Literacką Nagrodę Nobla 2022 zdobyła Annie Ernaux. I przynajmniej jedną książkę przeczytamy w formie elektronicznej.
Ernaux to francuska pisarka, urodzona w 1940. Szwedzka akademia w krótkim uzasadnieniu wyróżniła odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci.
O pisarce dowiemy się trochę z krótkiego filmu „Zaproszenie do podróży” na Arte.tv, albo z artykułu Iwony Komór na dwutygodnik.com.
Aktualizacja z listopada 2022: w sprzedaży jest już druga książka Ernaux – czyli antologia Bliscy.
„Miejsce” i „Lata”
W Polsce mamy okazję czytać Ernaux od roku 1989, gdy Państwowy Instytut Wydawniczy opublikował mikropowieść „Miejsce” z 1983. Jest ona od dawna niedostępna, a i pewnie z drugiej ręki będzie ciężko. Do znalezienia jest piracki skan. Ale warto chwilę poczekać, bo już za miesiąc wyda ją wydawnictwa Czarne jako jedną z trzech części zbioru Bliscy. Wojciech Szot przypominając tę książeczkę w 2021 pisał:
Dlatego wcale nie miałbym nic przeciwko temu, gdyby jutro literackiego Nobla dostała Ernaux. Byłoby to wydarzenie z kategorii sprawiedliwych, a nam może dałoby więcej możliwości czytelniczych spotkań z francuską pisarką.
No i trafił. Również redaktorzy wydawnictwa Czarne mieli nosa – i to dosłownie – zobaczcie ten wpis Łukasza Najdera na Twitterze sprzed roku. Ernaux od paru lat jest wymieniana wśród kandydatów do Nobla, tak więc warto było zaryzykować i wydawać ją w Polsce.
W styczniu tego roku Czarne wydało autobiograficzną powieść „Lata” z 2017.
„Czy byłabym szczęśliwsza, mając inne życie?” – zdaje się stale pytać Ernaux, prowadząc nas przez kolejne dekady swej biografii, które w mistrzowskim laboratorium jej prozy stają się zarazem biografią całego pokolenia. Od czasów niedostatku po lata kapitalistycznego przesytu. Od powojennej młodości, kiedy rytm życia w małym normandzkim miasteczku wyznaczały święta religijne, po dorosłość, kiedy z religijną gorliwością czytało się Simone de Beauvoir. Od wstydu wychowania w robotniczej rodzinie po wstydliwe przyjemności klasy średniej. A wszystko to na tle wielkiej historii, której motywem przewodnim było wyzwolenie. Wyzwolenie polityczne, wyzwolenie seksualne, wyzwolenie z klasowych ograniczeń. Ernaux mierzy się z zagadnieniami rewolucji obyczajowej, postępującego konsumpcjonizmu i sekularyzacji, przywołuje przełomowe momenty dla historii Francji i Europy. „Chciałabym te liczne obrazy siebie, rozdzielone, niezsynchronizowane, połączyć nicią opowieści o swojej egzystencji od narodzin w czasie II wojny światowej aż do dzisiaj. O istnieniu poszczególnym, lecz jednocześnie wtopionym w historię pokolenia”.
W LC ocena 7,5/10.
Promocje na „Lata”
Powieść jest w dostępna w e-booku, ale porównywarka nie ma najbardziej aktualnych danych, bo dziś po południu księgarnie rzuciły się do odpalania promocji. W tym momencie najlepsze ceny mają:
- Ebookpoint (19,14 zł) + ew. 5-10% rabatu lojalnościowego
- Nexto (19,14 zł z Premium)
- Publio (21,05 zł)
- swiatksiazki.pl (22,33 zł)
Powieść jest też dostępna w abonamencie Legimi.
Być może jeszcze jutro pojawią się jakieś promocje, ale nie podejrzewam, żeby były bardzo głębokie, to wszak okazja dla wydawcy do zarobku. A pamiętacie, jak drogie były książki Tokarczuk przez pół roku od Nobla? :-)
Na tym kończę tę krótką prezentację i oddaję Wam głos. Czytaliście „Lata”? Uważacie, że Ernaux dostała słusznie nagrodę?
Mała poprawka – cena „Lat” w Nexto z Premium to 12,44 zł :)
Przepraszam, że nie na temat, ale czy ktoś przerabiał temat epub vs mobi po zmianach w amazonie? Książki które kupiłem np w publio we wrześniu, wysłane automatycznie w formacie epub są widoczne na kindle standardowo – tytuł / autor. W nexto kupiłem kilka ebooków, które po automatycznej wysyłce są widoczne w kindle z „krzakami” – tytuł: 09f9c4db3d7bfe0312a8 – autor: Unknown. Pisałem do nexto, ale dostałem odpowiedź że to z powodu zmiany z mobi na epub. Tymczasem w przypadku publio, jakoś sobie z tym poradzili…
https://swiatczytnikow.pl/amazon-popsul-metadane-w-ksiazkach-wysylanych-mailem-tym-razem-tytuly/
zglaszac amazonowi, moze tym razem ogarna szybciej niz w pol roku
Kiedyś był też ebook „Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów”
Svante Pääbo, może znowu się pojawi.
Na facebooku Prószyńskiego napisali, że nie będzie wznowienia książki Svante Paabo „w najbliższym czasie”.
W razie czego jest po angielsku, a w sugerowanych na stronie jest książka Who We Are and How We Got Here: Ancient DNA and the New Science of the Human Past Davida Reicha. Choć z opisu nie wiem, czy jest mniej-więcej o tym, za co Paabo dostał nobla. Ogólnie tak, ale nie jestem pewny co do szczegółów. Za to ma dużo pozytywnych ocen, no i jest w promocji :D
Podobnie z fizyką, e-book Antona Zeilingera Dance of the Photons: From Einstein to Quantum Teleportation jest dostępny tylko po angielsku.