Od północy hula noworoczna promocja Ebookpoint, ja mam natomiast dla Was pierwszą aktualizację, która może się przydać.
W artykule z opisem promocji napisałem o „megaliście” – arkuszu Excela ze wszystkimi książkami z promocji.
Teraz do arkusza dodałem osobną kolumnę z datą polskiego wydania. Jest to szczególnie ważne przy książkach technicznych, gdy zależy nam na aktualności. Widzimy też, że np. starsze wydanie danego tytułu potrafi być tańsze. A nie zawsze potrzebujemy nowego.
Link do arkusza się nie zmienił:
http://bit.ly/ebookpoint-2017 (plik .xlsx)
W środku znajdziecie dwie zakładki – wszystkie e-booki i wszystkie audiobooki. Arkusz dostępny jest też w serwisie Excel Online,
Jak filtrować arkusz w poszukiwaniu książek?
Excel od paru wersji umożliwia zaawansowane filtrowanie poszczególnych kolumn.
Gdy klikniemy w trójkąt przy nazwie określonej kolumny, pojawi się dialog, w którym możemy wybrać sortowanie, ale także wpisać po czym chcemy filtrować.
Najbardziej przydaje się to do pola „kategoria” – np. szukam książek nt. języka PHP.
Zrzut pochodzi z Excela 2010.
Tutaj chciałem znaleźć tytuły o Rosji. Filtruję zatem pole tytuł.
Możemy filtrować również po dacie. Tutaj zaznaczyłem wyłącznie książki z roku 2015 i 2016.
Jeśli korzystamy z wersji arkusza w Excel Online, filtr działa nieco inaczej – musimy wybrać: Filtry tekstu – Zawiera.
W zależności od naszego łącza internetowego i przeglądarki taki arkusz może wczytywać się trochę wolno, ale da się z niego korzystać.
Nie tylko Excel
Jeśli nie używamy Excela, taką samą funkcję ma darmowy Libre Office Calc. Tutaj zrzut ekranowy z wersji 5.1.4 dla Windows.
Przypominam, że promocja noworoczna trwa tylko przez poniedziałek i wtorek!
Ogromne dzięki za świetną robotę!
„Jak kraść? Podręcznik złodzieja” w kategorii „Poradniki::Praca zawodowa”. Padłem :)
A poważnie to gratulacje, świetny i bardzo przydatny wpis! Wszystkiego dobrego w Nowym Roku
Jak mi się uda, to jeszcze dzisiaj lub jutro rano puszczę trochę rekomendacji. „Jak kraść” to książka bardzo przewrotna, trochę szarlatańska, ale naprawdę ciekawa.
Jeszcze przed Nowym Rokiem ta książka była przeceniona na 60 zł. Miałem ją kupić, ale miałem w pamięci zapowiedź noworocznej promocji i informację, że jedna z książek, na którą polowałeś od jakiegoś czasu, będzie przeceniona 95%. Jakiś wewnętrzny głos podpowiadał mi, że to będzie ta pozycja i nie pomyliłem się ;)
Także polowałem na nią od kilku miesięcy, choć zdaję sobie sprawę, że trzeba do tej książki podchodzić z pewnym dystansem.
Naprawdę jest ktoś gotów wydać na tą książkę więcej niż 0zł? ba! więcej niż 60zł? I tyle ma? Myślałem że w parze z głupotą idzie bieda.
Że jestem hejterem? Może. Pan autor tego czegoś popełnił jeszcze kilka innych książek, w podobnych cenach.
Generalnie nazywa się to pozycjonowaniem ceną – walniesz 120zł i a) już pokazujesz że twoja książka jest nieziemsko cenna – lub b) możesz w każdej promocji wystartować z 80-90% przeceną. A że ludzie często patrzą co jest „najbardziej przecenione” (w domyśle najlepsza okazja) więc…
ps. To czekam na recenzję pana Roberta.
Cytat z pamięci, więc przekręcę, ale „jeśli twierdzi, że milczenie jest złotem, to czemu napisał o tym książkę zawierającą pięć tysięcy słów”?
