W nowym pakiecie Humble Book Bundle: Head First Programming Series mamy 15 e-booków na temat programowania. To powtórka podobnego pakietu sprzed dwóch lat.
Head First to popularna seria książek z wydawnictwa O’Reilly, która wprowadza do różnej tematyki w atrakcyjny i nietypowy sposób.
Zacytuję opis Helionu, który wydaje ją u nas jako „Rusz głową”.
Autorzy książek, wykorzystując najnowsze elementy nauczania, przedstawią wszystkie zagadnienia niezbędne do rozpoczęcia projektowania, programowania i tworzenia aplikacji. Nie trzeba już przebijać się przez długie wywody i czytać żmudnych przykładów. Obfitujące w układanki, ilustrowane wyjaśnienia i zagadki, są także świetną zabawą. Uczą myśleć jak programista, a co najważniejsze, zdobytą wiedzę można skutecznie wykorzystać w praktyce.
Pakiet wystartował w połowie kwietnia i trwa jeszcze do 10 maja. Zobaczmy co mamy do dyspozycji.
Lista książek
Za co najmniej 1 euro czeka nas pierwsze pięć tytułów:
- Head First Ruby
- Head First C (jest edycja polska)
- Head First PMP. Fourth Edition
- Head First SQL (jest edycja polska)
- Head First Statistics (jest edycja polska)
Za co najmniej 8,41 EUR – pięć kolejnych:
- Head First JavaScript Programming (jest edycja polska)
- Head First Learn to Code (jest edycja polska)
- Head First HTML and CSS. Second Edition
- Head First C#. Third Edition (jest edycja polska)
- Head First Agile (jest edycja polska)
Za 15 EUR dochodzi jeszcze pięć:
- Head First Go (jest edycja polska)
- Head First Java. Second Edition (jest edycja polska)
- Head First Python. Second Edition (jest edycja polska)
- Head First Kotlin (jest edycja polska)
- Head First Android Development. Second Edition (jest edycja polska)
Linkuję do Amazona, gdzie można sobie sprawdzić recenzje, a także do naszej porównywarki – w przypadku wydań polskich. W Humble Bundle dostaniemy oczywiście oryginały po angielsku.
Przy kupnie najwyższego pakietu wychodzi jedna książka za dolara. Rzut oka na Amazon pokaże, że pojedyncze tytuły mogą kosztować 20-30 dolarów. Przypominam, że od od kilku lat O’Reilly nie sprzedaje samodzielnie e-booków w swoim sklepie – skupiają się na abonamencie Safari.
W dużej części jest to powtórka pakietu z roku 2018. Doszły książki o Go i Kotlinie, wyleciały o Design Patterns i projektowaniu zorientowanym obiektowo.
Head First a czytniki
Seria wydawana jest też w Polsce przez Helion – i jak widzimy powyżej, większość książek wyszła też po polsku, ale w przypadku e-booków mamy wyłącznie PDF. Tutaj są wszystkie formaty: poza PDF także EPUB oraz MOBI.
Jak książki, które opierają się w dużej mierze na nietypowym layoucie i wizualizacjach sprawują się na czytnikach? Sprawdziłem Pythona.
Początek rozdziału piątego – tak wygląda strona z wersji PDF, będącej odpowiednikiem papieru.
A tak wyglądają kolejne strony na czytniku.
Schematy obrazkowe takimi pozostały, tam gdzie mamy zwarty tekst, jest on wyświetlany na czytniku w wybranej przez nas czcionce.
Mniej atrakcyjne? Na pewno. Czytelne. Jak najbardziej. Sprawdzałem na Kindle Paperwhite (6″) i Oasis (7″). Dobrze jest mieć ekran 212 lub 300 ppi.
