Humble Book Bundle: Learn You Some Python – to nowy pakiet pakiet książek z wydawnictwa No Starch Press.
Taki pakiet i z tego samego wydawnictwa był już w sierpniu 2019, ale mamy kilka nowości, no i inną kolejność. Pakiet trwa do 1 czerwca.
Dlaczego warto uczyć się Pythona?
Na indeksie PYPL, pokazującym częstotliwość wyszukiwań w sieci Python umacnia się na pierwszym miejscu z 31%.
Nieco bardziej opóźniony wobec PYPL jest indeks TIOBE, który pokazuje ilu mamy wykwalifikowanych programistów na świecie. Tutaj Python jest na trzecim miejscu, ale w ciągu roku wyprzedził C++, specjalistów zatem przybywa.
Oczywiście nie każdy planuje karierę jako programista. Podstawy Pythona mogą się przydać w innych sytuacjach. Z punktu widzenia czytelników e-booków, ważne może być, że Python używany jest w programie Calibre. Jego znajomość przyda się do pisania „recept” generujących gazetki z blogami, jak i wtyczek do samego programu.
Lista książek
Podobnie jak poprzednio, listę książek wrzuciłem je do tabelki.
Linkuję do Amazonu, gdzie możecie sprawdzić recenzje i ceny – każdy tytuł kosztuje więcej niż pakiet wszystkich.
Linkuję też do naszej porównywarki – okazuje się, że aż 11 z 15 książek przetłumaczono na język polski (wydał je Helion oraz PWN). Coś takiego nie zdarzyło się jeszcze nigdy przy moich podsumowaniach pakietów Humble Book Bundle. To tylko świadczy o tym, jak popularny to temat.
Aha, trzy książki Ala Sweigarta przeczytamy bezpłatnie na stronie autora, który udostępnia je na wolnej licencji:
- Automate the Boring Stuff with Python
- Invent Your Own Computer Games with Python, 4th Edition
- Cracking Codes with Python
Oczywiście w pakiecie dostajemy trzy formaty, zresztą sam autor linkuje na swojej stronie do Amazonu i wydawcy.
Co wybrać?
W porównaniu do pakietu z sierpnia 2019 zmieniła się kolejność – kilka książek trafiło do innych widełek.
W najwyższym zestawie pojawiły się dwa nowe tytuły z 2019: drugie wydania „Automate…” oraz „Python Crash Course”. No i tutaj rekomendacja będzie trudniejsza niż w sierpniu, bo de facto najlepsze są właśnie te dwie książki i należy je polecić jako ogólne podręczniki.
Początkujący mogą zacząć od pierwszego pakietu, gdzie mamy „Invent Your Computer Games”. Tak o niej pisał Sweigart:
It’s for complete beginners, and goes through the source code for several simple text-based game projects like Tic Tac Toe and Hangman. The last few chapters covers Pygame and 2D graphics.
W tych samych widełkach jak w ubiegłym roku są Python Playground” oraz „Impractical Python Projects” – pozwalają rozwijać znajomość języka przez różne dziwne projekty – czy to przerabianie obrazków na Ascii-art, czy też użycie metody Monte Carlo do planowania emerytury…
Zwracam też uwagę na dwie książki o nauczaniu dzieci – wiele osób wybiera Pythona jako ten język, od którego zaczyna się naukę programowania.
Pobieranie e-booków
Po zakupie możemy od razu przejść do książek (przycisk „Get your Books”), link dostaniemy też na maila. Przydatną rzeczą jest „Bulk Download” czyli możliwość pobrania wszystkich książek w danym formacie jednym kliknięciem.
Wszystkie e-booki są w trzech formatach: MOBI, EPUB i PDF, co da nam elastyczność w czytaniu ich na dowolnym urządzeniu. Wyjątkiem jest „Python Flash Cards” – tam mamy tylko PDF, ale to akurat jest publikacja, którą po prostu należy wydrukować.
Niektóre pliki mogą być większe niż 50 MB, przez co nie „przejdą” na Kindle wysłane mailem. Pisałem o tym, jak je można zmniejszyć.
Wsparcie dla Świata Czytników i organizacji charytatywnych
Jak już nieraz wspominałem, jestem partnerem Humble Bundle, dlatego jeśli kupicie pakiet, korzystając z mojego linku, macie szansę wspomóc również Świat Czytników.
Po rozwinięciu „Choose where your money goes” pojawia się odpowiedni suwaczek, którym przydzielamy, ile ma dostać wydawca, ile organizacje charytatywne, a ile niniejszy blog.
