Wszystkie dotykowe czytniki Kindle od Paperwhite II w górę dostały dzisiaj nową wersję oprogramowania.
Aktualizacja 5.10.1.1 trafiła do wszystkich czytników Amazonu 6 generacji i nowszych. Pobierzemy je ze strony Amazon.com, oto linki dla poszczególnych modeli:
- Kindle 7
- Kindle 8
- Kindle Paperwhite II
- Kindle Paperwhite III [aktualizacja z 20 listopada: wersja dla PW3 jest wycofana od paru dni]
- Kindle Paperwhite IV [to wersja 5.10.1.2, która weszła po premierze PW4, funkcje te same]
- Kindle Voyage
- Kindle Oasis I
- Kindle Oasis II
Można też skorzystać ze strony niemieckiej.
Jestem w tym momencie na urlopie w Wetlinie i dostępny tu internet mobilny czyni bardzo trudnym ściągnięcie 250 MB pliku z aktualizacją, ale po paru próbach mi się to udało. :-) Nową wersję opisał również Cyfranek.
Aktualizacja z 9 listopada 2018: rzecz bardzo ciekawa – dzisiaj lub wczoraj Amazon zdjął ze strony wersję 5.10.1.1 i z powrotem można pobrać tylko 5.9.7. Być może przynosiła ona jakieś bliżej nieokreślone błędy.
Nowy ekran główny
Pojawiła się możliwość przewijania ekranu głównego, w tym celu musimy mieć włączone rekomendacje czytelnicze Amazonu.
Na drugiej stronie są porady i inne rekomendacje. Oto dwa przykłady.
Wydaje mi się, że niewiele to zmienia, o ile nie korzystamy mocno z Kindle Store. Generalnie – z dużej chmury mały deszcz.
To, co zrobiłem po paru minutach to powrót do standardowego widoku biblioteki w ustawieniach: Device Options – Advanced Options – Home Library – Home Screen View.
Zapisywanie ustawień tekstu
Możliwość personalizacji ustawień tekstu, przez zapisywanie różnych zestawów opcji. Mamy kilka domyślnych do wyboru, po wyborze przycisku „Aa Page Display”.
Trzy zestawy są predefiniowane.
Kompaktowy:
Standardowy:
Duży:
Jest jeszcze domyślnie ukryty zestaw „low vision” dla osób ze słabszym wzrokiem.
Czcionka jest wtedy większa i pogrubiona.
Mamy też możliwość ukrywania zestawów i tworzenia swoich. W menu ustawień tekstu doszła zakładka „Themes”.
Aktualny zbiór ustawień możemy zapisać jako nowy „temat”.
Co jest jednak najważniejsze – nie zauważyłem, aby w ustawieniach tekstu cokolwiek doszło. Nie ma np. pożądanych przez wiele osób możliwości włączenia mniejszych marginesów.
Jaki jest cel wprowadzenia tych zmian? Bardzo możliwe, że dla wielu użytkowników Kindle nawet obecna liczba ustawień jest trudna do ogarnięcia. Ktoś chce szybko powiększyć czcionkę i wybiera po prostu „Large”. Można też szybko zmniejszyć wszystkie parametry, gdy np. czytamy książkę z wieloma tabelkami.
Zmiany w interfejsie
To dwie zmiany:
- Wreszcie – dla niektórych: poziom naładowania baterii będzie widoczny w procentach.
- Dodatkowe etykiety dla przycisków w menu głównym, abyśmy wiedzieli, że „g” to Goodreads, a nie np. Google.
Obie te funkcje miał wcześniej Kindle Oasis 2, ale wyłącznie po przełączeniu w tryb większej dostępności.
Są też zmiany dotyczące łatwiejszego zwrotu pożyczonych książek (co i tak u nas nie jest dostępne).
Jak zaktualizować Kindle?
Z linków na początku artykułu pobieramy pliki z aktualizacjami (mają ok. 220-280 MB i nazwę np. update_kindle_voyage_5.10.1.1.bin). Wgrywamy je do katalogu głównego czytnika, wchodzimy do Menu – Settings – Menu – Update Your Kindle.
Jeśli masz wątpliwości, odsyłam do artykułu: Aktualizacje oprogramowania Kindle – pytania i odpowiedzi.
