QuickRage: Pakiet słowiański to zbiór książek o polskiej historii i mitologii.
Wszystkie sześć książek w pakiecie opublikowało wydawnictwo Replika. I od razu przyznam się do zaskoczenia – popularność pakietu jest bardzo duża, bo na liczniku widzę już prawie 500 zakupów.
Za co najmniej złotówkę mamy jedną pozycję:
- O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach – Bohdan Baranowski
Za więcej niż średnia (obecnie 34 zł) dwie kolejne:
- Pożegnanie z diabłem i czarownicą – Bohdan Baranowski
- Procesy czarownic w Polsce w XVII i XVIII wieku – Bohdan Baranowski
Za więcej niż podwójna średnia (obecnie 68 zł) jeszcze dwie:
- W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska – Bohdan Baranowski
- Żywoty diabłów polskich. Legendy i podania – Witold Bunikiewicz
Subskrybenci dostaną dodatkowo: Polska demonologia ludowa – Leonard J. Pełka.
Podlinkowałem porównywarkę, gdzie można sprawdzić ceny. Przypomnę, że w subskrypcji decydujemy się na miesięczną opłatą za wszystkie pakiety z danego progu w miesiącu. Najniższa to 24 zł, najwyższa 69 zł. Dlatego jeśli interesuje nas najwyższy próg, lepiej wziąć subskrypcję.
Jak widać, dominuje tzw. cykl słowiański prof. Bohdana Baranowskiego (1915-1983). Warto przytoczyć krótki biogram ze strony wydawcy.
Urodził się w roku 1915 w Warszawie. Był polskim historykiem, orientalistą, regionalistą, profesorem nauk humanistycznych i nauczycielem akademickim Uniwersytetu Łódzkiego. Napisał ponad 30 książek, opracowywał podręczniki do nauki historii. Zajmował się dziejami wsi polskiej, zwłaszcza aspektami jej życia codziennego, religijnego i obyczajowego. Otrzymał wiele prestiżowych nagród, wyróżnień i odznaczeń, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 1993 roku w Łodzi.
Po sprawdzeniu cen popularność pakietu można wyjaśnić. Wznowienia książek prof. Baranowskiego ukazały się w ubiegłym roku i nie miały tak naprawdę nigdy dobrych promocji. Pełny pakiet możemy mieć kosztem 2-3 książek, a jego wartości nie zmienia to, że część tematyki na pewno się pokrywa.
Na razie sięgnąłem po pierwszą z książek, czyli „O hultajach…” i już wiem, że chętnie poczytam. Widzę tutaj solidne popularnonaukowe podejście, nienastawione na tanie sztuczki, no i oparte mocno na źródłach pierwotnych. Choć pewnie podobnie jak w przypadku innych tuzów XX-wiecznej literatury historycznej (Jasienica, Łojek itd.) pewne rzeczy mogły się przeterminować. Opowieść o polskiej wsi i zwyczajach dawnych czasów może być niezłym uzupełnieniem do popularnych ostatnio książek o ludowej historii Polski, choćby pracy Leszczyńskiego.
Pakiet słowiański potrwa przez tydzień, do 24 lutego. Przy zakupie wybieramy, ile z naszej wpłaty dostanie wydawca, ile organizator akcji.
Komentarze do tego artykułu można śledzić także w formacie RSS.