Wśród organizacji charytatywnych jest fundacja The No Starch Press Foundation wspierająca ruch hakerski oraz Book Industry Charitable Foundation, wspierająca (amerykańskich) księgarzy.
Inne aktualne pakiety
W ramach Humble Bundle kupimy też pięć innych e-bookowych pakietów:
- Humble Comics Bundle: The Walking Dead – wszystkie części jednej z najpopularniejszych serii komiksowych. Do 20 maja. Opisałem w osobnym arktykule i pokazywałem jak te komiksy prezentują się na czytnikach.
- Humble Book Bundle: Definitive Guides to All Things Programming – kolejny pakiet z wydawnictwa O’Reilly do 25 maja. Poza powszechnie znanymi technologiami jak JavaScript czy CSS – są też Kafka, Cassandra, Maven, albo Hadoop.
- Humble Comics Bundle: Joe Hill’s Locke & Key – komiksowy pakiet z IDW Publishing. Do 3 czerwca.
- Humble Book Bundle: Fun with STEM – książki z wydawnictwa Adams Media na temat STEM czyli „nauka, technologia, inżynieria i matematyka”. Do 1 czerwca.
- Humble RPG Book Bundle: Warhammer 40K Deathwatch – zbiór manuali do różnych RPG z tej serii. Do 26 maja.
Podsumowanie
To niby takie odgrzewane kotlety, ale temat wciąż gorący. Nic dziwnego, że po pierwszej dobie poszło już 8 tysięcy pakietów. Jeśli zatem nie skorzystaliśmy w ubiegłym roku, teraz jest kolejna okazja.
A czy Wy kupiliście ten zeszłoroczny pakiet? Coś z niego przeczytaliście?
Przypominam, że akcja Humble Book Bundle: Learn You Some Python potrwa do 1 czerwca.
Czytaj dalej:
- [Aktualizacja] Jeśli nie ściągnęliście wcześniej swoich książek z pakietów BookRage, to… już tego nie zrobicie
- Nowa Fantastyka w formatach EPUB/MOBI również w Nexto, ze świetną ceną prenumeraty!
- Książka Roku 2023 według lubimyczytac.pl – już 97% książek przeczytamy na czytnikach!
- Ostatni dzień na pobranie książek ze „starego” ArtRage. Jak ściągnąć je wszystkie?
- CzytajPL 2024 – znów przez cały listopad przeczytamy lub posłuchamy bezpłatnie 18 książek!
- Kolejne Fantazmaty: „Na zgliszczach” – bezpłatna antologia opowiadań postapo
„Zwracam też uwagę na dwie książki o nauczaniu dzieci – wiele osób wybiera Pythona jako ten język, od którego zaczyna się naukę programowania.”
To chyba dobry pomysl i nie warto sie nastawiac, ze dzieci sa zbyt glupie na programowanie. Sam, mimo ogromnej checi w celu nauczenia programowania mojego dziecka zdziwilem sie pozytywnie, gdy corka pare miesiecy temu, po zobaczeniu „filmowego” tutoriala o scratchu, zaczela z zapalem ukladac najpierw na tablecie ze „scratchem juniorem” a potem juz z normalnym scratchem na komputerze i tablecie dzialajace, coraz trudniejsze animacje, wzorujac sie juz samodzielnie na nastepnych tutorialach. Zwlaszcza, ze poza podstawowymi slowami nie umie czytac i jeszcze nie ma 4 lat. To nie przeszkadza w doskonalym nasladowaniu filmow, wybieraniu odpowiednich metod, zmianie liczbowych parametrow, tworzeniu calej logiki od podstaw itp. Dlatego zachecam wszystkich rodzicow do prob, bo warto, zeby byly u nas same dobrze myslace i wyszkolone dzieci.
„A czy Wy kupiliście ten zeszłoroczny pakiet? Coś z niego przeczytaliście?”
:D
Nie kupilem, ale pytanie drugie jest tendencyjne :)
Python wraca do Humble Bundle jak bumerang. W ogólnie programistycznych wyprzedażach też pełno tego. Szkoda że naprawdę przydatne pozycje rzadko kiedy się trafiają. Czegoś o algorytmach ze świecą tam szukać.
Wydawnictwo Springer tymczasowo rozdaje niektóre ebooki w czasie epidemii i np. znalazło się tam coś takiego:
https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-319-13072-9
Dzięki za przypomnienie. Miałem opisać to rozdawnictwo, więc pewnie dzisiaj to zrobię.
