W tym tygodniu wyjątkowo skromnie z premierami, wakacje jak zawsze są sezonem przestojowym :-) Głównie pojawiły się kryminały, ale też pierwsze dwie wyróżnione książki wyglądają bardzo interesująco.
Woziłam arabskie księżniczki. Opowieść szoferki o najbogatszych księżniczkach świata (oraz ich służących, nianiach i jednym królewskim fryzjerze) – Amelia Jayne Larson
Arabska kultura bardzo różni się od naszej, jest ciężka do zrozumienia dla Europejczyków czy Amerykanów. Dzięki rozległym złożom ropy naftowej wielu szejków stało się niewiarygodnie bogatych i na co dzień opływają w luksusach – najdroższe samochody, ogromne posiadłości, dzikie zwierzęta. Jest w tym wszystkim także i miejsce dla kobiet, które w kraju dotyka wiele rygorystycznych zasad – co do zachowania czy ubioru. Autorka książki przekazuje swoją relację z bycia szoferką arabskich księżniczek, które przyjechały do Ameryki, gdzie mogły zachowywać się swobodniej, nosić ciuchy najlepszych projektantów i dobrze się bawić. Czy takie okresy wolności to jedyne szczęśliwe momenty dla nich?
Promocja: Książki o tematyce arabskiej w Woblinku taniej do 14 lipca.
Naród, który nie zna strachu – Shani Boianjiu
Konflikt pomiędzy Izraelem i Palestyną znów się zaostrzył. W izraelskiej armii szkoleni są nie tylko mężczyźni, ale także kobiety. Trafiają do wojska zaraz przed osiągnięciem pełnoletności i tam przechodzą przez tę najważniejszą fazę swojego życia, z bronią w ręku, w ciągłym napięciu i oczekiwaniu na walkę, do której są przygotowywane. Autorka książki sama to przeszła i jest w stanie z pełną autentycznością odwzorować słowem pisanym panujące tam warunki. „Naród, który nie zna strachu” zostało nominowane do wielu prestiżowych nagród, a młoda autorka jest obecnie w trakcie pisania drugiej powieści.
Zbaw nas ode Złego – Ralph Sarchie
Autor książki, Ralph Sarchie, jest policjantem z Nowego Jorku pracującym w najniebezpieczniejszej okolicy miasta, czyli na Bronksie. Na co dzień jest świadkiem okropnych zbrodni, porachunków gangsterskich, dzieci handlujących narkotykami. Po pracy stawia czołu jeszcze gorszemu złu, bo paranormalnemu. Wraz z księdzem i pomocnym małżeństwem pomaga odprawiać egzorcyzmy i wypędzać demony z opętanych osób. Swoje doświadczenia spisał w tej książce, na której podstawie powstał film o tym samym tytule, który niedawno miał premierę w kinach.
Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP – Paweł Rzewuski
W przedwojennej Warszawie nigdy nie brakowało jednego elementu, o którym wielu historyków woli nie mówić, czyli prostytucji. Śródmieście stolicy opanowane było przez kobiety lekkich obyczajów i wszyscy dobrze wiedzieli, gdzie można je znaleźć. Przyczyną do tak dużego zainteresowania tym zawodem była przede wszystkim bieda, która popychała je do sprzedawania się. Ale były także i prostytutki ekskluzywne, które z chęcią towarzyszyły zamożniejszym mieszkańcom Warszawy w wieczornych imprezach w słynnej Adrii czy Gastronomii.
Kruchy lód – Anna Jansson
Kolejna znana autorka kryminałów ze Szwecji, ma już na koncie trzynaście książek z tego gatunku, a każda rozchodzi się w liczbie ponad stu tysięcy egzemplarzy. „Kruchy lód” należy do serii opowieści o komisarz Marii Wern. W Kronviken zostaje zamordowana czternastoletnia dziewczynka, córka pastora, która nie wróciła do domu po wieczorku filmowym organizowanym w szkole. W mieście wybucha panika i społeczność stara się jak najszybciej odnaleźć mordercę, zanim będzie miał on szansę zamordować ponownie. Wytypowani są pierwsi podejrzanie, ale czy te oskarżenia nie okażą się bezpodstawne?
Najdłuższa podróż – Nicholas Sparks
Z opisu:
Powieść króla amerykańskiej prozy obyczajowej. Historie dwóch par – jednej u kresu swej drogi, drugiej próbującej ułożyć sobie życie – które zbiegną się w najmniej oczekiwanym momencie… W obliczu śmierci Ira wspomina swoje przeżycia z czasów II wojny światowej: radości i smutki dnia codziennego oraz wielką miłość – żonę, Ruth. Równocześnie z historią Iry poznajemy Sophię, studentkę próbującą pozbierać się po burzliwym związku, oraz Luke’a, ujeżdżacza byków, który po ciężkim wypadku zamierza wrócić na rodeo. Historie obu par zbiegną się w najmniej oczekiwanym momencie, przypominając, że ludzkim życiem rządzi przypadek oraz że miłość ma wymiar uniwersalny.