Podsumowanie
Wygląda na to, że jest to pierwsza paczka zmian, jakie Amazon przygotował w związku ze wczorajszym ogłoszeniem Paperwhite IV. Nie ma obecnych w zapowiedziach osiągnięć i statystyk – możliwe, że pojawią się w listopadzie.
Dla mnie zmiany w ekranie głównym i możliwość wyboru zestawów ustawień tekstu jest mało przydatna, choć z „tematami” pewnie jeszcze poeksperymentuję. Ucieszyłem się bardziej z procentów dostępnych na stałe. Jeśli Was też to ucieszy – zachęcam do aktualizacji, jeśli nie – można ją pominąć.
Mnie tam najbardziej to te procenty ucieszyły, bo nigdy nie wiedziałam, kiedy go już muszę wpiąć do ładowania :D
Dla mnie procentowy poziom jest zbedny, zeby nie powiedziec niepozadany. Czytam duzo, kindla laduje raz na m/w poltora miesiaca. Do niczego mi nie potrzeba procentow. Jak widze low battery to spokojnie moge dokonczyc rozdzial. Po co mi wiecej informacji?
Wolalbym mozliwosc zmiany natezenia oswietlenia gestem, zeby nie wchodzic do menu. Dwa albo trzy palce w prawo i lewo = jasniej i ciemniej.
Częste czytanie i półtora miesiąca?
Tak
Bez problemu. Przynajmniej na Voyage. Oczywiście w trybie samolotowym.
Ja na PW3 ładuję co jakieś 10 dni. Wg moich szacunków, wystarcza na 12-15 godzin czytania. Też w trybie samolotowym. Jeśli trzyma u Ciebie 2x dłużej, to zazdroszczę.
Właśnie też mi to nie pasuje… Ja mam internet zawsze wyłączony i myślę, że trzyma mi maksymalnie z dwa tygodnie. Aż z ciekawości zrobię test.
Ja czytam około 1,5 – 2h dziennie (droga do i z pracy) przy trybie samolotowym i podswietleniu miedzy 3 a 5 bo 90% czasu po prostu nie ma potrzeby większego i starcza spokojnie na miesiąc.
PW3, jak czytam w dzień to podświetlenie na 0, w nocy czytam częściej, z reguły 1-2h na podświetleniu 13 i zawsze tryb samolotowy, ładuję co ponad miesiąc.
Chyba się pomyliłeś. Ja czytam bardzo dużo i ładuje 3 razy w miesiącu. Kiedyś mi się nawet 4 razy trafiło!!! Już myślałem, że się czytnik uszkodził.
Takie „tematy” (ang. theme) w świecie IT nazywają się motywami. ;)
Czy jest możliwość napisania do Amazonu, by wzięli pod uwagę dodanie funkcji zmiany marginesów wg własnego uznania? Albo czy byłaby możliwość zrobienia petycji w tej sprawie? Bo tak sobie myślę, że gdyby pod petycją podpisało się kilka, kilkanaście tysięcy osób, to może coś by to dało? Zrobić petycję najlepiej po angielsku. Fajnie by było mieć swobodę w ustawieniach marginesów. Tego mi brakuje najbardziej w kindlu.
Pisać sobie możesz, ale takie prośby/petycje natychmiast lądują w koszu, zanim zobaczy to ktoś decyzyjny.
O marginesy pytało już kilkaset tysięcy osób i pozostało jedynie czekać na łaskę pana Bezosa.
Aha. Gdzie te kilkaset tysięcy osób? Bo jak zgaduję, Ty do nich nie należysz? Były już przypadki, gdy pod naciskiem społeczności Amazon zmieniał jakąś funkcję, np. kropki na ekranie głównym.
Propozycje i narzekania można wysyłać (po angielsku) na adres [email protected].
Sam pisałem z kilku różnych adresów. Za każdym razem było tylko „Dziękujemy za wiadomość” i koniec kontaktu. W rozmowie z konsultantem też o tym wspomniałem. Odpowiedział tylko, że przekaże wyżej i na tym temat się skończył. Poza tym anglojęzyczni blogerzy wspominali o takich pismach do Amazona i zachęcali czytelników do napisania własnych.
