Za drogo? Ustaw alerty cenowe na e-booki i kupuj taniej!

Porównanie oświetlenia: Kindle Paperwhite 3, Voyage, Oasis 1 & 2

Pod artykułem z pierwszymi wrażeniami na temat Kindle Oasis 2 wywiązała się spora dyskusja, odniosę się teraz do jednego aspektu, mianowicie oświetlenia czytnika. 

Parę osób – na podstawie różnych opinii wyraziło wątpliwość na temat ekranu i oświetlenia nowego czytnika. Postanowiłem więc jeszcze przed publikacją testu porównać Oasis 2 z paroma starszymi czytnikami Amazonu.

Powyżej widzicie – od lewej: Kindle Paperwhite III, Voyage, następnie Oasis 1 i 2. Czcionka to Caecilia, podobny fragment tej samej książki.

Tutaj link do wersji powiększonej.

Pamiętajmy o paru rzeczach:

 • Porównanie w ciemności robię tym razem przy maksymalnym poziomie oświetlenia – przede wszystkim z tego względu, że matryca aparatu ma znacznie mniejszą czułość niż nasze oko. Pamiętajmy jednak, że w zasadzie nigdy nie wychodzę poza poziom 11-13, a gdy czytam w nocy, to 5-7.
 • Ewentualne różnice będą na zdjęciach zawsze wyolbrzymione.
 • Nie mam warunków laboratoryjnych – tak więc takie sprawy jak ustawienie temperatury barwnej są subiektywne. Tutaj trzymałem się tego, co mi ustawił aparat w trybie automatycznego balansu bieli (5550 K).

Wnioski

Równomierność oświetlenia:

 • Przy maksymalnym oświetleniu na dole PW3 zauważyć można cienie. Podobnie przy Voyage – ale znacznie, znacznie mniejsze.
 • Na pierwszy rzut oka zarówno pierwszy, jak i drugi Oasis są oświetlone równomiernie i ciężko tam znaleźć jakiekolwiek wady (ale spokojnie, znajdziemy).
 • Ślad w dolnym prawym rogu ekranu Voyage to efekt zabrudzenia ekranu, którego nie zauważyłem. :)

Zacytuję zresztą swoją recenzję Oasis 1:

W Paperwhite (tam były cztery diody) da się rozpoznać na dole delikatne cienie, w Voyage są one znacznie mniejsze – z kolei w Oasis ze względu na umiejscowienie diod – należałoby ich szukać po bokach. Ale jestem je w stanie zauważyć tylko gdy w ciemności podkręcę oświetlenie na maksimum, a w ten sposób się nie czyta.

Barwa oświetlenia:

 • Barwa ekranu w nowym Oasis 2 jest nieco cieplejsza i zbliżona do Paperwhite III, jednocześnie bez różowawego zabarwienia, które bywało widoczne na Voyage. Na tym zdjęciu to średnio – ale patrz porównanie sprzed 2 lat – swoją drogą pouczające jest, jak różnie to wygląda.
 • Zdecydowanie zimniejszą barwę miał Oasis 1, choć w sumie zbliżoną do Voyage – tu na zdjęciu ma on mocniejszą maksymalną jasność.
 • Pamiętajmy, że są duże różnice między partiami produkcyjnymi. Niektórzy z Was przesyłali mi np. zdjęcia znacznie zimniejszych PW3.

I jeszcze dygresja. Już właściwie wszyscy ważniejsi producenci mają w ofercie czytniki z regulacją barwy oświetlenia – do Kobo i Tolino dołączył niedawno Nook. Amazon jak zwykle w tyle. :-)

Wprowadzenie tej w sumie prostej funkcji sprawiłoby, że dyskusje o tym, jaki odcień jest przyjaźniejszy dla czytelnika byłyby bezpodstawne – choć dotyczyłyby pewnie wtedy równomiernej dystrybucji tej barwy – bo taki czytnik jak Kobo Aura One ma po prostu połowę diod białych i białych ciepłych…

Oasis 1 vs Oasis 2

Ekran nowego Oasis wydaje się nieco cieplejszy od starszego. Zwrócić od razu można uwagę, że Oasis 1 ma mocniejsze maksymalne oświetlenie niż 2.

Co do kontrastu – jest on w Oasis 2 nieco mniejszy, co prawdopodobnie wynika z innego sposobu oświetlenia. Porównajmy fragmenty powyższego zdjęcia w powiększeniu i po usunięciu kolorów.

