Podobnie jak w poprzednich latach, na stronie Nagrody im. Janusza A. Zajdla znajdziemy bezpłatną antologię nominowanych opowiadań.
Nominacje do najważniejszej polskiej nagrody przyznawanej przez fanów fantastyki ogłoszono w tym roku 15 czerwca. Stało się to wyłącznie w sieci, bo wszystkie imprezy czytelnicze były odwołane przez pandemię. W tym momencie nie wiadomo, kiedy i gdzie zostanie przeprowadzone głosowanie – prawdopodobnie stanie się to w listopadzie.
Są trzy formaty: EPUB, MOBI oraz PDF, antologia będzie jak zwykle do pobrania do końca roku.
Nominowane opowiadania
W tym roku nominowano pięć opowiadań:
- Na skraju światów – Dawid Cieśla (ze zbioru: Poznań Fantastyczny AMU.NET.100)
- Siej kwiaty, zbieraj ogień – Krzysztof Matkowski (ze zbioru Dragoneza)
- Słowa, których nie powiem Łucji – Krzysztof Matkowski (ze zbioru Umieranie to parszywa robota)
- Chomik – Marta Potocka (z pisma Esensja 5/2019)
- Dziewczyna z papieru i ognia – Krzysztof Rewiuk, Krzysztof Matkowski (z pisma Nowa Fantastyka 11/2019)
Niestety tym razem nie wszystkie utwory znalazły się w e-bookach w całości.
Dwa opowiadania Krzysztofa Matkowskiego, wydane wcześniej w darmowych antologiach z serii Fantazmaty pojawiają się tu wyłącznie we fragmentach, pełne wersje można pobrać ze strony projektu.
Zgaduję, że twórcom Fantazmatów zależy tutaj na promocji ich projektu. Moim zdaniem to jest kiepski pomysł, bo zaletą Antologii jest wygoda: to, że wszystkie opowiadania mamy w jednym miejscu. A co, jeśli w przyszłym roku również wydawcy innych darmowych zbiorów lub pism takich jak Esensja powiedzą, żeby jednak odsyłać do nich?
Choć był już precedens – w antologii za 2016 nie uwzględniono opowiadania ze zbioru Legendy Polskie.
Nominowane powieści
W tym roku ponownie nominowano siedem powieści pięciorga autorów:
- Małe Licho i anioł z kamienia – Marta Kisiel (Wydawnictwo Wilga)
- Oczy uroczne – Marta Kisiel (Uroboros)
- Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli – Radek Rak (Powergraph)
- SeeIT – Jagna Rolska (Wydawnictwo Dolnośląskie)
- Słowodzicielka – Anna Szumacher (Wydawnictwo Dolnośląskie)
- Dzieci Burzy – Magdalena Świerczek-Gryboś (Alegoria)
- Openminder 1: Koty – Magdalena Świerczek-Gryboś (Sine Qua Non)
Oczywiście powieści już nikt nie rozdaje bezpłatnie. Wszystkie nominowane tytuły kupimy jako e-booki, z tym że „Dzieci Burzy” dostępne są wyłącznie na stronie Wydawnictwa Alegoria. W przypadku pozostałych linkuję do naszej porównywarki.
Zauważalna jest dominacja kilku autorów. W przypadku opowiadań, aż trzy stworzył Krzysztof Matkowski, w przypadku powieści po dwie napisały Marta Kisiel oraz Magdalena Świerczek-Gryboś.
Zachęcam do pobierania antologii i zapraszam do komentarzy, jak oceniacie poszczególne utwory.
Uprzedzając pytania, wrzucę tutaj linka do miejsca gdzie trzymam pliki antologii zajdlowskich z poprzednich lat: http://files.ck40.ovh/zajdel-antologia/
Czy w ramach tej nagrody i ogólnie okołoliterackich spędów kucowskich ;) ktoś w ogóle dąży do jakiegoś wyróżniania gatunków? Czy jest to może uważane za zniewagę i ograniczenie kreatywności?
Bo dla mnie coś określane jako „fantastyka” to jak śmietnik dla freeganina – mogą być łakome kąski (niektóre SF), ale można też od kilku zdań otruć się na śmierć zwojów nerwowych. ;)
Chyba nie ma takiego podziału. Pozostaje poczytać opisy i dojść z na ich podstawie, jaki to może być gatunek. Na pierwszy rzut oka wśród powieści widzę 5x fantasy, 1x SF i 1x fantastykę historyczną.
Myślę, że fandom w Polsce jeszcze nie jest wystarczająco duży, żeby robić osobno zlot miłośników steampunka, festiwal space opery, weekend z heroic fantasy itd. Inna sprawa, że wiele wybitnych dzieł dość skutecznie opera się próbom wciśnięcia w wąskie szufladki. Czasem wręcz specjlnie dla nich ukuwane bywają nowe gatunki, jak „New Weird” dla twórczości Mieville’a i podobnych.
Poza tym (to już moja osobista opinia) nie ma gatunku w którym kryłyby się same zgniłki. Wierzę, że nawet wśród romansideł i harlequinów trafiają się arcydzieła.
Ciągle czytam i ciągle widze straszną średnią mizerię, są opowiadania dobre, sa z pomysłem ale od lat średnia jest miałka.
Dziwne wydawało mi się, że pomysłów jest u nas mnóstwo ale jakoś tak słabo. Wygląda to trochę tak jak by ludzie bali się pisać (trochę ich rozumiem po numerze z akcją Czarne Życia Znaczą (R) i naszej fantastyce), jak by nie było jakiegoś odgórnego trędu , co się bedzie podobać. Zatem piszą ot od niechcenia. Boja się marzyć , pytać o to jak będziemy coś postrzegać, co by było gdybyśmy byli w świecie, który jest inny. Ot choćby gdyby taksówkarze dostawali pieniądze za kurs ale nie od klientów. Od reklamodawców albo od państwa. Albo co by było gdybyśmy musieli wybrać ….
Nie będę za was pisał drodzy pisarze ;P
Sądzę że to kwestia tego że inaczej pisze się 'pod konkurs’ a inaczej dla normalnej rozrywki/publiki. To co wygrywa konkursy jest skrojone pod często egzotyczny gust krytyków, nie stroni od neologizmów czy karkołomnych konstrukcji zdań. Taki Dukaj był wielokrotnie nagradzany, ale jednocześnie mało kto ze zwykłych czytelników powie że uczciwie mu się taka proza podoba.
Bzdury piszesz :-)
A masz jakieś lepsze wytłumaczenie dlaczego te opowiadania nominowane do Zajdla są tak ciężkie do przebrnięcia dla czytelnika, podczas gdy w zwyczajnych antologiach są lekkie i przyjemne? :-P
Cyber Killer, myślę, że ani Dukaj, ani inni twórcy nie pisali bezpośrednio z myślą o nominacji do Zajdla. ;)
Myślę że głównym kryterium była nie jakość opowiadań, a ilość skrzykniętych znajomych. No ale nie narzekam, bo nic nie zrobiłem by to zmienić. Na pewno przeczytam, choć nie spodziewam się wiele, ale na razie odpoczywam po tfurczosci Jacka Komudy i nie mam chęci.
Dukaj tak po prostu pisze/pisał, niektórzy lubią takie konstrukcje, jeśli uważasz to za nienormalne, to trudno.
Przecież laueraci nagrody Zajdla nie są wybierani przez krytyków. xD
Są wybierani przez krewnych i znajomych nagnanych do głosowania.
Pamiętam to opowiadanie zajdla o podróży i wodzie odparowywanej z załogi.
Brrrr. A właśnie to bylo co by było gdyby.