Można wysłać też bezpośrednio z czytnika, w ustawieniach ostatnia opcja „Contact Us” i potem „Give feedback”. Może to być skuteczniejsze niż pisanie komentarzy na blogu Świat Czytników.
Przynajmniej tak mi się wydaje, bo też kilka razy pisałem opinię, że marginesy są za duże, a te najszersze to naprawdę nie wiem po co, ale bez skutku. Oczywiście napiszę jeszcze raz.
Szerokie marginesy przydają się, gdy czytasz w trybie horyzontalnym i chcesz sobie zwęzić obszar tekstu. Ja korzystam z tego często.
Równie często u Roberta we wpisach czytam, że opcja marginesów jest kompletnie nieprzydatna. Jak widać, nie dla każdego. Ale mniejsze marginesy w trybie „normalnym” i ja bym przytulił.
Co to za książka na czytniku?
https://ebooki.swiatczytnikow.pl/ebook/9788377584149,elzbieta-sidi–izrael-oswojony.html – całkiem ciekawa (choć może trochę przegadana) relacja Polki mieszkającej od dawna w Izraelu.
W końcu są procenty :)
Ja czekam na te statystyki czytelnicze. Teraz chyba nie będę aktualizować.
A co to jest w zakładce Themes pozycja Low Vision?
Słaby wzrok.
Robert – czy w opcjach motywów zawiera się też ustawienie czytania w poziomie/pionie?
Tak. Możesz zapisać _dowolną_ kombinację ustawień wybranych na zakładkach Font/Page/Reading jako nowy „temat”, czy też „motyw”. Są cztery predefiniowane motywy, które można schować, jeśli nam nie pasują, do tego można zdefiniować pięć własnych.
A czy nie powinno być tak, że każda książka pamięta swoje ustawienia (motyw)?
Robert jak jesteś w Wetlinie to odłóż na moment ten czytnik i ruszaj na szlak. Chyba, że wędrujesz czytając, to uważaj na kolejkę wąskotorową.
Gdybyś zawędrował do Cisnej to polecam sprawdzenie jaki czytnik najlepiej czyta ikony, bo jest tam pracownia IKONOPISARSTWA (a jak pisanie to i czytanie).
Wesołych wakacji.
Dzięki! Przez ostatnie parę dni wybierałem głównie góry i prawie nie czytałem :) Jutro ma się pogorszyć pogoda, więc będzie może trochę czasu.
Wysyłałem do Amazon prośby o tryb „nocnika” dla Voyage.
Ale wygląda na to że znowu tradycyjnie potraktowali me „życzenia” bardzo poważnie.
;-)
Była już o tym dyskusja, z której wynika, że ekran w Voyage nie ma takiego trybu pracy, a realizowanie tej funkcji programowo jest bardzo obciążające dla procesora. Także nic z tego.
Może w nowym PW będzie taki tryb, bo ekrany Carta dostały ją w 2016 roku. Jeśli nie będzie, to znaczy że Amazon przełożył ekran z Voyage i zabrał jedną diodę.
,,Nocnik” ostrzega przed podcieraniem sie e-papieram, tak? ;)
Mi się najbardziej podobają te tematy.
EDIT: Ojeju….. 100kB/s – chyba serwer nie wyrabia.
Mój Voyage jest intensywnie używany codziennie (1-2 godzin) i ładowany raz na miesiąc/ 6 tygodni. Chyba trafiłem na dobry egzemplarz . Dzięki panie Robercie za info o nowym oprogramowaniu. Wszystkie domowe Kindle już zaktualizowane. Procenty przy wskaźniku baterii w moim przypadku przydatne. Pozdrawiam, miłego wędrowania po Bieszczadach.
Hej jest spolszczenie menu kindla paperwhite? Kupilem tacie a nie ogarnia angielskiego etc.
Ebooktech.pl tutaj znajdziesz namiary na autora polskiej wersji językowej Athame.
A ja z kolei najbardziej czekam na pojawienie się autora i tytułu na górnej belce obok zegara.
Dodatkowo zmniejszenie marginesów…. nie wiem dlaczego Amazon ma z tym taki problem.