Oasis 1:

Oasis 2:

Poziom wysycenia czerni nie różni się w obu przypadkach, biel jest jaśniejsza na O1 – co powoduje większy kontrast. No, ale oświetlenie służy właśnie do regulacji postrzeganego kontrastu.

Oasis 2 w powiększeniu

Przyjrzyjmy się jeszcze dokładniej samemu Oasis 2.  Czy są jakieś różnice, które mogą komuś przeszkadzać?

Tak wygląda zdjęcie po podkręceniu wszystkich szczegółów.

Można zauważyć, że wszystkie diody czytnik ma po prawej stronie (tzn. po tej po której są klawisze). Są one widoczne  przede wszystkim przez nieco cieplejsze zabarwienie.

Pojawiały się głosy, że jasność ekranu jest nierównomierna. I to prawda. Wracamy do niepodkręconego zdjęcia. Wersja powiększona.

Na górze zdjęcia przeniosłem fragment z lewej strony na prawą, a na dole z prawej na lewą. Wniosek jest jasny – ekran jest nieco jaśniejszy po prawej stronie – bo tam mamy wszystkie diody.

Pewnie są ludzie, którym to będzie przeszkadzać, może niektóre egzemplarze mają bardziej zauważalną różnicę – ja widzę dopiero na zdjęciu po przeprowadzeniu powyższego eksperymentu.

Wydaje mi się to jeszcze mniejszym problemem niż ów „słynny” gradient w Kindle Voyage. Chodziło o to, że w większości egzemplarzy Voyage ekran na górze jest nieco zimniejszy niż na dole: odsyłam do mojego testu gdzie przeprowadziłem porównanie. Teraz, gdy wiem jak tego szukać, umiem to zauważyć przy maksymalnym oświetleniu. Ale… kompletnie mi to nie przeszkadza.

Podsumowanie

Oświetlenie ekranu Kindle Oasis 2 wydaje mi się najlepsze ze wszystkich dotychczasowych Kindle z oświetleniem – dotąd najlepiej wypadały trzy czytniki, do których go teraz porównywałem.

Owszem, zauważymy różnice – i część będzie wynikała z różnic między partiami produkcyjnymi. Ale powtórzę moje wnioski z artykułu z 2015, gdzie porównałem trzy generacje Paperwhite, dorzuciłem Voyage i inkBOOKa.

Wtedy wyszło mi, że poza PW1 trzeba naprawdę złej woli, aby znaleźć problemy w oświetleniu współczesnych czytników. I to podtrzymuję.

Czytanie z Oasis 2 na poziomie oświetlenia, który jest dostosowany do potrzeb, jest przyjemnością – tak samo jak było to przy Paperwhite 2, 3, albo Voyage. Dlatego akurat oświetlenie nie powinno być tutaj kryterium wyboru – przynajmniej między modelami Kindle.

PS. O północy ruszyły przeceny w niemieckim Amazonie z okazji Cyber Monday: Kindle 8 o 20 euro taniej, Kindle Paperwhite o 40 euro taniej. Artykuł z omówieniem już jest!

Czytaj dalej:

Artykuł był przydatny? Jeśli tak, zobacz 6 sposobów, na jakie możesz wspomóc Świat Czytników. Dziękuję!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kupno Kindle i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Hosting: Zenbox

9 odpowiedzi na „Porównanie oświetlenia: Kindle Paperwhite 3, Voyage, Oasis 1 & 2

 1. A ja staje w obronie PW1 na którym dobrze mi się czyta. Może udało mi się trafić akurat nas jakaś wyjątkowy egzemplarz, ale ja u siebie cieni podczas czytania nie widzę.

  1
  • Robert Drózd pisze:

   To jest tak: w artykule sprzed dwóch lat pisałem, że wprawdzie PW1 wypadł zauważalnie gorzej od pozostałych modeli – ale jak go testowałem w 2013 to wcale źle nie było. A cienie i tak widoczne są przy mocniejszym oświetleniu.

