Obchodzimy dziś Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Z tej okazji ukazał się nowy numer pisma Creatio Fantastica, poświęcony w dużej części właśnie temu autorowi.
O samym piśmie wspominałem tutaj w lipcu 2017 przy omówieniu „Antologii X”.
Jest to pismo naukowo-literackie, które ukazuje się od 2005 roku, wydawane jest teraz przez Ośrodek Badawczy Facta Ficta w Krakowie. Co ważne – treść pisma dostępna jest na wolnej licencji, a ze strony ściągniemy wersje PDF, EPUB i MOBI.
Co na temat zawartości nowego numeru redakcja napisała na Facebooku:
Od samego początku chcieliśmy, by numer ten był szczególny – i stał się taki bez wątpienia! Było to możliwe między innymi dzięki szczegółowemu opisowi prekursorskich odkryć genealogicznych Ryszarda Derdzińskiego, tropiącego antenatów oksfordzkiego Profesora w Gdańsku i na ziemiach pruskich w artykule „Z Prus do Anglii. Saga rodziny J. R. R. Tolkiena (XIV-XIX wiek)”. Prezentujemy też analizę najważniejszych mediewistycznych wątków w twórczości Tolkiena autorstwa prof. Thomasa Honeggera w przekładzie Magdaleny Wąsowicz, a także zaktualizowaną wersję tekstu „Tolkien i wikingowie. Czyli o związkach J. R. R. Tolkiena” prof. Michała Leśniewskiego, poświęconego wpływowi mitologii Północy na kształt Śródziemia i Ardy (opublikowanego pierwotnie w Aiglos Almanach Tolkienowski).
Zamieszczamy również trzy różne spojrzenia na legendarium tolkienowskie: nomadologiczne Jakuba Alejskiego, proponującego polityczną lekturę społeczeństwa orków przy okazji analizy gry „Middle-earth: Shadow of Mordor”, kulturoznawcze Adama Podlewskiego, przyglądającego się nieoczywistym parantelom tolkienowskim w twórczości muzycznej Varga Vikernesa oraz moje, narratologiczne i światocentryczne, w którym staram się zwrócić uwagę na różnicę między badaniami tolkienologicznymi a ardologicznymi.
Tradycyjnie też przedstawiamy rozmowy z wybitnymi postaciami ze świata nauki: prof. Andrzejem Szyjewskim – autorem jednej z najważniejszych polskich monografii twórczości tolkienowskiej, „Od Valinoru do Mordoru” – oraz prof. Katarzyną Mroczkowską-Brand, córką „polskiego Inklinga”, o kontaktach prof. Przemysława Mroczkowskiego z samym Tolkienem.
Poza tematem numeru publikujemy dwie recenzje naukowe: Barbara Szymczak-Maciejczyk poddaje krytycznej lekturze popularnonaukowe aspiracje Michała Cetnarowskiego w „Podwójnej tożsamości bogów”, a dr Kamila Gieba docenia książkę Krystiana Sai „Wampir w świecie antropii. Kognitywizm subsymboliczny w literaturoznawstwie”. […]
W numerze nie mogło zabraknąć oczywiście i rewelacyjnych opowiadań! Drukujemy ich pięć (obiecując, że w numerze o urban fantasy będzie znacznie więcej!): „Pokój wrzasku” Teda Kosmatki w przekładzie Piotra Zawady, „Życie Lothara Greinholtza” Krzysztofa Rewiuka oraz – najbliższe poetyce posttolkienowskiej – „Świadectwo dokonań rzetelnych zabójczego fachu” Dagmary Adwentowskiej, „Królowie przychodzą znikąd” Aleksandry Brokman oraz „Panią kruków i krwi” Luizy Leszczyńskiej.
Życzę Wam fantastycznej lektury – niech niniejszy numer zainspiruje Was do tego, by raz jeszcze sięgnąć do dzieł J. R. R. Tolkiena, a także wszelkich ich najnowszych odczytań, kontynuacji i adaptacji w filmach, grach wideo i serialach. To one bowiem czynią Śródziemie światem, do którego wciąż chętnie wracamy!
Myślę, że tematyka (choć pewnie czasami hermetyczna) zainteresuje wielu miłośników twórczości Tolkiena.
Na koniec ponarzekam. Chciałem sprawdzić, czy któraś księgarnia nie zrobiła z okazji Dnia Czytania Tolkiena jakiejś promocji. I odkryłem, że… „Władca Pierścieni” i „Hobbit” ponownie zniknęły z półek e-księgarni. Jest to rozczarowujące i niezrozumiałe. Dlaczego wydawcy, w tym przypadku Iskry i Muza nam to robią? Czy nie da się zakupić licencji na jakiś dłuższy okres?
Na koniec ponarzekam. Chciałem sprawdzić, czy któraś księgarnia nie zrobiła z okazji Dnia Czytania Tolkiena jakiejś promocji. I odkryłem, że… „Władca Pierścieni” i „Hobbit” ponownie zniknęły z półek e-księgarni.
A ja przypadkowo obchodzę Dzień Czytania Tolkiena, nabyłem w tym tygodniu „Silmarillion”, pięknie wydany przez Zysk i S-kę, z ilustracjami i w ogóle… I tak sobie poczytuję.
asymon, masz na myśli wydanie z niebieską okładką i dwoma żaglówkami? Data premiery – 2017-09-25?
Tak, miałem sobie zrobić prezent na Gwiazdkę, ale jakoś tak zeszło że przyniósł wielkanocny królik. Bardzo ładne wydanie, chyba szkoda targać w autobusie.
Tylko się zdziwiłem, że nie ma wiersza o Berenie i Luthien, jest rozdział o nich, ale wiersz muszę znać skądinąd, może z „Niedokończonych”? Rozczarowanie.
Wiersz jest we Władcy, jako pieśń Aragorna. Poemat w „Lay of Leithian” (to nie było tłumaczone na polski) a od niedawna w osobno wydanej w PL książce „Beren i Luthien”.
Robert, myślę że warto napisać jeszcze o darmowej antologii fantastyki Fantazmaty:
http://fantazmaty.pl/projekty/fantazmaty-tom-i/