Tzn. moim zdaniem sprzedaż książki „Jak kraść” jest zaprzeczeniem idei, tytuł prowokuje raczej do wejścia w posiadanie tej książki droga inną niż kupno. :)
Oby tytuł był przewrotny, a zawartość konkretna. Ja to sobie wyobrażałem jako podręcznik, jak nie dać się okraść, oszukać. Tylko, że cena książki zniechęcała do zapoznania się. Oby autor był specjalista od zabezpieczeń, przeciwdziałania oszustwom. Bo jeśli nic się nie zmieniło, to pracuje jako taki ekspert w jednej z obecnych komisji rządowych. Na necie trochę jest nagonki na niego, ale wychodzi, że Ci co najeżdżają nie czytali jego książek.
Już nie pracuje w komisji. Szczujnia skutecznie go zniechęciła.
Zwracam uwagę, ze data wydania może być złudna, zwłaszcza dla książek informatycznych.
Przykład z bieżącej promocji: książka wydana po angielsku w roku 2013. Polskie tłumaczenie w maju 2016. Polski ebook wydany pod koniec 2016.
3 lata to spora rozbieżność, ale by to sprawdzić trzeba odszukać oryginalna pozycje na Amazonie.
Jeśli książka jest tłumaczeniem, to na stronie Ebookpoint jest zwykle link do oryginału właśnie na Amazonie, ja sobie nieraz tam sprawdzałem recenzje.
Dziękuję Robercie za czas poświęcony na stworzenie arkusza, zaś Ebookpoint za zorganizowanie promocji.
Przy okazji chciałem zgłosić problem, polegający na tym, że link z zakładki „Audiobooki”
do „Zagubionego autobusu” Steinbecka prowadzi do ebook-a a nie audiobooka (którego nawiasem mówiąc w księgarni w ogóle nie ma). Przed chwilą sprawdziłem, że podobnie jest z audiobookami „Zima naszej goryczy” i „Tortilla Flat” tego samego autora.
Mam złą informację – w zakładce audiobooki znalazło się też sporo e-booków :( Audiobooków powinno być ok. 600. Już podmieniłem arkusz na serwerze.
Jamestown niedostępny
No i proszę: stary, poczciwy arkusz kalkulacyjny znów bije wygodą i możliwościami sortowania i filtrowania interfejs webowy na głowę.
No, można go też przeglądać w interfejsie webowym czyli w Excelu online :)
Ale fakt, że programy dedykowane wciąż są wygodniejsze. Jak przeglądam np. swoją biblioteczkę w Ebookpoint, w Amazonie odpalę fragment książki, albo w Virtualo ustawię 80 ksiażek na stronie to Firefox potrafi mi się zawiesić. Co z tego, że mam ileś tych gigaherców czy rdzeni… Jakoś w złym kierunku to wszystko poszło.
Przy całej mojej sympatii do Firefoksa, ta przeglądarka coraz bardziej odstaje od konkurencji pod względem stabilności.
Niestety, część rzeczy robię w Chrome (np. piszę tego bloga), choć na co dzień korzystam z Firefoxa właśnie.
Niesamowita „robota”! To mógł zrobić jedynie pasjonat.
Jestem pełen podziwu dla autora vortalu za ten wpis, jak i pasję do małych urzadzeń pozwalających przenosić w świat literatury, których tajniki tak świetnie są wyjaśnione w bezkonkurencyjnym „Świecie czytników”.
Zawartość merytoryczna „Ś Cz” to kwintesencja praktycznej wiedzy n/t czytników.
Co do samej zawartości noworocznej promocji to przydało by się trochę więcej klasyki o ugruntowanej pozycji (i cenie – zazwyczaj wysokiej…).
Za to dużo literackich „wynalazków” i przebojów jednego sezonu.
Warto zwrócić uwagę też, że część ebooków, (głównie podręczników, wydawnictw naukowych)- niestety nadal jest tylko dostępna jedynie w formie PDF, co po mimo konwersji i tak jest uciążliwa w przesyłaniu i używaniu na Kindle.
Dziękuję i Pozdrawiam,
(Ziomal z Wrocławia)
Na szczęście na Amazonie pojawiają się książki naukowe w formacie mobi (równania wstawione jako obrazy), więc jest nadzieja, że przyszłość będzie bardziej kolorowa niż teraźniejszość.