Nie wiem czy Amazon ma z tym problem, czy po prostu nie chce żeby Athame stracił motywację do modowania czytników. W końcu kilka razy pisał, że zmniejszenie marginesów to główny powód dla którego wgrał Jailbreak.
Ciekawe co by wyszło gdyby zestawić wszystkie zmiany jakie wprowadzili na przestrzeni lat. Właśnie zdałem sobie sprawę, że mój pierwszy czytnik w lipcu miał piąte urodziny i widząc specyfikację nowszych urządzeń jakoś niespecjalnie widzę sens wymiany.
Z perspektywy czasu widzę też, że głupotą było oczekiwanie, że w ciągu roku czy dwóch pojawią się sensowne czytniki z kolorowym e-papierem… a już na pewno nie z logo Amazon na pleckach.
A skąd informacja o tych statystykach? Również najbardziej zaciekawiła mnie ta funkcja, ale nie mogę się doszukać nigdzie indziej jakiejś wzmianki w ogóle o niej nie mówiąc o tym jak miałaby dokładnie wyglądać.
Zauważyłem, że w nowej wersji brakuje ikonki zegara u gòry strony podczas czytania książki. Można ją jakoś włączyć?
O, faktycznie, u mnie też się wyłączyła. Jest jednak wciąż w „Aa” w zakładce „Reading” – „Show Clock While Reading”
Dziękuję Robercie. W Paperwhite III po aktualizacji zegar działa. W Voyage właśnie włączyłem :)
Nowy interfejs nieco rozczarowuje: Kindle był dla mnie wzorem ascetycznego interfejsu mającego tylko to co potrzebne (no prawie ;) ). Po co podpisy pod ikonkami Home czy Back??? W dodatku zrobione czcionką której pewnie za parę lat nie będę widział.
Style (czy tematy) to świetny pomysł – mogę od razu zmienić i rozmiar i styl czcionki – tylko znowu łyżka dziegciu – style działają w książkach (na szczęście nie tylko Amazonu), ale już nie w czasopismach (np. Polityka).
Ja po pięciu minutach z nowym softem napisałem zgłoszenie, żeby w przyszłości można to było wyłączyć :-) Rozumiem że taka możliwość jest w Oasis, tryb większej czytelności.
No właśnie nie. Przy wprowadzeniu w Oasis 2 tego trybu większej czytelności, po włączeniu pojawiały się podpisy i ogólnie większe czcionki. Teraz belka menu wygląda tak samo w obu trybach, zmieniają się tylko fonty.
Zaktualizowałem swoją 8, gdyż pominąłem wcześniejszą aktualizację. Swoją drogą fajny jest ten nowy paperwhite… szczególnie uszczelniona obudowa do mnie przemawia. Jak na razie tylko raz czytałem w wannie, gorąco jak w piekle, para, pot lał mi się z czoła, ręce momentami mokre… i nic mu się nie stało! Ale komfortu czytania nie było… człowiek zamiast skupić się na kąpieli i czytaniu ciągle w głowie sobie powtarzał: „tylko go nie upuść, tylko go nie upuść…”.
A widzisz, a para ulatniająca się znad powierzchni wody dla twojego kindla 8 jest też niebezpieczna ;-) może wnikać do środka urządzenia a potem się skroplić i po czytniku.
To takie ostrzeżenie na przyszłość, zanim kupisz nowego PPW4 ;)
Doskonale o tym wiem, dlatego wspomniałem o dużym zaparowaniu ;)
W nowej wersji oprogramowania juz nie można zmieniać grubości czcionki ?
Tu się nic nie zmieniło i nadal można – o ile oczywiście książka jest w „nowym” formacie MOBI.
A przy okazji…
Brakuje mi na tej stronie forum – głównie o czytnikach, bo o książkach jest wiele.
I nie mogę znaleźć informacji na temat prostej, wydawało mi się funkcji. Mam Oasis II, założyłem w nim tez konto dla dziecka. I za choinkę nie wiem jak do jego biblioteki dodać wybrane książki, które kupiłem i są na moim, głównym koncie.
Ktoś wie?
Czy ktoś z was znalazł sposób na wyłączenie Kindla na najnowszym oprogramowaniu? 7 sekundowe naciśnięcie power pozwala tylko na restart bądź wyłączenie ekranu, dłuższe przyciśnięcie power – na restart. Wyłączenia jako takiego nie ma.