   0
  • sbdd pisze:

   PW1 niezniszczalny jest, a oświetlenie w celach użytkowych zadowalające w pełni. Wśród Kindli to już klasyk, jak kiedyś Classic ;-)

   1
  • grzezaw pisze:

   No to ja nastepny „potwierdzam” : mam PW1 od 2013 wymieniany po zakupie dwa razy (problem z podświetlaniem) aż w końcu trafiłem na egzemplarz OK.
   Pół roku temu chciałem się „unowocześnić”przy okazji kolejnej promocji w amzon.de i nabyłem PW3. No i …. odesłałem. Ekran z przebarwieniemi, ciemne kropki rozrzucone po ekranie itp.
   Pozostałem przy moim leciwym PW1. Jakość wykonania PW3 niestety nie warta wydanych pieniędzy jeśli sie posiada „dobry” PW1.. Nie chciało mi się bujać z kolejnymi wymianami, odsyłaniem i polowaniem na egzemplarz OK.
   Wczesniej nabyłem dla małżonki PW3 (przejście z keyboarda) i wymieniany był dwa razy bo problemy były podobne jak przy tym moim.
   Ostatecznie pozostała przy pierwszym egzemplarzu bo w kolejnym dosyłanym było tylko gorzej :-(.
   W PW1 niestety przeszkadza mi tylko za mała pamięć na pliki użytkownika i brak aktualizacji softu ze strony Amazon :-(. Szkoda bo interfejs PW3 akurat mi sie podoba.
   N o i na plus dla PW1 to że zdarzyły mu się upadki na podłogę + kilka wspólnie przespanych nocy pod moim ciężarem w łóżku – bez uszczerbku dla zdrowia PW1 ;-)

   0
 2. Robert pisze:

  Oprócz wspomnianego w artykule modelu Kobo, również model z tego roku Kobo Aura H2O V2 posiada dwa rodzaje diod: białe i białe ciepłe. Dzięki temu można bardzo dobrze dostosować oświetlenie ekranu od barwy białej do ciepłej. Warto wspomnieć, że oświetlenie jest bardzo równomiernie rozłożone, dzięki czemu komfortowo się czyta.

  0
 3. Misiek pisze:

  Mały offtop: te „Szpony i kły” całkiem dobre, przyjemnie się czytało, ze dwa opowiada naprawdę przypadły mi do gustu.

  2
 4. Misiek pisze:

  „Wydaje mi się to jeszcze mniejszym problemem niż ów „słynny” gradient w Kindle Voyage. Chodziło o to, że w większości egzemplarzy Voyage ekran na górze jest nieco zimniejszy niż na dole: odsyłam do mojego testu gdzie przeprowadziłem porównanie. ”

  Też mam gradient z dołu do góry i specjalnie mi to nie przeszkadza, ale jest to zauważalne. Na obu egzemplarzach Voyage które miałem ten gradient występował.

  „Co do kontrastu – jest on w Oasis 2 nieco mniejszy, co prawdopodobnie wynika z innego sposobu oświetlenia. Porównajmy fragmenty powyższego zdjęcia w powiększeniu i po usunięciu kolorów.”

  Czerń na Oasis 1 jest nieco ciemniejsza niż na Oasis 2 na powyższym zdjęciu. Warto by było zrobić takie porównanie z Voyage.

  1
 5. Tomm pisze:

  Z perspektywy okulistycznej uzywanie zwyklej lampki nocnej znacznie mniej meczy nasze oczy niz bezposrednie podswietlenie ekranu.

  0
 6. Paweł pisze:

  W moim PW3 podświetlenie jest równomierne, bez cieni. Rzadko z niego korzystam, bo i tak męczy moje oczy, chociaż jest lepiej, niż przy czytaniu z komputera. Jak czytam w nocy, ustawiam na bardzo niską intensywnośc podświetlenia, niemal minimalna, bo za bardzo daje mi po oczach. To juz wolę sobie na smartfonie czytać ebooka z włączonym trybem nocnym, niż na Kindlu wtedy. Szkoda, że na PW nie można zamienić barw i czytać z czarnego ekranu nocą. Podświetlenia poza nocą używam tylko wtedy, gdy źródło światła znajduje się za mną i na ekran pada mój cień, utrudniając mocno czytanie. Mimo to i tak kupiłbym PW3 ze względu na rozdzielczość ekranu – rozdzielczość Kindle 8 nie jest wystarczająca przy moim użytkowaniu czytnika.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się proszę z zasadami komentowania. Jeśli chcesz mieć swój obrazek przy podpisie, zarejestruj swój adres mailowy na stronie gravatar.com.

Zapisz się także do newslettera Świata Czytników


Komentarze do tego artykułu można śledzić także w formacie RSS.