Uniwersalny problem, który wynika z mniejszego ekranu i który jest nie do przeskoczenia to utrata wygody, polegającej na tym, że w książce papierowej widzimy od razu dwie strony i schematy w całości. Na powyższym przykładzie „zagubiła się” strzałka między krokiem 3 i 4. Nie utrudni to jego zrozumienia, ale widać, że w pewnych przypadkach pewne powiązania nie będą oczywiste.
Pobieranie plików
Już na stronie podsumowującej zamówienie powinien być link „Get your books”. Dostaniemy go też na maila.
Wszystkie książki, jak wspomniałem wyżej, są w trzech formatach i tym razem ważyć będą sporo. Największa jest książka „Learn to Code” – plik EPUB to 245 MB, a MOBI – niesamowite – 511 MB! Wynika to z dużej liczby ilustracji.
Plików większych niż 50 MB nie wyślemy mailowo na Kindle, więc będzie trzeba je zmniejszyć, co opisywałem w artykule. Np. Pythona udało mi się bez problemu zmniejszyć z 50 do 25 MB. Obawiam się tylko, że tą największą po odchudzeniu i tak będzie trzeba wgrać kabelkiem.
Wsparcie dla Świata Czytników
Jak już nieraz wspominałem, jestem partnerem Humble Bundle, dlatego jeśli kupicie pakiet, korzystając z mojego linku, macie szansę wspomóc również Świat Czytników.
W ostatnim czasie nastąpiła jedna zmiana – twórcy pakietu usunęli możliwość ustawienia wielkości wsparcia suwaczkiem. Wynikało to pewnie z różnych nadużyć, np. partnerów namawiających do wpłacania tylko na nich. :-) Dlatego tylko można podejrzeć, kto ile dostanie. Tak to wygląda przy kupnie „środkowego” pakietu.
Aktualizacja z 5 maja 2021: po protestach społeczności Humble Bundle przywrócił w pakietach „suwaczek”, działa to zatem jak dawniej i można zmienić alokację wpłaconej kwoty.
Z góry dziękuję.
Pozostałe pakiety
Dziś o godzinie 20 kończy się pakiet Humble Manga Bundle: Spring 2021 Anime Season – może ktoś jeszcze zdąży. :-)
Trochę dłużej trwają jeszcze:
- Humble eBook Bundle: Warhammer 40,000 Stories 2021 – kolejny pakiet ze świata Warhammer 40000 z wydawnictwa Black Library. Trzy formaty, do 6 maja.
- Humble Comics Bundle: Dungeons & Dragons – stare i nowe tytuły z IDW Publishing. Formaty PDF, CBZ, EPUB. Do 3 maja.
- Humble Book Bundle: Cutting Edge Tech – pakiet technologiczny z naukowego wydawnictwa Morgan Claypool. Formaty PDF i EPUB. Do 17 maja.
Przypominam, że pakiet Head First Programming kupimy do 10 maja. Przypominam, że jest to w dużej mierze powtórka z pakietu sprzed dwóch lat, przed zakupem sprawdźcie, czy nie macie już tych książek w swojej biblioteczce.
„W ostatnim czasie nastąpiła jedna zmiana – twórcy pakietu usunęli możliwość ustawienia wielkości wsparcia suwaczkiem.”
Suwaki wróciły i na jakiś czas zostaną w niezmienionej formie. Później się zobaczy:
https://blog.humblebundle.com/2021/05/05/an-update-on-bundle-sliders/
Tak, bo przynajmniej na reddicie społeczność się mocno wkurzyła. :-)
czy te polskie edycje w ramach tej akcji są dostepne ?
Nie, tylko angielskie.
to słabo :)
Nie wiem, czy ja coś źle wyjaśniam, bo pod pierwszym artykułem nt. tej promocji było podobne pytanie. Humble Bundle to tylko e-booki po angielsku. Dlaczego miałyby być tam tłumaczenia na polski, niemiecki czy czeski…?
:) podlinkowal Pan wersję Polskie nawet ze słowem jest polska, co jest mylące. Oczywiście że nie ma podstaw, żeby były tam Wersje Polskie:)