Ale to zawsze tak było, że „wyłączenie” Kindle to było de facto wyłączenie ekranu.
Sam już nie wiem, pewnie masz masz rację. Tutaj jednak piszą coś o „hard shutdownie”: https://www.groovypost.com/howto/amazon-kindle-battery-power-sleep/
U mnie czytnik zaktualizował się do ver.5.10.1.1. przez OTA – z marszu!
Żadnego ściągania pliku, przenoszenia na czytnik.
Po prostu włączyłem WiFi i ładowanie czytnika. To chyba jest duża zmiana…
Piszecie o aktualizacji 5.10.1.1 a na stronie amazonu jest dostępna tylko – Software Update 5.9.7. Wycofali…?
Jakoś z tydzień temu dla pw3 była nowsza niż 5.9.7., pamiętam bo ściągałem. Teraz faktycznie jej też nie widzę
Została z nieznanych przyczyn wycofana.
Bzdura. Przed chwilą pobrałem (dla Voyage). Trzeba tylko umieć szukać.
Nie bzdura bo z oficjalnej strony amazonu aktualizacja zniknęła, pewnie na innych stronach może być dostępny plik aktualizacyjny co nie zmienia faktu że amazon wycofał aktualizację z jakiegoś powodu.
Plików z serwerów nie wycofali i mają one dość przewidywalne nazwy, np. https://s3.amazonaws.com/firmwaredownloads/update_kindle_all_new_paperwhite_5.10.1.1.bin dla PW3.
Ale nie chcą aby ludzie je pobierali, coś musi być na rzeczy.
Najnowsza wersja 5.10.1.1 „uceglała” czytniki które były aktualizowane z wersji niższej niż 5.9.7.
Kłamstwo!
OK, powinienem dodać na początku wpisu „podobno”. Kiedy ta wersja zniknęła, szukałem przyczyny i takie wypowiedzi znalazłem m. in na reddit’cie. Być może jest to nieprawda, napisałem to na podstawie kilkunastu wypowiedzi na różnych forach, ale skoro wiesz lepiej to proszę rozwiń swoją agresywną odpowiedź do bardziej merytorycznej formy z uzasadnieniem.
Co tu rozwijać? Aktualizowałem jeden czytnik z 5.7.2 i działa bez problemów.
Ja mam problem po tej aktualizacji. Jak wyświetlam książki po tytule, ekran jest pusty, pomimo że podaje mi ilość stron listy książek i przerzuca strony. Po autorze i kolekcji oraz ostatnio czytanych książki są. Mam to samo w PWII i PWIII.
Zauważyłem że już nie jest dostępna ta aktualizacja na p3? Co się stało? Jak można wrócić np do starszej wersji oprogramowania?
A można prosić o linka dla 5.10.1.2.bin dla PW3
Dla PW3 nigdy ta wersja nie wyszła. Była tylko dla PW4.
„Go to” jest z prawej strony, a przyzwyczaiłam się, że zawsze miałam z lewej. :(
Jak trzymasz czytnik w prawej ręce i jesteś praworęczny, musisz już przekładać i kombinować… #najgorzej
Pobrałem oprogramowanie z tego linku Roberta ale trochę się boje instalować na PW3 ,czy u was są jakieś kłopoty po instalacji?
Jeśli instalujesz z wersji 5.9.7 nie powinno być problemów. Support Amazonu twierdził, że były przy instalacji ze znacznie starszej wersji. Inna sprawa, że ta wersja wisiała przez ładnych parę dni i nic się nie działo, więc musiały być to dość rzadkie problemy.
Zastanawiam się jakim sposobem mogły być problemy przy instalacji ze starszych wersji.
Więksi spece od Kindle napisali mi, że w tej wersji jak zwykle jest nadpisywana cała partycja systemowa, która po wgraniu obrazu działa w trybie tylko do odczytu.
Przy wydawaniu kolejnych aktualizacji Amazon zmienił po drodze format bazy danych (chyba tylko uaktualnił do nowszej, nie do końca zgodnej wersji) zapisu informacji o książkach, jakie trafiły na czytnik, do chmury itp. Jeśli tu tkwi błąd, to Reset wystarczy do… zresetowania tej bazy i odtworzy się ona od nowa już w aktualnym formacie.