Promocja: Nicholas Sparks do 40% taniej w Virtualo do 18 lipca.
Ostatni pasażer – Manel Loureiro
W 1939 roku na środku oceanu odnaleziony zostaje luksusowy statek wycieczkowy. Widać, że jeszcze niedawno na statku bawiły się setki gości, ale nikogo nie ma oprócz niemowlęcia z gwiazdą Dawida na szyi. Zagadka pozostaje nierozwiązana przez siedemdziesiąt lat, kiedy to historią zainteresowała się młoda, ambitna dziennikarka. Jak okazało się statek został niedawno kupiony w tajemnicy przez pewnego milionera, a główna bohaterka zostaje zaproszona na rejs, na którym chce wyjaśnić zagadkę. Dopiero tam dowiaduje się jak niebezpieczna była ta decyzja… Autorem książki jest Manel Loureiro, który sławę zyskał dzięki doskonałej trylogii „Apokalipsa Z„.
Kupa kultury – Leszek Bugajski
Z opisu:
Od A jak „apokalipsa” do Z jak „zdrowy rozsądek” – eseje o tym, co inteligent o współczesnej kulturze wiedzieć powinien lub przynajmniej mógłby. Komuniści kombinowali przez lata i nie udało im się stworzyć kultury dla mas, która by te masy zainteresowała i porwała. Taka kultura kształtuje się teraz, ale nikogo nie indoktrynuje ani nie edukuje – przeciwnie, sprzyja najprostszym gustom. Mimowolnie jednak całkiem sporo opowiada o naszym świecie. O tym, że zdrowy rozsądek jest w nim towarem coraz bardziej deficytowym, że atakują nas rozmaite formy głupoty, że mamy więcej niż kiedykolwiek wcześniej powodów do strachu o teraźniejszość i przyszłość, że Bóg, który podobno to wszystko stworzył, nie chce za nic ponosić odpowiedzialności – schował się i udaje, że go nie ma. I co nam w tej sytuacji pozostaje? Czujność (w gruncie rzeczy bezcelowa), śmiech przez łzy, wymazywanie strachu… A popkultura nam gra do końca, jak orkiestra na Titanicu.
Siedem dni – Deon Meyer
Deon Meyer to pisarz pochodzący z RPA i tam też zazwyczaj odbywa się akcja jego powieści. Co ciekawe, swoje książki pisze w języku afrikaans, który jest jednym z obowiązujących oficjalnych języków RPA, ale są one także tłumaczone na ponad dwadzieścia innych języków. „Siedem dni” to mocny thriller kryminalny, który opowiada o maniaku, który szantażuje policję – do momentu aresztowania mordercy prawniczki Hanneke Sloet będzie codziennie zabijał jednego policjanta. „Obietnicę” swoją dotrzymuje, więc każdy dzień zwłoki to kolejna śmierć. Zaczyna się wyścig z czasem, a sprawę kieruje alkoholik na odwyku, starający uporać się z własnym życiem.
Lalkarka – Max Bentow
Kolejny w tym tygodniu kryminał, tym razem napisany przez niemieckiego autora Maxa Bentowa. Komisarz Nils Trojan musi zmierzyć się z okropną zbrodnią, która zmroziła nawet jego, doświadczonego policjanta. Kobieta została brutalnie zamordowana przez uduszenie pianką poliuretanową, która utworzyła na ciele kobiet swojego rodzaju sarkofag. Okazuje się, że rok temu blisko było podobnej tragedii, lecz wtedy ofiarę udało się w ostatniej chwili uratować. Podejrzany zabójca zginął w wypadku samochodowym, więc powstaje pytanie, czy za nową zbrodnią stoi naśladowca, czy przy poprzednim ataku prawdziwy napastnik nie został schwytany?
Co jeszcze ukazało się w tym tygodniu?
W większości księgarni:
- Demony wojny. Część 2 – Adam Przechrzta
- Słowa skruszą mury. Pussy Riot – Masha Gessen
- Piegowate niebo – Dorota Suwalska
- Wielkie problemy matematyczne – Ian Stewart
Nie chcesz przegapić premier tygodnia?
- Zapisz się na kanał RSS: http://rss.swiatczytnikow.pl/PremieryTygodnia
- Można też zapisać się na powiadomienia mailowe wysyłane przez Google.
Jak do tej pory Listy osobiste ani trochę mnie nie przekonywały tak ten tydzień jest naprawdę mocny.
W końcu poleca Kosik – jak dla mnie najlepszy pisarz :-) .
„Demony wojny. Część 2 – Adam Przechrzta”
Publio jeszcze do niedawna przy nowościach z Fabryki robiło jakąś promocję (kilka % na nowość i sporo więcej na starocie). Ostatnio coś cicho. Szkoda.
Niestety nic od niego nie czytałem, ale opisy „Kameleona” i „Marsa” wyglądają ciekawie, więc pewnie niedługo się to zmieni. :)
Czytałem wszystkie jego książki, są fenomenalne, musisz przeczytać!
Lista solidna, ale ja wszystko już mam… portfel nadal się cieszy :D