Jeśli chodzi o Pythona mają jeszcze:
https://link.springer.com/book/10.1007%2F978-1-4471-6642-9
https://link.springer.com/book/10.1007%2F978-3-319-14240-1
Jeszcze takie coś znalazłem: Programming for Computations – Python: A Gentle Introduction to Numerical Simulations with Python 3.6.
Prawidlowy odnosnik do „Programming for Computations…” to: https://www.amazon.de/dp/B07ZT1WR22
Dodatkowo na springer.com jest wiecej chwilowo darmowych ksiazek o pythonie. Znalazlem przynajmniej dodatkowe 4 u siebie.
Ktos to poruszyl w komentarzu sprzed miesiaca: https://swiatczytnikow.pl/promocje-dnia-10-04-2020-karika-marwood-pilch-szczerek-wiosenne-umilacze-kryminaly-osprey/comment-page-1/#comment-1359216
Wtedy dodalem pod tym komentarzem skrypt do sciagniecia tych ponad 400 dostepnych wciaz ksiazek.
Dzieki za linki, ALE, jaki jest status tych ksiazek? Jak za 5 lub 20 lat bede mogl udowodnic, ze te pliki na moim dysku sa legalne?
Na stronach Springera nic nie widze. Sciagnalem pliki i w nich tez nic nie ma o darmowosci lub otwartosci. Jest za to pol strony o prawach autorskich.
A w jaki sposób udowodnisz, że książka kupiona w nieistniejącej może za 20 lat księgarni z e-bookami jest legalna? Drukujesz paragony z Publio i Virtualo, albo i z Humble Bundle?
Ja tylko przypomnę, że trzymanie na dysku książek nawet ściągniętych z Chomika jest najzupełniej legalne.
A Springer ma tutaj informację + listę książek:
https://www.springernature.com/gp/librarians/news-events/all-news-articles/industry-news-initiatives/free-access-to-textbooks-for-institutions-affected-by-coronaviru/17855960
Tak, trzymam elektroniczne dowody zakupu (emaile, skany paragonow, etc.) wszystkich licencjonowanych materialow oraz elektronicznego sprzetu zakupionego przeze mnie.
To nie kazdy tak robi???
P.S. „Ja tylko przypomnę, że trzymanie na dysku książek nawet ściągniętych z Chomika jest najzupełniej legalne.” – a to juz zalezy od kraju. Jak wiemy bywaja takie, gdzie i samotny Ajfon na plazy jest bezpieczny…
„To nie kazdy tak robi???”
Rozumiem, ze pytanie udawane, ale nikt na calym swiecie nie ma rachunkow na kazda rzecz, ktora posiada, jesli wystarczajaco dlugo posiada wystarczajaco duza ilosc rzeczy :)
@Artur Duleba
Moje rachunki siegaja 20 lat wstecz. Nie wiem ile wiosen Pan zyje.
Znacznie wiecej, ale to akurat ma male znaczenie. Ludzie maja rzeczy przekazywane po 1, 10 czy 100 pokoleniach, najczesciej bez zadnych szczegolowych umow, bo wszystko zostaje w tym samym domu, w ktorym mieszkali. Ciezko tez nie wspomniec o tych co maja najwiecej rzeczy bez rachunkow, czyli systemach urzedowych, np. Polski lub Watykanu. 20 lat to zaden czas, a na pewno nie ma pan rachunkow na kazda rzecz. Chyba, ze zbiera Pan tez rachunki za ubrania, farby, obrazek z komunii itp. Nawet wtedy nie uwierze, ze posiada Pan wszystkie rachunki z 20 lat :)
Niestety, ale na tej stronie (Springer Nature) oraz podstronach jest informacja, ze jest to oferta wylacznie dla instytucji naukowych, pracownikow akademickich oraz studentow.
Na moj robotniczo-chlopski rozum zwykly zjadacz chleba sie nie kwalifikuje.
No ale to są podręczniki akademickie, a nie lektury do poduszki, dlatego głównym odbiorcą są studenci. Nie oznacza to jednak ograniczenia tylko do nich, w takim przypadku mogliby wymagać np. podania uczelnianego maila (robił tak np. Dropbox z promocją dla uczelni).
Link z „mojego linku” odsyła do czegoś, czego już nie ma.
Dziękuję, poprawione.
Polecam bardzo kurs automate boring staff with python na Udemy (tan sam autor co książka), minimum raz w miesiącu jest za darmo (szukajcie promek na stronach z ofertami), a jest świetnie poprowadzony dla osoby początkującej pokazując potencjał, do tego bardzo wyraźny i niewyszukany angielski.
…a sama książka jest za darmo online na stronie autora.
Linkowałem nawet w treści postu. :)