Serwis Wolne Lektury obchodził we wrześniu 5 lat istnienia. Powstał 17 września 2007 roku, na początku skromnie – większość ze 123 tekstów stanowiły wiersze Kochanowskiego.
Na Wolnych Lekturach znajdziemy obecnie 1812 utworów do których „mamy prawo” – czyli są dostępne w domenie publicznej, albo też zostały „uwolnione” na licencji Creative Commons.
To nie jest największa skarbnica darmowych (a legalnych) utworów w sieci, ale Wolne Lektury mają je wszystkie starannie opracowane, często z setkami przypisów, bywa że jest aż ich za dużo.
Już dziś serwis pozwala w ogromnym stopniu odciążyć szkolne i osiedlowe biblioteki. Pamiętam ze swoich czasów licealnych – wszystkie klasy przerabiały jednocześnie Pana Tadeusza i nie sposób go było wypożyczyć.
A tu – proszę bardzo – Pan Tadeusz w formatach PDF, EPUB, MOBI, FB2, TXT, DAISY, wersja online oraz źródłowy XML. Do przeczytania na czytniku, tablecie, telefonie – czymkolwiek. Aha, audiobook też jest.
Strona parę miesięcy temu przeszła stanowczą przeróbkę, m.in. książki dorobiły się okładek – w oparciu o grafiki na wolnych licencjach. Bardzo oryginalna funkcja to Leśmianator – czyli mechanizm do generowania utworów poetyckich na podstawie treści każdej książki – przykładowo z Pana Tadeusza.
Wolne Lektury prowadzi Fundacja Nowoczesna Polska przy wsparciu różnych instytucji i firm. A oto jubileuszowe ciekawostki, którymi podzielili się na blogu.
- 4 000 000 – tylu unikalnych użytkowników skorzystało z Wolnych Lektur w ciągu 5 lat,
- 1809 – tyle darmowych lektur można dziś pobrać z serwisu,
- Cierpienia młodego Wertera – to najpopularniejsza lektura w bibliotece czytana on-line,
- 120 – teksty tylu autorów zamieszczamy,
- Maria Dąbrowska i Miłosz Biedrzycki – to autorzy, których utwory publikujemy na wolnej licencji,
- 551 – tyle motywów literackich i tematów wykorzystują redaktorzy do opracowania tekstów,
- Kamizelka i Mendel Gdański – to najpopularniejsze lektury ściągane na urządzenia mobilne,
- 130 – tylu łącznie redaktorów-wolontariuszy współpracowało z redakcją Wolnych Lektur,
- W pustyni i w puszczy – to najpopularniejszy audiobook,
- 1000 – tyle tekstów jest obecnie w opracowaniu redakcyjnym,
- Miłość i Śmierć – to najczęściej wykorzystywane motywy literackie w naszych utworach,
- 3186 – tyle przypisów dodali redaktorzy do Ogniem i mieczem,
- 462 – tyle audiobooków jest dostępnych na Wolnych Lekturach.
Gratulujemy i prosimy o więcej!
Ginący gatunek. Udostępnianie wiedzy za darmo.
1800 utworów, z czego raptem 250 to dramat bądź epika. Nie znalazłem ani Otella ani Fausta. Pieśń o Rolandzie ktoś wyjątkowo inteligentnie podzielił na rozdziały wg „pieśni”, których jest ponad 200, większość nie zajmuje połowy czytnika przy czcionce 3 od lewej. Ogólnie jestem trochę rozczarowany całym projektem.
Ciekawy ten Leśmianator – będę miał skąd brać teksty do mistrza klawiatury :D
Jednak należy się szacunek, chociażby za przygotowaniue tylu audiobooków. Dzięki za przypomnienie o istnieniu tego projektu.
Strona genialna :) Na spółkę z 3G w moim Kindlu Keyboard nie raz uratowała mi życie (hiperbolizacja taka ;p ), kiedy okazało się, że coś przerabiamy, a ja nie mam książki…
No i jakość opracowania jest genialna – żadnych baboli, akapitów w złych miejscach czy innych rzeczy które zdarzają się nawet w ebookach z komercyjnych księgarni tutaj jeszcze nie uświadczyłem…
To przy okazji zapytam jakie inne serwisy z darmowymi książkami (koniecznie po polsku) polecacie? Na Project Gutenberg praktycznie nic nie ma…