W chińskim i japońskim Amazonie pojawiła się dość niespodziewanie biała wersja podstawowego modelu Kindle 7. To powrót do tego koloru po czterech latach.
Pierwsze dwa modele Kindle były wyłącznie w kolorze białym. Tak wyglądał mój Kindle 2 w towarzystwie młodszych braci:
Wraz z premierą Kindle 3 (Keyboard) zadebiutował kolor grafitowy – i okazało się, że czerń i rozmaite odcienie szarości zdominują kolejne generacje czytnika Amazonu.
W połowie roku 2011 Amazon zaczął wycofywać kolor biały Keyboarda. Nie wiem dlaczego tak się stało, choć gdy porównywałem wersję białą i grafitową – wolałem zdecydowanie tę drugą. Ciemna ramka dawała wrażenie lepszego kontrastu, no i nie przeszkadzała w słońcu.
Trudno wyjaśnić, skąd wziął się powrót tego koloru – może z tego, że klienci w Chinach i Japonii preferują właśnie biały, a może chęcią wizualnego odchudzenia tego czytnika, bo jak wspominałem przy teście Kindle 7, czytnik choć lekki, wydaje się dość masywny.
Biała wersja (konkretniej to ivory – koloru kości słoniowej), przynajmniej na zdjęciach wygląda całkiem elegancko.
Jednocześnie widać, że ramka jest bielsza niż ekran – no, do efektu Paperwhite potrzeba oświetlenia. Należy przy okazji pochwalić Amazon, że nie poprawił na zdjęciach produktowych odcienia ekranu, co wielu producentom się zdarza.
Nie wiadomo czy biała wersja wejdzie do sprzedaży także w innych krajach i czy planowane są białe odmiany Paperwhite i Voyage. Jedno jest pewne – że ta nowa wersja nie jest zapowiedzią nowego modelu, to po prostu zwykły Kindle 7.
[SPOILER]
Robercie, sprawdź, która godzina jest teraz „na wschodzie” ;)
Oj tam oj tam…
Ale to się jeszcze pojawiło jak tam było dzisiaj. ;-)
Jest jakiś wygodny program do przeglądania notatek z kundla (paperwhite’a)? Chodzi mi o ten plik tekstowy który zawiera wszystkie podkreślenia z czytanych e-book’ów. Chcę go przeglądać na PC w jakiś wygodniejszy sposób niż tylko podgląd w notatniku czy innym wordzie.
http://swiatczytnikow.pl/clippings-converter-to-teraz-clippings-io/
http://swiatczytnikow.pl/kindle-mate-narzedzie-do-przegladania-podkreslen-i-slow-z-vocabulary-builder/
Dzięki, właśnie tego „Kindle Mate” szukałem. Pamiętałem, że coś o czymś takim pisałeś, ale nie mogłem znaleźć.
Białe K. to chyba w sam raz dla komunistów, tfu… neokomunikantów i neokomunikantek (przystępujących do I komunii w Polsce).
Dziwne, że do tej pory nie było białego kindle’a. Jasna obudowa jest przecież bardziej ergonomiczna, to samo zresztą się tyczy monitorów (też ciężko o taki w jasnej obudowie, teraz moda na czarne).
Z jakiego powodu biała/jasna ramka jest bardziej ergonomiczna? Autentycznie mnie to ciekawi – ja widzę raczej wadę (większy odblask w pełnym słońcu lub innym mocnym swietle).
Jest bardziej ergonomiczna, ponieważ nie występuje zbędny kontrast pomiędzy ekranem a jego obudową, dzięki czemu wzrok mniej się męczy.
Przy dobrym oświetleniu tak, ale przy słabym czarna ramka polepsza kontrast szarego tła czytnika do czarnego tekstu. Takie złudzenie optyczne. Z wiekiem szarość e-papieru zaczyna przeszkadzać przy słabym oświetleniu. Młode osoby mogą nie zdawać sobie sprawy z tego jak słabnie wzrok z wiekiem jeśli chodzi o jasność. Moje dzieciaki potrafią przeczytać tekst przy świecy oddalonej o ponad dwa metry od e-booka. Gdy była awaria prądu uświadomiłem sobie i dzieciom jaka jest różnica w odbiorze światła i kontrastu dla osób różniących się wiekiem o 30 lat. Dzieci czytały, ja mogłem się tylko domyślać, że jest tam coś napisane, ale nie byłem w stanie przeczytać nic!
@dfs, czarne ma tą przewagę nad białym/jasnym że po 2 latach nie żółknie.
Mój czytnik jeszcze nie pożółkł, a ma właśnie coś ok. dwóch lat.
Nie kupię ebooka w ciemnej obudowie.
Pisałem już o tym gdzieś, że brak bialego Kindle może mieć na celu ukrycie jego przebieluśkigo „paperwhite”… Widać nawet na zdjęciach w tym artykule , że białe ramki „ściemniają” tło. Mam białego Pocketbooka i na pierwszy rzut oka tło nie jest takie bielutkie jak Kindle, ale to tylko wrażenia. Być może Amazon obawia się, że jego „white” nie będzie taki biały przy jasnych ramkach…