwycięstwa, codzienne bohaterstwo, pojedyncze decyzje rzutujące na całe życie, ale też realizacja marzeń. Pocieszanie się sztampowym „wszystko będzie dobrze”, choć na pewno nie zawsze jest. Pojedyncze motywy zachwycają, jak historia brata Tośki, wioskowego pijaka, który przez całe życie odczuwał inaczej zapachy, a po sześćdziesiątce nauczył się niemieckiego, aby pierwszy raz wybrać się za granicę i zakupić „Pachnidło” w oryginale. Mimo tego, że niektóre motywy autor dopychał kolanem, była to bardzo ciekawa lektura.
Noc generała – Gabriel Mérétik
Polecałem już nieraz tutaj słynny reportaż o pierwszych nocach i dniach stanu wojennego w Polsce.
„Noc generała” – tytuł tej książki do dzisiaj symbolizuje wydarzenia z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Gabriel Mérétik, francuski dziennikarz, przeprowadził setki wywiadów w wielu miejscach świata, zgromadził pięćdziesiąt godzin nagrań i kilka tysięcy stron notatek, żeby zrekonstruować okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce: opowieść rozpoczyna się 12 grudnia o 23:20 i kończy 14 grudnia o 15:10.
Pewne rzeczy mogą nas zaszokować – jak choćby początkowa akceptacja światowych mediów dla działań Jaruzelskiego. A niezmiernie ciekawa jest też historia tego, jak prezydent Ronald Reagan zmienił swoje zdanie na polskie tematy, w czym bardzo pomógł pewien film Andrzeja Wajdy…
Coaching odczarowany. Narzędzia i rozwiązania biznesowe – Robert Grzybek
Na tę książkę zwróciłem uwagę patrząc na dziwne kariery pewnych słów. Oto „coaching”, narzędzie z dziedziny rozwoju osobistego stało się jakąś niesamowitą modą, a domorośli „coachowie” straszą nas z Facebooka i YT.
Autor podchodzi do coachingu w sposób wnikliwy, bezstronny i sceptyczny i – odzierając go z odium magii i złych emocji – pokazuje jego racjonalne i skuteczne oblicze. Dociekliwy czytelnik znajdzie tu krótką historię coachingu w Polsce i na świecie oraz wyjaśnienie, jak w realistyczny sposób mierzyć jego skuteczność.
Autor z pozycji sceptyka broni idei coachingu jako metody pracy rozwojowej. Przypomina również, że wbrew opiniom kształtowanym w świadomości publicznej, coaching to nie Mateusz Grzesiak i motywacyjne seminaria dla rozentuzjazmowanych tłumów.
To lektura obowiązkowa dla menedżerów sprzedaży oraz liderów wszelkich funkcji w organizacjach biznesowych. Pierwsi skorzystają ucząc się, jak pracować z handlowcami, aby ci samodzielnie doskonalili umiejętności i podnosili efektywność. Dla pozostałych książka stanowi źródło wiedzy i inspiracji do stosowania metod coachingowych w zarządzaniu. Wyjaśnia też, na jakich warunkach warto inwestować we wsparcie zewnętrznego coacha.
Książka na pewno nie dla każdego, ale dla tych, którym rzeczywiście coś takiego jak coaching może się przydać.
Mit motywacji – Jeff Haden
Świeża rzecz z Marginesów o tym, że większość naszego podejścia do motywowania siebie jest błędna. Autor wyśmiewa podejście promowane przez coraz liczniejszych „coachów” (patrz wyżej), którzy sprzedają nam marzenia, pozwoliwszy, że poczujemy się przez chwilę lepiej, nabierzemy ochoty do zmiany świata, ale zapał zginie przy pierwszej trudności.
Jakie jest rozwiązanie? Uznać, że motywacja jest efektem działania, a nie wyjściem do niego. W kolejnych rozdziałach autor pokazuje, jak to oczywiste stwierdzenie zrealizować w praktyce. Leje przy tym dużo wody, ale autorzy książek o motywacji już tak mają.
Powtórka mojej rekomendacji sprzed miesiąca, teraz w lepszej cenie.
House of Cards. Bezwzględna gra o władzę – Michal Dobbs
Serialu nie oglądałem, a tę powieść zacząłem czytać jesienią 2015 – zaraz po wyborach parlamentarnych, które przecież tak wiele zmieniły. Uświadomiłem sobie, że pod koniec lat 80. gdy Dobbs pisał tę bardzo aktualną dla nas książkę – Polska dopiero stawiała pierwsze kroki w dziedzinie nowoczesnej polityki. Że te wszystkie sztuczki jakie stosuje bohater „House of Cards” były czymś oczywistym dla obserwatorów brytyjskiej polityki, choć nas by pewnie szokowały.
Warto po tę pozycję sięgnąć i przed tegorocznymi wyborami, aby nie być zaskoczonym, czym jeszcze politycy i media nas w najbliższych miesiącach poczęstują. No i aby patrzeć na politykę jako grę, bez niepotrzebnych emocji.
Apokalipsa według Pana Jana – Robert J. Szmidt
Szmidt jest autorem znanym nie od dziś, ale jego popularność zaczęła się chyba od tej powieści, wydanej oryginalnie w 2003 roku, a wznowionej przez Rebis w 2013. Oto nasz kraj po serii głupich decyzji głupich polityków zmienia się w atomową pustynię. Ale ludzie przetrwali, choć w większości cierpią na chorobę popromienną. A w ruinach Wrocławia powstaje nowa Rzeczpospolita, której przewodzi niejaki Pan Jan. No i są jeszcze ci, którym bomby nie zaszkodziły, bo czekali przez parę lat w bezpiecznym schronie.
Pamiętam, że podczas pierwszej lektury byłem trochę zirytowany, bo jednak autor poszedł zupełnie inną drogą niż sądziłem. Z recenzji Krzysztofa Balińskiego na LC:
Cel Jana Sobieszaka, teraz Pana Jana, burmistrza Wolnego Miasta Wrocław, który się na zbawcę Polski kreuje, jest jeden, odbudować mocarstwową potęgę Polski. Choć po prawdzie Pan Jan powinien do nowej Norymbergi jako zbrodniarz wojenny trafić. Ale w historii nie ma prawdy ani sprawiedliwości. Zawsze piszą ją zwycięscy. Tak też zrobił, napisał swoją historię Pan Jan.
W sumie można powiedzieć, że pod płaszczykiem postapokalipsy kryje się taka polska „House of Cards”.
Przypominam: promocja na Tydzień Książki Elektronicznej trwa tak długo, jak głosi jej nazwa – przez tydzień – do 10 marca. Dajcie znać, co ciekawego znaleźliście.
Kody do Woblinka:
xmkhshkd 05.03.2019 21:20
lcbeoiho 05.03.2019 21:20
Kody do woblinka:
zxvmfium 08.03.2019 22:35
hraxohkz 08.03.2019 22:35
Jestem trochę zaskoczony, bo zwykle takie duże promocje (szczególnie na Woblinku) są dla mnie zupełnie nieinteresujące, a tym razem udało mi się znaleźć kilka książek, nad których zakupem się zastanawiam.