W czytnikach które aktualizowałem robiłem Reset, zgodnie z zaleceniem, jakie gdzieś czytałem ponad rok temu. Przez te parę dni po aktualizacji wszystkie czytniki działają normalnie. A nawet odtworzenie sporych kolekcji kilka minut (te największe) lub kilka sekund. To oczywiście, że wszystko jest dostępne w chmurze.
Ja też tego nie wiem, skoro ten soft jest nadpisywany i tak się dzieje od początku PW3. Ale jakiś powód, dla którego nie udostępniają tej wersji. No chyba, że jakiś stażysta zapomniał zaktualizować stronę, co w firmach tej wielkości też się zdarza.
Witam,
Coś nie tak jest chyba z tym oprogramowaniem gdyż po aktualizacji kv pojawił mi sie pasek poprzeczny na ekranie, tak jakby była uszkodzona 1 lina ekranu… Przed aktualizacją wszystko było ok. Do tego jeszcze nie można wstecznie aktualizować softu, dramat.
Macie jakiś pomysł co z tym zrobić, proszę o sugestie, dziękuję.
Można wstecznie aktualizować soft, ale [CENZURA] boją się modyfikowania oprogramowania, przez co są zdani na łaskę i niełaskę producenta.
Dla PW IV czyli Kindle Paperwhite (10th Generation) jest już 5.10.2
Dla paperwhite 3 też jest wersja 5.10.2.?
Zgodnie z tym: https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/ref=hp_left_v4_sib?ie=UTF8&nodeId=201605570
Ale chyba odpuszczę i poczekam, aż będzie dostępna „on-line” z poziomu paperwhite.
Musiała jakoś bardzo niedawno się pojawić, ponieważ nie było jej od razu.
Ciekawe, Kindle pokazuje, że ta aktualizacja nie pasuje do mojego PW3. 0_o
Bo to jest aktualizacja do Kindle 7. Paperwhite 3 ma wciąż oficjalnie wersję 5.9.7: https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/ref=hp_left_v4_sib?ie=UTF8&nodeId=201756220
Kurde jest nowa wersja dla Pepperwhite III. Miałem wersję 5.9.6, ściągnąłem update_kindle_all_new_paperwhite_5.9.7.bin ze strony:
https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/ref=hp_left_v4_sib?ie=UTF8&nodeId=201756220
Po aktualizacji pokazuje mi 5.10.2 a aktualizowałem do wersji 5.9.7
W „Co Nowego” pokazuje mi
Version 5.10.2 – December 2018
Version 5.10.1.1 – October 2018
Mam pytanie, ale nie wiem, na którym forum, pod jakim tematem je zadać. Chcę kupić kindla, ale mam pewne obawy o możliwość ustawienia własnych parametrów tekstu. Jestem szurnięta, jeśli chodzi o typografię, skład tekstu ma dla mnie ogromne znaczenie, nie jestem w stanie skupić się na czytaniu źle złożonej książki. Póki co mam doświadczenie (złe niestety, z ebookami w aplikacji empikgo). Potrzebuję mieć możliwość samodzielnego ustawienia intetlinii oraz świateł międzywyrazowych. Czy Kindle ma taką opcję. O marginesach nie marzę, bo czytam tutaj, że to niedostępne. A jak jest z dzieleniem wyrazów? Czy istnieje też opcja ustalenia ilości znaków w wierszu? To są niby detale, ale one właśnie sprawiają, że tekst się dobrze lub źle czyta. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Teoretycznie wszystko można ustawić, ale wymaga to ręcznego przerobienia pliku w formacie epub i konwersja do mobi. marginesy nawet na 0px. Interlinia chyba też, światło nie jestem pewien, ogólnie epub to pliki html, co zrobisz w html, to Możesz mieć teoretycznie w ebooku, choć pewnie są tagi i style, które gubią się przy konwersji.
Teoretycznie są konwertery html do latex, a tam już hulaj dusza, możesz sobie przygotować pdf złożony na stronie formatu A5, ale to już trochę więcej czasu zajmie.